iPhone 5s - czy warto zdecydować się na jego zakup?
Apple to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów telefonów komórkowych na świecie. Urządzenia z logo nadgryzionego jabłka są symbolem wysokiej jakości i prestiżu. Nowoczesne modele, które dopiero debiutują na rynku, są bardzo drogie i wiele osób nie może pozwolić sobie na taki zakup. Najczęściej zwracają one swoją uwagę na starsze urządzenia Apple. Nie starzeją się one tak szybko, jak telefony z Androidem, a producent gwarantuje dla nich bardzo długie wsparcie i aktualizację do kolejnych wersji systemu nawet przez kilka lat. Jednym z cieszących się dużą popularnością modeli jest z pewnością iPhone 5s. Telefon swoją premierę miał we wrześniu 2013 roku. Na rynku obecny jest już od niemal sześciu lat. Mimo to, wciąż kosztuje więcej niż niejeden budżetowy telefon, który debiutował w ostatnim czasie. Czy wciąż jest to jednak telefon, który warto dla siebie wybrać?
Design urządzenia z pewnością nie może mierzyć się z nowszymi urządzeniami. iPhone 5s wciąż wygląda jednak bardzo elegancko i dla wielu osób jest symbolem idealnie zaprojektowanego urządzenia. Na froncie umieszczono bardzo mały, jak na obecne standardy, wyświetlacz LCD o przekątnej 4 cali. Charakteryzują go proporcje 16:9 i rozdzielczość 640 x 1136 pikseli, która przekłada się na zagęszczenie na poziomie 326 pikseli na cal. Przed zarysowaniami przedni panel jest chroniony szkłem Gorilla Glass, a pozostawaniu na nim odcisków palca przeciwdziała powłoka oleofobowa. Ramki otaczające wyświetlacz ze wszystkich stron są dość szerokie. Poniżej ekranu umieszczono skaner odcisku palca, zintegrowany z okrągłym przyciskiem Home.
Nad wyświetlaczem znalazło się natomiast miejsce nie tylko dla niezbędnych czujników i głośnika do rozmów, ale również dla pojedynczej kamery do selfie i rozmów wideo. Ma ona rozdzielczość 1,2 Mpx. Obecnie nawet najtańsze urządzenia z Androidem oferują aparaty do selfie o rozdzielczości przynajmniej 5 Mpx. Na pleckach urządzenia umieszczono natomiast sensor, który pozwala na rejestrowanie obrazów o rozdzielczości 8 Mpx ze światłem f/2.2. Zaletą aparatu mogą być jednak większe niż w konkurencyjnych modelach piksele o rozmiarze 1,5 µm. Działania aparatu nie wspiera jednak optyczna stabilizacja obrazu.
Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor Apple A7 wykonany w 28nm procesie technologicznym. Jego działanie wspiera układ graficzny PowerVR G6430. iPhone 5s jest także wyposażony w 1 GB pamięci RAM w standardzie DDR3. Nawet biorąc pod uwagę to, że oprogramowanie Apple nie potrzebuje do płynnej pracy tak wysokiej wydajności jak Android, podzespoły nie prezentują się zbyt imponująco. W zależności od wybranej wersji, na dane użytkownika przeznaczonych jest 16 GB, 32 GB lub 64 GB pamięci wbudowanej. Korzystniej jest wybrać jedną z większych opcji, ponieważ producent nie daje możliwości rozszerzenia pamięci przez wykorzystanie karty Micro SD.
Bateria w tym modelu ma pojemność 1560 mAh. Biorąc jednak pod uwagę bardzo mały wyświetlacz i dobrą optymalizację oprogramowania pod kątem energooszczędności, nabywcy nie powinni narzekać na zbyt krótki czas działania z dala od ładowarki. Producent zapewnia, że powinien on wystarczyć nawet na 10 godzin przeglądania stron internetowych, bez konieczności ładowania urządzenia. Do uzupełniania energii służy złącze Lightning. Niestety Apple nie zastosowało w tym modelu żadnej technologii szybkiego ładowania. Nie ma także możliwości skorzystania z bezprzewodowego uzupełniania energii. Jest to jednak jeden z ostatnich telefonów z logo nadgryzionego jabłka, w którym zastosowano klasyczne złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm. Dźwięk można odtwarzać także przy wykorzystaniu wbudowanego, pojedynczego głośnika.
iPhone 5s zadebiutował na rynku z systemem iOS 7 na pokładzie. Przez pięć lat producent dbał jednak o aktualizacje do kolejnych wersji oprogramowania. Dzięki temu użytkownicy telefonu, który swoją premierę miał w 2013 roku mogą korzystać nawet z najświeższego iOS 12.3. Ze względu na rosnące wymogi kolejnych wersji systemu i dość niską wydajność iPhone 5s, aktualizacja do nowego iOS 13 jest już mało prawdopodobne.
Urządzenie nie powinno mieć problemów z obsługą popularnych standardów łączności, takich jak LTE, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0 i GPS z A-GPS i GLONASS. Niestety na pokładzie nie znalazło się miejsce dla NFC, dlatego płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem tego modelu są niemożliwe.
Wiele osób docenia także bardzo kompaktowe wymiary urządzenia. iPhone 5s ma 123,8 mm długości, 58,6 mm szerokości i 7,6 mm grubości. W obecnych warunkach ciężko znaleźć na rynku telefon, który miałby mniej niż 70 mm szerokości i 150 mm długości, dlatego wiele osób szukając jak najmniejszego urządzenia sięga właśnie po iPhone 5s. Z myślą o nich Apple przygotowało jednak iPhone SE, który w obudowie o takim samym rozmiarze jak 5s mieści znacznie wydajniejsze podzespoły. iPhone 5s waży zaledwie 112 g.
iPhone 5s to wciąż ciekawy telefon, na który mogą zdecydować się przede wszystkim osoby szukające prostego, niewielkiego urządzenia do bardziej podstawowych zadań. Bardziej wymagający użytkownicy zdecydowanie powinni jednak rozważyć nowsze propozycje, gdyż sześcioletni telefon w wielu aspektach może okazać się już konstrukcją przestarzałą i oferującą zbyt małe możliwości. Docenić należy jednak fakt, że Apple wciąż udostępnia dla tego modelu aktualizacje. Dzięki ponadczasowemu, eleganckiemu designowi, telefon należy do najbardziej rozpoznawalnych urządzeń na rynku.
,a href="https://funnycase.pl/kolekcje">
Dodaj komentarz