Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jak płacić telefonem?

2410 Wyświetlenia 20 Like
 

W dzisiejszym świecie telefony komórkowe towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Niemal zawsze mamy je przy sobie i częściej zdarza się nam zapomnieć portfela, niż telefonu. Noszenie przy sobie gotówki bywa kłopotliwe, dlatego wiele osób decyduje się na wykonywanie płatności za pomocą karty płatniczej. O ich zabraniu trzeba jednak zawsze pamiętać, a portfel, nawet jeśli znajduje się w nim tylko karta i najważniejsze dokumenty, zajmuje sporo miejsca w kieszeni lub w torebce. Wiele osób wybiera więc płatności wykonywane telefonem. Są one tak samo wygodne, jak zwyczajne płatności kartą, a często również znacznie bezpieczniejsze od nich. Istnieje wiele sposobów płatności telefonem, a wiele z nich zależy od tego w jakim banku posiadamy konto, jaki posiadamy telefon i w jakie technologie jest on wyposażony.

Płatności zbliżeniowe

Płatności zbliżeniowe to zapewne najbardziej rozpowszechniona forma płatności telefonem. Aby móc dokonywać płatności tą metodą konieczne jest posiadanie telefonu wyposażonego w moduł NFC. NFC, czyli z języka angielskiego Near Field Communicaion, to technologia komunikacyjna wykorzystująca fale radiowe  do bezdotykowa]ego i bezprzewodowego przesyłania danych w odległości około 20 centymetrów. Wiele telefonów chińskich firm, takich jak XiaomiMeizu czy Oppo nie posiada wbudowanych modułów NFC, ponieważ w azjatyckich krajach ta technologia nie jest tak rozpowszechniona jak w Europie. Kupując telefon i chcąc wykorzystać go do płatności bezprzewodowych warto sprawdzić więc, czy w jego specyfikacji wyszczególniona została obsługa tego standardu.

NFC jest bardzo bezpieczną formą komunikacji i płatności, ponieważ dane przesyłane są tylko w niewielkiej odległości od telefonu, oraz tylko wtedy, gdy jest on odblokowany. Najczęściej naszych telefonów strzegą obecnie zabezpieczenia biometryczne, takie jak skan odcisku palca lub wizerunek naszej twarzy, dlatego bardzo trudno okraść kogoś płacącego tą metodą. Płatności zbliżeniowe przy użyciu telefonu bardzo przypominają płatności kartą. W większości przypadków wystarczy przyłożyć telefon do terminala przeznaczonego do płatności zbliżeniowych, a w przypadku większych zakupów konieczne może okazać się także wprowadzenie kodu PIN.

jonas-leupe-XL1YpEnVLb0-unsplash.jpg

Płatności zbliżeniowe telefonem z Androidem

Najpopularniejszą technologią obsługującą płatności zbliżeniowe jest Google Pay. Funkcję tą możemy znaleźć niemal w każdym telefonie wyposażonym w NFC, z systemem z zielonym robocikiem w logo na pokładzie. Aby wykonać płatności tą metodą, konieczne jest wcześniejsze wprowadzenie danych naszej karty do telefonu. Aby to zrobić, w ustawieniach przejść trzeba do sekcji przeznaczonej usłudze Google Pay. Konfigurację przeprowadzić można przepisując dane z karty ręcznie, lub fotografując ją z dwóch stron. Wiele osób doceni również fakt, że prócz kart bankomatowych, do aplikacji dodać można także karty podarunkowe różnych sklepów. Płatności telefonem wyglądają w tym przypadku podobnie jak podczas płacenia zwyczajną kartą płatniczą banku – wystarczy przyłożyć do terminala odblokowany telefon.

Niektóre banki nie współpracuję jednak z usługami Google Pay, dlatego często konieczne jest własnoręczne pobranie aplikacji banku na telefon. Dopiero przez tą aplikację wprowadzamy dane naszej karty i postępujemy zgodnie z instrukcjami zawartymi w aplikacji. Płatności zbliżeniowe przebiegają w taki sam sposób, jak w przypadku Google Pay. Wiele banków posiada także własne, bardzo rozbudowane aplikacje, które przeznaczone są do prowadzenia bankowości elektronicznej – wykonywania przelewów, zakładania lokat i monitorowania stanu środków na koncie.

Płatności zbliżeniowe telefonem z iOS

Płatności telefonem z logo nadgryzionego jabłka przebiegają podobnie jak w przypadku telefonach z Androidem, jednak w tym przypadku wykorzystywana jest autorska technologia producenta określana mianem Apple Pay. Aby skorzystać z możliwości tej usługi znaleźć trzeba odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu i wprowadzić dane naszej karty. Podobnie jak w przypadku konkurencyjnych usług Google można zrobić to przepisując dane ręcznie, lub fotografując kartę. Płatność odbywa się natomiast przez przyłożenie odblokowanego telefonu do terminala.

Płatności BLIKiem

BLIK to ciekawa forma płatności stosowana przez niektóre banki. Wymaga ona wcześniejszego zainstalowania na telefonie aplikacji banku obsługującego ten rodzaj płatności. Podczas zakupów trzeba także wcześniej poinformować kasjera, lub, w przypadku kas samoobsługowych wybrać opcję płatności tą metodą. Potem w aplikacji trzeba uzyskać specjalny, sześciocyfrowy kod, aktywny przez 2 minuty, który należy wpisać do terminala i zatwierdzić. Potem płatność trzeba potwierdzić także na wyświetlaczu telefonu. Do płatności tą metodą nie jest konieczne posiadanie telefonu z NFC, a dzięki krótkiej ważności kodu płatności tego typu są dość bezpieczne. Dodatkowo BLIK może być wykorzystywany również do płatności w wielu sklepach internetowych.

Płatności z wykorzystaniem telefonu są ciekawą alternatywą dla płatności kartą lub gotówką. Są one bardzo wygodne i bezpieczne. Aby dokonać zakupów nie jest konieczne także zabieranie ze sobą portfela. Możliwe, że w przyszłości tego typu transakcje staną się bardziej popularne niż płatności kartą lub z wykorzystaniem gotówki.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha