Xiaomi Mi A3 - dla osób ceniących sobie prostotę i niezawodną funkcjonalność!
Xiaomi to producent, który znany jest przede wszystkim ze sprzedaży atrakcyjnie wycenionych telefonów, które niejednokrotnie przewyższają swoimi możliwościami nawet droższe konstrukcje konkurencji. Jednym z elementów, który wyróżnia smartfony Chińczyków jest to, że działają one pod kontrolą systemu Android zmodyfikowanego przez nakładkę producenta, która nosi nazwę MIUI. Większość urządzeń Xiaomi działa obecnie pod kontrolą MIUI w wersji 10, ale niedawno miała miejsce oficjalna premiera kolejnej wersji tego oprogramowania – MIUI 11 i system ten będzie w ciągu najbliższych miesięcy udostępniany dla kolejnych modeli.
Ciekawe Funkcje Oprogramowania!
Oprogramowanie od Xiaomi ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Wiele osób docenia to, że producent dodaje do oprogramowania od Google wiele ciekawych funkcji, które są przydatne podczas pracy z telefonem na co dzień. Wiele osób zarzuca jednak, że ilość dodatkowych funkcji jest zbyt duża i trudno znaleźć tą, którą w danej chwili potrzebujemy. Dodatkowo w nakładce Xiaomi obecne są reklamy. W większości przypadków nie są one uciążliwe, ale zdarza się, że otwierając folder z aplikacjami widzimy kilka dodatkowych ikon, które zawierają symbole reklamowanych aplikacji. Reklamy zawarte w nakładce są jednym ze sposobów na obniżenie końcowej ceny urządzenia. Wiele kontrowersji budzi także sam wygląd interfejsu użytkownika - wiele osób zarzuca mu brak spójności, ponieważ producent nie zdecydował się na wprowadzeni jednolitego kształtu ikon.
Dla osób, które bardziej od dodatkowych funkcji cenią prostotę i funkcjonalność niezmodyfikowanego systemu z zielonym robocikiem, Xiaomi od kilku lat przygotowuje telefony należące do programu Android One. Dzięki temu urządzenia działają pod kontrolą czystego systemu od Google, a producent zobowiązany jest dostarczyć użytkownikom dwie duże aktualizację przynoszące nową wersję oprogramowania, oraz systematycznie aktualizować poprawki zabezpieczeń przez przynajmniej trzy lata. Najnowszym telefonem w ofercie Xiaomi, który należy do programu Android One jest Xiaomi Mi A3. Urządzenie debiutowało na ryku z czystym Androidem 9 Pie na pokładzie, ale już niedługo powinien otrzymać aktualizację do najświeższego Androida oznaczonego cyfrą 10.
Wyświetlacz z technologią Super AMOLED
Dużą część przedniego panelu tego urządzenia wypełnia wyświetlacz o przekątnej 6,01 cala, wykonany w technologii Super AMOLED, o proporcjach 19,5:9. Otaczają go dość wąskie ramki, a w górnej części umieszczono wcięcie w kształcie kropli wody. Miłośników nowych technologii z pewnością ucieszy fakt, że z przednim panelem zintegrowany został optyczny skaner odcisku palca. Zastosowanie takiego rozwiązania było możliwe dzięki zastosowaniu wyświetlacza wykonanego w technologii AMOLED, zamiast stosowanych przez konkurencję, w podobnie wycenionych telefonach, wyświetlaczy LCD. Niestety wyświetlacz w Xiaomi Mi A3 ma bardzo niską rozdzielczość HD+ (720 x 1560 pikseli), która przekłada się na niezbyt wysokie zagęszczenie wynoszące zaledwie 286 pikseli na cal. W przypadku tanich wyświetlaczy AMOLDE niższe zagęszczenie pikseli jest bardziej zauważalne, niż przypadku wyświetlaczy LCD, dlatego wielu recenzentów wskazuje niską rozdzielczość jako największą wadę tego urządzenia. Przedni panel przed zarysowaniami chroni szkło Gorilla Glass 5.
Sercem urządzenia jest procesor Qualcomm Snapdragon 665 z grafiką Adreno 610. Układ ten współpracuje z 4 GB pamięci RAM i 64 GB lub 128 GB miejsca na dane użytkownika, w zależności od wybranej konfiguracji. Są to podzespoły, które w zestawieniu z czystym Androidem powinny zapewnić płynną pracę. Telefon wyposażony jest także w sporą baterię o pojemności 4030 mAh. Nie zabrakło również wsparcia dla szybkiego ładowania Quick Charge 3 o mocy 18 W.
Fotograficzne możliwości
Na pleckach Xiaomi Mi A3 znajduje się potrójny aparat, w którym najważniejszy z obiektywów ma rozdzielczość 48 Mpx z jasną przysłoną f/1.79. Podobnie jak w innych konstrukcjach wykorzystujących matryce o tak wysokiej rozdzielczości, dane z czterech pikseli są domyślnie łączone w jeden większy, co przekłada się na wyższą jakość zdjęć, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Obok niego umieszczony został sensor o rozdzielczości 8 Mpx, z szerokokątną optyką i dodatkowy aparat 2 Mpx, przeznaczony do zbierania danych o głębi. Na froncie znajdziemy także aparat do selfie o rozdzielczości 32 Mpx.
Xiaomi Mi A3 - model ze średniej półki cenowej!
Xiaomi Mi A3 jest dość kompaktowym telefonem - ma 153,5 mm długości, 71,9 mm szerokości, 8,5 mm grubości i waży 174 g. Na pokładzie zabrakło jednak NFC, przez co płatności zbliżeniowe tym telefonem są niemożliwe. Dla osób, które przyzwyczajone są do korzystania z tej metody płatności, może być to wada, która zdecyduje o odrzuceniu tego urządzenia. Telefon nie powinien mieć problemów z obsługą LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, lokalizacji GPS i Bluetooth 5.0. Nie zabrakło też złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm, gniazda USB typu C i portu podczerwieni. Pozwala ono na wykorzystanie telefonu zamiast pilota, na przykład do telewizora. Xiaomi Mi A3 to ciekawy telefon ze średniej półki cenowej. Na tle konkurencji wyróżnia go przede wszystkim zastosowanie czystego, niezmodyfikowanego systemu Android i przynależność do programu Android One, dzięki czemu użytkownicy mogą liczyć na sprawne aktualizacje do kolejnych wersji tego systemu. Zaletą urządzenia może okazać się również skaner odcisku palca zintegrowany z wyświetlaczem i spora bateria, która obsługuje szybkie ładowanie. Sporym plusem urządzenia może być także aparat z dodatkowym obiektywem szerokokątnym. Dla wielu osób wadami mogą okazać się jednak niska rozdzielczość wyświetlacza, oraz brak NFC. Szukając urządzenia, które pozbawione będzie tych braków można spojrzeć między innymi na inne telefony Xiaomi, na przykład na podobnie wycenionego Redmi Note 8 Pro.
Dodaj komentarz