Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jak usunąć reklamy z telefonu z Androidem?

2374 Wyświetlenia 86 Like
 

Często korzystając z telefonu komórkowego jesteśmy zasypywani różnorodnymi reklamami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są one głównym źródłem zarobku osób odpowiedzialnych za wydawanie tych programów.  Niekiedy, zwłaszcza w przypadku mobilnych gier, twórcy aplikacji starają się jakoś zrekompensować użytkownikom czas poświęcony na oglądanie reklam poprzez dodatkowe bonusy. Twórcy stron internetowych najczęściej starają się, aby reklamy w ich serwisach nie były zbyt natrętne, a wielu wydawców aplikacji oferuje specjalne wersje, zazwyczaj kosztujące kilka złotych, które pozwalają cieszyć się poszerzoną funkcjonalnością i całkowitym brakiem reklam. Niestety bardzo często zdarza się, że reklamy na naszym urządzeniu zaczynają być dla nas bardzo uciążliwe i chcielibyśmy je wyłączyć. Niestety na telefonach komórkowych z Androidem nie jest to tak proste, jak w przypadku urządzeń z Windowsem, gdzie wystarczy dodać odpowiednie rozszerzenie do naszej przeglądarki.

Jednym ze sposobów na zablokowanie reklam w przeglądarce jest zainstalowanie na telefonie komórkowym odpowiedniej przeglądarki, w której reklamy nie są w ogóle wyświetlane. Do popularnych rozwiązań tego typu należą AdBlocker Browser, czy Brave Browser. Dodatkowo w sklepie Google dostępne są programy pozwalające blokować aplikacje w zewnętrznych przeglądarkach, na przykład Google Chrome, czy przeglądarce Samsunga. Po pobraniu trzeba je jeszcze odpowiednio skonfigurować, aby na pewno działały dobrze. Nawet wtedy blokowane są jednak wyłącznie reklamy w przeglądarkach i rozwiązanie to nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Aby uniknąć reklam we wszystkich aplikacjach można skorzystać również z dodatkowego oprogramowania, takiego jak Blokada, czy AdGuard, jednak instalowanie tych programów nie jest możliwe przy wykorzystaniu sklepu Play i sięgnąć należy do oficjalnej strony wydawcy. Osoby sceptycznie podchodzące do tematu zwracają jednak uwagę na niebezpieczeństwa związane z instalacją oprogramowania z zewnętrznych źródeł i możliwością przesyłania za ich pomocą informacji o czynnościach, które wykonujemy na naszym telefonie niepowołanym osobom.

Zablokowanie reklam we wszystkich aplikacjach w urządzeniu jest również możliwe po zrootowaniu urządzenia, czyli uzyskania dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji. Niestety procedura taka nie jest prosta i osoby, które nie znają się zbyt dobrze na informatycznych zagadnieniach telefonów komórkowych nie powinny próbować tego robić. Procedura taka wiąże się w zdecydowanie większości przypadków z całkowitą utratą gwarancji, telefon jest bardziej narażony na ataki szkodliwym oprogramowaniem, a korzystanie z niektórych aplikacji do wykonywania płatności jest zablokowane. Taka procedura pozwala jednak korzystać z programu AdWay, który skutecznie unieszkodliwia reklamy, nie pozwalając im na wyświetlanie na naszych urządzeniach.

Uciążliwe reklamy

Często zdarza się również, że użytkownicy telefonów z Androidem narzekają na wyskakujące banery reklamowe podczas wykonywania codziennych czynności na telefonie. Banery takie zasłaniają całą powierzchnię wyświetlacza i nierzadko nie da się ich zamknąć bez odczekania kilku lub kilkunastu sekund. Zdarza się również, że banery reklamowe wyświetlają się na naszym urządzeniu zamiast tradycyjnego ekranu blokady. Takie sytuacje nie są jednak normalnym działaniem systemu Android, a jedynie jedną z metod twórców aplikacji na zwiększenie zarobków. Najczęściej pojawianie się takich reklam jest związane z zainstalowaniem jakiegoś nowego programu. Wiele pozornie nieszkodliwych aplikacji ze sklepu Play wywołuje taki właśnie efekt uboczny. Jeśli na naszym telefonie zaczęły pojawiać się takie właśnie reklamy warto zastanowić się od kiedy ta sytuacja ma miejsce. Jeśli przypomnimy sobie, przy okazji pobierania jakiej aplikacji zaczęły się pojawiać uciążliwe reklamy, rozwiązaniem problemu będzie po prostu odinstalowanie jej. Również pobierając aplikacje ze sklepu Google Play warto zwracać uwagę na to, kto odpowiada za ich wydawanie i jakich uprawnień one żądają.

Reklamy na telefonach Xiaomi

Niektórzy producenci telefonów komórkowych, zwłaszcza z Chin, często stosują w swoich urządzeniach dodatkowe reklamy w interfejsie, które pozwalają czynić nawet ze sprzedanych już telefonów źródło dodatkowego zysku. Z sytuacja taką mamy do czynienia między innymi w przypadku niezwykle popularnej w naszym kraju marki Xiaomi. Reklamy na urządzeniach tej firmy pojawiają się na przykład jako dodatkowe proponowane aplikacje w folderach lub wyskakujące banery w aplikacjach systemowych. W większości aplikacji systemowych reklamy można usunąć w ustawieniach, gdzie należy odznaczyć opcję określaną mianem “Odbierz rekomendacje”. W zależności od wersji oprogramowania MIUI nazwa tej opcji może być inna, ale zawsze znaleźć ją można po przejściu w ustawiania zaawansowane. Niestety dla każdej aplikacji konieczne jest ponowne powtórzenie tej procedury. Reklamy pojawiające się jako proponowane w folderach można wyłączyć przesuwając odpowiedni suwak podczas zmiany nazwy folderu. Usunięcie reklam systemowych możliwe jest natomiast po wejściu w zaawansowane ustawienia systemu i cofnięciu odpowiedniej autoryzacji (oznaczonej jako msa).

Ograniczanie reklam na telefonach z Androidem nie jest operacją przesadnie trudną. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach, wyłączając sytuację, w której reklamy są uciążliwe, a sposób w jaki zostały uruchomione na naszym telefonie balansuje na granicy oszustwa, blokując reklamy odbieramy ich wydawcom możliwość zarabiania na swoich produktach i w ten sposób zmniejszamy możliwości dalszego rozwoju programów i stron, z których chętnie korzystamy.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha