Dlaczego iPhone jest lepszy od Androida?
Wśród fanów technologii spory o to, która z firm dostarcza lepszych rozwiązań są obecnie niemal od zawsze. Miłośników gier wideo wciąż dzielimy na fanów Play Station i Xboxa, a osoby, które pasjonują się grami uruchamianymi na własnoręcznie złożonych komputerach możemy podzielić na fanów Intela i AMD w kwestii procesorów oraz zwolenników Radeonów i Nvidii jeśli chodzi o karty graficzne. Wśród użytkowników komputerów wciąż żywe są również dyskusje o tym czy lepszym systemem operacyjnym jest Windows od Microsoftu, czy też dostępny zupełnie za darmo w wielu odsłonach Linux. W świecie mobilnych technologii przykładem takiego sporu jest walka o pierwszeństwo pomiędzy osobami wybierającymi telefony, na których zainstalowany jest system Android a zwolennikami telefonów Apple. W czym ta druga opcja wypada lepiej od swojego największego konkurenta?
Spójny i przejrzysty interfejs w urządzeniach Apple ma wielu fanów.
Najważniejszą cechą wszystkich telefonów Apple, której próżno szukać w jakimkolwiek innym, konkurencyjnym modelu jest zainstalowany na ich pokładzie system iOS rozwijany przez programistów Apple od premiery pierwszych iPhone’ów. Interfejs najnowszych odsłon jest spójny przejrzysty i przyjemny dla oka, a korzystanie z niego nie sprawia trudności nawet tym, którzy z nowymi technologiami radzą sobie niezbyt dobrze. iOS znany jest też z tego, że działa bardzo dobrze na wszystkich modelach, a większe błędy zdarzają się bardzo rzadko (chociaż nie należy zapominać o sytuacjach, w których po odczytaniu określonego symbolu w wiadomości, system całkowicie się zawieszał). W większości przypadków jednak wszystkie funkcje umieszczone w tym oprogramowaniu działają dokładnie tak, jak chcieliby tego zarówno programiści, jak i użytkownicy. Sam system nie jest zbyt innowacyjny, ale Apple znane jest z tego, że woli dopracować jakąś funkcję, a dopiero potem udostępnić ją użytkownikom swoich urządzeń.
Telefony marki Apple posiadają świetne aparaty fotograficzne, dzięki czemu zdjęcia są naprawdę dobrej jakości.
Dobrym przykładem właściwego działania telefonów Apple jest aplikacja aparatu fotograficznego i algorytmy odpowiedzialne za wykonywanie zdjęć. Wyciągając telefon Apple i wykonując zdjęcie możemy mieć pewność, że kolory będą naturalne, a zdjęcie szczegółowe i przyjemne dla oka. Można je dzięki temu od razu umieścić na naszych portalach społecznościowych; Facebooku czy Instagramie, bez zaawansowanej obróbki. W przypadku wielu telefonów z Androidem, aby uzyskać takki efekt konieczne jest zagłębienie się w ustawienia, a często również sięgnięcie po tryb profesjonalny. Podobnie sprawa wygląda z trybem nocnym, który urządzenia Apple otrzymały wiele miesięcy po tym jak stał się on standardem wśród telefonów z Androidem. Firma z Cupertino stworzyła jednak oprogramowanie, które należy do ścisłej czołówki i mało który producent może się z Apple w tej kwestii równać.
Optymalizacja, czyli dlaczego urządzenia marki Apple świetnie ze sobą współgrają?
Telefony Apple i zainstalowany na nich system operacyjny doskonale współgrają ze sobą dzięki świetnej optymalizacji. Jest ona możliwa dzięki temu, że w ciągu każdego roku na rynek trafia maksymalnie kilka telefonów z tym oprogramowaniem i system może być dopasowywany do pracy na tych tylko urządzeniach, które w większości są nawet do siebie bardzo podobne. To dzięki temu iPhone z akumulatorem o pojemności około 3000 mAh jest w stanie działać z dala od gniazdka dłużej niż telefony z Androidem, które zostały wyposażone w akumulatory o pojemności nawet 4000 mAh lub 5000 mAh. Podobnie sytuacja wygląda ze zużyciem pamięci RAM - często 4 GB RAMu w smartfonie z iOS zapewniają większy komfort pracy niż 6 GB w telefonie na którym zainstalowany jest system Android, często zmodyfikowany dodatkowo bardzo rozbudowaną nakładką.
Apple i aktualizacje do najnowszych wersji systemu.
Tym co wyróżnia telefony Apple na tle konkurencji jest także długie wsparcie ze strony producenta. Urządzenia z logo nadgryzionego jabłka na obudowie nawet pięć lub sześć lat po swoim rynkowym debiucie mają dostęp do najświeższych wersji systemu. Po raz kolejny wynika to z tego, że smartfonów, dla których trzeba takie aktualizacje przygotować jest stosunkowo niewiele i są to konstrukcje bardzo do siebie podobne. W przypadku telefonów z Androidem, gdzie to zróżnicowanie jest znacznie większe i nowe wersje systemu trudniej przygotować dla starszych modeli, nawet użytkownicy najdroższych i najlepszych modeli mogą liczyć na maksymalnie trzy duże aktualizacje, podczas gdy najczęściej spotykanym standardem jest dwukrotny upgrade systemu. Dzięki dłuższemu wsparciu, telefony z iOS łatwiej sprzedać po zakupie nowego modelu i bez problemu mogą one zyskać nowe życie w rękach innej osoby.
Współpraca z innymi urządzeniami Apple
Powodem, przez który wiele osób sięga po telefony Apple jest także ich doskonała współpraca z innymi urządzeniami firmy, w szczególności z iPadami oraz MacBookami oraz z inteligentnymi zegarkami Apple Watch i słuchawkami AirPods (Jak rozpoznać oryginalne AirPods'y?). Wszystkie te urządzenia można bardzo łatwo połączyć ze sobą, a problemem nie jest przerwanie pracy na jednym urządzeniu i dokończenie jej na innym. Mimo starań konkurencji, żaden inny producent nie może się pochwalić tak głęboką integracją pomiędzy własnymi urządzeniami mobilnymi, a komputerami stacjonarnymi. Mając więc jedno urządzenie Apple i chcąc w pełni wykorzystać jego potencjał wiele osób sięga także po inne i w ten sposób buduje cały potrzebny im ekosystem urządzeń i akcesoriów ułatwiających pracę.
System iOS jest uznawany za najbezpieczniejszy system dla urządzeń mobilnych, ponieważ aplikacje, które nie pochodzą z oficjalnego sklepu Apple nie mogą na nim zostać zainstalowane.
Apple bardzo dokładnie sprawdza natomiast, jakie aplikacje dopuszcza do dystrybucji w swoim sklepie, dlatego urządzenia iOS są dobrze chronione przed szkodliwym oprogramowaniem. Niestety takie rozwiązanie ma też sporo ograniczeń, ponieważ użytkownicy Androida wiele ciekawych aplikacji mogą zainstalować w postaci plików .apk bez konieczności pobierania ich ze sklepu Google, co z jednej strony umożliwia zwiększenie możliwości telefonów, ale z drugiej wiąże się też ze znacznie większym ryzykiem. Mniej wymagający użytkownicy nie powinni więc mieć problemów z brakiem możliwości instalowania aplikacji pochodzących z innego źródła niż oficjalny sklep producenta.
System rozwijany przez Apple ma jednak wiele innych, poważniejszych wad na tle swojego głównego rywala, a wymienić należy tu chociażby znacznie bardziej ograniczone możliwości personalizacji interfejsu, brak możliwości zmiany systemu na inną odsłonę Androida (na niektórych telefonach z Androidem i tak nie jest to możliwe), a każdy producent stara się dodawać do systemu swoje własne funkcje i usprawnienia. Większość tych funkcji jest jednak przydatna tylko dla najbardziej zaawansowanych użytkowników. Apple to natomiast gwarancja solidnego działania, długich aktualizacji, bezpieczeństwa i integracji pomiędzy urządzeniami tej firmy. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, który system jest lepszy - znając wady i zalety obydwu z nich każdy powinien świadomie dokonać wyboru.
Jeśli interesuje Cię temat urządzeń od Apple, to zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem Dlaczego iPhone jest tak popularny?
Dodaj komentarz