Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci?

2324 Wyświetlenia 40 Like
 

Współczesne telefony komórkowe posiadają coraz więcej wbudowanej pamięci operacyjnej, ale dzięki coraz wydajniejszym podzespołom i olbrzymiej ilości funkcji, z których użytkownicy mogą na nich korzystać pamięć mobilnych urządzeń bywa coraz bardziej zapełniona. Kolejne aplikacje, gry, zdjęcia i filmy mogą zajmować bardzo dużą część pamięci naszego telefonu, zwłaszcza gdy jest on wyposażony w zaawansowany aparat wykonujący fotografie w wysokiej rozdzielczości. Może się wtedy okazać, że 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB, czy nawet 128 GB pamięci wbudowanej, którą w naszym telefonie komórkowym umieścił producent to za mało, aby pomieścić wszystkie “niezbędne” pliki. W wielu telefonach producent daje jednak możliwość prostego rozszerzenia dostępnej pamięci za pomocą karty Micro SD. Tego typu akcesorium o dużej pojemności kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych i może być świetnym sposobem na zwiększenie dostępnej na urządzeniu pamięci.

Jaką kartę pamięci wybrać?

Wybierając dla naszego telefonu kartę Micro SD warto upewnić się, czy na pewno będzie ona odpowiednia dla naszego modelu telefonu. Nie wszystkie urządzenia posiadają gniazdo na instalacją dodatkowej pamięci (nie mają go między innymi telefony Apple, oraz duża część urządzeń z najwyższej półki cenowej, które wyposażone są nawet w 256 lub 512 GB miejsca na dane użytkownika. Często również zdarza się, że producenci w swoich modelach telefonów stosują gniazda hybrydowe, czyli takie, które pozwalają albo na instalację dwóch kart SIM, albo jednej karty SIM i jednej karty Micro SD. Jeśli korzystamy w naszym telefonie z dwóch kart SIM, może się okazać, że rozszerzenie pamięci w ten sposób jest niemożliwe. W specyfikacji naszego modelu warto również sprawdzić jaka może być maksymalna pojemność karty, którą obsłuży nasz telefon.

Fizyczny rozmiar kart w większości przypadków jest taki sam, chociaż w przypadku najnowszych smartfonów Huawei można spotkać się z tak zwanym standardem Nano SD, który rozwijany jest wyłącznie przez chińską firmę. Karty takie są mniejsze niż w przypadku innych tego typu nośników pamięci, stąd instalacja w tych urządzeniach standardowej karty Micro SD jest niestety niemożliwa.

Oprócz rozmiarów kart bardzo ważna jest również szybkość transmisji danych. Wybierając kartę do telefonu warto sięgać po te, które posiadają wysoką szybkość przesyłania danych, czyli posiadają klasę szybkości 10, co gwarantuje minimalną prędkość zapisu na poziomie 10 MB/s. O klasie szybkości karty pamięci informuje cyfra wpisana w charakterystyczne, niedomknięte koło, która umieszczona może być na opakowaniu lub na samej karcie. W przypadku chęci zainstalowania na karcie pamięci aplikacji w telefonach z systemem Android 6.0 Marschamllow lub nowszym konieczne jest również spełnianie przez kartę wymagań klasy A1. Wraz z kartą Micro SD użytkownicy najczęściej otrzymują również adapter, który pozwala korzystać z niej w większym slocie SD, wykorzystywanym między innymi w aparatach fotograficznych, komputerach i laptopach. W przypadku telefonów adapter ten może posłużyć między innymi do przenoszenia danych z telefonu na komputer oraz do ewentualnego odzyskania ich po uszkodzeniu urządzenia.

Przenoszenie aplikacji na kartę pamięci

Po umieszczeniu karty pamięci w odpowiednim slocie w naszym urządzeniu najczęściej na wyświetlaczu od razu pojawi się komunikat informujący o tym, że zainstalowany został nowy nośnik pamięci. Najczęściej już wtedy będzie można wybrać opcję pozwalającą na automatyczną instalacją nowych aplikacji na karcie pamięci. Podobne komunikaty mogą pojawić się również w dodatkowych aplikacjach, na przykład w aparacie czy dyktafonie, gdzie będą się one dopytywały o miejsce zapisu nowych zdjęć, filmów i nagrań. Po wybraniu stosownej opcji wszystkie nowe pliki powinny być umieszczane na karcie pamięci. Miejsce zapisu wszystkich plików można również wybrać później wybierając w ustawieniach dotyczących pamięci opcję “Preferowana lokalizacja instalacji”, a następnie zaznaczając kartę SD. Decydując się na takie rozwiązanie warto brać jednak pod uwagę fakt, że aplikacje te nie będą dostępne w przypadku wyjęcie karty pamięci z urządzenia.

Jeśli chcemy na nową kartę pamięci przenieść aplikacje, które na już są na naszym telefonie zainstalowane należy w części menu ustawień poświęconych aplikacjom wybrać interesując nas aplikacje, a następnie nacisnąć opcję “przenieś na kartę SD”. Jeśli opcja taka nie będzie dostępna lub będzie ona wyszarzona przeniesienie aplikacji jest niemożliwe. Najczęściej dzieje się tak w przypadku aplikacji przeinstalowanych na urządzeniu oraz tych odpowiadających za najważniejsze funkcje telefonu. Nie można więc przenieść na przykład aplikacji odpowiedzialnych za wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości SMS, oraz tych powiązanych z usługami Google. Możliwość przenoszenia aplikacji na kartę SD jest również w dużej mierze uzależniona od producenta naszego telefonu komórkowego.

Bardzo często zdarza się również sytuacja, w której okazuje się, że więcej miejsca niż aplikacje zajmują przechowywane na naszym urządzeniu zdjęcia i filmy. Problem ten jest obecny zwłaszcza w przypadku nowych urządzeń ze średniej półki cenowej, które umożliwiają wykonywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości nawet 48 Mpx, czy 64 Mpx, oraz nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K. Tego typu dane najczęściej można przenieść na kartę Micro SD z poziomu wbudowanego w system operacyjny menadżera plików lub korzystając z odpowiedniej opcji w ustawieniach. Zdjęcia, filmy i nagrania można również przenieść z telefonu na kartę przed zainstalowaniem jej w telefonie, wkładając ją do komputera i podłączając telefon za pomocą przewodu USB. W przypadku matryc o bardzo wysokich rozdzielczościach warto również zmienić rozdzielczość wykonywanych zdjęć. W przypadku popularnych matryc 48 Mpx najlepszy efekt można uzyskać wybierając opcję wykonywania zdjęć 12 Mpx, które zajmują kilkukrotnie mniej miejsca, a zapewniają przechwytywanie większej ilości światła i przez to lepszą jakość wykonywanych fotografii.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha