Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Płatności telefonem- jak to działa?

293 Wyświetlenia 99 Like
 

Nowoczesne telefony komórkowe z roku na rok wyposażane są w coraz bardziej zaawansowane technologie. Już dziś są nam one w stanie zastąpić wiele innych urządzeń, bez których jeszcze kilka lat temu nie wyobrażaliśmy sobie swojego życia. Ich wysoka wydajność sprawia, że nie potrzebujemy już mobilnej konsoli, aby zanurzyć się w świat gier. Doskonałe aparaty pozwalają nam wykonywać pamiątkowe zdjęcia w każdej sytuacji. Rozbudowane zaplecze komunikacyjne umożliwia natomiast korzystanie z różnorodnych standardów łączności. Jednym z najważniejszych jest bez wątpienia NFC. Dzięki niemu smartfon wykorzystać można między innymi do wykonywania płatności zbliżeniowych. Może on więc w ten sposób zastąpić nasze karty płatnicze i umożliwić nam wyjście z domu bez obszernego portfela. Wiele osób obawia się jednak korzystania z takiej funkcjonalności, nie wiedząc, czy jest ona bezpieczna.

NFC – czym jest i jak działa?

DO wykonywania płatności zbliżeniowych wykorzystywana jest technologia NFC. Skrót ten pochodzi od angielskiego terminu „Near Field Communication”. Jak sama nazwa wskazuje rozwiązanie to pozwala komunikować się urządzeniom znajdujących się w niewielkiej odległości od siebie. W większości przypadków konieczna jest odległość maksymalnie kilkunastu centymetrów. NFC wykorzystuje fale radiowe powstałe w wyniku indukcji magnetycznej anten urządzeń. Pozwala to na szybkie przesyłanie niewielkich danych. W odpowiednie urządzenia pozwalające na odczytywanie danych przesyłanych przez NFC wykorzystywane są terminale płatnicze obsługujące ten rodzaj płatności. Technologia ta, poza wykonywaniem płatności zbliżeniowych ma również wiele innych zastosowań. Można skorzystać z niej podczas parowania telefonu z różnorodnymi akcesoriami bezprzewodowymi. Ciekawym rozwiązaniem są też programowalne tagi NFC, dzięki którym możliwe jest szybkie włączenie wybranych funkcji w urządzeniu.

Google Pay – bezpieczne płatności zbliżeniowe na telefonach z Androidem

Użytkownicy telefonów z systemem Android w większości przypadków wykorzystują do płatności usługę Google Pay. Niektóre banki i usługi finansowe posiadają własne aplikacje służące do płatności bezdotykowych, ale zdecydowanie najpopularniejsza jest usługa rozwijana przez Google. Aby z niej korzystać, konieczne jest podanie danych wybranej karty płatniczej do aplikacji Google Pay. Następnie telefonem płacić można podobnie jak podczas korzystania ze zwyczajnych kart płatniczych. Google zapewnia, że usługa ta posiada wiele rozwiązań, które sprawiają, że korzystanie z niej staje się zdecydowanie bezpieczniejsze. Wszystkie przesyłane dane są zaszyfrowane. Odbiorca płatności nie widzi też danych karty, ale specjalny klucz wirtualnego konta. Aby zapłacić za zakupy z wykorzystaniem NFC i Google Pay konieczne jest też odblokowanie urządzenia. Jest to szczególnie skuteczne zabezpieczenie w przypadku zabezpieczeń biometrycznych, takich jak skaner odcisku palca umieszczony w urządzeniu.

Apple Pay – firma dba o dane swoich użytkowników

Apple to firma, która znana jest z troski o bezpieczeństwo danych użytkownika. Firma chwali się również wysokim stopniem bezpieczeństwa swoje własnej usługi Apple Pay. Zasada jej działania jest bardzo zbliżona do konkurencyjnego Google Pay. Aplikacja również wymaga podania danych karty, które następnie wykorzystywane są podczas płatności. Również w przypadku systemu od giganta z Cupertino nie są one bezpośrednio przekazywane do odbiorcy płatności. Podczas zakupów Apple Pay wykorzystuje jedynie numer przypisany do urządzenia i niepowtarzalny kod transakcji. Dane karty nie są przechowywane w pamięci urządzenia ani na serwerach firmy. Informacje o płatnościach nie są też wykorzystywane przez Apple. W przypadku najnowszych smartfonów z symbolem nadgryzionego jabłka na obudowie o bezpieczeństwo transakcji troszczy się dodatkowo weryfikacja użytkownika za pomocą Face ID.

Google Pay i Apple Pay – płatności kartą również w internecie

Dodanie karty płatniczej do Google Pay lub Apple Pay otwiera przed użytkownikami smartfonów także wiele innych możliwości. Dzięki tym technologią mogą oni wygodnie płacić również za zakupy w internecie. Google Pay można wykorzystać na przykład do opłat za aplikacje ze sklepu Google Pay, specjalne, dodatkowo płatne funkcje lub abonamenty. Podobną funkcjonalność oferuje również Apple Pay. Do korzystania z płatności tą metodą w internecie uprawnieni są nie tylko użytkownicy iPhone i Apple Watch, ale również innych urządzeń z portfolio giganta z Cupertino, takich jak iPad, czy komputery Mac.

Technologia HCE – alternatywa dla Google Pay i Apple Pay

Apple Pay i Google Pay to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane technologie służące do wykonywania płatności zbliżeniowych. Aby banki mogły z nich korzystać, muszą jednak odprowadzać firmom odpowiedzialnym za ich tworzenie i utrzymywanie odpowiednią prowizję. Niektóre banki decydują się więc na własne usługi płatności z wykorzystaniem NFC. Są one często określane mianem technologii HCE, od angielskiego „Host Card Emulation”. Również podczas korzystania z takich usług nie należy obawiać się o bezpieczeństwo transakcji. Banki wykorzystują zaawansowane systemy szyfrowania, które gwarantują, że żadne wrażliwe dane użytkownika nie wpadną w niepowołane ręce.

Płatności zbliżeniowe NFC – nikt nie pobierze środków z konta bez twojej zgody

Płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem NFC w wielu sytuacjach okazują się znacznie bezpieczniejsze niż w przypadku standardowych płatności kartą. Nie ma możliwości, aby ktoś niepowołany odczytał podczas transakcji wrażliwe dane karty. Dodatkowe zabezpieczenie kodem, odciskiem palca lub skanem twarzy sprawia natomiast, że nie możliwe jest odczytanie mobilnym terminalem danych z karty nieświadomego użytkownika. Dane karty płatniczej są bezpieczne również po zgubieniu telefonu komórkowego. Dzięki specjalnym opcjom sieciowym możliwe jest też namierzenie urządzenia połączonego z kontem oraz jego całkowite zablokowanie lub usunięcie zapisanych w jego pamięci danych.

Nie przyniesiesz do domu zarazków dzięki płatnościom z wykorzystaniem NFC

Ostatnie lata pokazały również, jak ważne jest dbanie o higienę. Dzięki płatnościom zbliżeniowym z wykorzystaniem NFC użytkownik może mocno ograniczyć kontakt z powierzchniami, które mogą być pełne zarazków. Pozwala też ograniczyć używanie gotówki, która może być nośnikiem bakterii i wirusów. Płatności potwierdzane mogą być tylko w urządzeniu, a odległość kilkunastu centymetrów jest wystarczająca, aby nie musieć dotykać telefonem terminala płatniczego. Dbanie o czysty telefon jest bardzo ważne, gdyż korzystamy z niego bardzo często, niekiedy również podczas spożywania posiłków. Nietrudno wtedy o to, aby szkodliwe drobnoustroje dostały się do naszego organizmu. Płatności zbliżeniowe znacznie zmniejszają szanse na to, że może się tak stać.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha