Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Nowy telefon- na które parametry zwrócić uwagę?

390 Wyświetlenia 87 Like
 

Wybór nowego telefonu komórkowego odpowiedniego do oczekiwań kupującego jest zadaniem bardzo trudnym. Lista parametrów technicznych urządzeń obejmuje często nawet kilkadziesiąt pozycji. Jednoznaczne wskazanie odpowiedniego modelu utrudnia również fakt, że w ciągu każdego miesiąca na sklepowe półki trafiają dziesiątki nowych urządzeń, które mogą okazać się lepszymi opcjami od starszych modeli. Nie jest to jednak reguła, ponieważ starsze modele, których cena nierzadko spada po kilku miesiącach o kilkadziesiąt procent, również mogą być dobrym wyborem. Każda osoba musi sama określić, na co chce zwrócić uwagę kupując nowy smartfon. Nie da się bowiem wskazać jednego urządzenia, w którym wszystkie elementy będą stały na najwyższym poziomie.

Procesor i pamięć RAM – dla tych, dla których najważniejsza jest wydajność

Po telefony komórkowe, które charakteryzują się najwyższą wydajnością, sięgają przede wszystkim osoby, którym zależy na graniu w mobilne gry i uruchamianiu zaawansowanych aplikacji. Niemal wszystkie nowe telefony dostępne obecnie w sprzedaży posiadają ośmiordzeniowe procesory. Chcąc wskazać, który z nich jest najlepszy, warto wziąć pod uwagę również częstotliwość, oraz proces litograficzny. Najprościej wydajność procesora i zintegrowanego układu graficznego określić jest jednak za pomocą benchmarków, których wyniki umieszczane są w większości recenzji. Więcej o procesorach stosowanych w smartfonach można przeczytać w tekście [Sześcio, ośmio czy czterordzeniowy- o czym mówi liczba rdzeni w procesorze?].

Za płynne wczytywanie uruchomionych już aplikacji odpowiada natomiast pamięć RAM. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na urządzenia, które wyposażone są w przynajmniej 6 GB pamięci RAM. 4 GB akceptowalne jest jedynie w budżetowych konstrukcjach, a od flagowych modeli można wymagać minimum 8 GB RAMu. Większość modeli ze średniej i niższej półki wyposażonych jest w pamięci LPDDR 4, a najbardziej zaawansowane urządzenia posiadają kości w szybszym standardzie LPDDR 5. Każdy użytkownik powinien wybrać dla siebie również model z odpowiednią pojemnością pamięci wbudowanej lub upewnić się, że jego urządzenie obsługuje dodatkowe karty pamięci. Warto unikać modeli z przestarzałą i bardzo wolną pamięcią eMMC i sięgać tylko po urządzenia z kośćmi w szybszym standardzie UFS.

Aparat fotograficzny – dla miłośników zdjęć i filmów

Aparaty fotograficzne w telefonach trudno oceniać jest jedynie na podstawie specyfikacji. Za jakość zdjęć odpowiada nie tylko rozdzielczość zastosowanych matryc, ale również ich rozmiar, dodatkowa stabilizacja, optyka i oprogramowanie. Więcej o aparatach w smartfonach można przeczytać w tekście [Aparat w telefonie- nie tylko megapixele. Na co zwrócić uwagę?]. Warto zapoznać się również z możliwościami dodatkowych aparatów umieszczonych w urządzeniu oraz kamery do selfie, o ile jej jakość jest dla nas ważna. Wiele recenzji udostępnia wykonane telefonami zdjęcia wraz z opisami ich mocnych oraz słabych stron. Zastosowany aparat fotograficzny wpływa również na jakość nagrywanych telefonem filmów, dlatego warto sprawdzić w specyfikacji urządzenia również ten jego aspekt.

Wyświetlacz – element telefonu, na który patrzymy najczęściej

Szukając telefonu, trafić można na dwa rodzaje ekranów – wykonane w technologii LCD oraz AMOLED. Te drugie uznawane są za znacznie bardziej zaawansowane, zapewniają lepsze odwzorowanie kolorów, umożliwiają korzystanie z trybu Always On Display oraz umożliwiają zatopienie w swojej powierzchni czytnika linii papilarnych. Stojący na wysokim poziomie wyświetlacz LCD wcale nie musi być jednak złym wyborem. Ważna jest bowiem również rozdzielczość. W 2023 roku nie warto zastanawiać się nad modelami, które oferują ekrany o rozdzielczości niższej niż Full HD+. Na panelu o każdym rozmiarze zapewnia ona sensowny kompromis pomiędzy gęstością pikseli a zapotrzebowaniem na prąd. Wyższe rozdzielczości spotkać można tylko w najdroższych urządzeniach. Innym ważnym parametrem technicznym jest też częstotliwość odświeżania obrazu. W tańszych modelach standardowe 60 Hz wciąż jest odpowiednią wartością. W przypadku droższych modeli warto jednak szukać telefonów, które zapewniają zmianę obrazu 90, 120 lub nawet 144 razy w ciągu każdej sekundy.

Akumulator – dla tych, którzy często pracują z dala od gniazdka

Szukając telefonu komórkowego, warto sięgać po modele, które mają jak największą pojemność akumulatora. Dobrze jest również sprawdzić co recenzenci i użytkownicy mówią odnośnie czasu pracy telefonu bez ładowania. Zależy on bowiem nie tylko od pojemności akumulatora, ale również od optymalizacji oprogramowania, które trudno ocenić, patrząc na specyfikację. Innym ważnym parametrem jest również szybkość ładowania. Tańsze modele mogą być zazwyczaj ładowane z mocą 10 W lub 18 W, w modelach ze średniej półki często udostępniana jest możliwość ładowania z mocą około 30 W. W najdroższych urządzeniach często spotykane jest szybkie uzupełnianie energii o mocy przekraczającej 65 W. Dzięki niemu energię w akumulatorze uzupełnić można w zaledwie kilka minut. Równie ważny, jak szybkość ładowania jest również jego standard, który pozwoli określić czy telefon będzie w stanie wykorzystać możliwości ładowarek innych firm.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha