Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Czym jest wyświetlacz Retina?

415 Wyświetlenia 12 Like
 

Wyświetlacz jest elementem telefonu, z którego korzystamy zdecydowanie najczęściej, dlatego bardzo ważne jest, aby charakteryzował się jak najlepszymi parametrami. W sklepach z elektroniką znajdziemy dzisiaj telefony wyposażone w wyświetlacze wykonane w technologii LCD i OLED, przy czym ta druga jest zdecydowanie bardziej ceniona, chociaż ekrany LCD również mają swoich zwolenników. W tym gronie zdecydowanie wyróżniają się jednak urządzenia Apple, które oferują wyświetlacze określane mianem Retina. Czym się one charakteryzują i czy rzeczywiście są lepsze od paneli stosowanych przez innych producentów?

Retina to marketingowa nazwa wyświetlaczy stosowanych w produktach Apple. Zgodnie z marketingowym przekazem firmy mają one zapewniać najlepszą jakość wyświetlanego obrazu na rynku, oraz zagęszczenie pikseli pozwalające na komfortowe użytkowanie urządzenia. Zdaniem producenta telefonów z nadgryzionym jabłkiem na obudowie ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec pojedynczych pikseli, przy ich gęstości wyższej niż 300 punktów na cal. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia, ponieważ niektórzy użytkownicy będą uważali, że nawet obraz z zagęszczeniem na poziomie 500 pikseli na cal jest dla nich niezbyt ostry, a inny uznają, że zagęszczenie na poziomie 200 pikseli na cal jest wartością komfortową do konsumowania na nim treści.

Widząc nazwę Retina trudno jednoznacznie określić, z jakiego typu wyświetlaczem mamy w praktyce do czynienia, ponieważ w przypadku niektórych modeli są to wyświetlacze LCD, o zagęszczeniu na poziomie dokładnie 326 pikseli na cal. Tego typu wyświetlacze znaleźć można w starszych urządzeniach Apple, zaczynając od iPhone 4. Później wyświetlacze o takim samym zagęszczeniu pikseli stosowane były również w iPhone 6, 6s, 7 i 8. W tych urządzeniach dostosowano jednak ilość pikseli tak, aby zagęszczenie stało na identycznym poziomie, mimo większych rozmiarów wyświetlacza. Wyświetlacze Retina wykonane w technologii LCD, z zagęszczeniem na poziomie 326 znaleźć można także w nowszych telefonach Apple – ubiegłorocznym iPhone Xr i wprowadzonym niedawno do sprzedaży iPhone 11. Modele te bardzo często są krytykowane przez użytkowników tych modeli.

Przełomowym momentem dla wyświetlaczy Retina, oraz wszystkich telefonów Apple była premiera iPhone X. Model ten jako pierwszy w ofercie firmy był wyposażony w wyświetlacz Super Retina wykonany w technologii OLED i oferujący znacznie wyższe zagęszczenie wynoszące 458 pikseli na cal. Ten sam typ wyświetlacza można zaleźć również w nowszych urządzeniach producenta iPhone Xs, iPhone Xs Max, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max.

W wyświetlacze Retina wyposażone są również inne urządzenia z oferty Apple, między innymi Apple Watch, iPad, MacBook, czy iMac. Również w przypadku tego typu konstrukcji istnieje bardzo duże zróżnicowanie zastosowanych w nich wyświetlaczy, zaczynając od zagęszczenia pikseli na cal, kończąc na technologii ich wykonania.

Trudno jednoznacznie określić, czy wyświetlacze Retina są najlepsze na świecie. Z pewnością można powiedzieć jednak, że cechują się bardzo dobrymi kątami widzenia, dobrze odwzorowanymi barwami i przyjemną dla oka kolorystyką. We flagowych urządzeniach innych firm bez trudu znaleźć można jednak wyświetlacze, które zaoferują znacznie wyższe zagęszczenie pikseli i podobną kolorystykę, jak ekrany zastosowane w telefonach z logo nadgryzionego jabłka. Przygotowując się do zakupu urządzenia z takim wyświetlaczem warto więc sprawdzić z jakiego typu wyświetlaczem mamy do czynienia w danym modelu i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha