Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jak rozpoznać oryginalne AirPods’y?

17302 Wyświetlenia 239 Like
 

Wśród wielu urządzeń, które ma w swojej ofercie Apple, jednym z najchętniej wybieranych, nie tylko przez fanów marki, są bezprzewodowe słuchawki AirPods. Mimo, że jakość generowanego przez nie dźwięku nie stoi wcale na najwyższym poziomie, a same słuchawki nie wyróżniają się przesadnie tle konkurencji, to mają one status niemal kultowych, posiadają mnóstwo prostych, ale użytecznych funkcji i przez to wiele osób szukających dla siebie odpowiednich słuchawek, w pierwszej kolejności zwraca uwagę właśnie na nie. Czynnikiem, który często sprawia natomiast, że osoby zainteresowane zakupem AirPods’ów ostatecznie rezygnują może być ich cena, która ustalona została na poziomie całkiem solidnego telefonu z niższej lub średniej półki cenowej. Wiele osób szuka więc jak najtańszych ofert na te słuchawki, ale należy być w tym przypadku bardzo ostrożnym, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele podróbek produktu Apple. Jak odróżnić je od oryginału.

          

Przed zakupem

Przeglądając popularne, zarówno polskie, jak i zagraniczne portale aukcyjne, trafić można na wiele słuchawek, które swoim designem bardzo przypominają oryginalne AirPods od Apple. W żadnym wypadku nie należy się jednak sugerować samym zdjęciem przedstawionym na aukcji i należy bezwzględnie sprawdzić również jej opis i tytuł. Jeśli urządzenie opisane jest jako “TWS i10”, “AirBods” lub “AltPods” (sprzedawcy i producenci potrafią być naprawdę kreatywni i wymyślać nazwy bardzo zbliżone do oryginalnej), lepiej od razu zrezygnować z zakupu. Produkt, który finalnie otrzymamy może nie tylko nie posiadać wszystkich funkcjonalności produktu Apple, ale również zdecydowanie różnić się wyglądem i jakością odtwarzanego dźwięku. Warto przeczytać również cały opis aukcji i wychwycić wszystkie ewentualne nieścisłości (na przykład czas pracy, który w jednym miejscu opisywany jest jako 3 godziny, a w innym miejscu jako 5 godzin), które również powinny zwrócić naszą uwagę.

Zdecydowanie unikać należy również podejrzenie tanich ofert - jeśli ktoś wystawia za 30 – 40 dolarów słuchawki, które producent wycenia kilkukrotnie drożej, niemal na pewno mamy do czynienia z podróbkami. Nie należy się dać nabrać również na zagrywki sprzedawców w stylu “Produkty pochodzą z nadwyżek magazynowych”, ponieważ również często są to po prostu urządzenia podrobione, lub przedmioty używane, zepsute i w tani sposób odnowione, naprawione, nie zawsze z wykorzystaniem oryginalnych części. Najbezpieczniejszym źródłem zakupu są więc autoryzowani sprzedawcy oraz samo Apple, ponieważ w przypadku zakupu z takiej strony ryzyko otrzymania podróbek jest niemal zerowe. Niestety urządzenia z tych źródeł są właśnie najdroższe.

Różnice na i w pudełku

Po zakupie nowych słuchawek, pierwsze oznaki tego, że możemy mieć do czynienia z produktem nieoryginalnym, dostrzec możemy nawet bez jego odpakowywania. Zazwyczaj podrobione produkty starają się maksymalnie upodobnić do oryginałów, posiadając opakowania o podobnym rozmiarze i stylistyce. Warto zwrócić jednak uwagę na naklejki na bocznych krawędziach – schemat ich ułożenia można znaleźć w na wielu portalach i jest on spójny dla wszystkich partii słuchawek, dlatego wszelakie różnice w naklejkach, ich ilości i rozmiarze powinny nas mocno zaniepokoić. Pudełka podrobionych słuchawek często są również wykonane ze słabszej jakości kartonu, są lżejsze, a nadruki mogą posiadać bardziej rozmyte krawędzie - wszystko to może sugerować, że mamy do czynienia z produktem podrobionym. Kupując nowe słuchawki warto sprawdzić również pokrywającą je folię - jeśli jest ona słabej jakości lub źle przylega do opakowania, można podejrzewać, że nie jest to oryginał.

Jeśli podejrzewamy, że nasze słuchawki nie są oryginalnym produktem Apple, warto zwrócić uwagę również na nasz akcesoria umieszczone wewnątrz pudełka i dokładnie przeczytać umieszczone tam dokumenty. W podrobionych produktach dokumentacja bardzo często zawiera różnego rodzaju błędy gramatyczne, literówki lub nieprzetłumaczone fragmenty, co również powinno zastanowić, podobnie jak brak jakiejkolwiek dokumentacji. W przypadku AirPods Pro, które dysponują wymiennymi nakładkami na słuchawki, jakość tych dołączonych do zestawu może być bardzo słaba, a sama tacka, na której się one znajdują, może nie zabezpieczać ich odpowiednio przed wypadnięciem z pudełka.

Jakość wykonania

Elementem, na którym producenci podróbek bardzo często oszczędzają jest jakość wykonania i użytych do produkcji słuchawek materiałów. W podrobionych słuchawkach zawias w etui ładującym może mieć luzy lub być krzywo zamontowany. Widoczne może być również nieumiejętne łączenie dwóch części plastikowej osłony słuchawek. Bardzo często brak staranności widoczny jest również w dolnej części słuchawek, gdzie umieszczony jest mikrofon. Często końcówka ta jest niezbyt luźna a srebrne akcenty bardzo nierówne. Często gorszą jakość użytych do produkcji materiałów widać dopiero po dłuższym czasie, kiedy tani plastik zaczyna żółknąć.

     3.jpg   

Parowanie z iPhone

Kolejnych powodów do obaw dostarczyć może także proces parowania z urządzeniem i do niedawna to właśnie na tym etapie można było wychwycić większość podrobionych modeli. Jeśli oryginalne AirPods otworzymy w pobliżu telefonu z iOS na pokładzie, na wyświetlaczu urządzenia powinniśmy zobaczyć komunikat o tym, że możliwe jest sparowanie nowego akcesorium, a po wykonaniu tej procedury słuchawki zostaną od razu sparowane ze wszystkimi urządzeniami połączonymi z naszym Apple ID. W najsłabszych podróbkach parowanie musi się odbyć tradycyjnie, za pomocą ustawień Bluetooth, a lepsze wykrywane są jako AirPods, ale nie zostają przypisane do wszystkich naszych urządzeń. W ostatnim czasie pojawiają się już jednak podróbki, które zapewniają dokładnie takie same możliwości parowania jak oryginalne urządzenia, ponieważ wykorzystują niemal ten sam mikroprocesor, więc dziś to, że iPhone bez problemu połączył się ze słuchawkami nie świadczy o tym, że jest to produkt oryginalny.

Brak charakterystycznej funkcjonalności

Chociaż w opisach aukcji, na których sprzedawane są słuchawki udające AirPods, często czytamy o takiej samej funkcjonalności jak w oryginałach, to rzadko kiedy funkcje ta działa tak samo dobrze jak w oryginalnych urządzeniach, a często istnieją one tylko w dokumentacji. Jeśli więc doświadczamy problemów takich jak brak stabilnego połączenia, krótki czas pracy bez ładowania, brak reakcji na wyciągnięcie słuchawki z ucha (oryginalne słuchawki powinny rozłączyć się z telefonem), brak odpowiedzi po wywołaniu asystenta głosowego Siri, czy duże opóźnienia podczas odtwarzania filmów, prawdopodobnie nasze słuchawki nie są oryginalne. Dodatkowo podróbki bardzo często posiadają znacznie słabsze głośniki i mikrofony, przez co jakość dźwięku, zarówno odtwarzanego, jak i nagrywanego za pomocą podrobionych słuchawek nie stoi na przesadnie wysokim poziomie. W przypadku najnowszych AirPods Pro, słuchawki, które usiłują je udawać, bardzo często nie posiadają również aktywnej redukcji szumów.

W podrobionych modelach dostrzec można również brak wielu funkcji dotyczących etui ładującego, w którym chowane są słuchawki. Podrobione produkty często mają bardzo słaby lub bardzo silnym magnes przytrzymujący pokrywę. Dodatkowo podrobione produkty miewają również poważne problemy z korzystaniem z wygodnego ładowania bezprzewodowego. Warto zwrócić również uwagę na port znajdujący się na dolnej krawędzi urządzenia. Jeśli jest to, na przykład złącze USB typu C lub Micro USB, a nie oryginalne gniazdo Lightning od Apple, na pewno mamy do czynienia z podróbkami. Bardzo często podrobione sztuki mają także zdecydowanie mocniej świecącą diodę informującą o stanie naładowania baterii, więc warto zwrócić uwagę także na ten element.

Sprawdzenie gwarancji Apple

Odkrycie, że nasze AirPods nie są oryginalne nie jest więc proste, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy dostępu do innych słuchawek Apple, z którymi moglibyśmy porównać posiadany przez nas zestaw. Jeśli chcemy mieć pewność, że posiadane przez nas słuchawki Apple są oryginalne, zawsze możemy zdecydować się na sprawdzenie ich gwarancji. W tym celu na stronie producenta lub na infolinii podać należy odpowiedni numer znajdujący się na wewnętrznej stronie pudełka ze słuchawkami i naklejce na opakowaniu (oczywiście powinien to być ten sam numer). Jeśli pojawiają się jakieś uzasadnione wątpliwości, można także zanieść nasze słuchawki do serwisu lub sklepu firmowego Apple, aby ich oryginalność została potwierdzona przez pracowników i specjalistów.

Podrabianie produktów Apple jest niestety zjawiskiem bardzo powszechnym, a AirPods są tutaj szczególnym przykładem, ponieważ zdecydowanie łatwiej stworzyć podobne pod względem wizualnym słuchawki, niż na przykład skomplikowane, nowoczesne telefony czy komputery. Podróbki z roku na rok stają się coraz bardziej podobne do oryginałów i coraz trudniej jest je rozpoznać, dlatego najlepiej kupić je ze sprawdzonego, autoryzowanego źródła. Jeśli natomiast nie posiadamy odpowiedniego budżetu, zamiast szukać tanich podróbek z Chin, lepiej sięgnąć po tańsze słuchawki renomowanych producentów, takie jak Huawei FreebudsSamsunga Galaxy Buds, czy JBL Tune, które sprawdzą się lepiej niż nieoryginalne słuchawki, których główną zaletą jest to, że wyglądają podobnie jak renomowane i prestiżowe słuchawki Apple, choć tak naprawdę nie mają z nimi wiele wspólnego.

                                                                             

 

Pozostaw komanetarze

Captcha