Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Co zrobić, żeby mieć prawo jazdy w smartfonie?

264 Wyświetlenia 44 Like
 

Współczesne telefony komórkowe, które niemal zawsze mamy przy sobie, są tak stworzone, aby jak najbardziej ułatwiały nam funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Dzięki bogatej funkcjonalności, o którą troszczą się wszyscy producenci i twórcy aplikacji, mobilne urządzenia są nam w stanie zastąpić wiele innych przedmiotów, takich jak aparaty fotograficzne, konsole do gier, odtwarzacze muzyki, czy choćby kalkulatory. Wiele nowych smartfonów jest również wyposażonych w moduły NFC, które pozwalają na wykonywanie zbliżeniowych płatności telefonem, sprawiając, że zastępuje on nam, przynajmniej w jakiejś części, portfel. Niestety, mimo posiadania przy sobie telefonu komórkowego, mało kto może pozwolić sobie na zostawianie w domu portfela, ponieważ oprócz pieniędzy i kart płatniczych, często przechowujemy w nich także ważne dokumenty, takie jak dowód osobisty.

Aplikacja mObywatel pozwoli Ci na przechowywanie ważnych dokumentów w smartfonie. Dzięki temu będziesz je mieć zawsze pod ręką.

Od niedawna kierowcy mogą jednak zrezygnować z posiadania przy sobie prawa jazdy, a zamiast tego korzystać mogą z cyfrowej wersji tego dokumentu, która umieszczona jest w aplikacji mObywatel. Aplikacja ta nie jest jedna w żadnym stopniu obowiązkowa, jeśli chcemy uniknąć konieczności noszenia przy sobie prawa jazdy, ponieważ obowiązek posiadania tego dokumentu został niedawno zniesiony, tak jak dwa lata temu miało to miejsce w przypadku dowodów rejestracyjnych oraz dokumentu potwierdzającego wykupione ubezpieczenie. Dzięki cyfrowej bazie danych, podczas kontroli policjanci mogą w łatwy sposób zdobyć wszystkie te informacje i nie ma konieczności pokazywania im cyfrowych wersji naszych dokumentów w aplikacji. Aplikacja mObywatel może być wartościowym narzędziem dla każdego kierowcy oraz obywatela, ponieważ gromadzi ona wiele ważnych informacji. Oprócz cyfrowej wersji prawa jazdy kierowcy mogą również korzystać z opcji mPojazd, w której znajdują się dane dotyczące naszego pojazdu, będące kopią danych umieszczonych w dowodzie rejestracyjnym, informacje o wykupionych polisach ubezpieczeniowych, które mogą okazać się bardzo przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy będziemy brali udział w jakimś incydencie na drodze lub parkingu. Dodatkowo aplikacja wyposażona została w opcję przypominania użytkownikom o dacie końca ubezpieczenia, dzięki czemu mogą oni odpowiednio wcześnie rozpocząć poszukiwania nowej polisy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku badania stanu technicznego pojazdu. W aplikacji mObywatel dostępny jest również licznik punktów karnych, dzięki któremu wszyscy kierowcy mogą w wygodny sposób sprawdzić, ile punktów udało im się zgromadzić i ile brakuje im jeszcze do zdobycia kolejnego achievementu, jakim jest utrata prawa jazdy. Do tej pory takiej kontroli można było dokonać tylko na komisariacie policji lub przez specjalną stronę internetową, dlatego wprowadzenie tej funkcji do rządowej aplikacji może być sporym ułatwieniem, zwłaszcza dla tych kierowców, którym zdarza się zbyt mocno wcisnąć pedał gazu czy nie rozejrzeć się uważnie przed włączeniem się do ruchu. Oprócz opcji związanych z pojazdami i uprawnieniami do kierowania nimi, w aplikacji mObywtel dostępne są również inne przydatne funkcje. mTożsamość zawiera wszystkie dane znajdujące się w naszym dowodzie osobistym. Rozwiązanie to nie może całkowicie zastąpić nam dowodu osobistego (fizyczny dokument wciąż musimy mieć przy sobie na przykład w banku, na lotnisku i podczas rejestrowania karty SIM u operatora), ale można wykorzystać je w wielu mniej formalnych przypadkach, na przykład podczas kontroli biletów w pociągu, wynajmowania pokoju w hotelu, przy odbiorze przesyłki na poczcie czy nawet podczas wyborów. Niektórzy uczniowie i studenci w aplikacji mogą korzystać także z mLegitymacji, która daje im dokładnie takie same przywileje jak fizyczny dokument.

e-Recepta w telefonie! Wszystko to dzięki oficjalnej aplikacji mObywatel.

Przydatną funkcją aplikacji mObywatel może być również dla wielu osób eRecepta. Jeśli lekarz wystawi nam odpowiedni dokument i wprowadzi nasze dane do systemu, wszystkie informacje, o lekach które mamy wykupić, znajdą się na naszym telefonie. Podczas realizacji recepty w aptece wystarczy tylko pokazać aptekarzowi kod QR wyświetlany w aplikacji do zeskanowania lub podać wyświetlany poniżej niego numer wraz z naszym numerem PESEL. Rozwiązanie to sprawia, że problemy z odczytaniem lekarskich hieroglifów stają się w dużej części elementem przeszłości. Dzięki aplikacjom takim jak mObywatel i możliwości korzystania z cyfrowych wersji wielu naszych dokumentów, nasze codzienne życie staje się coraz łatwiejsze. Zamiast zajmować naszą głowę tym, czy mamy przy sobie stosowne dokumenty i stresować się, kiedy zapomnimy portfela, można korzystać z jednej, wygodnej i darmowej aplikacji. Wypchany portfel można zastąpić telefonem komórkowym, który w większości przypadków przecież i tak zawsze mamy przy sobie. Dzięki temu, że z mobilnych urządzeń korzystamy bardzo często, charakteryzują się one znacznie mniejszą podatnością na znikanie wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujemy niż nasze portfele.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha