HTC Desire 20 Pro vs Redmi Note 9 Pro – umarł król, niech żyje król?

HTC Desire 20 Pro vs Redmi Note 9 Pro – umarł król, niech żyje król?

HTC to tajwańska firma, która jeszcze kilka lat temu należała do największych i najbardziej rozpoznawalnych producentów telefonów komórkowych na świecie. Urządzenia z logo HTC stawiane były za wzór innym producentom, a firma przodowała we wyprowadzaniu nowych technologii w swoich modelach. Konkurencja ze strony chińskich firm sprawiła jednak, że pozycja HTC została mocno zdegradowana, a jednym z producentów, który stara się zająć jego miejsce jest właśnie Xiaomi. Chińczycy znani są z wprowadzania na rynek wielu nowych modeli, które przyciągają klientów przede wszystkim atrakcyjnymi cenami i bardzo dobrym stosunkiem możliwości do ceny. Przykładem takiego podejścia do nowych modeli zawsze były telefony Xiaomi Redmi Note, a filozofię tą stara się kontynuować model Redmi Note 9 Pro. Jednym z jego najpoważniejszych konkurentów jest jednak propozycja próbującego odrodzić się HTC – Desire 20 Pro. Czy któryś z tych telefonów jest zdecydowanie lepszy od swojego rywala? Czy HTC stworzyło model mogący namieszać na rynku? Który z tych modeli jest najlepszym wyborem dla osoby szukającej ciekawego telefonu za około 1400 złotych?

Jak wygląda Xiaomi Redmi Note 9 Pro?

Na froncie Redmi Note 9 Pro został umieszczony duży wyświetlacz LCD o przekątnej 6.67 cala. Ramki otaczające ekran ze wszystkich stron są bardzo wąskie, a na środku górnej części ekranu znalazł się niewielki otwór mieszczący pojedynczą kamerę do selfie. Niestety technologia, która pozwoliłaby na zintegrowania z panelem LCD skanera odcisku palca jest dopiero we wczesnej fazie rozwoju (jest to możliwe tylko w przypadku wyświetlaczy droższych AMOLED), dlatego model ten został wyposażony w tradycyjny skaner odcisku palca umieszczony na bocznej krawędzi urządzenia. Sam wyświetlacz ma rozdzielczość 1080 x 2400 pikseli i proporcja 20:9, co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 395 pikseli na cal. Przedni panel jest dodatkowo chroniony szkłem Gorilla Glass 5.

Jak wygląda HTC Desire 20 Pro? 

HTC wykorzystało w swoim telefonie nieco mniejszy ekran o przekątnej 6.5 cala i proporcjach 19.5:9. Rozdzielczość tego panelu ustalona została na poziomie Full HD+ (1080 x 2340 pikseli), co gwarantuje zagęszczenie na poziomie 396 pikseli na cal. Wyświetlacz w tym modelu został wykonany w technologii LCD. HTC również zdecydowało się na zastosowanie otworu na kamerę do selfie, jednak znajduje się on nie w centralnej części, ale bliżej lewego narożnika ekranu. Tajwańskiemu producentowi nie udało się jednak tak bardzo zminimalizować ramek otaczających wyświetlacz jak konstruktorom Xiaomi. Skaner odcisku palca w tym urządzeniu umieszczony został w centralnej części tylnego panelu, co zdaniem wielu osób jest rozwiązaniem bardziej wygodnym i praktycznym niż znany z Redmi Note 9 Pro skaner odcisku palca umieszczony na bocznej krawędzi.

Procesor, czyli serce modelu Note 9 Pro od Xiaomi!

Za odpowiednio płynną pracę Redmi Note 9 Pro odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon 720G z grafiką Adreno 618. Jest to jeden z najwydajniejszych układów przeznaczonych do urządzeń ze średniej półki cenowej, dlatego użytkownicy tego modelu nie powinni mieć powodów do narzekania na niską wydajność, czy niewystarczającą płynność mobilnych gier. Wiele osób zwraca jednak uwagę na fakt, że produkt amerykańskiej firmy nie dorównuje jednostce MediaTek Helio G90T, która została zastosowana w ubiegłorocznym Redmi Note 8 Pro, którego Redmi Note 9 Pro jest bezpośrednim następcą. Dodatkowo model ten jest wyposażony w 6 GB pamięci RAM oraz w zależności od wybranej wersji w 64 GB lub 128 GB miejsca na dane użytkownika w szybkim standardzie UFS 2.1.

Xiaomi na pokładzie niemal wszystkich swoich telefonów instaluje system Android 10 zmodyfikowany przez autorską nakładkę MIUI, która należy do najbardziej rozbudowanych i ingerujących w system od Google nakładek. Wprowadza ona wiele dodatkowych funkcji i aplikacji systemowych, które mogą uprzyjemniać pracę z urządzeniem. Mieszane uczucia budzi jednak bardzo duże wizualne podobieństwo tego oprogramowania do systemu iOS od Apple. Użytkownicy i recenzenci często zwracają jednak uwagę na spory chaos w aplikacji ustawień oraz reklamy w interfejsie użytkownika i w niektórych aplikacjach systemowych, które po pewnym czasie okazać się mogą bardzo uciążliwe. Oprogramowanie Xiaomi ma więc zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

        

Czy HTC wygra z Xiaomi pod względem wydajności? 

Pod względem wydajności HTC Desire 20 Pro wyraźnie przegrywa z chińskim konkurentem. Zastosowany w nim układ Qualcomm Snapdragon 665 z grafiką Adreno 610 jest jednostką stworzoną raczej do codziennej pracy i konsumpcji multimediów niż do grania w bardziej wymagające mobilne gry. Na korzyść telefonu HTC przemawiać może jednak oprogramowanie. Tajwańczycy zrezygnowali z własnej, przestarzałej już nieco nakładki i zamiast tego postawili na niemal czysty i niezmodyfikowany system Android 10 od Google, który powinien działać sprawniej niż bardziej rozbudowane modyfikacje stworzone przez innych producentów. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również jednolity wygląd interfejsu użytkownika i przejrzyste ustawienia, w których łatwo znaleźć pożądane funkcje. Telefon dostępny jest w jednej tylko konfiguracji wyposażonej w 6 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika.

Aparat, czyli to na co wszyscy zwracamy uwagę kupując nowy smartfon!

Na pleckach Redmi Note 9 Pro, na dużej czworokątnej wyspie, która wielu osobom nie przypadła do gustu umieszczony został poczwórny aparat główny. Producent chwali się, że główny obiektyw ma rozdzielczość 64 Mpx, ale w większości przypadków rzeczywista rozdzielczość wykonywanych fotografii to 16 Mpx. Aby uzyskać jak najlepszą jakość zdjęć, oprogramowanie łączy dane z czterech pikseli w jeden o większym rozmiarze. Podnosi to szczegółowość fotografii, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych, i sprawia, że zajmują one mniej miejsca w pamięci telefonu. Obok niego umieszczono obiektyw szerokokątny, który ma rozdzielczość 8 Mpx. Trzeci sensor ma rozdzielczość 5 Mpx i służy do wykonywania zdjęć macro, a czwarty z zastosowanych obiektywów odpowiedzialny jest za zbierania danych o głębi i uzyskiwania efektu rozmytego tła. Na froncie urządzenia, w niewielkim otworze została umieszczona kamera do selfie, która pozwala na rejestrowanie autoportretów o maksymalnej rozdzielczości 16 Mpx. 

Tylny panel HTC Desire 20 Pro oprócz wspomnianego już, klasycznego skanera odcisku palca jest również miejscem, w którym umieszczono poczwórny aparat fotograficzny. Główny sensor pozwala na wykonywanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 48 Mpx i podobnie jak w innych modelach, także w telefonie tajwańskiej firmy zastosowana została technologia pozwalająca na łączenie danych z czterech mniejszych pikseli w jeden większy. Drugim najczęściej wykorzystywanym obiektywem w tym urządzeniu będzie natomiast zapewne 8 Mpx aparat szerokokątny. Telefon posiada również dwa aparaty 2 Mpx, których zadaniem jest wykonywanie zdjęć macro oraz zbieranie danych o głębi obrazu. HTC zdecydowało się na zastosowanie w tym urządzeniu pojedynczego aparatu do selfie i rozmów wideo, który pozwala wykonywać fotografie o maksymalnej rozdzielczości 25 Mpx.

Pojemna bateria w telefonie to teraz podstawa!

Mocną stroną obydwu telefonów są bez dwóch zdań pojemne akumulatory. W Redmi Note 9 Pro postawiono na ogniwo o pojemności aż 5020 mAh, które powinno zapewnić nawet do dwóch dni pracy bez konieczności sięgania po ładowarkę. Urządzenie jest również wyposażone w zaawansowaną technologię szybkiego uzupełniania energii o mocy aż 30 W. Do uzupełniania energii i przesyłania danych w tym urządzeniu wykorzystywane jest złącze USB typu C. Redmi Note 9 Pro posiada także złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm, diodę podczerwieni pozwalającą na sterowanie innymi urządzeniami oraz moduły pozwalające na obsługę Wi-Fi, LTE, Bluetooth i GPS w najważniejszych standardach. Na pokładzie nie zabrakło również modułu NFC pozwalającego na wykonywanie z użyciem telefonu płatności zbliżeniowych. Elementu tego nie posiada wiele tańszych telefonów tej firmy (między innymi Redmi Note 9s), co w oczach wielu konsumentów stanowi wadę wykluczającą takie urządzenia z ich zainteresowania.

HTC Desire 20 Pro również posiada bardzo rozbudowane zaplecze komunikacyjne, obejmujące NFC, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, LTE i lokalizację GPS. Telefon posiada również złącze słuchawkowe Jack 3.5 mm oraz USB typu C. Za odpowiednio długi czas pracy z dala od gniazdka odpowiada w tym urządzeniu akumulator o pojemności 5000 mAh, który wspiera szybkie ładowanie o mocy 15 W. Szkoda jedynie, że żaden z tych modeli nie posiada możliwości korzystania z bezprzewodowego uzupełniania energii, głośników stereo i możliwości korzystania z sieci 5G, ale na chwilę obecną obydwie te funkcje zarezerwowane są głównie dla zdecydowanie droższych urządzeń.

Czy obudowa spełni swoją funkcję? Zobacz co producenci zastosowali w swoich modelach!

Zarówno przedni, jak i tylny panel Redmi Note 9 Pro zostały wykonane ze szkła, pokrytego dla zabezpieczenia przed uszkodzeniami powłoką Gorilla Glass 5, ale słabym punktem konstrukcji może okazać się wykonana z tworzywa sztucznego ramka. Nowocześnie i nietuzinkowo prezentują się plecki urządzenia, które pokryte są intrygującą teksturą poprawiającą chwyt telefonu, a producent chwali się również faktem, że model ten wyposażony został w zaawansowany system wibracji pozwalający na uzyskanie nawet 150 różnych efektów. Cała bryła urządzenia ma 165.8 mm długości, 76.7 mm szerokości i 8.8 mm grubości, a jego masa wynosi 209 g.

HTC Desire 20 Pro również nie należy do przesadnie lekkich i kompaktowych urządzeń - cała konstrukcja ma 162 mm długości, 77 mm szerokości, 9.4 mm grubości i waży 201 g. Obsługa jedną ręką może więc okazać się bardzo trudna, albo nawet całkowicie niemożliwa. Telefon w naszym kraju dostępny jest w jednym tylko wariancie kolorystycznym, który jednak prezentuje się bardzo mocnie i nowocześnie. Czarne plecki telefonu są gęsto poprzecinane drobnymi złotymi liniami. Wyróżniającymi się elementami jest są również inne złote elementy – przycisk służący do włączania urządzenia oraz obwódka wokół dwóch z czterech aparatów umieszczonych na podłużnej wyspie. Szkoda jednak, że cała obudowa telefonu wykonana jest z tworzywa sztucznego.

HTC, czy Xiaomi? Który model wybrać?

HTC Desire 20 Pro i Redmi Note 9 Pro to warte uwagi urządzenia ze średniej półki cenowej, które wyróżniają się przede wszystkim nowoczesnym designem, wysoką pojemnością akumulatorów, obsługą wszystkich popularnych standardów łączności i bardzo dobrymi wyświetlaczami. Obydwa urządzenia posiadają również bardzo podobne zaplecza fotograficzne składające się z głównego aparatu o wysokiej rozdzielczości, sensora szerokokątnego i dwóch dodatkowych aparatów do zbierania danych o głębi i zdjęć macro o bardzo niskiej rozdzielczości. Elementem, który w przypadku wielu osób może przemawiać na korzyść HTC może być nie tylko przywiązanie do marki, ale również czysty i przejrzysty system Android, który nie obciąża tak bardzo podzespołów jak rozbudowane nakładki innych producentów.

W wielu innych aspektach telefon HTC okazuje się jednak przegrywać z konkurencyjnym urządzeniem Xiaomi, które wyposażone jest nie tylko w wydajniejsze podzespoły, ale również wykonane jest z lepszych materiałów i dostępne w większej ilości wersji kolorystycznych. Chińczycy wyposażyli swój model również w wyjątkowo szybkie uzupełnianie energii o mocy 30 W, które jest bardzo dużą zaletą nie tylko w porównaniu z telefonem HTC, ale również w starciu z większością modeli z podobnej półki cenowej. Mimo większego rozmiaru wyświetlacza w chińskim urządzeniu, obydwa telefony mają bardzo podobne wymiary, co jest zasługą zauważalnie lepszego zagospodarowania powierzchni przedniego panelu w Redmi Note 9 Pro. HTC Desire 20 Pro byłby zdecydowanie groźniejszym konkurentem dla tego modelu, gdyby dodatkowym argumentem była zauważalnie niższa cena. Dopóki obydwa telefony dostępne są w bardzo podobnym zakresie cenowym bardziej uniwersalnym i kompletnym telefonem wydaje się być Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Utworzony przez Główna 0 86

Napisz komentarzZostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby napisać komentarz.

Koszyk

Brak produktów

Do ustalenia Wysyłka
100,00 zł Do darmowej wysyłki brakuje Ci
0,00 zł Razem

Zobacz koszyk

Szukaj

Menu

Produkt dodano do koszyka
Ilość:
Razem:
W koszyku znajduje się: 0 prod. W koszyku znajduje się: 0 prod.
Wysyłka: Do ustalenia
Do darmowej wysyłki brakuje Ci: 100,00 zł
Wartość produktów:
Razem:
Kontynuuj zakupy Idź do koszyka