Cenimy prywatność użytkowników

Funnycase.pl korzysta z cookies i innych technologii, aby zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo naszych witryn, mierzyć ich wydajność, zapewniać spersonalizowane doświadczenia zakupowe i spersonalizowane reklamy. W tym celu zbieramy informacje o użytkownikach, ich zachowaniu i urządzeniach.

Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystko” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Redmi 6 - czym się różni od poprzednika

350 Wyświetlenia 79 Like
 

Telefony Redmi są w Polsce bardzo popularne. Wynika to przede wszystkim z oferowanych przez nie dużych możliwości, przy stosunkowo niskiej cenie. Po telefony Redmi sięgają najczęściej osoby, którym nie zależy na najwyższej wydajności i mnóstwie funkcji, ale szukają dla siebie telefonu, który dobrze sprawdzi się w codziennych zadaniach, nie tylko tych najprostszych, jak dzwonienie i wysyłanie SMSów, ale też w nieco bardziej zaawansowanych, jak przeglądanie stron internetowych i portali społecznościowych, granie w mniej wymagające gry, czy wykonywanie okazjonalnych zdjęć. Urządzenia Xiaomi nie zachwycają designem, a do ich wykonania używane są tańsze i mniej prestiżowe materiały, najczęściej tworzywo sztuczne. Na co dzień nie wpływa to jednak na komfort użytkowania, a przekłada się na znacznie niższą cenę urządzeń. 

Jednym z popularnych w ostatnim czasie modeli Xiaomi był Redmi 5, który w niezbyt wysokiej cenie oferował wyświetlacz o dość nowoczesnych w momencie jego rynkowej premiery proporcjach 18:9, wydajne jak na niską półkę cenową podzespoły z procesorem Qualcomm Snapdragon 450 na czele i prosty, przyjemny dla oka design. Niedługo potem do sprzedaży trafił jednak jego następca - Redmi 6. Wśród najbardziej rzucających się w oczy różnic wymienić można bardziej kompaktowe wymiary nowego modelu i podwójny aparat na pleckach. Na tych powierzchownych zmianach projektanci Xiaomi jednak nie poprzestali. Mimo, że na rynek trafił już kolejny model z tej serii - Redmi 7, to dzięki atrakcyjnej cenie, urządzenia oznaczone wcześniejszymi cyframi, wciąż są przez wiele osób brane pod uwagę podczas poszukiwań jak najlepszego budżetowego telefonu. Który z nich ma jednak więcej do zaoferowania?

Dla niektórych zaletą, dla innych wadą, może okazać się to, że Redmi 5 został wyposażony w większy wyświetlacz. Chińczycy zdecydowali się w tym przypadku na panel LCD o przekątnej 5,7 cala. Ma on proporcje 18:9 i rozdzielczość HD+ (720 x 1440 pikseli). Przekłada się to na zagęszczenie na poziomie 282 pikseli na cal. Ramki otaczające ekran z pewnością nie należą do najwęższych na rynku, ale w tej półce cenowej nadal trudno znaleźć telefon o większym współczynniku powierzchni wyświetlacza do przedniego panelu. Front urządzenia przed zarysowaniami chroni także powłoka Gorilla Glass. Urządzenia ma 151,8 mm długości, 72,8 mm szerokości, 7,7 mm grubości i waży 157 g. Nie jest to więc telefon przesadnie duży, ani ciężki.

Redmi 6 posiada zauważalnie mniejszy wyświetlacz o przekątnej 5,45 cala. Również w tym przypadku zastosowano panel LCD o proporcjach 18:9 i rozdzielczości HD+ (720 x 1440 pikseli). Przy mniejszym wyświetlaczu, zagęszczenie pikseli jest jednak nieco wyższe niż w przypadku Redmi 5 i wynosi 295 punktów na cal. Również w tym urządzeniu ramki wokół ekranu mogłyby być nieco węższe. Mniejszy wyświetlacz przekłada się jednak na mniejsze wymiary całego telefonu, który jest o 3,3 mm krótszy, 1,3 mm węższy i o 0,6 mm grubszy od Redmi 5. O 11 g udało się także obniżyć masę całej konstrukcji. Przy wymiarach 147,5 x 71,5 x 8,3 mm Redmi 6 jest bardzo kompaktowym telefonem i nawet osoby o mniejszych dłoniach nie powinny mieć problemów z obsługiwaniem go przy wykorzystaniu wyłącznie jednej dłoni. 

Sercem Redmi 5 jest procesor Qualcomm Snapdragon 450 z grafiką Adreno 506. W podstawowej, najczęściej spotykanej na naszym rynku, konfiguracji współpracuje on z 2 GB pamięci RAM i 16 GB miejsca na dane użytkownika. Sięgnąć można też po model z 3 GB RAMu i 32 GB pamięci wbudowanej. Bardziej rozbudowana konfiguracja wydaje się być bardziej sensownym wyborem. Ilość miejsca na pliki możemy co prawda zwiększyć sięgając po dodatkową kartę pamięci, ale 2 GB pamięci RAM mogą okazać się niewystarczające do pracy z wieloma aplikacjami równocześnie. 

Nowszy Redmi 6 wykorzystuje natomiast procesor MediaTek Helio P22 z grafiką PowerVR GE8320. Przeznaczona na nasz rynek wersja tego urządzenia posiada 3 GB pamięci RAM i 32 GB miejsca na dane użytkownika. W innych krajach można kupić też bardziej rozbudowaną konfigurację tego telefonu, wykorzystującą 4 GB RAMu i 64 GB pamięci wbudowanej, jednak nie jest ona oficjalnie dostępna w Polsce. Popularne benchmarki pokazują, że zastosowany w Redmi 6 procesor charakteryzuje się nieco wyższą wydajnością, niż ten z którym mamy do czynienia w Redmi 5. Osoby, które modyfikują oprogramowanie w swoich urządzeniach, bardziej doceniają jednak układ produkowany przez Qualcomma. Wydajność obydwu urządzeń, na tle konkurencyjnych modeli z podobnej półki cenowej wypada jednak bardzo dobrze. 

Redmi 5 po wyjęciu z pudełka działa pod kontrolą Androida 7.1.2 Nougat z nakładką MIUI w wersji 9. Xiaomi zatroszczyło się jednak o wydanie dla tego modelu aktualizacji, która pozwala na korzystanie z Androida 8.1 Oreo i nakładki MIUI 10. Redmi 6 trafił na rynek już z Androidem Oreo i MIUI 10. Są również spore szanse na to, że telefon ten zostanie wkrótce zaktualizowany do nowszego Androida 9 Pie. Wielu producentów nie przywiązuje wagi do aktualizacji dla najtańszych urządzeń w swoim portfolio, Xiaomi pokazuje natomiast, że pamięta nawet o najbardziej budżetowych modelach. Sama nakładka MIUI w znaczący sposób modyfikuje wygląd oprogramowania od Google i dodaje wiele funkcji. Niektóre z nich są bardzo praktyczne i ułatwiają pracę z telefonem (na przykład intuicyjne gesty pełnoekranowe, czy możliwość nagrywania ekranu), ale niektóre z nich są jednak całkowicie nieprzydatne w codziennym użytkowaniu. Zdaniem wielu osób jest to jedna z najbardziej udanych modyfikacji Androida, inni natomiast często ją krytykują.

Redmi 5 posiada litowo-jonową baterię o pojemności 3300 mAh. Redmi 6 został natomiast wyposażony w ogniwo o pojemności mniejszej o 300 mAh. Obydwa telefony powinny bez problemu zapewnić jeden średnio intensywny dzień użytkowania bez konieczności zbyt sięgania po ładowarkę. Żaden z modeli nie wspiera szybkiego ładowania, ani nie ma funkcji bezprzewodowego uzupełniania energii. W tej półce cenowej bardzo trudno znaleźć jednak model, który mógłby się pochwalić którąś z tych funkcji. 

Za możliwości fotograficzne Redmi 5 odpowiada pojedynczy aparat na pleckach. Pozwala on na wykonywanie fotografii o rozdzielczości 12 Mpx ze światłem f/2.2. Redmi 6 wykorzystuje natomiast podwójny aparat główny. Pierwszy, standardowy obiektyw ma parametry podobne do tych ze starszego modelu (12 Mpx, f/2.2). Drugi sensor ma natomiast rozdzielczość 5 Mpx, a jego zadaniem jest zbieranie danych o głębi. Umożliwia to uzyskanie zdjęć z dobrze wyglądającym rozmyciem drugiego planu. Do wykonywania selfie, w obydwu modelach, służy pojedyncza kamera do selfie o rozdzielczości 5 Mpx, która jest umieszczona na ramce nad wyświetlaczem. Jakość zdjęć w obydwu telefonach stoi na podobnym poziomie, Redmi 6 posiada jednak przewagę w postaci dodatkowego obiektywu.

Żaden z modeli nie powinien mieć problemów z obsługą popularnych standardów łączności, takich jak LTE, Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz, GPS i Bluetooth 4.2. Szkoda, że żaden z modeli nie obsługuje nowszego standardu Wi-Fi o częstotliwości 5 GHz. Ani Redmi 5, ani Redmi 6 nie posiadają także NFC, dlatego płatności zbliżeniowe przy wykorzystaniu tych modeli nie wchodzą w grę. Brak tego modułu w tańszych telefonach Xiaomi wynika z tego, że w Chinach ta forma płatności nie jest tak rozpowszechniona. Dla wielu osób istotną przewagą starszego modelu będzie zastosowanie portu podczerwieni. Umożliwia on wykorzystanie telefonu, jako pilota, na przykład do telewizora, lub innego podobnego urządzenia. 

Zarówno Redmi 5, jak i Redmi 6 są wyposażone w, umieszczone na pleckach, skanery odcisku palca. Obydwa modele wykorzystują także złącza Micro USB. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zastosowanie nowszego standardu USB typu C. Przewodową transmisję dźwięku umożliwia natomiast złącze Jack 3,5 mm. 

Xiaomi ma w swojej ofercie wiele ciekawych urządzeń. Z pewnością zaliczyć do nich można Redmi 5 i Redmi 6. Obydwa modele mają wiele wspólnych cech, takich jak wyświetlacze o proporcjach 18:9, plastikowe plecki i brak NFC. Starszy model został jednak wyposażony w większy wyświetlacz. Powinny sięgnąć po niego także osoby, które bardziej cenią procesory Qualcomm Snapdragon niż mniej popularne układy MediaTek. Zaletą tego modelu jest także zastosowanie diody podczerwieni i nieco większego akumulatora. Redmi 6 powinien natomiast przypaść do gustu osobom, które cenią bardziej kompaktowe urządzenia i będą wykorzystywały możliwości podwójnego aparatu z dodatkowym sensorem do zbierania danych o głębi. Użytkownicy nowszego modelu powinni cieszyć się również dłuższym wsparciem ze strony producenta. Każdy musi więc sam zdecydować, które cechy telefonu są dla niego ważniejsze. 

Źródło: mi-home.pl

 

Pozostaw komanetarze

Captcha