Ranking najpopularniejszych smartfonów w pierwszej połowie 2020 roku !
Wybierając dla siebie nowy telefon komórkowy konsumenci zwracają uwagę na bardzo różne jego aspekty. Część osób patrzy tylko na to, jaką wydajność zaoferuje ich nowy telefon, inni przywiązują olbrzymią wagę do tego, jakie zdjęcia ich nowy telefon będzie w stanie wykonać. Nie brakuje również osób, które zdecydowanie preferują określone marki urządzeń, a inne zdecydowanie odrzucają. Spotkać można również osoby, które przy wyborze nowego telefonu sugerują się ilością dostępnej dla nich pamięci, designem konstrukcji, szybkością odświeżania ekranu lub jego rodzajem. Wiele osób wybierając dla siebie telefon patrzy przede wszystkim na to, jaki jest jego stosunek możliwości do ceny, a kolejna grupa konsumentów patrzy przede wszystkim na to, jakie smartfony były najbardziej popularne na rynku w ostatnich miesiącach. Najpopularniejsze telefony na rynku najczęściej oferują bezproblemową pracę przez długi czas, a użytkownicy są zadowoleni z ich wydajności. Jakie były zatem najchętniej wybierane telefony na świecie w pierwszej połowie 2020 roku? Według różnych danych ranking przedstawia się następująco:
iPhone 11
Bardzo wysoką popularnością w minionych miesiącach cieszył się najtańszy przedstawiciel serii iPhone 11, czyli podstawowy model bez dopisku “Pro” w nazwie. Apple zdecydowanie zmieniło swoją strategię, ponieważ w porównaniu z wcześniejszymi seriami urządzeń, tym razem model ten nie został przedstawiony jako uboższa wersja pełnoprawnych iPhone, ale jako podstawowy model, którego ulepszonymi wersjami są telefony z dopiskiem “Pro” w nazwie. Front urządzenia, wygląda podobnie jak w innych urządzeniach Apple z ostatnich lat. Sercem wszystkich urządzeń Apple z tej serii jest najnowszy procesor Apple A13 Bionic wykonany w 7 nm procesie technologicznym. Na pokładzie zainstalowano 4 GB pamięci RAM i od 64 GB do 256 GB miejsca na dane użytkownika. Zastosowana w tym urządzeniu bateria ma pojemność 3110 mAh. Telefon wspiera również szybkie ładowanie, ale w stosowną ładowarkę każdy musi wyposażyć się we własnym zakresie - ta dołączona do zestawu powoduje konieczność pozostawienie podłączonego do gniazda telefonu na bardzo długi czas. iPhone 11 pozwala także na bezprzewodowe uzupełnianie energii.
Na froncie urządzenia umieszczony został wyświetlacz o proporcjach 19,5:9, z dość sporym wcięciem w górnej części. Rozmiar wcięcia uzasadnia jednak zastosowanie zaawansowanych sensorów służących do rozpoznawania twarzy. Ten rodzaj zabezpieczeń jest nazywany “Face ID”. Sam wyświetlacz ma przekątną 6,1 cala. Podobnie jak w przypadku iPhone Xr, znany z droższych modeli wyświetlacz OLED został zastąpiony mniej cenionym wyświetlaczem LCD. Wyświetlacz w iPhone 11 ma rozdzielczość 828 x 1792 pikseli, która przekłada się na niezbyt wysokie zagęszczenie na poziomie 326 pikseli na cal. Ramki otaczające wyświetlacz ze wszystkich stron również nie są tak wąskie jak w przypadku modeli z dopiskiem „Pro” w nazwie.
Jedną z najsilniej reklamowanych funkcji telefonu są możliwości fotograficzne. W tegorocznych modelach po raz pierwszy zastosowano dodatkowy aparat z ultraszerokokątną optyką. iPhone 11 wyposażony jest w podwójny aparat główny, a obiektywy, wraz z lampą błyskową znalazły się na charakterystycznym czworokątnym module w lewej, górnej części plecków urządzenia. Obydwa obiektywy wykorzystują matryce pozwalające na rejestrowanie obrazów o maksymalnej rozdzielczości 12 Mpx. Standardowy obiektyw oferuje przy tym dość jasną przysłonę f/1.8. Obiektyw ultraszerokokątny zapewnia natomiast pole widzenia o kącie aż 120 stopni i przysłonę f/2.4. Obydwa aparaty mogą pochwalić się również optyczną stabilizacją obrazu. Na wzór konkurencyjnych telefonów z Androidem, w iPhone 11 zdecydowano się na wprowadzenie dodatkowego trybu nocnego, który poprawia jakość zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Z iPhone 11 powinni być również zadowoleni miłośnicy zdjęć wykonywanych za pomocą przedniej kamery. Do wykonywania autoportretów i rozmów wideo służy umieszczony we wcięciu pojedynczy sensor o rozdzielczości 12 Mpx ze światłem f/2.2. Ważną, przynajmniej według Apple, funkcją jest możliwość nagrywania za jej pomocą filmów w zwolnionym tempie.
Użytkownicy iPhone 11 nie powinni narzekać na brak obsługi któregokolwiek z popularnych standardów łączności. Urządzenie obsługuje LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 oraz GPS. Na pokładzie nie zabrakło także NFC, a za wykonywanie płatności zbliżeniowych odpowiedzialne jest Apple Pay. Na dolnej krawędzi urządzenia umieszczono złącze Lightning. Niestety, podobnie jak w innych telefonach Apple, które debiutowały na rynku w ostatnim czasie, w iPhone 11 próżno szukać złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm. Na otarcie łez pozostają jedynie głośniki stereo. Urządzenie jest dość duże i ciężkie - telefon ma wymiary 150,9 x 75,7 x 8,3 mm i waży 194 g. Front i tył urządzenia są wykonane ze szkła ze zwiększoną odpornością na zarysowania, a łącząca dwie tafle szkła ramka została zrobiona z wysokiej jakości aluminium. Urządzenie spełnia także normy wodoszczelności i pyłoszczelności zgodne ze standardem IP68. Telefon dostępny jest w kilku atrakcyjnie prezentujących się wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bardzo chętnie sięgają po niego również młodsze osoby.
Samsung Galaxy A51
Na drugim miejscu, wśród najchętniej wybieranych telefonów na rynku znalazł się atrakcyjnie wyceniony średniak koreańskiego producenta. Samsung Galaxy A51, bo o nim mowa, został wyposażony w ceniony przez konsumentów wyświetlacz Super AMOLED, z niewielkim otworem, które mieści kamerę do selfie, oraz z którym został zintegrowany optyczny skaner odcisku palca. Wyświetlacz ma przekątną 6,5 cala, co przy rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli (Full HD+), przekłada się na zagęszczenie na poziomie 405 piksele na cal. Samsung Galaxy A51 wygląda dzięki temu lepiej nawet niż wiele smartfonów, które kosztują nawet kilkukrotnie więcej, a przedni panel pokrywa szkło Gorilla Glass 3. Elementem, który na pewno miał niemały wpływ na wysoką sprzedaż tego modelu jest jego duże podobieństwo do droższego, flagowego Samsunga Galaxy S20.
Sercem urządzenia jest autorski procesor Samsunga - Exynos 9611 z grafiką Mali-G72 MP3. Układ ten w wersji, która trafi na nasz rynek, jest wspierany przez 4 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika. Są to podzespoły, które powinny zadowolić większość użytkowników szukających dla siebie ciekawego urządzenia ze średniej półki cenowej, ale wydaje się, że Samsung postąpiłby lepiej umieszczając w tym modelu 6 GB pamięci RAM. Za odpowiednio długi czas działania, bez konieczności sięgania po ładowarkę, odpowiada akumulator o pojemności 4000 mAh. Telefon wspiera także szybkie ładowanie o mocy 15W. Samsung Galaxy A51, podobnie jak niemal wszystkie telefony tego producenta, które trafiły na rynek w ostatnim czasie, działa pod kontrolą Androida 10 z nakładką One UI 2.0.
Kolejną ważną dla nabywców funkcją tego modelu jest również poczwórny aparat umieszczony na pleckach. W Galaxy A51, obok standardowego obiektywu o rozdzielczości 48 Mpx umieszczono również moduł szerokokątny o rozdzielczości 12 Mpx, sensor przeznaczony do zbierania danych o głębi o rozdzielczości 5 Mpx, oraz dedykowaną kamerę do zdjęć makro, również o rozdzielczości 5 Mpx. Na froncie, w niewielkim otworze, w górnej części wyświetlacza, znalazł się pojedynczy aparat do selfie o rozdzielczości 32 Mpx. Zaletą urządzenia jest także kompletne zaplecze komunikacyjne - nie zabrakło możliwości korzystania z Wi-Fi, LTE, Bluetooth 5.0, GPS i NFC. Obok złącza USB typu C, w modelu tym znajdziemy także złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm, z którego coraz więcej producentów rezygnuje.
Cała konstrukcja 158,5 mm długości, 73,6 mm szerokości i 7,9 mm grubości. Jej masa również stosunkowo bardzo niska i wynosi zaledwie 172 g. Nie bez wpływu na tak małą wagę ma jednak zastosowanie plastikowych plecków, które nie dają takiego komfortu, jak stosowane we flagowych modelach szkło. Tworzywo sztuczne broni się jednak tym, że w ciekawy sposób odbija światło, co na tle innych telefonów prezentuje się modnie i nietuzinkowo.
Redmi Note 8 Pro
Kolejne miejsca w rankingu zajmują dwa telefony Xiaomi – Redmi Note 8 Pro i nieco tańszy, ale również dobrze wyposażony Redmi Note 8T. Pierwszy z wymienionych modeli może pochwalić się bardzo wydajnym procesorem MediaTek Helio G90T. W codziennym użytkowaniu układ ten sprawdza się bardzo dobrze, a na brak mocy nie powinni narzekać również mobilni gracze. Dodatkowo z układem tym współpracuje 6 GB pamięci RAM i, w zależności od wybranej wersji 64 GB lub 128 GB pamięci wbudowanej w szybkim standardzie UFS 2.1. Dużą zaletą tego telefony jest także zastosowany w nim akumulator o pojemności 4500 mAh. Nawet najbardziej wymagający użytkownicy nie powinni więc narzekać na krótki czas pracy telefonu bez konieczności sięgania po ładowarkę. Aby czas ładowania nie był przesadnie długi, producent zatroszczył się także o technologię szybkiego uzupełniania energii o mocy 18W, a stosowana ładowarka znajduje się w zestawie. Dzięki temu uzupełnienie energii od 0 do 100% zajmuje zaledwie około 2 godzin.Urządzenie działa pod kontrolą Androida 9 Pie z nakładką MIUI 10.
Na froncie Redmi Note 8 Pro umieszczony został duży wyświetlacz LCD o przekątnej 6,53 cala. Charakteryzuje się on proporcjami 19,5:9 i ma rozdzielczość Full HD+ (1080 x 2340 pikseli), co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 395 pikseli na cal. Ze wszystkich stron otaczają go wąskie ramki, a w jego górnej części znalazło się niewielkie wcięcie w kształcie kropli wody, które mieści w sobie jedyne kamerę do selfie o rozdzielczości 20 Mpx. Zminimalizowana został również ramka pod wyświetlaczem, dlatego Redmi Note 8 Pro wygląda dzięki temu bardzo modnie i nowocześnie. Przedni panel przed zarysowaniami chroni również powłoka Gorilla Glass 5.
Redmi Note 8 Pro nie powinien zawieść także miłośników mobilnej fotografii. Na pleckach telefonu umieszczono poczwórny aparat fotograficzny. Pierwszy z sensorów zapewnia wyjątkowo wysoką rozdzielczość 64 Mpx i wyjątkowo jasną przysłonę f/1.7. Oprogramowanie domyślnie łączy jednak cztery piksele w jeden większy, co poprawia jakość zdjęć, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych. Obok niego umieszczono sensory, które pozwalają na rejestrowanie obrazów o rozdzielczości 8 Mpx, 2 Mpx i 2 Mpx. Pierwszy z nich zapewnia znacznie szersze pole widzenia o kącie aż 120 stopni, drugi wspiera wykonywanie zdjęć macro z niewielkiej odległości, a trzeci jest odpowiedzialny za zbieranie danych o głębi. Niestety żaden z nich nie posiada optycznej stabilizacji obrazu.
Redmi Note 8 Pro wyposażony jest także w kompletne zaplecze komunikacyjne, które obejmuje łączność LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0 i lokalizację GPS. Na pokładzie telefonu nie także NFC do płatności zbliżeniowych, którego zwykle pozbawione były najtańsze telefony Xiaomi i Redmi. Urządzenie może pochwalić się również obecnością złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm, USB typu C, portu podczerwieni do sterowania innymi urządzeniami i skanera odcisku palca. Cała konstrukcja urządzenia ma wymiary 161,4 x 76,4 x 8,8 mm i waży 200 g.
Redmi Note 8T
Kolejne miejsce rankingu przypada modelowi, który w naszym kraju sprzedawany jest jako Redmi Note 8T, który jest nieco tańszy, niż wariant z dopiskiem Pro w nazwie. Telefon ten jest bardzo podobny do wprowadzonego do sprzedaży w Azji Redmi Note 8, ale w wersji, która trafiła na globalny rynek, wprowadzono kilka udoskonaleń, stąd nieco zmieniona została również jej nazwa. Sercem urządzenia jest procesor Qualcomm Snapdragon 665 z grafiką Adreno 610. sprzedaży znaleźć można zarówno konfiguracje z 3 GB pamięci RAM i 32 GB miejsca na dane użytkownika, jak i z 4 GB RAMu i 64 GB pamięci wbudowanej. Wiele osób docenia także pojemną baterię. Producent zdecydował się na ogniwo o pojemności 4000 mAh. Dodatkowo na pokładzie nie zabrakło wsparcia dla technologii szybkiego ładowania o mocy 18 W.
Na froncie Telefonu umieszczono wyświetlacz LCD o przekątnej 6,3 cala. Charakteryzuje się on proporcjami 19,5:9 i rozdzielczością Full HD+ (1080 x 2340 pikseli), która zapewnia zagęszczenie na poziomie 409 pikseli na cal. W jego górnej części umieszczono niewielkie wcięcie w kształcie kropli wody, które mieści kamerę do selfie. Ramki otaczające wyświetlacz ze wszystkich stron nie są jednak tak wąskie jak w przypadku droższego modelu, a pod wyświetlaczem znalazło się nawet miejsca na logo producenta. Telefon nie wygląda przez to tak modnie i nowocześnie, a mniejszy wyświetlacz nie przedkłada się na znacznie mniejsze wymiary całej konstrukcji. Dodatkowo przedni panel przed uszkodzeniami chroni powłoka Gorilla Glass 5.
Redmi Note 8T, podobnie jak wiele innych telefonów Xiaomi, działa pod kontrolą Androida 9 Pie z nakładką producenta MIUI w wersji 10. Nakładka Chińczyków wnosi wiele zmian do oprogramowania od Google. Obejmują one zarówno aspekt wizualny, jak i rozbudowują funkcjonalność urządzenia. Redmi Note 8T z pewnością nie jest telefonem dla osób, które szukają dla siebie kompaktowego urządzenia. Cała konstrukcja ma 161,1 mm długości, 75,4 mm szerokości i 8,6 mm grubości. Niska nie jest także masa telefonu, która wynosi aż 200 g. Producent chwali się również zastosowaniem specjalnej powłoki, która może pomóc ochronić telefon przed zachlapaniami.
Za możliwości fotograficzne urządzenia odpowiada poczwórny aparat umieszczony na pleckach. Producent chwali się, że główny obiektyw ma rozdzielczość 48 Mpx, ale w większości przypadków rzeczywista rozdzielczość wykonywanych fotografii to 12 Mpx. Aby uzyskać jak najlepszą jakość zdjęć, oprogramowanie łączy dane z czterech pikseli w jeden, większy o rozmiarze 1.6μm. Podnosi to szczegółowość fotografii, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych, i sprawia, że zajmują one mniej miejsca w pamięci telefonu. Obok niego umieszczono obiektyw szerokokątny, który podobnie jak w Redmi Note 8 Pro ma rozdzielczość 12 Mpx i kąt widzenia 120 stopni. Kolejny obiektyw ma rozdzielczość 2 Mpx i służy do wykonywania zdjęć macro, a czwarty z zastosowanych sensorów odpowiedzialny jest za zbierania danych o głębi i uzyskiwania efektu rozmytego tła. Na froncie, we wcięciu, umieszczono natomiast pojedynczy aparat, który pozwala na wykonywanie autoportretów o rozdzielczości 13 Mpx. Jego działanie jest wspomagane przez sztuczną inteligencję. Dodatkowo sensor ten może być również wykorzystywany do rozpoznawania twarzy użytkownika.
Redmi Note 8T obsługuje łączność LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 i GPS. Na pokładzie nie zabrakło także złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm, gniazda USB typu C i portu podczerwieni. Ten ostatni element pozwala na wykorzystanie telefonu jako pilota, na przykład, do telewizora. Jedną z najbardziej znaczących różnic pomiędzy modelem wprowadzonym do sprzedaży globalnie, a wersją azjatycką jest obecność modułu NFC. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie telefonem płatności zbliżeniowych. Brak tego modułu w tańszych telefonach z Chin wynika z faktu, że na azjatyckim rynku ta forma płatności nie jest tak rozpowszechniona jak w Europie.
iPhone XR
Bardzo dużą popularnością na rynku cieszy się również mający już niemal dwa lata iPhone Xr, czyli najtańszy model zaprezentowany razem z iPhone Xs i Xs Max. Front urządzenia mocno nawiązuje do tych modeli. Jego większą część pokrywa wyświetlacz o proporcjach 19,5:9, z dość sporym wcięciem w górnej części. Rozmiar wcięcia uzasadnia jednak zastosowanie zaawansowanych sensorów służących do rozpoznawania twarzy. Ten rodzaj zabezpieczeń jest nazywany “Face ID”. W najnowszych modelach producent zrezygnował jednak z identyfikacji za pomocą linii papilarnych, określanego mianem “Touch ID”. Sam wyświetlacz ma przekątną 6,1 cala i podobnie jak w iPhone 11 został wykonany w technologii LCD. Wyświetlacz w iPhone Xr ma rozdzielczość 828 x 1792 pikseli, która przekłada się na niezbyt wysokie zagęszczenie na poziomie 326 pikseli na cal.
Sercem urządzenia, podobnie jak w droższych modelach jest sześciordzeniowy procesor Apple A12 Bionic wykonany w 7 nm procesie technologicznym, współpracujący z czterordzeniowym procesorem graficznym. Dodatkowo producent wyposażył ten model w 3 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika, w zależności od wybranej konfiguracji przeznaczono 64 GB, 128 GB lub nawet 256 GB pamięci wbudowanej. Bateria w iPhone Xr ma pojemność 2942 mAh. Według zapewnień producenta tak pojemny akumulator przekłada się nawet na 15 godzin pracy bez konieczności sięgania po ładowarkę. Telefon wspiera również szybkie ładowanie, nawet o mocy 18 W, ale w stosowną ładowarkę każdy musi wyposażyć się we własnym zakresie.
Urządzenie zadebiutowało na rynku z systemem iOS 12 na pokładzie. Obecnie możliwa jest już aktualizacja do wersji systemu oznaczonej symbolem 12.3, a w niedługim czasie, po premierze nowej wersji oprogramowania od Apple, urządzenie powinno otrzymać aktualizację do iOS 13. Za możliwości fotograficzne urządzenia odpowiada pojedynczy aparat główny umieszczony na pleckach Użytkownicy tego modelu otrzymują do dyspozycji sensor pozwalający na rejestrowanie obrazów o rozdzielczości 12 Mpx ze światłem f/1.8 i z dużymi pikselami o rozmiarze 1.4µm. Wykonywanie zdjęć wspomaga autofokus z detekcją fazy i optyczna stabilizacja obrazu. iPhone Xr pozwala też na nagrywanie filmów o maksymalnej rozdzielczości 4K, nawet przy 60 klatkach na sekundę. Do wykonywania autoportretów i rozmów wideo służy natomiast umieszczona we wcięciu kamera do selfie o rozdzielczości 7 Mpx ze światłem f/2.2.
iPhone Xr może pochwalić się również bardzo rozbudowanym zapleczem komunikacyjnym, które obejmuje wszystkie popularne standardy łączności; LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 oraz GPS z A-GPS, GLONASS, GALILEO i QZSS. Na pokładzie nie zabrakło także NFC, a za wykonywanie płatności zbliżeniowych odpowiedzialne jest Apple Pay. Na dolnej krawędzi urządzenia umieszczono złącze Lightning, ale niestety zabrakło złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm. Model wyposażony jest jednak w chwalone głośniki stereo. Telefon ma wymiary 150,9 x 75,7 x 8,3 mm i waży 194 g. Urządzenie spełnia także normy wodoszczelności i pyłoszczelności zgodne ze standardem IP67.
iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max
Telefony Apple na całym świecie cieszą się olbrzymią popularnością, więc fakt, że wiele z najchętniej kupowanych urządzeń mobilnych posiada logo tej właśnie firmy nie powinien być dla nikogo zdziwieniem. W czołówce nie mogło więc zabraknąć najlepszych urządzeń z oferty Apple - iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max Na froncie obydwu urządzeń umieszczono wyświetlacze AMOLED o proporcjach 19,5:9. W mniejszym modelu ekran ma przekątną 5,8 cala i rozdzielczość 2436 na 1125 pikseli przy 458 pikselach na cal. Większy model posiada wyświetlacz o przekątnej aż 6,5 cala o rozdzielczości 2688 x 1242 pikseli. W obydwu modelach zagęszczenie pikseli na cal jest jednak jednakowe.
iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max wykorzystuje sześciordzeniowy procesor Appla A13 współpracujący z 4 GB pamięci RAM. Telefony dostępne są w konfiguracjach z 64 GB, 256 GB i 512 GB pamięci wbudowanej. Mniejszy model posiada wbudowany akumulator o pojemności 3046 mAh, a większy 3969 mAh. Telefony wspierają także szybkie ładowanie o mocy 30 W. Na pokładzie nie zabrakło również funkcji ładowania bezprzewodowego. Co ważne w pudełku razem z telefonem nabywcy znajdą także odpowiednią szybką ładowarkę o mocy 18 W. iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max obsługują LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS oraz NFC. Na pokładzie nie ma również złącza słuchawkowego. Odbiór multimediów poprawiają jednak głośniki stereo i zaawansowany silnik wibracyjny.
Za możliwości fotograficzne telefonów z rodziny iPhone 11 Pro odpowiada, po raz pierwszy w historii firmy, potrójny aparat umieszczony na pleckach. Pierwszy z obiektywów pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx ze światłem f/1.8. Obok niego zastosowano teleobiektyw, który zapewnia dwukrotny bezstratny zoom optyczny i nawet 10-krotny hybrydowy. Ten obiektyw również rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpx, ale wykorzystuje przysłonę f/2.0. Obydwa obiektywy są także wyposażone w optyczną stabilizację obrazu. Na pokładzie nie zabrakło również aparatu z szerokokątną optyką, który także rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpx, ze światłem f/2.4. Niestety obiektyw ten nie posiada optycznej stabilizacji obrazu. Na froncie, we wcięciu, znalazło się miejsce dla pojedynczej kamery do selfie, która rejestruje obrazy o rozdzielczości 12 Mpx.
Producent zadbał także o to, aby telefony spełniał normy wodo- i pyłoszczelności, co potwierdza certyfikat IP68. Dzięki zastosowaniu niezbyt dużego wyświetlacza i bardzo wąskich ramek mniejszy z telefonów jest stosunkowo kompaktowy, ponieważ ma 144 mm długości, 71,4 mm szerokości, 8,1 mm grubości i waży 188 g. Komfortowa obsługa jedną dłonią nie powinna więc stanowić problemu nawet dla osób o mniejszych rękach i krótszych palcach. Większy wyświetlacz i akumulator w modelu z dopiskiem “Max” w nazwie przełożyły się na większe wymiary całego urządzenia (158 x 77,8 x 8,1 mm) i na jego większą masę (aż 226 g). Konstrukcja obydwu modeli została wykonana z teksturowanego matowego szkła i stali nierdzewnej. Telefon dostępny jest w czterech ciekawych i eleganckich wersjach kolorystycznych określanych jako złota, srebrna, gwiezdna szarość i nocna zieleń.
Samsung Galaxy A10
Wybory osób z mniej zasobnym portfelem w rankingu najpopularniejszych modeli reprezentuje Samsung Galaxy A10. Jest to telefon stworzony z myślą o mniej wymagających użytkownikach. Jego sercem jest autorski procesor Koreańczyków Exynos 7884 z grafiką Mali-G71 MP2. Układ ten jest wspierany przez 2 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika w tym modelu przeznaczono natomiast 32 GB pamięci wbudowanej. Bateria, jaką zastosowano w tym modelu ma pojemność 3400 mAh. Podobnie jak inne urządzenia w ofercie producenta, także ten model działa pod kontrolą Androida z odświeżoną nakładką producenta One UI. Do uzupełniania energii jest wykorzystywane złącze Micro USB. Model ten obsługuje wszystkie popularne standardy łączności, takie jak LTE, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 5.0 i lokalizacja GPS. Niestety na pokładzie zabrakło NFC, które pozwalałoby na wykonywanie płatności zbliżeniowych tym telefonem.
Na froncie Samsunga Galaxy A10 umieszczono duży wyświetlacz LCD o przekątnej 6,2 cala. Ma on proporcja 19:9, a w jego górnej części umieszczono niewielkie wcięcie, mieszczące jedynie kamerę do selfie. Ze względu na charakterystyczny kształt wcięcia, producent nazywa ten typ ekranu “Infinity V”. Wyświetlacz ten charakteryzuje się jednak niezbyt wysoką rozdzielczością HD+ (720 x 1520 pikseli), która przekłada się na dość niskie zagęszczenie na poziomie 271 pikseli na cal. Ekran otaczają dość wąskie, jak na tą półkę cenową ramki.
Za możliwości fotograficzne urządzenia odpowiada pojedynczy aparat główny o rozdzielczości 13 Mpx ze światłem f/1.9. Na froncie, we wcięciu umieszczono natomiast pojedynczy aparat do selfie o rozdzielczości 5 Mpx. Tylny panel telefonu jest, podobnie jak w innych podobnie wycenionych telefonach, wykonany z tworzywa sztucznego. Cała bryła urządzenia ma 155,6 mm długości, 75,6 mm szerokości, 7,9 mm grubości i waży 168 g. Osoby o mniejszych dłoniach mogą więc mieć problemy z wygodną obsługą telefonu przy wykorzystaniu wyłącznie jednej ręki.
Samsung Galaxy S20+ 5G
Wśród popularnych na całym świecie modeli nie mogło zabraknąć również jednego z najnowszych flagowych urządzeń Samsunga. Model ten stanowi ciekawy kompromis pomiędzy olbrzymim ekranem i świetnymi aparatami fotograficznymi zastosowanymi w najlepiej wyposażonym Samsungu Galaxy S20 Ultra i kompaktową oraz stosunkowo (jak na tego producenta) przystępną cenowo Galaxy S20. Sercem urządzenia, w wersji przeznaczonej na europejski rynek jest autorski procesor Koreańczyków Exynos 990, który swoją wydajnością konkuruje z popularnym Snapdragonem 865. Samsung Galaxy S20+ 5G jest wyposażony w 8 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika. Zastosowany w tym urządzeniu akumulator ma pojemność 4500 mAh, wspiera szybkie i bezprzewodowe ładowanie. Telefon po wyjęciu z pudełka działa pod kontrolą Androida 10 z autorską nakładką producenta One UI 2.0.
Bardzo dużą zaletą wszystkich urządzeń koreańskiego producenta są zastosowane w nich wyświetlacze. Samsung Galaxy S20+ 5G posiada ekrany Dynamic AMOLED o przekątnej 6,7 cala, który ma proporcje 20:9 i rozdzielczość 1440 x 3200 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 525 pikseli na cal. Wyświetlacz obsługuje również częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, co zapewnia większą płynność animacji, ale funkcja ta jest dostępna tylko po obniżeniu rozdzielczości do Full HD. Wyświetlacz ze wszystkich stron otaczają mikroskopijne ramki, a przy górnej krawędzi zobaczyć można niewielki otwór mieszczący w sobie pojedynczą kamerę do selfie o rozdzielczości 10 Mpx. Z przednim panelem zintegrowany jest również skaner odcisku palca, a przedni panel przed zarysowaniami chroni powłoka Gorilla Glass 6.
Na pleckach urządzenia umieszczony został poczwórny aparat główny. Pierwszy z sensorów, współpracujący z optyką zapewniającą standardowe pole widzenia pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx. Dodatkowy teleobiektyw ma rozdzielczość 64 Mpx i pozwala na uzyskanie dobrze wyglądającego trzykrotnego hybrydowego zbliżenia. Obok niego umieszczony został również sensor z szerokokątną optyką, który pozwala na zapisywanie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx, a zaplecze fotograficzne uzupełnia sensor ToF, który pozwala na dokładne mapowanie przestrzeni w 3D, również w całkowitej ciemności. Wszystkie sensory są wspomagane przez rozbudowane oprogramowanie, a dwa pierwsze z nich posiadają również optyczną stabilizację obrazu, poprawiającą jakość zdjęć w trudnych warunka
Dodaj komentarz