Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?

463 Wyświetlenia 65 Like
 

Telefony komórkowe z roku na rok stają się coraz bardziej wydajne i dają użytkownikom dostęp do coraz to większej liczby różnorodnych funkcji. Wraz ze wzrostem funkcjonalności nowych urządzeń wzrasta również ich cena, dlatego często nie stać nas na nasz wymarzony smartfon i zwracamy się w stronę ofert z modelami używanymi. Często w popularnych serwisach można trafić na prawdziwe okazje, ale równie dużo jest osób, które próbują oszukać nieuważnych kupujących zaślepionych wizją wymarzonego telefonu w niezwykle atrakcyjnej cenie. Zdarzają się również osoby, które za pośrednictwem tego typu portali próbują sprzedać użytkownikom telefony, które zostały wcześniej skradzione ich poprzednim właścicielom. W przypadku kupienia takiego urządzenia, jeśli zostanie ono namierzone przez policję osoba, która zdecydowała się na taki zakup może stracić zarówno sam telefon, jak i pieniądze, które wcześniej przekazał złodziejom, dlatego warto przed zakupem upewnić się, czy telefon, z którym mamy do czynienia na pewno nie jest kradziony i pochodzi z legalnego źródła.

Elementem, który może wskazywać na to, że telefon mógł wcześniej zostać ukradziony jest to, iż jest on cały czas zablokowany, na przykład za pomocą wzoru lub kodu PIN, a sprzedający nie jest go w stanie zablokować. Nawet tłumaczenie, że dziecko 123456 razy wpisało błędne hasło, lub że telefon był prezentem od kogoś, kto zapomniał podać hasła nie powinny być żadnym usprawiedliwieniem i oferty takie omijać należy szerokim łukiem. Również, jeżeli na telefonie istnieje pochodząca z usług Google lub iCloud od Apple informacja o tym, aby oddać telefon właścicielowi należy bezwarunkowo zrezygnować z zakupu takiego urządzenia. Zdarza się również, że telefon jest sprzedawany jako zablokowany w określonej sieci, lub w określonym kraju. Należy wtedy podejrzewać, że telefon został albo skradziony, albo wzięty na raty/abonament, który nie był spłacany i przez to urządzenie zostało zablokowane.

Tym, na co powinno się zwracać szczególna uwagę w przypadku zakupu telefonu jest obecność pudełka z tego urządzenia. Najczęściej kradzione telefony nie posiadają pudełek i są sprzedawane bez nich. Nie zawsze jednak pudełko daje stuprocentową pewność, że telefon nie został skradziony. Warto przede wszystkim sprawdzić, czy numery IMEI telefonu zgadzają się z tymi, które podane są na opakowaniu. Numer ten najczęściej znajduje się na niewielkim nadruku w dolnej części plecków urządzenia. Można też w prosty sposób sprawdzić go przez wpisanie na klawiaturze przeznaczonej do wybierania numerów kod *#06#, a następnie wciskając zieloną słuchawkę. Innym sposobem jest znalezienie odpowiedniego ciągu cyfr w ustawieniach, w dziale, w którym znajdują się informacje o urządzeniu. Jeśli numery są zgodne, oferta powinna zyskać kilka punktów rzetelności, ale wciąż nie można uznać, że telefon nie jest kradziony. Podrobienie opakowania telefonu z określonym numerem IMEI tak, aby wyglądało ono wiarygodnie nie jest trudne i różnorodni przestępcy często ten fakt wykorzystują. W sieci istnieje wiele stron pozwalających na wpisanie numeru IMEI i sprawdzenie, czy ktoś nie zgłosił jego kradzieży, ale skuteczność takich rozwiązań nie jest stuprocentowa.

Jeśli mamy uzasadnione przypuszczenia, że telefon mógł zostać skradziony należy zgłosić takie ogłoszenie administracji portalu aukcyjnego, a o całej sprawie najlepiej zawiadomić policję, która może sprawdzić, czy telefon rzeczywiście został ukradziony poprzedniemu właścicielowi. Jeśli okaże się, że telefon został skradziony policjanci go zabezpieczą i rozpoczną odpowiednie procedury. Również, jeśli nasz telefon został ukradziony należy szukać pomocy u odpowiednich organów ścigania, a IMEI urządzenia zgłosić we wszystkich popularnych bazach. Należy zablokować również dostęp do naszego telefonu za pośrednictwem konta Google lub iCloud w zależności od producenta naszego urządzenia.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha