Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Bank pocztowy ma już karty biometryczne

303 Wyświetlenia 31 Like
 

Płatności zbliżeniowe, których dokonujemy za pomocą kart płatniczych i telefonów komórkowych z modułami NFC na pokładzie stały się nieodłącznymi elementami naszego życia, które znacznie usprawniają wykonywanie transakcji i płatność za zakupy i różnorodne zakupy. Aby zapewnić bezpieczeństwo takich operacji w przypadku fizycznych kart płatniczych bardzo często, zwłaszcza wtedy, kiedy pobierana kwota jest większa, konieczne jest podania kodu PIN przypisanego do naszej karty, a w przypadku płatności dokonywanych telefonem o nasze bezpieczeństwo dbać mogą zabezpieczenia biometryczne, takie jak skaner odcisku palca, które zapewniają, że nikt, kto nie legitymuje się naszymi niepowtarzalnymi cechami fizycznymi nie będzie w stanie wykorzystać urządzenia do swoich celów. Ten sposób zabezpieczenia karty wykorzystać postanowił Bank Pocztowy, czego wynikiem jest pierwsza w Polsce karta płatnicza z zabezpieczeniem w postaci czytnika linii papilarnych.

Bank Pocztowy to instytucja działający pod skrzydłami Poczty Polskiej oraz banku PKO BP. Jej klienci instytucjonalni, a wkrótce także małe i średnie przedsiębiorstwa, które posiadają w niej swoje firmowe konta, mają możliwość korzystania z wyjątkowych kart biometrycznych. Bank Pocztowy jest jednym z pierwszych w Europie, który zdecydował się na wprowadzenie do swojej oferty tego typu kart – do tej pory technologia ta była dostępna jedynie we Francji. W stworzeniu tego rozwiązania polska instytucja korzystała z pomocy paryskiej firmy Thales, która specjalizuje się nie tylko w zagadnieniach związanych z technologiami płatniczymi, ale również sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwem i komputerami kwantowymi.

Nowa karta biometryczna od standardowej karty płatniczej różni się tym, że na jej rewersie umieszczony został skaner odcisku palca. Według zapewnień Banku Pocztowego jest on znacznie bardziej dokładny i mniej narażony na pomyłki niż skanery, które można spotkać w popularnych modelach telefonów komórkowych. Według zapewnień rozwiązanie to zostało doskonale przetestowane i spełnia wiele rygorystycznych norm, dzięki których użytkownicy karty biometrycznej mogą mieć pewność, że ich transakcje są całkowicie bezpieczne. Co ważne wszystkie dane dotyczące odcisku palca użytkownika przechowywane są jedynie na karcie i nie są udostępniane terminalom płatniczym, ani bankomatom, z których użytkownicy będą korzystali.


    

JAK PŁACIĆ KARTĄBIOMERYCZNĄ?

Płatność kartą biometryczną od standardowej płatności zbliżeniowej będzie różniła się jedynie tym, że do zatwierdzenia transakcji konieczne będzie przyłożenie naszego palca w odpowiednio miejscu, gdzie umieszczony został na niej czytnik linii papilarnych. Jeśli obraz będzie zgadzał się z danymi, jakie zapisane są na karcie, odpowiednia dioda na karcie zaświeci się na kolor zielony, a transakcja zostanie zaakceptowana. Jeśli linie papilarne osoby próbującej dokonać płatności nie będą właściwe, na karcie zaświeci się czerwona dioda, a płatność zostanie odrzucona. Dzięki temu, nawet jeśli zgubimy naszą kartę lub zostanie nam ona skradziona, nieuczciwe osoby, w których ręce trafi nie będą mogły wykorzystać jej do płatności, nawet w przypadku bardzo niewielkich kwot. Kod PIN do karty zdecydowanie łatwiej zdobyć, na przykład zaglądając przez ramię dokonującemu płatności właścicielowi niż jego palec.

Wielu przeciwników nowoczesnych technologii bardzo martwi fakt, że większość nowoczesnych urządzeń elektronicznych trzeba regularnie podłączać do ładowarki, aby mogły oferować one pełną funkcjonalność. W przypadku karty biometrycznej nie będzie jednak takiej konieczności. W momencie dokonywania płatności karta znajdzie się w polu elektromagnetycznym wytworzonym przez terminal, dzięki czemu zarówno chip odpowiedzialny za wykonanie płatności, jak skaner odcisku palca wraz z towarzyszącymi mu diodami zostaną zasilone dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej.

Dodatkowe zabezpieczenie biometryczne umieszczone na karcie płatniczej nie tylko sprawia, że płatności zbliżeniowe stają się znacznie bardziej bezpieczne, ale pozwala użytkownikom na znaczne skrócenie czasu płatności. Posiadacze tego typu karty nie są również zmuszeni do pamiętania dedykowanego jej kodu PIN, którego zapomnienie bywa bardzo stresujące. W czasie, gdy jesteśmy szczególnie wyczuleni i dbamy o nasze zdrowie, karta z biometrycznym zabezpieczeniem pozwala również uniknąć kontaktu z terminalem, na którym znajdować się mogą różnorodne zarazki i drobnoustroje mogące wywołać poważną infekcję.

Karta biometryczna zaprezentowana przez Bank Pocztowy jest bez dwóch zdań rozwiązaniem bardzo ciekawym, które może wnieść wiele usprawnień do codziennego życia wielu osób. Podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii pojawiają się jednak obawy związane z tym, czy będzie ona działała we właściwy sposób. Już skanery odcisku palca umieszczone w telefonach potrafią niekiedy mieć problemy z pobraniem danych z krzywo położonego palca, a czytnik na karcie płatniczej ma być przecież znacznie bardziej od nich dokładny. Nie wiadomo też jak będzie on radził sobie z palcami wilgotnymi lub delikatnie zabrudzonymi. Jeśli wszystkie te opcje nie zostały wzięte pod uwagę może okazać się, że przez dużą liczbę niesłusznie odrzuconych transakcji klienci banków nie będą chcieli korzystać z tego typu rozwiązań.

Interesuje Cię temat szybkich płatności? Na naszym blogu znajdziesz także inne, przydatne artykuły, które być może Cię zainteresują. 

JAK PŁACIĆ TELEFONEM?

SPOOFING TELEFONICZNY - TYM SPOSOBEM OCZUKUJĄ NAWET NAJCZULSZYCH!

UKRYTE OPCJE W SMARTFONACH!

 

Pozostaw komanetarze

Captcha