Jak zastrzec numer telefonu?
W dzisiejszym świecie jedną z najbardziej cenionych przez nas rzeczy jest bez dwóch zdań nasza prywatność. Niestety bardzo często mogą zakłócać ją niechciane połączenia od osób, które bez naszej wiedzy zdobyły nasz numer, otrzymując go od znajomego naszego znajomego, z którym kontaktowaliśmy się w jakiejś sprawie kilka miesięcy temu. Aby uniknąć sytuacji, w której nasz numer telefonu będzie mógł być bez ograniczeń rozpowszechniany przez osoby, których nie darzymy pełnym zaufaniem, dobrym rozwiązaniem może okazać się zastrzeżenie naszego numeru, dzięki czemu nie będzie się on wyświetlał podczas wykonywania połączeń do innych osób. Zastrzeżony numer telefonu może okazać się też bardzo przydatny wtedy, gdy chcemy zadzwonić do kogoś, nie zdradzając zbyt wcześnie swojej tożsamości, na przykład robiąc mu niespodziankę i składając niespodziewane życzenia urodzinowe.
UŻYJ KODU #31# PRZED NUMEREM TELEFONU!
Chociaż wydawać się może, że zastrzeżenie naszego numeru telefonu jest zaawansowaną i skomplikowaną operacją, to w rzeczywistości okazuje się czymś nie wymagającym ani odrobiny specjalistycznej wiedzy. Aby zastrzec numer swojego telefonu w jednorazowej rozmowie, wystarczy podczas wybierania numeru podać przed nim kod #31#. Sprawi to, że osoba, do której będziemy dzwonili nie zobaczy w tej rozmowie naszego numeru, który zostanie na jej czas zastrzeżony. Niestety rozwiązanie to działa tylko tymczasowo, dlatego chcąc z niego korzystać, trzeba pamiętać o każdorazowym wybieraniu przed numerem dodatkowego kodu.
JAK UKRYĆ NUMER TELEFONU NA STAŁE?
Na szczęście istnieje też możliwość włączenia na stałe opcji zastrzegania naszego numeru telefonu. Wielu producentów zaszywa taką opcję we własnej aplikacji służącej do przechowywania kontaktów, dlatego chcąc zawsze dzwonić do innych bez wyświetlania im swojego numeru, warto poszukać takiej możliwości w ustawieniach programu obsługującego nasze kontakty. Jeśli jednak jej tam nie znajdziemy, jedyną opcją może okazać się zadzwonienie na infolinię naszego operatora i zapytanie o taką opcję. Nasz dostawca usług telekomunikacyjnych powinien w kilka chwil permanentnie zastrzec nasz numer telefonu. W niektórych przypadkach stałe zastrzeżenie własnego numeru telefonu można włączyć też w panelu zarządzania naszym numerem w aplikacji lub na stronie operatora, z którego usług korzystamy. Niektórzy operatorzy pozwalają też na czasowe ukrywanie naszego numeru przed niepożądanymi osobami. Dotyczących tej funkcji opcji również warto szukać na naszym koncie w usługach operatora.
Decydując się na zastrzeżenie własnego numeru telefonu trzeba mieć jednak świadomość tego, że może się to wiązać z wieloma przykrymi konsekwencjami – wiele osób nie odbiera połączeń przychodzących z zastrzeżonych numerów. Opcję blokowania takich połączeń można też włączyć kontaktując się z operatorem telekomunikacyjnym – zostaniemy wtedy odpowiednim komunikatem poinformowani o tym, że aby skontaktować się z daną osobą musimy zrezygnować z zastrzeżenia naszego numeru. Zastrzeżonego numeru telefonu nie można też w żadnym przypadku wykorzystywać do uciążliwego nękania innych osób, licząc przy tym na całkowitą anonimowość. Jest to dość błędne przekonanie – dbające o porządek i bezpieczeństwo służby nie będą miały problemów z odczytaniem zastrzeżonego numeru, a w razie potrzeby także ze zidentyfikowaniem jego użytkownika i pociągnięciem go do odpowiedzialności.
Dodaj komentarz