Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Ukryte opcje w smartfonach!

6403 Wyświetlenia 55 Like
 

Nasze telefony komórkowe towarzyszą nam we współczesnym świecie niemal na każdym kroku. Korzystamy z nich niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, w szkole, na uczelni czy w pracy, a ich niezwykła mobilność sprawia, że możemy korzystać z pełniej funkcjonalności, nawet podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce. Z telefonem w ręce spędzamy w ciągu dnia nawet kilka godzin, więc wydawać by się mogło, że jest to wystarczający czas na dogłębne poznanie wszystkich jego funkcji. Często okazuje się jednak, że tak naprawdę zakres czynności, które wykonujemy na naszych telefonach ogranicza się zazwyczaj do kilku popularnych aplikacji do kontaktu ze znajomymi, platform z filmami i serialami, oraz portali społecznościowych. Rzadko poświęcamy więcej czasu na zapoznanie się dogłębnie z funkcjami naszego telefonu. Tymczasem w niemal wszystkich urządzeniach działających pod kontrolą systemu Android trafić można na naprawdę ciekawe funkcje.

Opcje programistyczne

Chociaż samo sformułowanie “opcje programistyczne” brzmi jak coś naprawdę skomplikowanego, to część z nich wcale nie wymaga szerokiej wiedzy informatycznej, i jeśli wiemy czego szukać, to przesunięcie kilku suwaków w tej kategorii i odznaczenie okienek może w znaczący sposób uprzyjemnić korzystanie z naszego telefonu. Opcji programistycznych nie znajdziemy jednak po prostu w ustawieniach naszego urządzenia. Aby je odblokować musimy najpierw udać się do sekcji poświęconej informacjom o naszym urządzeniu. Jej lokalizacja może być zróżnicowana w zależności od modelu, czasami znajduje się na samym dole, a czasami na samej górze listy opcji. Zawsze można się również posiłkować możliwością wyszukania interesujących nas fraz w ustawieniach.

Jeśli uda się nam już dostać do tego segmentu ustawień, obok wielu ciekawych informacji, między innymi tych dotyczących podzespołów naszego telefonu, znajdziemy także kilka pól poświęconych oprogramowaniu, jakie zainstalowane jest na naszym telefonie. I tutaj po raz kolejny mamy do czynienia z pewnymi różnicami - w zależności od producenta naszego urządzenia powinniśmy odnaleźć pole mówiące o numerze kompilacji naszego systemu lub wersji nakładki systemowej (np. EMUI dla Huawei lub MIUI dla Xiaomi). Jeśli już znajdziemy odpowiednie pole, powinniśmy siedem razy w krótkich odstępach czasu nacisnąć na tą opcję. Początkowo nie zaobserwujemy żadnej reakcji, ale po kilku kliknięciach powinien wyświetlić się komunikat “Od zostanie programistą dzieli cię X kroków”, a potem “Gratulacje! Zostałeś programistą!”. Dopiero wtedy w ustawieniach (najczęściej w zakładce opisanej jako dodatkowe opcje/ustawienia), znajdziemy interesujące nas menu.

Na samej górze znajduje się suwak, dzięki któremu możemy w łatwy sposób wyłączyć opcje programistyczne, kiedy uznamy, że nie są nam one już potrzebne. Wśród wielu funkcji, z których wiele jest raczej niezbyt przydatnych w codziennym użytkowaniu i korzystają z nich na przykład osoby chcące całkowicie zmienić oprogramowanie na swoich urządzeniach, można tam również dostosować kodeki audio (warto sprawdzić je na przykład wtedy, gdy nasze nowe słuchawki nie zapewniają zadowalającej jakości dźwięku). Dobrym pomysłem na przyspieszenie pracy urządzenia może być również przeskalowanie animacji na naszym urządzeniu (zmniejszając ten parametr na 0.5x uzyskamy efekt szybszego uruchamiania się, zwłaszcza mniej wymagających aplikacji).

Jedną z przydatnych funkcji jest również możliwość rejestrowania dotknięć na wyświetlaczu, co może być przydatne na przykład wtedy, kiedy chcemy komuś pokazać jak uzyskać jakieś funkcje. Ciekawostką jest również możliwość symulowania na naszym wyświetlaczu wcięcia innego rodzaju niż to, które rzeczywiście posiadamy. Często w ustawieniach programistycznych mamy również dostęp do funkcji, które dopiero testowane są przez producenta naszego telefonu i być może trafią do oprogramowania dopiero w następnej, lub w kolejnej aktualizacji. Zmiany w ustawieniach programistycznych raczej nie powinny popsuć naszego telefonu, ale warto być ostrożnym podczas korzystania z nich, abyśmy przypadkiem nie aktywowali jakiejś funkcji, która będzie nam bardzo przeszkadzała podczas codziennego korzystania z naszego teflonu, zamiast je ułatwiać.

Mini-gra Android

Inną ciekawą funkcją, o której istnieniu nie każdy użytkownik telefonu z Androidem wie, jest mini-gra związana z wersją systemu od Google, którą akurat ma zainstalowaną na swoim urządzeniu. Aby ją znaleźć trzeba, podobnie jak w przypadku opcji programistycznych, przejść do zakładki poświęconej informacjom o naszym telefonie. Tam po odnalezieniu informacji o wersji systemu Android, należy ją kilkukrotnie kliknąć. Wtedy pojawi się numer wersji systemu w odpowiednio stylizowanej wersji. Często z tym numerem również wejść można w różnorodne interakcje, na przykład przestawiając, obracając lub klikając je kilkukrotnie i wtedy odblokujemy dostęp do małej porcji rozrywki. W przypadku Androida 11 konieczne jest na przykład dwukrotne przesunięcie wirtualnego pokrętła tak, aby w odpowiednim miejscu pokazała się cyfra 11 i dopiero wtedy odblokujemy dodatkową aktywność.

W zależności od wersji systemu dostępne mini-gry są mocno zróżnicowane. Wśród najciekawszych wymienić należy tą podobną do popularnej gry Flappy Bird, którą znajdziemy w Androidzie 5 Lollipop. Dużo wysiłku programiści włożyli także w przygotowanie min-gry umieszczonej w systemie Android 10, gdzie po złączeniu 0 i 1 w Q (oznaczenie literowe tej odsłony systemu). Po wykonaniu tej czynności zyskamy dostęp do gry, w której będziemy mogli zaznaczać określoną liczbę komórek na kwadratowej planszy, s której w ten sposób będą się wyłaniały ikony systemowe. Czasami gry są również mniej pasjonujące, tak jak relaksacyjna ośmiornica z Androida 8 Oreo, czy rozdrabniające się kwadraciki z Androida 4.4 Kit Kat. O ich istnieniu zawsze warto jednak wiedzieć.

Funkcje nakładki producenta naszego telefonu

Wielu ciekawych funkcji dostarczają również nakładki systemowe, rozwijane przez producentów niektórych urządzeń. Przykładem są tutaj chociażby rozbudowane nakładki, takie jak MIUI od Xiaomi, EMUI od Huawei, czy One UI. Każda z nich posiada wiele funkcji, które zwiększają możliwości naszego urządzenia, na przykład pozwalając na większą personalizację interfejsu użytkownika, zabezpieczając jego dane przed wpływem niepowołanych osób, czy umożliwiając jednoczesne korzystanie z dwóch takich samych aplikacji z różnymi kontami (przydatne zwłaszcza w przypadku portali społecznościowych). Wyróżniającym się na tym polu producentem jest Motorola, która nie posiada co prawda rozbudowanego oprogramowania, ale za to dodaje do Androida ciekawe elementy, takie jak możliwość włączenia latarki przez potrząśnięcie telefonem, czy zmiany kamery na tą do selfie przez obrót nadgarstkiem. Warto więc sprawdzić jakie dodatkowe funkcje dodał do urządzenia jego producent.

Każdy telefon komórkowy posiada wiele ciekawych opcji i chociaż nie wszystkie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka, to o ich istnieniu i działaniu warto wiedzieć, ponieważ mogą one w znacznym stopniu polepszyć nasze odczucia z obcowania z telefonem, zwiększyć jego możliwości, czy po prostu zająć wolny czas. Żeby aktywować niektóre z nich wcale nie potrzeba dużej wiedzy, a często wystarczy kilkukrotne kliknięcie w jakiś pozornie nieaktywny panel w menu lub otworzyć tajemniczo opisaną zakładkę umieszczoną w aplikacji ustawień.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha