Samsung to jeden z największych producentów telefonów komórkowych, którego modele okupują szczyty list sprzedażowych w Polsce i na całym świecie. Najwięcej uwagi przyciągają bez dwóch zdań flagowe modele tego producenta, które zachwycają najlepszymi na rynku wyświetlaczami, wydajnymi podzespołami, świetnymi aparatami fotograficznymi, które dobrze radzą sobie w każdych warunkach i przemyślanym oprogramowanie. Nakłady na rozwój i marketing takich konstrukcji są jednak bardzo duże, więc ceny tych modeli często są niezwykle wysokie. Nie każdy potrzebuje jednak tak drogiego i zaawansowanego telefonu komórkowego do tego, aby móc komfortowo z niego korzystać podczas codziennej pracy i rozrywki. Dla mniej wymagających użytkowników z mniej zasobnym portfelem Samsung przygotowuje ciekawe propozycje urządzeń należących do rodziny Galaxy A. W ostatnim czasie producent wprowadził kilka modeli i zdecydowanie odświeżył część swojej oferty obejmującą telefony ze średniej półki cenowej.
Samsung Galaxy A11
Samsung Galaxy A11 to model, którego zadaniem jest zastąpienie popularnego, budżetowego modelu Galaxy A10. Urządzenie to posiada duży wyświetlacz LCD o przekątnej 6,4 cala, który charakteryzuje się proporcjami 19,5:9 i ma rozdzielczość HD+ (720 x 1560 pikseli). Gwarantuje to niezbyt wysokie zagęszczenie na poziomie 268 pikseli na cal, ale zastosowanie w tym urządzeniu ekranu o wyższej rozdzielczości, na przykład Full HD+ mogłoby sprawić, że jego cena byłaby zdecydowanie wyższa. Wiele osób z pewnością ucieszy fakt, że model ten posiada jednak modny wyświetlacz z niewielkim otworem w lewym górnym rogu, w którym mieści się wyłącznie pojedyncza kamera do selfie. Zdaniem wielu osób jest to rozwiązanie oferujące najlepszy kompromis pomiędzy przednim panelem w całości wypełnionym przez wyświetlacz, a wcięciem zaburzającym jego symetrię. Wyświetlacze wyposażone w podobną technologię spotkać można w wielu nowych flagowych urządzeniach z najwyższej półki, takich jak Samsung Galaxy S10, Xiaomi Mi 10, czy OnePlus 8 Pro, dlatego budżetowy model Samsunga prezentuje się na tle tanich konstrukcji innych producentów bardzo modnie i nowocześnie.
Na pokładzie urządzenia umieszczony został ośmiordzeniowy procesor o taktowaniu 1,8 GHz. W oficjalnych materiałach producent nie precyzuje jednak o jaki dokładnie układ może chodzić, ale wiele wskazuje na to, że może być to umieszczony między innymi w ubiegłorocznym Samsungu Galaxy A20s procesor Qualcomm Snapdragon 450, którego specyfikacja pasuje do tego dość lakonicznego opisu. W Samsungu Galaxy A11 układ ten współpracuje, w zależności od wybranej konfiguracji, z 2 GB lub 3 GB pamięci RAM, a na dane użytkownika przeznaczonych zostało 32 GB. Po wyjęciu z pudełka telefon działa pod kontrolą najświeższego Androida 10 zmodyfikowanego przez autorską nakładkę producenta One UI. Jest ona dopracowana i dobrze przemyślana pod kątem codziennego użytkowania, a wiele osób twierdzi nawet, że jest to najlepsza z modyfikacji systemu od Google dostępnych na rynku.
Mimo, że Samsung Galaxy A11 jest jednym z najtańszych urządzeń z portfolio producenta, znalazło się w nim miejsce na potrójny aparat fotograficzny. Główny z zastosowanych w nim sensorów pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 13 Mpx i charakteryzuje się dość jasną przysłoną f/1.8. Obok niego umieszczony został sensor współpracujący z optyką zapewniającą znacznie szersze pole widzenia, który pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 5 Mpx. Trzeci z umieszczonych na pleckach aparatów ma natomiast rozdzielczość 2 Mpx, a jego zdaniem jest zbieranie danych o głębi i uzyskiwanie zdjęć z efektem rozmytego tła. W otworze na froncie urządzenia znalazło się natomiast miejsce na aparat do selfie, który ma rozdzielczość 8 Mpx. Sensor ten może być również wykorzystywany do zabezpieczenia telefonu za pomocą skanu twarzy użytkownika, ale nie jest to rozwiązanie zapewniające tak wysoki poziom bezpieczeństwa jak rozbudowane rozwiązania stosowane we flagowych modelach. Alternatywą dla tego rozwiązania może być skaner odcisku palca umieszczony na pleckach urządzenia.
Mocnym punktem na liście zalet Samsunga Galaxy A11 może być również akumulator, który ma pojemność 4000 mAh. W połączeniu z wyświetlaczem o niezbyt wysokiej rozdzielczości oraz energooszczędnymi podzespołami ogniwo to powinno wystarczać nawet na dwa dni pracy z dala od gniazdka. Dodatkowo Samsung zdecydował się na zastosowanie nawet w tak budżetowym modelu dodatkowej technologii pozwalającej na szybkie uzupełnianie energii o mocy 15 W. Co ważne do przesyłania energii i danych wykorzystać można złącze USB typu C. Wiele innych tanich modeli wciąż stosuje tańsze i przestarzałe Micro USB, więc w tym zakresie Samsung wypada naprawdę dobrze. Miłośnicy słuchawek przewodowych na pewno ucieszą się również z tego, że producent nie zapomniał o złączu słuchawkowym Jack 3,5 mm.
Również pozostała część zaplecze komunikacyjnego tego modelu powinna być wystarczająca dla większości osób poszukujących dla siebie telefonu w tej półce cenowej. Galaxy A11 pozwala na obsługę łączności LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.2 i lokalizacji GPS, ale na pokładzie zabrakło niestety miejsca dla modułu NFC, który pozwoliłby na komfortowe korzystanie na urządzeniu z dobrodziejstw płatności zbliżeniowych. Cała konstrukcja została zamknięta w prostej i minimalistycznej obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. Samsung Galaxy A11 z pewnością nie jest jednak telefonem dla osób, które szukają kompaktowego modelu, wygodnego do obsługi jedną dłonią. Model ten ma bowiem 161,4 mm długości, 76,3 mm szerokości i 8 mm grubości, a jego masa to 177 g.
Samsung Galaxy A31
Samsung Galaxy A31 to kolejny ciekawy model producenta, który skierowany jest do mniej wymagających użytkowników. Na froncie urządzenia umieszczony został duży wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala. W przeciwieństwie do tańszego modelu zastosowano w nim jednak wyświetlacz z klasycznym i bardziej popularnym w tej półce cenowej niewielkim wcięciem w górnej części. Galaxy A31 pochwalić należy również za wysoką rozdzielczość Full HD+ (1080 x 2400 pikseli), która przy proporcjach 20:9 zapewnia zagęszczenie na poziomie 411 pikseli na cal. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że jest to jeden z najtańszych modeli na rynku, w którym zastosowano wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED, bardziej ceniony niż powszechnie stosowane w podobnej półce cenowej panele LCD. Wyświetlacz ten zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów, a w przypadku wyświetlania elementów z ciemnym tłem jest również bardziej energooszczędny. Kolejną zaletą tego typu panelu, którą Samsung skrzętnie wykorzystał jest możliwość zintegrowania z przednim panelem skanera odcisku palca.
Sercem urządzenia jest procesor MediaTek Helio P65, który współpracuje z grafiką Mali-G52 MC2. Układ ten powinien się dobrze sprawdzać podczas wykonywania codziennych czynności, a granie w mobilne gry również nie powinno stanowić dla niego większego problemu. W zależności od wybranej wersji Samsung Galaxy A31 może być również wyposażony w 4 GB lub 6 GB pamięci RAM, oraz 64 GB lub nawet 128 GB pamięci wbudowanej. Podobnie jak inne urządzenia w ofercie firmy, także ten model działa pod kontrolą Androida w wersji 10, który jest dodatkowo wzbogacony o ulepszony design i nowe funkcje za pomocą autorskiej nakładki producenta One UI.
Samsung Galaxy A31 pochwalić się może również rozbudowanymi możliwościami fotograficznymi, które gwarantuje poczwórny aparat fotograficzny umieszczony na pleckach. Najważniejszy z zastosowanych sensorów ma bardzo wysoką rozdzielczość 48 Mpx, ale oprogramowanie domyślnie łączy dane z czterech pikseli w jeden większy, pozwalając tym samym na uzyskanie wysokiej jakości zdjęć o rzeczywistej rozdzielczości 12 Mpx. Dzięki temu fotografie zajmują mniej miejsca w pamięci urządzenia i możliwe jest uzyskanie lepszych zdjęć w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Drugi z umieszczonych na pleckach sensorów współpracuje z szerokokątną optyką i pozwala wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 8 Mpx. Dodatkowo Samsung umieścił w tym telefonie również swa obiektywy z matrycami o rozdzielczości 5 Mpx, których zadaniem jest wykonywanie zdjęć macro, oraz zbieranie danych o głębi. Model ten posiada również aparat do selfie, który ma rozdzielczość 20 Mpx.
Mocnym punktem Samsunga Galaxy A31 jest również zastosowany w nim akumulator, który może pochwalić się pojemnością aż 5000 mAh. Nawet bardziej wymagający użytkownicy nie powinni więc mieć powodów do narzekania na krótki czas pracy z dala od gniazdka. Dodatkowo podłączenie do ładowarki nie będzie się wiązało z rezygnacją z mobilności telefonu na długi czas, ponieważ konstruktorzy Samsunga zadbali również o to, aby model ten wspierał szybkie ładowanie o mocy 15 W. Wykorzystywane jest do tego złącze USB typu C, a na pokładzie telefonu nie zabrakło również złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm, dzięki któremu możliwe jest łatwe korzystanie z słuchawek przewodowych.
Na tle konkurencji dobrze wypada również zaplecze komunikacyjne tego modelu. Na pokładzie nie zabrakło wsparcie dla technologii LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0 ani lokalizacji GPS. Dodatkowo wersja przeznaczona na rynek globalny posiada również NFC pozwalające na wykonywanie płatności zbliżeniowych. Wszystkie podzespoły zamknięte są w eleganckiej obudowie z tworzywa sztucznego, która w ciekawy sposób załamuje promienie świetlne. Kontrowersyjnym elementem designu urządzenia jest jednak duża czworokątne wyspa z aparatami, która zdaniem wielu osób nie prezentuje się zbyt elegancko, ale z drugiej strony wygląda bardzo podobnie do rozwiązania stosowanego w droższych modelach z rodziny Galaxy S20. Samsung Galaxy A31 ma wymiary 159.3 x 73.1 x 8.6 mm, a jego masa wynosi 185 g.
Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 to kolejny interesujący telefon koreańskiego producenta ze średniej półki cenowej, który został wyposażony w ceniony przez konsumentów wyświetlacz Super AMOLED, W modelu tym zdecydowano się na jego wersję z niewielkim otworem, który mieści kamerę do selfie. Wyświetlacz ma przekątną 6,5 cala, co przy rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli (Full HD+), przekłada się na zagęszczenie na poziomie 405 piksele na cal. Dzięki wąskim ramkom i innowacyjnej konstrukcji Samsung Galaxy A51 wygląda lepiej niż wiele smartfonów, które kosztują nawet kilkukrotnie więcej, a przedni panel pokrywa dodatkowo szkło Gorilla Glass 3. Wiele osób wybierając ten telefon może się również kierować faktem, że jest on wizualnie bardzo podobny do droższych urządzeń producenta takich jak Samsung Galaxy S20 Plus i Samsung Galaxy S20 Ultra.
Sercem urządzenia jest autorski ośmiordzeniowy procesor Samsunga - Exynos 9611 z grafiką Mali-G72 MP3. Układ ten w wersji, która trafi na nasz rynek, jest wspierany przez 4 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika. Są to podzespoły, które powinny zadowolić większość użytkowników szukających dla siebie ciekawego urządzenia ze średniej półki cenowej, ale wiele osób zwraca uwagę na fakt, że lepszą opcją byłoby wprowadzenie do sprzedaży modelu wyposażonego w 6 GB lub nawet 8 GB pamięci RAM, które to są dostępne w innych krajach. Za odpowiednio długi czas działania, bez konieczności sięgania po ładowarkę, odpowiada w tym modelu akumulator o pojemności 4000 mAh. Telefon wspiera także szybkie ładowanie o mocy 15W. Samsung Galaxy A51, podobnie jak niemal wszystkie telefony tego producenta, które trafiły na rynek w ostatnim czasie, działa pod kontrolą Androida 10 z cenioną przez użytkowników na całym świecie nakładką One UI.
Kolejną ważną dla nabywców funkcją tego modelu jest również poczwórny aparat umieszczony na pleckach. W Galaxy A51, obok standardowego obiektywu o rozdzielczości 48 Mpx ze światłem f/2.0, który podobnie jak w innych modelach wykorzystujących sensory o tak wysokiej rozdzielczości pozwala na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć, dzięki technologii łączenia danych z czterech pikseli w jeden. Na pleckach telefonu umieszczono również moduł szerokokątny o rozdzielczości 12 Mpx, sensor przeznaczony do zbierania danych o głębi o rozdzielczości 5 Mpx, oraz dedykowaną kamerę do zdjęć makro, również o rozdzielczości 5 Mpx. Na froncie, w niewielkim otworze, w górnej części wyświetlacza, znalazł się pojedynczy aparat do selfie o rozdzielczości 32 Mpx. Zaletą urządzenia jest także kompletne zaplecze komunikacyjne - nie zabrakło możliwości korzystania z Wi-Fi, LTE, Bluetooth 5.0, GPS i NFC. Obok złącza USB typu C, w modelu tym znajdziemy także złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm, z którego coraz więcej producentów rezygnuje w swoich modelach ze średniej i wyższej półki cenowej.
Cała konstrukcja 158,5 mm długości, 73,6 mm szerokości i 7,9 mm grubości. Jej masa również stosunkowo bardzo niska i wynosi zaledwie 172 g. Nie bez wpływu na tak małą wagę ma jednak zastosowanie plastikowych plecków, które nie dają takiego komfortu, jak stosowane we flagowych modelach szkło. Tworzywo sztuczne broni się jednak tym, że w ciekawy sposób odbija światło, co na tle innych telefonów prezentuje się modnie i nietuzinkowo. Miłośników nowych rozwiązań, nie tylko w kwestii designu, ale również funkcjonalności z pewnością ucieszy także fakt, że Samsung Galaxy A51 posiada skaner odcisku palca zintegrowany z wyświetlaczem.
Samsung Galaxy A71
Samsung Galaxy A71 to model bardzo podobny do Samsunga Galaxy A51, jednak z większym wyświetlacze, zapewniającym więcej miejsca do konsumpcji różnorodnych treści. Ma on proporcje 20:9 i ze wszystkich stron otaczają go bardzo wąskie ramki. W środku górnej części wyświetlacza umieszczony jest niewielki otwór na aparat do selfie. Modele te z pewnością prezentują się nowocześnie, a zdaniem wielu osób niewielki otwór w wyświetlaczu jest lepszym rozwiązaniem niż wcięcie, kamera umieszczona na ruchomym elemencie, czy szersza górna ramka. W Samsungu Galaxy A71 producent zdecydował się na panel Super AMOLED o przekątnej 6,7 cala, który charakteryzuje się rozdzielczością Full HD+ (1080 x 2400 pikseli), co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 393 pikseli na cal. Również w tym modelu znaleźć można zintegrowany z przednim panelem skaner odcisku palca, a front urządzenia przed zarysowaniami chroni dodatkowo szkło Gorilla Glass 3.
Zaletą Samsunga Galaxy A71 mają być również aparaty fotograficzne. Cztery obiektywy są umieszczone na sporych rozmiarów prostokątnej wyspie w lewym, górnym rogu plecków urządzeń. Pierwszy z zastosowanych w Samsungu Galaxy A71 sensorów zapewnia wyjątkowo wysoką rozdzielczość 64 Mpx i jasną przysłonę f/1.8. Podobnie jak w innych podobnych konstrukcjach, oprogramowanie domyślnie łączy jednak cztery piksele w jeden większy, co poprawia jakość zdjęć, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych. Obok niego umieszczono sensory, które pozwalają na rejestrowanie obrazów o rozdzielczości 12 Mpx, 5 Mpx i 5 Mpx. Pierwszy z nich zapewnia znacznie szersze pole widzenia, drugi wspiera wykonywanie zdjęć macro z niewielkiej odległości, a trzeci jest odpowiedzialny za zbieranie danych o głębi. Niestety żaden z nich nie posiada optycznej stabilizacji obrazu. Umieszczony we wcięciu aparat do selfie pozwala natomiast na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 32 Mpx.
Samsung Galaxy A71 jest napędzany jednym z najwydajniejszych procesorów stworzonych dla telefonów ze średniej półki cenowej, jakie dostępne są na rynku. Qualcomm Snapdragon 730 z grafiką Adreno 618 to układ, który w codziennym użytkowaniu powinien sprawdzać się bardzo dobrze i nawet bardziej wymagający użytkownicy nie powinni mieć powodów do narzekania na spadki płynności w grach i aplikacjach. Telefon jest wyposażony również w 6 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika. Niewątpliwą zaletą jest także spora bateria o pojemności 4500 mAh, która wspiera szybkie ładowanie o mocy 25W. Nie ma natomiast możliwości naładowania urządzenia z wykorzystaniem ładowarki bezprzewodowej. Urządzenie, podobnie jak inne modele producenta działa pod kontrolą Androida 10 z nakładką One UI.
Niewątpliwą zaletą Samsunga Galaxy A71 jest też pełne zaplecze komunikacyjne obejmujące LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS oraz NFC do płatności zbliżeniowych, którego często brakuje w tanich telefonach chińskich firm. Na pokładzie nie zabrakło także gniazda USB typu C ani złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm. Obudowa urządzenia wykonana jest jednak ze znanego z najtańszych konstrukcji na rynku tworzywa sztucznego. Plecki telefonu podzielone są dwoma przecinającymi liniami, a każda oddzielona przestrzeń w odmienny sposób załamuje światło. Wygląda to niecodziennie i wnosi powiew świeżości do designu współczesnych telefonów. Samsung Galaxy A71 ma 163,3 mm długości, 76 mm szerokości, 7,7 mm grubości i waży 179 g. Z pewnością nie jest to więc telefon stworzony z myślą o osobach, które preferują niewielkie urządzenia, wygodne do obsługi jedną ręką.
Zarówno Samsung Galaxy A51, jak i Galaxy A71 doczekały się w ostatnim czasie również swoich nieco ulepszonych wersji, wyposażonych w procesor Samsung Exynos 980, który w połączeniu z odpowiednimi modułami, pozwala na obsługę nowego typu sieci 5G. Dzięki temu zabiegowi modele te są jednymi z najtańszych na rynku konstrukcji przystosowanych do obsługi sieci nowego typu. Drobne zmiany dotyczą również designu plecków obydwu modeli.
Samsung Galaxy A11 to obiecujące urządzenie, które ma wszystko, aby zdobyć serca konsumentów szukających dla siebie odpowiedniego telefonu na pograniczu niższej i średniej półki cenowej. Galaxy A31, A51 i A71 to natomiast dopracowane konstrukcje, które zadowolić powinny nawet bardziej wymagających użytkowników. Mocnymi punktami wszystkich urządzeń są możliwości fotograficzne, a będące wizytówkami Samsunga wyświetlacze AMOLED również mogą przyciągnąć wielu odbiorców. Zaletą wszystkich modeli jest również oprogramowanie - odświeżona niedawno nakładka One UI wprowadza ujednolicone ikony, poprawia optymalizację systemu i intuicyjność jego działania, a interfejsu użytkownika został przeprojektowany w taki sposób, aby możliwe było jak najbardziej efektywne korzystanie z telefonów z dużymi wyświetlaczami, takimi jak te w Galaxy A51 i 71.
Dodaj komentarz