Gdzie słuchać podcastów?

Gdzie słuchać podcastów?

Podcasty to internetowe publikacje, które w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Najczęściej pod pojęciem tym kryją się nagrane audycje dźwiękowe, które swoją formą bardzo przypominają te znane z programów radiowych. W przeciwieństwie do nich nie są jednak emitowane o określonych godzinach i w najpopularniejszych stacjach, ale udostępniane przez twórców w internecie, gdzie każdy zainteresowany użytkownik może mieć do nich dostęp wtedy, kiedy ma na to czas i ochotę. Jest to sytuacja korzystna dla każdej ze stron, ponieważ osoby nagrywające podcasty zazwyczaj nie miałyby możliwości, aby podzielić się z innymi swoją wiedzą w danym temacie za pośrednictwem rozgłośni radiowych, a użytkownicy mogą mieć dostęp do olbrzymiej liczby różnorodnych publikacji, które dotykają wielu tematów, często zbyt mało popularnych, aby zainteresowały się nimi największe media.

To wszystko sprawia, że po podcasty sięgamy coraz częściej, a dziś nie ma już problemu z tym, aby znaleźć wartościowe publikacje w języku polskim. Niezależnie od tego, czy chcemy odpocząć przy humorystycznych opowiadaniach charyzmatycznych osób, które już od wielu lat budują swoją popularność, posłuchać bieżących wiadomości z kraju lub ze świata, zachwycić się nowymi odkryciami nauki, wynalazkami naukowców lub ciekawostkami przyrodniczymi, poznać celebrytów dzięki przeprowadzonymi z nimi wywiadom, dowiedzieć się więcej o sprawach kryminalnych z całego świata czy zwiększyć swoją wiedzę dotyczącą historii, filozofii lub sztuki na pewno znajdziemy podcast odpowiedni dla siebie. Mogą pomóc one każdemu w rozwijaniu swoich pasji, niezależnie od tego, jakie one są. Dzięki swojej formie podcasty pozwalają nam w ciekawy sposób spędzić wolny czas i produktywnie wykorzystać czas podróży, który w innym przypadku byśmy zmarnowali.

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że trwających zazwyczaj kilkadziesiąt minut audycji słuchamy zazwyczaj na naszych telefonach komórkowych, które bardzo łatwo połączyć można z wygodnymi słuchawkami, świetnie wygłuszającymi dźwięki otoczenia, które mogłyby nas rozpraszać. Tak kompaktowy zestaw zawsze możemy zabrać ze sobą, słuchając ulubionego podcasta na przykład podczas uprawiania sportu lub spaceru do pobliskiego sklepu. Aby móc robić to jednak w komfortowych warunkach konieczne jest znalezienie swojej ulubionej aplikacji do podcastów, których wybór na urządzenia mobilne jest bardzo duży. Jakie są najpopularniejsze i najwygodniejsze programy tego typu?

YouTube

Platforma służąca przede wszystkim do oglądania filmów i filmików tworzonych przez niezależnych twórców, której właścicielem jest Google jest dla wielu osób bardzo naturalnym serwisem, który wykorzystują do słuchania podcastów, które twórcy zazwyczaj umieszczają na tej platformie w formie filmów ze statycznym obrazem. Wiele funkcji programu, które przydatne są podczas oglądania filmów, znajduje swoje zastosowanie również w słuchaniu podcastów. Wiele osób docenia między innymi możliwość dostosowywania prędkości odtwarzania, czy łatwe przewijanie do interesujących momentów. Nie bez wpływu na to, że wiele osób wykorzystuje YouTube jako aplikację do podcastów jest także łatwość obsługi na każdym urządzeniu - na smartfonach i tabletach najwygodniej jest korzystać z dedykowanej aplikacji, a na komputerach z większymi wyświetlaczami doskonale sprawdza się przeglądarkowa wersja serwisu.

Konto Google, które wykorzystujemy w serwisie YouTube pozwala łatwo synchronizować postępy w słuchaniu pomiędzy wszystkimi urządzeniami, na których jesteśmy zalogowani, oznaczając podcasty, które już przesłuchaliśmy w całości i pozwalając wrócić do niedokończonych publikacji, na przykład za pomocą historii oglądania. Wielu słuchaczy podcastów do YouTube przyciąga też fakt, że usługa jest całkowicie darmowa, chociaż do tego, aby cieszyć się pełnym komfortem, warto zdecydować się na wykupienie abonamentu YouTube Premium, który usuwa z serwisu reklamy pojawiające się przed, a niekiedy również w trakcie programów oraz pozwala słuchać podcastów w tle, przy zablokowanym wyświetlaczu urządzenia.

Spotify

Spotify to bardzo popularna platforma, którą wiele osób kojarzy przede wszystkim z olbrzymią bazą różnorodnych utworów muzycznych, których można wygodnie słuchać za pomocą dedykowanej aplikacji przygotowanej zarówno dla telefonów komórkowych jak i komputerów stacjonarnych działających pod kontrolą najpopularniejszych systemów operacyjnych. Ten sam serwis od kilku lat stawia jednak równie mocno jak na utwory muzyczne, na podcasty, których w aplikacji znaleźć można bardzo dużo. Nawet w darmowej wersji użytkownicy mogą słuchać swoich ulubionych podcastów, zmieniać prędkość odtwarzania, przesuwać audycję do interesującego ich momentu i ustawiać minutnik, który automatycznie zakończy odtwarzanie produkcji po upływie wybranego z listy czasu lub po zakończeniu bieżącego odcinka.

Nawet darmowa wersja Spotify pozwala również na pobieranie interesujących nas odcinków i odtwarzanie ich, gdy nie będziemy mogli skorzystać z internetu, na przykład podczas podróży samolotem. Użytkownicy mogą również oceniać podcasty, obserwować interesujących ich twórców i otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach dodanych na platformie. Dużą zaletą Spotify jest również możliwość bardzo łatwego przełączania się pomiędzy urządzeniami, gdy aplikacja wykryje, że zalogowaliśmy się na swoje konto w innej odsłonie aplikacji sama zaproponuje, czy zmienić urządzenie, na którym jest odtwarzany dźwięk. Postępy w odtwarzaniu można wtedy wygodnie śledzić na wszystkich urządzeniach połączonych z kontem. W darmowej wersji pojawiają się reklamy, jednak nie są one tak uciążliwe jak w przypadku korzystania bez opłat z części serwisu poświęconej muzyce.

Castbox

Castbox to aplikacja, która została przygotowana specjalnie z myślą o podcastach, co stanowić może zarówno jej wadę jak i zaletę. Na korzyść tej usługi przemawia przede wszystkim bogata biblioteka różnorodnych podcastów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, wśród których każdy użytkownik powinien znaleźć coś dla siebie. Castbox posiada zarówno aplikację przeznaczoną na urządzenia mobilne, jak i na komputery stacjonarne, oraz specjalną wersję przeglądarkową. Aby korzystać z jej możliwości nie trzeba zakładać konta, jednak wtedy jesteśmy pozbawieni synchronizacji pomiędzy naszymi urządzeniami. Dla niektórych użytkowników problemem może być również to, że niektóre elementy interfejsu aplikacji nie są przetłumaczone na język polski.

Z aplikacji korzystać można za darmo, jednak wtedy pojawiają się w niej reklamy w postaci banerów, a liczba subskrybowanych kanałów ograniczone jest do stu. Wersja Premium, której ceny zaczynają się od 19.99 złotych za miesiąc, na 99.99 złotych za rok kończąc, znosi wszystkie to ograniczenia, pozwala użytkownikom dostosowywać do swoich preferencji wygląd ekranu głównego i umożliwia sprawniejsze komunikowanie się z działem obsługi klienta. Osoby, które zdecydują się płacić za Castbox jako pierwsze zyskują też dostęp do nowych funkcji aplikacji. Niezależnie od wybranego planu aplikacja pozwala na subskrybowanie twórców oraz dostosowanie dla każdego z nich własnych ustawień, dotyczących między innymi automatycznego pobierania najnowszych podcastów dodanych na kanale, otrzymywania powiadomień o ich pojawieniu się oraz ich usuwania po odsłuchaniu. Dla subskrybowanego twórcy użytkownicy Castbox mogą również ustawić czas na początku odcinka, który ma być pomijany przy odtwarzaniu, co pozwoli uniknąć na przykład kilkukrotnego oglądania prezentacji kanału.

Każdy odcinek można też pobrać ręcznie i dodać do utworzonych playlist. W aplikacji nie zabrakło także wyłącznika czasowego, możliwości zwiększania lub zmniejszania prędkości odtwarzania, wycinania dłuższych momentów ciszy i wzmacniania dźwięku. Twórcy mogą też dodawać do swoich podcastów opisy, a użytkownicy komentarze. Castbox nie posiada jednak zbyt wielu dodatkowych, niezwiązanych z podcastami funkcji, chociaż wiele osób doceni na pewno możliwość słuchania wielu stacji radiowych z muzyką, które doskonale sprawdzą się jako tło do pracy, oraz specjalną zakładkę społeczność pozwala kontaktować się z innymi użytkownikami tego serwisu. Castbox posiada też specjalny tryb Zen, który może pomóc nam odpocząć przez odtwarzanie na przykład dźwięków pochodzących z natury lub relaksującej muzyki.

Apple Podcasts

Podcasty Apple to integralna część aplikacji iTunes, którą wielu użytkowników urządzeń z logo nadgryzionego jabłka na obudowie wykorzystuje do codziennego słuchania muzyki. Korzystanie z niej jest całkowicie darmowe, a program nie zawiera reklam, które utrudniałyby cieszenie się ulubionymi produkcjami. Usługa doskonale współpracuje z wszystkimi urządzeniami Apple, w tym również takimi jak Apple TV, Apple Watch i inteligentne głośniki Apple HomePod. Jedyną dodatkowo płatną opcją, którą znaleźć można w tej aplikacji są kanały z dodatkowo płatnymi subskrypcjami, których ceny ustalają sami twórcy. Podcasty Apple pozwalają jednak na obserwowanie dużej liczby darmowych kanałów, wśród których na pewno znajdziemy takie, które będą dla nas interesujące. Ciekawą funkcją jest możliwość dołączenia do biblioteki twórców, którzy nie udostępniają swoich materiałów na platformie Apple.

Gigant z Cupertino zatroszczył się jednak o to, aby aplikacja oddawała w ręce użytkowników jak najwięcej możliwości, dzięki którym będą mogli jeszcze wygodniej zapoznawać się z nowymi podcastami. Usługa została między innymi wyposażona w specjalny tryb dykcji, który poprawia jakość dźwięku i eliminuje szumy, pozwalając cieszyć się wyraźnym głosem nawet w mniej profesjonalnych produkcjach, których twórcy nie dysponują zaawansowanym, ale bardzo często drogim sprzętem. Podcasty można też pobierać i zapisywać w pamięci urządzenia oraz w iCloud, a postępy w słuchaniu synchronizują się pomiędzy urządzeniami z naszym Apple ID. Podcasty Apple posiadają też opcję zmiany prędkości odtwarzania produkcji i umożliwiają przewijania podcastów do interesującego nas momentu.

Podcasty Google

Swoją własną aplikację dla miłośników podcastów posiada również Google i wielu posiadaczy telefonów z systemem Android oraz dostępem do usług Google bez trudu powinno znaleźć ją na pokładzie swojego urządzenia, bez konieczności sięgania do sklepu. Usługa ta jest darmowa i dostępna zarówno z poziomu dedykowanego programu dla urządzeń mobilnych, jak i w wersji przeglądarkowej. Kanały o interesującej nas tematyce można w aplikacji wygodnie subskrybować, a pojedyncze odcinki dodawać do kolejki odtwarzania. Możliwe jest także ich pobierania i późniejsze odtwarzanie w trybie offline. W czasie słuchania użytkownicy Podcastów Google mogą również dostosowywać prędkość odtwarzania, ustawiać minutnik i przewijać do najbardziej interesujących momentów.

Postępy w odtwarzaniu są synchronizowane na wszystkich urządzeniach połączonych z naszym kontem Google, co pozwala na łatwe powrócenie do przerwanego odcinka, nawet wtedy, gdy zakończymy pracę przy komputerze i rozpoczniemy relaks z telefonem. Z aplikacji można też korzystać na przykład z pomocą telewizorów ze Smart TV oraz inteligentnych głośników Google, co jeszcze bardziej zwiększa uniwersalność tej usługi. Mocnym punktem Podcastów Google jest też sekcja polecanych użytkownikowi podcastów, która tworzona jest przez inteligentne algorytmy w oparciu o ostatnio odtwarzane publikacje, a wiele osób docenia też prosty i spójny z innymi usługami Google interfejs.

Lista aplikacji, które wykorzystywać można do słuchania podcastów jest znacznie dłuższa i każdy miłośnik tego typu publikacji na pewno znajdzie na niej idealne dla siebie propozycje, które będą zawierały wszystkie jego ulubione kanały, oferując jednocześnie interesujące go dodatkowe funkcje. Większość popularnych usług posiada zbliżoną do siebie funkcjonalność obejmującą między innymi obserwowanie pojedynczych kanałów, przewijanie słuchanych fragmentów, zapisywanie odcinków w pamięci urządzenia oraz dostosowywanie prędkości odtwarzania. Do rozpoczęcia przygody z podcastami, znalezienia interesujących twórców i sprawdzenia czy jest to zajmujący dla nas sposób poszerzania wiedzy nie trzeba więc sięgać po wyspecjalizowane aplikacje. Coraz bardziej rozbudowaną funkcjonalność związaną z tym typem publikacji oferują bowiem aplikacje, które niejednokrotnie zainstalowane są już na naszych urządzeniach, takie jak YouTube, Podcasty Google czy iTunes od Apple.

Utworzony przez Główna, Ciekawostki 0 86

Napisz komentarzZostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby napisać komentarz.

Koszyk

Brak produktów

Do ustalenia Wysyłka
100,00 zł Do darmowej wysyłki brakuje Ci
0,00 zł Razem

Zobacz koszyk

Szukaj

Menu

Produkt dodano do koszyka
Ilość:
Razem:
W koszyku znajduje się: 0 prod. W koszyku znajduje się: 0 prod.
Wysyłka: Do ustalenia
Do darmowej wysyłki brakuje Ci: 100,00 zł
Wartość produktów:
Razem:
Kontynuuj zakupy Idź do koszyka