Cenimy prywatność użytkowników

Funnycase.pl korzysta z cookies i innych technologii, aby zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo naszych witryn, mierzyć ich wydajność, zapewniać spersonalizowane doświadczenia zakupowe i spersonalizowane reklamy. W tym celu zbieramy informacje o użytkownikach, ich zachowaniu i urządzeniach.

Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystko” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Sony Xperia 5

320 Wyświetlenia 45 Like
 

Sony to jeden z producentów telefonów komórkowych, któremu nie wiedzie się w ostatnim czasie najlepiej. Mobilne urządzenia japońskiej firmy nie należą do najatrakcyjniej wycenionych telefonów na rynku, a dodatkowe funkcje, które wprowadzają do nich inżynierowie, często nie są, zdaniem użytkowników, warte rezygnacji z wyższej wydajności lub atrakcyjniejszej ceny. Jednym z przełomowych modeli firmy miały być modele zaprezentowane na początku 2019 roku – Sony Xperia 1, Xperia 10 i Xperia 10 Plus. Najbardziej wyróżniającą się funkcją tych modeli był wyświetlacz o wydłużonych, kinowych proporcjach 21:9, który miał dobrze sprawdzać się podczas oglądania i nagrywania filmów. Wymusiło to na konstruktorach zastosowanie specjalnej konstrukcji, która nie wszystkim przypadła do gustu, dlatego rozwiązanie to ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Kilka miesięcy później Sony postanowiło pokazać jednak światu kolejny model – Xperię 5. Wbrew pozorom model ten nie jest pomostem pomiędzy flagową Xperią 1 i średniopółkową Xperią 10, ale pełnoprawnym flagowym urządzeniem. Czy warto jednak brać pod uwagę ten telefon szukając dla siebie ciekawego telefonu?

Sony długo wzbraniało się przed zastosowaniem w swoim modelu wyświetlacza o proporcjach innych niż klasyczne 16:9. Teraz Japończycy chcą jednak sami wyznaczać rynkowe trendy. Xperia 5, to po Xperii 1 kolejny telefon, który wyróżnia się ekranem o bardzo wydłużonych, kinowych proporcjach 21:9. Sony wykorzystało panel OLED o przekątnej 6,1 cala. Wyświetlacz charakteryzuje się rozdzielczością Full HD+ (1080 x 2520 pikseli), która przekłada się na zagęszczenie na poziomie 449 pikseli na cal. Wyświetlacz jest więc wyraźnie mniejszy, niż w przypadku Xperii 1, ale niższa jest również jego rozdzielczość. Ramki wokół wyświetlacza są dość wąskie, na górnej znalazło się jednak miejsce dla aparatu do selfie i głośnika. Przedni panel urządzenia przed uszkodzeniami chroni również szkło Gorilla Glass 6.

Zastosowanie wyświetlacza o proporcjach 21:9 i o wysokiej rozdzielczości wskazuje na to, że głównym przeznaczeniem telefonu jest wygodne oglądanie filmów. Kinowe produkcje także są tworzone w takim właśnie formacie. Odbiór multimediów poprawia także obecność głośników stereo i zaawansowanego systemu wibracji. Niestety na pokładzie zabrakło miejsca dla złącza słuchawkowego. Sony nie zdecydowało się, tak jak inni producenci, na zintegrowanie z przednim panelem skanera odcisku palca, stąd został on umieszczony na bocznej krawędzi urządzenia.

Sony wyposażyło swój najnowszy model w potrójny aparat główny umieszczony na pleckach. Pierwszy, standardowy obiektyw umożliwia wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx ze światłem f/1,6 i z dużymi pikselami o rozmiarze 1,4 µm. Drugi to teleobiektyw, który zapewnia dwukrotny bezstratny zoom, o tej samej rozdzielczości. Obydwa obiektywy są wykorzystują zaawansowany autofokus i pięcioosiową stabilizację obrazu. Trzeci sensor, także o rozdzielczości 12 Mpx pozwala na wykonanie zdjęć ze znacznie szerszym polem widzenia. Na froncie zastosowano natomiast sensor, który pozwala na rejestrowanie obrazów o maksymalnej rozdzielczości 8 Mpx. 

Sercem Xperii 5 jest najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 855. Jest to jeden z najwydajniejszych obecnie układów na rynku, który znaleźć można w wielu flagowych urządzeniach, które debiutowały w ostatnim czasie. W telefonie tym współpracuje on z 6 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika. Bateria, w jaką został wyposażony ten telefon ma niezbyt imponującą pojemność 3140 mAh i wspiera szybkie ładowanie o mocy 18W. Japończycy są jednak znani z dobrej optymalizacji swoich telefonów pod kątem energooszczędności, dlatego nikt nie powinien narzekać na przesadnie krótki czas pracy telefonu z dala od gniazdka. Wiele osób może żałować natomiast, że Sony Xperia 5 nie daje możliwości skorzystania z możliwości bezprzewodowego uzupełniania energii.

W momencie rynkowego debiutu telefon działał pod kontrolą Androida 9 Pie. Sony nie modyfikuje w znaczący sposób wyglądu oprogramowania od Google, ale dodaje do niego kilka autorskich funkcji. Sony jest jednym z producentów, którzy dużą wagę przykładają do aktualizacji oprogramowania swoich telefonów, dlatego na urządzeniu można zainstalować już najświeższego Androida 10. Pozostali producenci mogą z Japończyków brać w tej kwestii wzór do naśladowania.

Producent zapewnia, że telefon jest odporny na wodę i pył, co potwierdza certyfikat IP68/IP65. Telefon powinien więc bez uszczerbku wytrzymać zanurzanie w wodzie na głębokość 1,5 m, przez 30 minut. Na pokładzie nie zabrakło również obsługi popularnych standardów łączności - Wi-Fi a/b/g/n/ac, LTE, Bluetooth 5.0, lokalizacji GPS i NFC do płatności zbliżeniowych. Przez zastosowanie wyświetlacza o proporcjach 21:9 telefon jest dość długi (158 mm), ale za to stosunkowo wąski (68 mm). Bryła telefonu ma 8,2 mm grubość i waży 164 g. Osoby o mniejszych dłoniach z pewnością docenią niewielką szerokość urządzenia, dzięki której można je wygodnie obsłużyć i nie zajmuję przesadnie wiele miejsca w kieszeni czy torebce. Wiele osób twierdzi, że Xperia 5 jest w pewnym sensie następcą modeli z serii Compact. Urządzenie dostępne jest w wersjach z niebieską, czerwoną, czarną i szarą obudową.

Sony Xperia 5 to jeden z najbardziej wyjątkowych smartfonów dostępnych obecnie na rynku. Stanowi tańszą i bardziej kompaktową alternatywę dla pokazanej wcześniej Xperii 1, jednocześnie łącząc w sobie wiele jej interesujących cech, takich jak wyświetlacz o proporcjach 21:9, flagowe podzespoły i potrójny aparat, którego zaletą jest duża wszechstronność i uniwersalność. Wiele osób doceni również to, że producent dba o aktualizację oprogramowania w swoich, oraz o jego dobrą optymalizację pod wieloma względami. Stosując niższą rozdzielczość i ograniczając nowoczesne technologie producentowi udało się obniżyć cenę urządzenia. Wciąż jest to jednak bardzo dobry telefon, który powinien zadowolić wiele osób szukających urządzenia, które łączy w sobie kompaktowy rozmiar i flagowe funkcje.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha