Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jak zablokować numer telefonu w smartfonie?

947 Wyświetlenia 55 Like
 

W pędzie życia, który towarzyszy nam w ostatnich latach niemal bez przerwy, jedną z najbardziej drażniących rzeczy, jakie mogą się nam przytrafić jest bombardowanie niechcianymi telefonami. Bardzo popularne w ostatnich czasach stały się między innymi telefoniczne rozmowy prowadzone przez telemarketerów lub stworzone specjalnie w tym celu oprogramowanie, których celem jest umówienie nas na tematyczne spotkanie, związane na przykład z odnawialnymi źródłami energii lub poprawą stanu naszego zdrowia. Zdarza się też, że natrętnie dzwoni do nas jakaś znajoma osoba, z którą również nie chcemy rozmawiać. Dzwoniący telefon może wytrącać nas z rytmu pracy, przeszkadzać w nauce lub przerywać krótkie chwile odpoczynku.

Wiele osób szukając sposobu na uniknięcie tego typu niechcianych połączeń szuka pomocy u swojego operatora. Niestety nie jest on nam w stanie pomóc w tym przypadku – nasz dostawca usług telekomunikacyjnych może jedynie zblokować włączone SMSy Premium, za które pobierane są dodatkowe opłaty, lub wymusić wyłączenie zastrzeżenia numerów, abyśmy mogli zobaczyć, kto próbuje się z nami skontaktować.

Rozwiązanie problemu jest jednak znacznie prostsze – połączenia przychodzące z niechcianych numerów można bardzo łatwo zablokować z poziomu własnego telefonu komórkowego. Wystarczy w historii kontaktów wybrać numer, który chcielibyśmy zablokować, a następnie wyświetlić więcej opcji, na przykład wciskając trzy kropki znajdujące się w górnej części okna kontaktu lub w informacje o numerze, i tam wybrać opcję zablokowania tego numeru.

  • KROK 1: wybierz numer, który chcesz zablokować
  • KROK 2: kliknij ikonę więcej opcji znajdującą się przy kontakcie (i)
  • KROK 3: wybierz opcję (...) lub ((więcej)
  • KROK 4: wybierz opcję ZABLOKUJ NUMER 

W zależności od producenta naszego telefonu nazwa tej funkcji może się nieznacznie różnić, jednak gdy ją zobaczymy powinniśmy być przekonani, że jest to interesująca nas pozycja. Każdy producent posiada też własny sposób na rozwinięcie dodatkowej listy opcji przy zapisanym numerze, dlatego jeśli powyższe wskazówki nie działają, warto samemu poszukać tej opcji.

Zablokowanie jednego numeru telefonu może okazać się bardzo skuteczne w przypadku indywidualnych osób natarczywie dzwoniących do nas, jednak może nie powstrzymać telemarketerów, którzy zazwyczaj nie dzwonią do nas z jednego numeru, ale używają wielu różnych. W tym przypadku jedyną opcją, która pomoże nam uniknąć niechcianych połączeń może okazać się zablokowanie wszystkich połączeń z niechcianych numerów. Jeśli korzystamy z aplikacji do kontaktów dostarczonej przez Google, wystarczy w głównym ekranie aplikacji przejść do ustawień, odszukać w nich pozycję zablokowane numery i w niej odznaczyć opcję pozwalającą na blokowanie wszystkich połączeń z nieznanych numerów. Z takich numerów nie będziemy też otrzymywali żadnych wiadomości tekstowych. Włączając tą funkcję trzeba mieć jednak świadomość tego, że po jej uruchomieniu również osoby, z którymi chcemy mieć kontakt mogą mieć problem z tym, aby się z nami skontaktować, jeśli ich numer nie znajdzie się w naszej liście kontaktów, na przykład wtedy, gdy zdecydują się na nowy numer lub jeszcze nigdy nie kontaktowały się z nami. Rozwiązanie to całkowicie odpada więc w przypadku osób, które wykorzystują telefon na przykład do rozmów z klientami.

Wielu producentów telefonów komórkowych udostępnia użytkownikom swoich konstrukcji również dodatkowe funkcje pozwalające na blokowanie tylko tych połączeń, które rozpoznane zostają jako SPAM. Identyfikacja numerów odbywa się zazwyczaj na podstawie opinii innych użytkowników, którzy po odebraniu połączenia z takiego numeru mogą zaznaczyć, czy było to tego typu niechciane połączenie. Bardzo często powiadomienie o możliwości włączenia takiej opcji wyświetla się po takim połączeniu, ale możemy włączyć je sami. W aplikacji telefon od Google wystarczy przejść do ustawień, wybrać opcję „ID rozmówcy i spam”, a następnie zaznaczyć opcję „Filtruj połączenia określone jako spam”. W tym samym menu wybrać można też, czy kontakty mają nam pokazywać informacje o dzwoniących do nas numerach, których nie mamy zapisanych w naszych kontaktach. Dzięki temu będziemy lepiej wiedzieli, czego spodziewać się po połączeniu, jeśli przed odebraniem zobaczymy na przykład nazwę firmy lub organizacji, do której numer należy, czy też ostrzeżenie o potencjalnym SPAMie.

Warto pamiętać też o tym, że uporczywe nękanie niechcianymi telefonami i wiadomościami może być też rozpatrywane jako przestępstwo wymienione w Kodeksie Karnym, dlatego jeśli jakaś osoba, mimo podjętych przez nas środków, wciąż nie daje nam spokoju, dobrym rozwiązaniem może okazać się zgłoszenie tej sprawy odpowiednim służbom. Według art. 190a kk „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Zanim zdecydujemy się jednak na takie rozwiązanie, warto spróbować na własną rękę poradzić sobie z problemem blokując numery telefonu w jeden z podanych powyżej sposobów. Może się okazać, że będzie to znacznie skuteczniejsze i mniej problematyczne rozwiązanie.

 

 

 

Pozostaw komanetarze

Captcha