Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jak włączyć higienę cyfrową w telefonie?

2024 Wyświetlenia 23 Like
 

We współczesnym świecie z naszymi smartfonami spędzamy coraz więcej czasu. Niejednokrotnie patrzymy w mały ekran telefonu komórkowego nawet przez kilka godzin dziennie. Zdarza się, że dzień zaczynamy od przejrzenia zdjęć udostępnionych przez naszych znajomych za pośrednictwem mediów społecznościowych, a zasypiamy, oglądając na wyświetlaczu urządzenia kolejne odcinku serialu, który mocno nas wciągnął. Zbyt długie korzystanie z telefonu może przyczynić się do wielu poważnych problemów związanych z naszym zdrowiem i samopoczuciem. Nadmierne korzystanie ze smartfonów, zwłaszcza przez młodsze osoby, może też przyczyniać się do nałogu i uzależnienia. Warto więc zadbać o odpowiednią higienę cyfrową, która pomoże nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Uruchomienie higieny cyfrowej

Niemal wszystkie nowoczesne smartfony mają wbudowane specjalne funkcje dedykowane zarządzaniu czasem korzystania z telefonu. Zazwyczaj stosowne opcje umieszczone są w aplikacji ustawień. Niekiedy zdarza się jednak, że higienie cyfrowej poświęcona jest osobna aplikacja. Aby włączyć tą opcję, w telefonach z Androidem zazwyczaj konieczne jest jedynie przesunięcie odpowiedniego suwaka, do którego powinniśmy bardzo łatwo przejść po wyszukaniu frazy „higiena cyfrowa” lub „cyfrowa równowaga” w aplikacji ustawień naszego urządzenia.

Blokowanie pożeraczy czasu

Jedną z najważniejszych funkcji higieny cyfrowej jest monitorowanie czasu, jaki użytkownik przeznacza na korzystanie z konkretnych aplikacji. Możliwe jest też przydzielanie aplikacjom liczby minut, które zamierzamy w nich spędzić. Po upływie tego czasu aplikacja sama się wyłączy, a jej ponowne uruchomienie będzie niemożliwe aż do kolejnego dnia, kiedy licznik się wyzeruje. Własne systemy do zarządzania czasem bardzo często udostępniają także twórcy mediów społecznościowych. Dzięki nim z opcji ograniczania spędzonego w nich czasu skorzystać mogą również posiadacze telefonów ze starszymi wersjami systemów operacyjnych.

Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne tryby zwiększające produktywność. Dzięki nim w czasie przeznaczonym na pracę mamy ograniczony dostęp do wskazanych aplikacji, które mogłyby nas rozpraszać. Ich włączenie jest możliwe tylko po wybraniu specjalnej opcji i zazwyczaj na mocno limitowany czas. Warto również ograniczać ilość powiadomień, które skłaniały nas będą do sięgnięcia po telefon, wyłączając notyfikacje od mniej istotnych, służących przede wszystkim rozrywce, aplikacji mobilnych.

Lepszy sen dzięki higienie cyfrowej

Jeną z najważniejszych funkcji higieny cyfrowej jest dbanie o jakość snu użytkowników. Ekrany telefonów komórkowych i innych urządzeń emitują duże ilości niebieskiego światła, które hamuje wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za dobry sen, czego konsekwencją mogą być problemy z zasypianiem. Dobrze jest więc zrezygnować z używania smartfona przynajmniej na godzinę przed udaniem się na spoczynek. Ułatwić to mogą specjalne opcje higieny cyfrowej. Bardzo częstym rozwiązaniem, które może włączyć użytkownik jest wyszarzanie ekranu w porze przeznaczonej na sen. Dzięki temu wszystkie treści na urządzeniu wyświetlane będą w skali szarości, przez ilość niebieskiego światła będzie mocno ograniczona. Dodatkowo wiele czynności, takich jak na przykład oglądanie seriali, może okazać się mało komfortowa, przez co zrezygnujemy z wykonywania ich przed położeniem się do spania.

Higiena cyfrowa może być bardzo pomocna w zarządzaniu czasem korzystania ze smartfona. Warto pamiętać jednak o tym, że nawet najlepsze i najbardziej przemyślane aplikacje nie zastąpią naszego własnego rozumu. Programy na telefon nie poinformują nas o niewłaściwej postawie ciała czy zbyt długim przebywaniu w bezruchu. Tymczasem skutkiem powtarzania takich sytuacji mogą być bardzo poważne i bolesne problemy z kręgosłupem oraz innymi narządami w naszym ciele. Dobrze jest też ograniczyć używanie telefonu w towarzystwie bliskich i znajomych, dbając o właściwe relacje międzyludzkie.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha