Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Co to znaczy, że szkło na telefon ma twardość 9H?

2309 Wyświetlenia 93 Like
 

Wyświetlacze współczesnych telefonów komórkowych to bez dwóch zdań jedne z ich najważniejszych komponentów. To właśnie one sprawiają, że użytkownicy mogą odczytywać wybrane przez siebie wiadomości. Umożliwiają też oglądanie filmów i seriali, przeglądanie zdjęć i granie w mobilne gry. Ekrany stosowane we współczesnych smartfonach charakteryzują się wysoką rozdzielczością i bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Wielu producentów stosuje też wyświetlacze ze zwiększoną częstotliwością odświeżania, przez co wszystkie animacje stają się zdecydowanie płynniejsze. Zastosowany w smartfonie wyświetlacz umożliwia też użytkownikowi wchodzenie w interakcję z elementami interfejsu urządzenia. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób stara się na wszystkie możliwe sposoby zabezpieczyć wyświetlacz swojego telefonu. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu szkło hartowane. Wiele tego typu akcesoriów chwali się twardością 9H. Nie każdy użytkownik telefonu komórkowego zdaje sobie jednak sprawę z tego, co taka klasyfikacja oznacza.

 

Skala Mosha pozwala określić twardość materiału

Skala twardości Mosha została stworzona przez niemieckiego mineraloga Friedricha Mohsa w 1812 roku. Zawiera ona 10 stopni i opiera się na porównywaniu minerałów przez możliwość ich łatwego zarysowania. Wszystkie minerały ustawione są od najbardziej miękkiego do najtwardszego. Znajdujące się na niej niżej materiały mogą zostać zarysowane przez wszystkie materiały znajdujące się wyżej. Twardsze materiały nie mogą natomiast zostać zarysowane przez te znajdujące się niżej. Najniższą twardością 1H charakteryzuje się między innymi talk, który można bardzo łatwo zarysować paznokciem. Najwyższa twardość 10H została natomiast przypisana do diamentu, którego żaden inny materiał nie jest w stanie zarysować. Pełna skala Mosha obejmuje kolejne stopnie odporności na zarysowania:

  • 1H - talk
  • 2H - gips
  • 3H - kalcyt
  • 4H - fluoryt
  • 5H - apatyt
  • 6H - ortoklaz
  • 7H - kwarc
  • 8H - topaz
  • 9H - korund
  • 10H – diament

Jaką twardość ma ekran telefonu według skali Mohsa?

Zdecydowana większość telefonów komórkowych wyposażonych jest w przednie panele stworzone ze szkła. Materiał ten często pokryty jest dodatkową powłoką, na przykład Gorilla Glass lub Asahi Dragontrail, które mają zwiększać jego wytrzymałość. Przyjmuje się jednak, że twardość wyświetlacza telefonu komórkowego to około 4.5-5.5H. W przypadku budżetowych modeli lub starszych telefonów twardość powłoki pokrywającej przedni panel urządzenia może być jeszcze mniejsza. Do powstania na jego powierzchni zarysowań i otarć mogą się więc przyczynić wszystkie materiały o twardości około 6H i większej. W przypadku wielu telefonów możliwe będzie nawet zrobienie na ich wyświetlaczu śladów za pomocą metalowych elementów, takich jak na przykład klucze, które zawsze nosimy przy sobie.

Twardość szkieł hartowanych na telefon

Skala Mohsa jest również często wykorzystywana do oznaczania twardości akcesoriów wykorzystywanych do ochrony telefonu przed uszkodzeniami. Aby zwiększało ono bezpieczeństwo przedniego panelu urządzenia, warto wybrać takie, które będzie miało przynajmniej twardość 7H lub 8H. Materiały takie w skali Mohsa są w stanie zarysować szkło, więc po ich założeniu na smartfon powinny znacznie zwiększyć poziom jego bezpieczeństwa. Szkło hartowane 9H to natomiast zdecydowanie najlepszy wybór dla wszystkich, którym zależy na uniknięciu rys i zadrapań na przednim panelu swojego urządzenia. Według skali Mohsa jego zarysowanie jest możliwe tylko przy pomocy diamentu. Materiały o takiej twardości można natomiast z powodzeniem wykorzystać do cięcia szkła.

Szkła na telefon ze sklepu FunnyCase – twardość 9H to nie jedyna ich zaleta

Wszystkie szkła hartowane, które znaleźć można w ofercie sklepu internetowego FunnyCase charakteryzują się twardością 9H. Oznacza to, że materiałem, który jest w stanie doprowadzić do powstania rys i otarć na jego powierzchni jest diament. Decydowana większość przedmiotów, których na co dzień używamy, nie posiada więc twardości, która mogłaby zaszkodzić temu akcesorium. Szkło hartowane FunnyCase posiadają też doskonale dobraną grubość. Z jednej strony jest ona na tyle duża, że skutecznie chroni wyświetlacz każdego telefonu przed siłami działającymi na niego podczas uderzenia, na przykład w twarde podłoże. Z drugiej jest ona na tyle niewielka, że nie wpływa na czytelność treści wyświetlanych na ekranie urządzenia. Założenie na telefon takiego akcesorium nie zaburza również odczytywania dotyku przez przedni panel. Twardością na poziomie 9H mogą się również pochwalić wyjątkowe folie hydrożelowe, które znaleźć można w sklepie FunnyCase.

                

Inne skale twardości – uważaj na oszustów

Wielu producentów akcesoriów do telefonów wykorzystuje popularność skali Mohsa i oznacza swoje produkty symbolami 9H lub nawet 10H, wykorzystując przy tym inne skale twardości. Często sięgają między innymi po skalę twardości ołówków. Jest ona też niekiedy nazywana skalą Wolfa-Wilburna. Składa się ona z dwudziestu stopni, gdzie ołówki od 8B do 5B to te najbardziej miękkie, wykorzystywane między innymi przez artystów, a od 7H do 10H najtwardsze, po które sięgają między innymi osoby wykonujące niezwykle precyzyjne rysunki techniczne. Szkło hartowane oznaczone symbolem 9H w skali ołówkowej będzie więc odporne na zarysowanie za pomocą ołówka grafitowego o mniejszej twardości. Nie oznacza to jednak, że jest ono tak samo wytrzymałe, jak szkło hartowane 9H w skali Mohsa.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha