Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Redmi 9A – najlepszy budżetowy smartfon?

269 Wyświetlenia 83 Like
 

W ofercie Xiaomi znaleźć można wiele smartfonów, które wyróżniają się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Oprócz często docenianych modeli ze średniej i najwyższej półki cenowej, urządzenia Redmi są bardzo popularne także wśród osób szukających dla siebie jak najlepszego telefonu komórkowego w niższej półce cenowej. Modele takie jak Redmi 4A, Redmi 7A czy ubiegłoroczny Redmi 8A trafiły do wielu użytkowników na całym świecie. Obecnie jednym z najtańszych wartych uwagi telefonów jest zaprezentowany niedawno Redmi 9A, którego ceny w oficjalnej polskiej dystrybucji zaczynają się już od 400 zł. Co jest w stanie zaoferować użytkownikom tak tani telefon komórkowy?

Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio G25 z grafiką PowerVR GE8320. Żaden z kosztujących tyle telefonów nie jest demonem wydajności, ale Redmi 9A powinien dzięki tym podzespołom zapewniać wysoką wydajność do codziennej pracy, korzystania z poczty internetowej, przeglądania popularnych stron internetowych i portali społecznościowych. Dla takiego zestawu podzespołów problemu nie powinny stanowić również mniej wymagające gry, jednak na płynną rozgrywkę w najnowsze rozbudowane tytuły nie można liczyć, zwłaszcza, że wersja sprzedawana w Polsce wyposażona jest w zaledwie 2 GB pamięci RAM i 32 GB miejsca na dane użytkownika. Konfiguracja z większą ilością RAMu dostępna jest jednak na innych rynkach i szkoda, że nie można znaleźć jej w polskich sklepach, gdyż dodatkowy gigabajt pamięci RAM z pewnością zwiększyłby możliwości telefonu.

Redmi 9A otrzymał system Android 10 z nakładką MIUI 12!

Na pokładzie Redmi 9A zainstalowany jest dobrze znany z innych telefonów Xiaomi system Android 10 z bardzo rozbudowaną nakładką MIUI 12. Zwolennicy chwalą ją za dużą ilość dodatkowych funkcji, możliwość zaawanasowanej personalizacji i ciekawe zmiany stylistyczne, a przeciwnicy zarzucają bardzo duży chaos w aplikacji ustawień, nadmierne podobieństwo do systemu iOS i dodatkowe reklamy w aplikacjach systemowych. Budżetowe telefony zwykle nie mogą liczyć na aktualizacje do nowszych wersji systemu operacyjnego i nic nie wskazuje na to, aby Redmi 9A był w tej kwestii wyjątkiem. Możliwe jest jednak, że Chińczycy pozytywnie zaskoczą użytkowników tego modelu, pozwalając im na skorzystanie z Androida 11.

Nowoczesny wyświetlacz o przekątnej 6,53 cala

Za wyświetlanie treści w tym modelu odpowiedzialny jest wyświetlacz LCD, który ma przekątną 6.53 cala i rozdzielczość 720 x 1600 pikseli, co przekłada się na niezbyt wysokie zagęszczenie na poziomie 269 pikseli na cal. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie mniejszego ekranu lub zwiększenie jego rozdzielczości, ale w szczególności to drugie rozwiązanie mogłoby znacząco wpłynąć na końcową cenę urządzenia. Mimo zastosowania zmniejszonych ramek wokół wyświetlacza i umieszczenia kamery do selfie na klasycznym wcięciu w kształcie kropli wody, Redmi 9A jest urządzeniem dużym i ciężkim - jego wymiary to 164.9 mm długości, 77 mm szerokości, 9 mm grubości, a masa to aż 196 g. Obudowa urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego z dodatkową teksturą sprawiającą, że telefon nie jest tak podatny na wysuwanie się z ręki jak inne urządzenie wykonane z tego materiału. Redmi 9A dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych – czarnej, niebieskiej i zielonej.

Pojemny akumulator - konkretna zaleta w telefonie Redmi 9A!

Xiaomi zdecydowało się na wyposażenie swojego najtańszego telefonu w akumulator o pojemności aż 5000 mAh. Biorąc pod uwagę niską rozdzielczość wyświetlacza i niezbyt wymagające podzespoły, telefon ten powinien spokojnie wytrzymywać dwa dni umiarkowanie intensywnego użytkowania. Niestety do uzupełnienia energii w urządzeniu wykorzystać można ładowarkę o mocy 10 W, którą podpina się do telefonu z wykorzystaniem przestarzałego złącza Micro USB. Jest to spory krok w tył, ponieważ ubiegłoroczny Redmi 8A wyposażony był w nowsze złącze USB typu C i pozwalał na korzystanie z szybkiego uzupełniania energii o mocy 18 W.

Możliwości fotograficzne w modelu Xiaomi Redmi 9A

Zaplecze fotograficzne Redmi 9A z pewnością nie należy do najbardziej rozbudowanych, ale powinno być wystarczające do okazjonalnego wykonywania pamiątkowych zdjęć. Na pleckach urządzenia umieszczony został pojedynczy aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 Mpx. Na froncie, we wcięciu w wyświetlaczu znalazło się z kolei miejsce dla aparatu do selfie i rozmów wideo, który ma rozdzielczość 5 Mpx. Przednia kamera może być również wykorzystywana do rozpoznawania twarzy użytkownika i odblokowywania urządzenia. Nie jest to co prawda rozwiązanie tak bezpieczne jak to, które znaleźć można w droższych smartfonach wyposażonych w specjalne sensory, ale jest ono jedyną formą biometrycznego zabezpieczenia urządzenia, ponieważ Redmi 9A nie posiada skanera odcisku palca.

Xiaomi Redmi 9A- więcej wad niż zalet?

Niezbyt imponująco wypada także zaplecze komunikacyjne. Producent zadbał o obsługę sieci Wi-Fi tylko w starszych i wolniejszych standardach. Redmi 9A nie powinien mieć jednak problemów z wykorzystaniem możliwości sieci LTE, Bluetooth 5.0 i lokalizacji GPS. Na pokładzie zabrakło jednak miejsca dla modułu NFC, który wykorzystywany może być do płatności zbliżeniowych. Ten sposób przeprowadzania transakcji nie jest w Azji tak popularny jak w Polsce, stąd wiele tanich telefonów z Chin nie posiada tego elementu. Oprócz wspomnianego już złącza Micro USB, telefon posiada również złącze słuchawkowe Jack 3.5 mm i pojedynczy głośnik.

Redmi 9A to jeden z najlepszych telefonów, jakie kupić można za mniej niż 400 złotych. Duży wyświetlacz, pojemny akumulator i stosunkowo wydajny procesor, to elementy, które sprawią, że telefon świetnie sprawdzi się na przykład u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nowoczesnymi telefonami dotykowymi. Jest to urządzenie stworzone do prostych zadań, takich jak dzwonienie, wysyłanie wiadomości, okazjonalne przeglądanie internetu i portali społecznościowych Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni sięgnąć jednak po nieco droższe konstrukcje z wydajniejszymi podzespołami, gdyż w ich przypadku brak NFC, niezbyt wysoka rozdzielczość wyświetlacza i przeciętne aparaty mogą okazać się elementami bardziej odczuwalnymi i uciążliwymi.'

 

Pozostaw komanetarze

Captcha