Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jak uzyskać informacje o sposobie korzystania z telefonu z Androidem?

403 Wyświetlenia 69 Like
 

Nowoczesne telefony komórkowe bardzo często oferują nam wiele różnorodnych opcji spędzania wolnego czasu. Dzięki nim możemy między innymi oglądać ciekawe lub zabawne filmy i seriale, oglądać zdjęcia i czytać wiadomości udostępnione przez naszych znajomych oraz zdobywać wiedzę o świecie wokół nas. Bardzo często smartfony wykorzystujemy również do grania w gry. Mobilne produkcje z roku na rok stają się coraz bardziej rozbudowane. Wzrasta także popularność portali, które umożliwiają granie na telefonach w gry uruchamiane na odległych, bardzo wydajnych serwerach. Wszystko to sprawia, że na korzystanie z naszego telefonu komórkowego przeznaczamy znacznie więcej czasu niż byśmy sobie życzyli.

Aplikacje, które zabierają nam najwięcej czasu

Wśród programów, z których użytkownicy smartfonów korzystają, najczęściej wskazuje się przede wszystkim aplikacje mediów społecznościowych. Przeglądając posty na Facebooku, zdjęcia na Instagramie i krótkie filmiki na TikToku niektóre osoby są w stanie spędzić nawet kilka godzin w ciągu każdego dnia. Nie mniej czasu potrafi zabrać nam także YouTube. Wszystkim twórcom i osobom zarządzającym tymi aplikacjami bardzo zależy na tym, aby użytkownicy spędzali w nich jak najwięcej czasu, gdyż pozwala im to zwiększyć korzyści finansowe z wyświetlanych reklam. Niestety bardzo często przez nadmierne korzystanie z telefonów ich właściciele nie przykładają się do swoich obowiązków, co skutkować może z licznymi problemami w szkole, na uczelni, w pracy lub w domowym zaciszu.

Zarządzanie czasem spędzanym w aplikacjach na telefonach z Androidem

Większość producentów telefonów komórkowych posiada w swoich urządzeniach specjalne funkcje, które służą zarządzaniu czasem korzystania z telefonu. W zależności od wybranego tłumaczenia mogą być one zaszyte w różnych zakładkach. W większości urządzeń szukać należy pod hasłem Higiena cyfrowa lub „Cyfrowa równowaga”. Po wybraniu odpowiedniej opcji zazwyczaj otrzymamy informacje o tym, w jaki sposób korzystamy z telefonu z androidem. Aby możliwe było zbieranie danych o czasie spędzonym w aplikacjach, niekiedy użytkownik będzie musiał wcześniej wyrazić odpowiednią zgodę, włączając higienę cyfrową. Jeśli nasz smartfon posiada jedną z wcześniejszych wersji systemu Android, może nie posiadać on wbudowanych narzędzi do monitorowania czasu spędzonego na telefonie. Na szczęście w sklepach z aplikacjami znaleźć można wiele programów, które nam to ułatwią. Warto być jednak ostrożnym w przyznawaniu im uprawnień. Może to ustrzec nas przed poważnym wyciekiem naszych danych.

Sprawdzanie czasu spędzonego na telefonie

Po uruchomieniu programu służącego do zarządzania czasem spędzonym w aplikacjach, w większości przypadków powinniśmy zobaczyć wykres, który mówi nam o tym, ile czasu spędziliśmy w tym dniu na telefonie. Zazwyczaj jest on również podzielony, tak aby wskazywać, z których aplikacji korzystaliśmy najdłużej. Po kliknięciu wybrany program powinniśmy natomiast zyskać dostęp do bardziej szczegółowych danych dotyczących korzystania z niej danego dnia. Naszym oczom ukazać powinny się także dane wskazujące na to, jak długo korzystaliśmy z niej w poprzednich dniach. Higiena cyfrowa zazwyczaj przechowuje również informacje, o tym ile razy w danym dniu odblokowaliśmy nasz telefon komórkowy oraz o tym, jak dużo powiadomień z różnych aplikacji otrzymaliśmy.

        

Ustawianie limitów dla wybranych aplikacji

Klikając na ikonkę wybranej aplikacji w odpowiednim programie, możemy też ustawić dzienny limit czasu korzystania z niej. Dobrze jest skorzystać z takiej opcji zwłaszcza w przypadku programów, z których korzystamy najczęściej. Po przekroczeniu limitu czasu danego dnia aplikacja jest zazwyczaj blokowana, aż do północy kolejnego dnia. Po kliknięciu ikonki lub widżetu aplikacji, zamiast okna programu zobaczymy komunikat o wyczerpaniu limitu spędzonego w niej czasu. Niektórzy producenci umieszczają w swoich telefonach dodatkowe opcje, dzięki którym możliwe jest przedłużenie czasu korzystania z programu. Pozwolą one na przykład uzyskać pięć lub piętnaście dodatkowych minut na dokończenie rozpoczętych działań.

Czas koncentracji bez telefonu

Wielu producentów telefonów umieszcza w swoich urządzeniach również specjalne tryby ułatwiające koncentrację na wykonywanych zadaniach. Pozwalają one w czasie, w którym powinniśmy skupić się na nauce lub pracy, zablokować nam dostęp do aplikacji, które zabierają nam cenny czas. Godziny, w których tryb ten będzie obowiązywał, każdy użytkownik może dopasować do swojego planu dnia. Z listy aplikacji powinien natomiast wskazać te, które powinny być z wszystkich ograniczeń wyłączone. Dzięki temu wszyscy użytkownicy będą mogli efektywniej wykonywać swoją pracę, w czasie na nią przeznaczonym. W czasie wskazanym w aplikacji zazwyczaj wyciszane lub całkowicie wyłączane są również powiadomienia, które mogłyby rozpraszać nas w czasie wykonywania zadań.

Niektórzy producenci udostępniają też w swoich nakładkach na telefony z Androidem specjalne tryby, w których możemy całkowicie odłożyć telefon. Po ich włączeniu, przez ustalony czas, możliwe jest jedynie wykonywanie połączeń. Nie mamy więc dostępu do żadnych aplikacji mediów społecznościowych ani innych rozpraszaczy. Włączenie takiej opcji w swoim urządzeniu może okazać się więc doskonałym pomysłem podczas spotkania ze znajomymi. Dzięki temu nawet nieświadomie nie wyciągniemy telefonu i będziemy bardziej skoncentrowani na bliskich, którzy są wokół nas. Stawianie telefonu wyżej od nich nosi nazwę phubbingu i może bardzo negatywnie wpływać na kontakty międzyludzkie. U osób, które z telefonem w ręce spędzają za dużo czasu, przy włączeniu takiej opcji w ich telefonie widoczny może być syndrom FOMO, który oznacza strach przed ominięciem jakichś ważnych informacji z cyfrowego świata.

Kontrola rodzicielska w telefonie z Androidem

Aplikacje wykorzystywane do monitorowania czasu spędzonego na urządzeniu bardzo często wzbogacane są o funkcje kontroli rodzicielskiej. Pozwalają one rodzicom na śledzenie tego, z jakich programów ich dziecko korzysta na swoim telefonie komórkowym. Umożliwiają też ograniczenie czasu przeznaczanego na konkretne aplikacje. To, z których programów i w jakich godzinach dziecko może korzystać rodzic, zazwyczaj może ustalić na swoim urządzeniu. Rodzic musi też wyrazić zgodę na ewentualne przedłużenie czasu korzystania z aplikacji. Szczegółowe opcje kontroli rodzicielskiej są zależne od tego, o jakie funkcje zatroszczył się producent telefonu komórkowego, którego używa nasze dziecko.

Zarządzanie czasem spędzanym w aplikacjach na iPhone

Zestaw podobnych funkcji służących do kontrolowania tego, jak długo używane są aplikacje na telefonie, udostępnia również Apple. Wszystkie funkcje związane z monitorowaniem czasu używania urządzeń tej marki ukryte są w ustawieniach w zakładce „Czas przed ekranem”. Są w niej dostępne, przejrzyste wykresy przedstawiające ile godzin i minut każdego dnia spędzają w aplikacjach należących do określonych grup. W inny sposób zaznaczone będą aplikacje społecznościowe, w inny finansowe, a w inny mobilne gry zainstalowane na urządzeniu. System iOS porównuje też czas spędzony z telefonem z poprzednimi tygodniami. Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo pozwala również monitorować ilość otrzymywanych powiadomień oraz podniesień telefonu komórkowego. Gigant z Cupertino zadbał także o możliwość ustawienia limitu korzystania z wybranych aplikacji, tryb, w którym użytkownicy mogą korzystać tylko z najważniejszych opcji urządzenia oraz zaawansowane opcje związane z kontrolą rodzicielską. Apple pozwala na przykład blokować nieodpowiednie zakupy i treści w internecie oraz ograniczać pobieranie plików, które je zawierają.

Bardzo często zarządzanie czasem spędzonym w aplikacjach bazując jedynie na naszej silnej woli, okazuje się niewystarczające. Przeglądanie kolejnych stron czy oglądanie śmiesznych filmików przez długie godziny jest na pewno wygodniejsze i mniej wymagające niż wykonywanie własnych obowiązków. Nie przynosi ono jednak użytkownikom telefonów wymiernych korzyści. Może za to negatywnie wpływać na otoczenie wokół nich. Dobrze jest więc wykorzystać funkcje wbudowane w telefony z Androidem, aby lepiej zarządzać swoim czasem i nie marnować długich godzin w niektórych aplikacjach. Dzięki nim możemy lepiej kontrolować swój czas spędzony na mobilnych urządzeniach.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha