Niebezpieczne aplikacje na smartfony!
W dzisiejszym świecie smartfony towarzyszą nam na każdym kroku, wykonanie wielu czynności można usprawnić lub usystematyzować instalując odpowiednią aplikacje. Wśród użytkowników telefonów z Androidem zdecydowanie najpopularniejszym sklepem z aplikacjami jest sklep Google Play. Często możemy natknąć się w nim na mnóstwo podobnie wyglądających i działających aplikacji. Warto jednak uważać na to, co instalujemy, ponieważ niektóre aplikacje mogą okazać się szkodliwe dla naszego telefonu. Zasoby sklepu są na bieżąco monitorowane, a niebezpieczne aplikacje cały czas usuwane, warto jednak uważać na to, co instalujemy na swoich telefonach, ponieważ cały czas pojawiają się nowe programy, które potrafią bardzo uprzykrzyć życie.
Jak wyglądają niebezpieczne aplikacje?
Najczęściej szkodliwe aplikacje, które dostępne są w sklepie Google Play mają wygląd i funkcjonalność bardzo zbliżoną do znanych i popularnych na całym świecie aplikacji. Twórcy tego typu programów często żerują także na nieświadomości młodszych użytkowników, tworząc gry, które nawiązują do znanych, często płatnych tytułów również dostępnych w sklepie. Takie aplikacje bardzo często mają wieloczłonowe tytuły, w których można dopatrzyć się podobieństwa, do kilku innych znanych tytułów, nie tylko tych przeznaczonych na tytuły. Niemal identycznie wygląda również opis takich aplikacji, miniatura i zdjęcia przedstawiające rzekomą rozgrywkę.
Wystrzegać należy się także aplikacji dających dostęp do portali społecznościowych, które nie pochodzą od wydawców portalu. Celem osób tworzących takie programy może być wyłudzenie naszych danych logowania, a później przejęcie kontroli nad naszym kontem. Uważać należy również na logowanie się do portali społecznościowych na stronach, które wyglądają bardzo podobnie do oryginalnych, ale wyświetlają się po kliknięciu w link, na przykład do artykułu lub filmu.
Często twórcy niebezpiecznych aplikacji bazują również na niewiedzy użytkowników, szukających sposobu na poprawienie działania swojego telefonu. W sklepie znaleźć można między innymi aplikacje, które mają rzekomo aktualizować telefon do nowszej wersji systemu, zwiększać ilość pamięci RAM, czy defragmentować pamięć wewnętrzną telefonu – w przypadku mobilnych urządzeń żadna z tycz rzeczy nie jest możliwa, a jedynym celem takiej aplikacji jest wyświetlenie użytkownikowi reklam, które przynoszą zyski ich twórcom. Tego typu aplikacje bardzo często działają w tle, podczas wykonywania innych czynności, co może przekładać się na znaczne obciążenie podzespołów telefonu, a w skutek tego na pogorszenie działania urządzenie. Efekt, który uzyskuje użytkownik jest całkowicie odwrotny od zamierzonego.
Złośliwe aplikacje mogą również wymuszać stałe połączenie z serwerami wydawcy i przez to przyczyniać się do zwiększenie zużycia danych internetowych, a w związku z tym również rachunków za telefon. Aplikacje działające w tle mogą również przyczyniać się do znacznie większego zużycia baterii, również wtedy, gdy telefon jest nieużywany, na przykład w nocy. Często skutkiem działania złośliwych programów jest również szybkie przegrzewanie się telefonu i spadek płynności działania.
Jak działają szkodliwe aplikacje?
Wielu twórców aplikacji czerpie zyski z reklam. Wiele osób nie zwraca jednak uwagi na informacje wyświetlane w aplikacjach, dlatego niektórzy twórcy wprowadzają do sklepu aplikacje, które nachalnie wyświetlają reklamy, nawet gdy sama aplikacja jest wyłączona. Często zdarza się również, że po zainstalowaniu aplikacji pojawiają się również nowe, związane z reklamami karty w wyszukiwarce, lub odnośniki do określonych aplikacji ze sklepu, po których zainstalowaniu, twórcy szkodliwego oprogramowania zyskają określoną prowizję. Niekiedy reklamy wyświetlają się również zamiast zdjęć na ekranie blokady telefonu. Nawet niewielka ilość niechcianych reklam potrafi bardzo uprzykrzyć życie.
Reklamy nie są jednak najgorszym, co może spotkać użytkowników telefonów komórkowych. Czasami zdarzają się również aplikacje, których zadaniem jest kradzież naszych poufnych danych, takich jak loginów i haseł do logowania, zdjęć z galerii, czy kontaktów wykorzystywanych później przez różnego rodzaju marketingowców. Szczególnie niebezpieczna może być utrata dostępu do konta Google, oraz do aplikacji związanych z bankowością internetową.
Jak chronić się przed szkodliwymi aplikacjami?
Najprostszą metodą ochrony przed szkodliwymi aplikacjami jest unikanie instalowania podejrzanie wyglądających aplikacji. Warto zwracać również uwagę na to, do jakich zasobów chcą zyskać dostęp pobierane aplikacje. Jeśli, na przykład, kalkulator chce mieć dostęp do zdjęć w galerii, czy możliwości wykonywania połączeń, lepiej wstrzymać się z instalacją tego typu programu i poszukać dla niego alternatywy. To, do jakich funkcji telefonu mają dostęp poszczególne aplikacje można w łatwy sposób sprawdzić w ustawieniach telefonu. W tej samej zakładce można również odinstalować podejrzane programy. W uniknięciu szkodliwego oprogramowania może pomóc również instalacja programu antywirusowego, ale również w tej kwestii należy uważać, ponieważ często twórcy szkodliwych aplikacji podszywają się właśnie pod tego typu oprogramowanie. Żaden antywirus nie może także zastąpić zdrowego rozsądku.
Jeśli okaże się, że pobrana aplikacja jest niebezpieczna, najprostszym rozwiązaniem jest jej odinstalowanie. Bardzo często rozwiązuje ono problem wyświetlania się nachalnych reklam, lub przekierowywania do niebezpiecznych stron. W przypadku niektórych programów skutecznym sposobem pozbycia się niechcianych treści może okazać się jednak dopiero przywrócenie całego urządzenia do ustawień fabrycznych i usunięcie wszystkich danych.
Znacznie mniej narażeni na działanie złośliwego oprogramowania są użytkownicy telefonów z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. iPhone nie daje użytkownikowi możliwości zainstalowania aplikacji z innego źródła niż oficjalny sklep AppStore, w którym wszystkie aplikacje są bardzo szczegółowo sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa użytkowników. System iOS ogranicza również interakcje pobranych programów z innymi aplikacjami i funkcjami wbudowanymi w system urządzenia, dlatego, nawet jeśli niebezpieczna aplikacje została by zainstalowania, nie może ona wyrządzić szkód.
Dodaj komentarz