Jak wydłużyć czas pracy na baterii?
Telefony komórkowe we współczesnym świecie towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Aplikacje, które na nich zainstalujemy pozwalają wprowadzić znaczące usprawnienia w wielu dziedzinach życia. Wiele osób wykorzystuje telefony do płatności zbliżeniowych, oraz kontaktu z innymi ludźmi, często ze współpracownikami, przełożonymi, czy partnerami biznesowymi, oraz naszymi bliskimi. Współczesne urządzenia mobilne oferują świetną wydajność, wysoką jakość wykonania, ekrany ułatwiające konsumpcję różnorodnych treści, oraz bardzo dobre aparaty, które pozwalają sfotografować ciekawe obiekty i sytuacje w każdych warunkach oświetleniowych. Największym mankamentem tego typu konstrukcji może okazać się jednak bateria, ponieważ po wyczerpaniu się zapasów energii w niej zgromadzonych telefon staje się całkowicie bezużyteczny.
W kwestii budowy baterii stosowanych w urządzeniach mobilnych bardzo niewiele zmieniło się w ciągu ostatnich lat. Wciąż wykorzystuje się ogniwa litowo-jonowe, lub polimerowo-jonowe. Posiadają one jednak pewne ograniczenia, ponieważ niemożliwe jest zmieszczenie przesadnie dużej baterii do telefonu, który ma się mieścić w kieszeni i wygodnie leżeć w dłoni. Dlatego najczęściej współczesne telefony otrzymują ogniwa, które pozwalają na korzystanie z urządzenia przez jeden intensywny dzień. Co jednak zrobić, aby wydłużyć czas korzystania z telefonu bez konieczności sięgnięcia po ładowarkę?
Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po model, który wyposażony jest w odpowiednio duże ogniwo, o pojemności przynajmniej 4000 mAh. Do polecanych urządzeń z dużymi bateriami zaliczyć możne takie telefony jak Redmi 7A, Redmi 8A, Redmi 8, Redmi Note 7, Redmi Note 8 Pro, Xiaomi Mi 9T i Mi 9T Pro, Motorola Moto G7 Power, Asus Zenfone Max M2 i Asus Zenfone Max Pro M2, oraz Zenfone 6, Samsungi Galaxy A50, A70, A80, Note 10+ i S10+, Oppo A5 i Oppo A9, czy Huawei P30 Pro i Huawei P Smart Z. Bardzo ważne jest również to, aby telefon posiadał dobrze zoptymalizowane oprogramowanie, ponieważ telefony mało znanych chińskich firm, których baterie mają pojemność nawet powyżej 10000 mAh, często nie oferują zbyt długiego czasu pracy, właśnie za sprawą nienajlepszego oprogramowania.
Komponentem, który bez wątpienia zużywa bardzo dużo energii podczas codziennego korzystania z telefonu jest ekran. Najprostszym sposobem na ograniczenie jego zapotrzebowania na energię jest ograniczenie jego jasności. Niektórzy producenci dają również możliwość sięgnięcia po funkcje pozwalające na ograniczenie rozdzielczości wyświetlanego obrazu, co również przekłada się na niższe zużycie energii. W przypadku wyświetlaczy wykonanych w technologii OLED, które stosowane są w większości flagowych urządzeń, a coraz częściej spotykane są również w urządzeniach ze średniej półki cenowej, każdy pojedynczy piksel podświetlany jest indywidualnie. Aby w telefonach z tego typu ekranem ograniczyć pobór energii warto stosować więc tryb ciemny oferowany w wielu aplikacjach (YouTube, Messenger), unikać wyświetlania jasnych kolorów i stosować ciemną, najlepiej czarną tapetę.
Dużą część energii z baterii telefonu pochłaniają również moduły łączności, dlatego warto zatroszczyć się o to, aby włączone były tylko te, których w danej chwili używamy – nie korzystając z nawigacji można wyłączyć GPS, a przy korzystaniu z Wi-Fi nie ma potrzeby, aby włączona była również komórkowa transmisja danych. Warto pamiętać również o tym, że korzystanie z Wi-Fi jest znacznie bardziej energooszczędne, niż zużywanie danych komórkowych. Jeśli przebywamy w pomieszczeniach, gdzie z pewnością nie będzie dostępu do sieci komórkowej można również włączyć tryb samolotowy.
Czynnością podczas której zużywane jest najwięcej prądu jest granie na telefonie w wymagające gry – wszystkie jego komponenty działają wtedy z najwyższą mocą i potrzebują dużych ilości prądu. Chcąc wydłużyć czas pracy na baterii nie powinniśmy więc używać telefonu jako mobilnej konsoli. Niektóre urządzenia są również wyposażone w specjalne tryby zwiększające wydajność urządzenia w czasie grania. Warto sprawdzić, czy nie jest on niepotrzebnie włączony, bo również może przyczyniać się do bardzo dużego zużycia cennej energii.
Aby wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu należy ograniczyć również procesy działające w tle, takie jak pobieranie danych czy ich wysyłanie, odtwarzanie muzyki czy synchronizacja danych w aplikacjach. Wielu producentów w swoich telefonach stosuje również zaawansowane tryby oszczędzania energii, które ograniczają jednak możliwość łączenia się poszczególnych aplikacji z siecią. Wydłuża to co prawda czas działania na jednym ładowaniu, ale włączenie tego trybu może spowodować, że nie będziemy w ogóle widzieć powiadomień z niektórych aplikacji, dopóki nie zostaną one przez nas uruchomione.
Wystrzegać należy się także aplikacji, które mają sztucznie wydłużać czas pracy telefonu z dala od gniazdka. Najczęściej nic one nie dają, a działając w tle dodatkowo zużywają energię. Jeśli nieuważnie przyznamy in nieodpowiednie uprawnienia mogą one posłużyć również jako narzędzia do przejęcia naszych danych. Dodatkowo mogą wyświetlać również uciążliwe reklamy, które potrafią bardzo uprzykrzać korzystanie z telefonu.
Istnieje wiele sposobów pozwalających na wydłużenie czasu pracy na baterii. Warto samemu sprawdzić jakie efekty przynosi każdy z nich i ocenić ich przydatność w codziennym użytkowaniu.
Dodaj komentarz