Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Motorola RAZR powraca jako składany smartfon!

243 Wyświetlenia 53 Like
 

Motorola to obecnie jeden z najbardziej interesujących producentów telefonów komórkowych na rynku. Po przejęciu przez Lenovo firma zrezygnowała ze sprzedaży flagowych urządzeń z najbardziej wydajnymi podzespołami na pokładzie, ale zamiast tego skupiła się na produkcji świetnych urządzeń ze średniej półki cenowej, które często są uważana za lepiej przemyślane i bardziej dopracowane konstrukcje, niż  telefony konkurencyjnych firm, które dostępne są w podobnych cenach. Nie oznacza to jednak, że Motorola zrezygnowała z rozwijania nowych technologii. Dobitnym dowodem na to jest prezentacja składanego telefonu tego producenta – Motoroli RAZR, który w wielu aspektach nawiązuje do bardzo popularnej i cenionej rodziny telefonów z klapką.

Motorola prezentuje zdecydowanie odmienne podejście do składanych urządzeń, niż inne firmy, które zaprezentowały już swoje wizje urządzeń z elastycznymi wyświetlaczami. Royole FlexPaxi, Samsung Galaxy Fold i Huawei Mate X są połączeniem telefonu z tabletem i po rozłożeniu dają możliwość korzystania z większej powierzchni roboczej. Założeniem projektantów Motoroli było natomiast stworzenie urządzenia, który pozwoliłoby na umieszczenie wyświetlacza, którego rozmiar byłby podobny do współczesnych urządzeń, w bardziej kompaktowej obudowie, wygodniejszej do schowania w kieszeni lub w torebce. Stąd też Motorola RAZR posiada bryłę nawiązującą do klasycznych telefonów z klapką.

Główny wyświetlacz zastosowany w tym modelu ma przekątną 6,2 cala, wydłużone proporcje 21:9 i niezbyt wysoką rozdzielczość 2142 x 876 pikseli. Podobnie jak w innych konstrukcjach tego typu, także w tym modelu zastosowano ekran wykonany w cenionej technologii OLED, który zapewnia żywsze kolory i jest bardziej elastyczny niż wyświetlacze LCD. W górnej części wyświetlacza znalazło się również sporych rozmiarów wcięcie, które mieści w sobie kamerę do selfie, oraz niezbędne czujniki. Poniżej dolnej krawędzi wyświetlacza znajduje się natomiast sporych rozmiarów zgrubienie, na którym umieszczono skaner odcisku palca. Po zamknięciu elastyczny wyświetlacz znajduje się wewnątrz obudowy urządzenia, dzięki czemu jest mniej podatny na uszkodzenia. Korzystanie z telefonu i odczytywanie powiadomień umożliwia wtedy drugi, mniejszy wyświetlacz, który ma przekątną 2,7 cala, proporcje 4:3 i rozdzielczość 600 x 800 pikseli.

Podobnie jak inne telefony tego producenta pokazane w ostatnim czasie, Motorola RAZR może pochwalić się specyfikacją ze średniej półki cenowej. Sercem urządzenia jest procesor Qualcomm Snapdragon 710, który zapewnia solidną wydajność podczas codziennych zadań, ale nie może się równać z flagowymi procesorami, które w swoich składanych telefonach umieszcza konkurencja. Z układem tym współpracuje również 6 GB pamięci RAM, a na dane użytkownika przeznaczono 128 GB pamięci wbudowanej. Telefon działa pod kontrolą Androida 9 Pie, który  wzbogacony jest przez kilka dodatków od programistów Motoroli. Jednym z nich jest specjalny tryb, który pozwala wyświetlić na ekranie klawiaturę i wyświetlacz imitujący wcześniejszą Motorlę RAZR, co dla wielu może być miłym, sentymentalnym dodatkiem.

Za mocną stronę Motoroli RAZR trudno uznać natomiast baterię. Zastosowane w tym telefonie ogniwo ma niezbyt imponującą pojemność 2510 mAh. Na otarcie łez użytkownikom pozostaje jednak autorska technologia szybkiego ładowania od producenta, która określana jest mianem TurboPower, a która gwarantuje ładowanie o mocy 15 W. Na pleckach telefonu umieszczono pojedynczy aparat główny, który pozwala na rejestrowanie zdjęć o rozdzielczości 16 Mpx i charakteryzuje się dość jasną przysłoną f/1.7. Trudno nazwać jednak Motorolę RAZR telefonem stworzonym dla miłośników fotografowania. Aparat do selfie pozwala natomiast na rejestrowanie autoportretów o rozdzielczości 5 Mpx.

Na pokładzie telefonu nie zabrakło obsługi wszystkich popularnych standardów łączności, takich jak LTE, Wi-Fi we wszystkich standardach, Bluetooth 5.0, lokalizacji GPS i NFC do płatności zbliżeniowych. Dość odważnym posunięciem jest rezygnacja ze slotu na karty SIM, na rzecz rozwijającej się dopiero technologii eSIM. W urządzeniu nie znalazło się również miejsce dla złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm. Do uzupełniania energii jest natomiast wykorzystywane złącze USB typu C. Rozłożona konstrukcja ma wymiary 172 x 72 x 6,9 mm, a po złożeniu  94 x 72 x 14mm. Całość waży 205 g. W przeciwieństwie do innych składanych telefonów, propozycja Motoroli nie jest więc znacznie cięższa niż przeciętny smartfon. Producent zadbał również o pokrycie urządzenia specjalną powłoką, która zapewnia zwiększoną odporność na zachlapania.

Motorola RAZR to z pewnością jeden z przełomowych modeli tego producenta. Odmienne podejście do składanych telefonów ma wielu zwolenników, dlatego telefon ten może odnieść duży sukces. Niestety projektując to przełomowe urządzenie, Motorola musiała zdecydować się na kilka kompromisów. Niezbyt zaawansowany aparat fotograficzny, przeciętna pojemność i podzespoły stworzone z myślą o telefonach ze średniej półki cenowej to dla wielu osób wady tak znaczące, że nie będą nawet rozważali zakupu tego urządzenia. Zniechęcić może również cena, która może wynosić nawet 7000 zł.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha