Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Co to jest Quick Charge i jak działa?

343 Wyświetlenia 69 Like
 

Telefony komórkowe są obecnie urządzeniami, które znacząco ułatwiają pracę człowieka. Dzięki zainstalowanym na nim aplikacjom można łatwo wykonywać płatności zbliżeniowe, robić świetne zdjęcia i dzielić się nimi za pośrednictwem mediów społecznościowych ze znajomymi, grać w nawet najbardziej zaawansowane gry i czytać interesujące nas artykuły z sieci. Nawet najbardziej zaawansowany smartfon staje się jednak całkowicie bezużyteczny, jeśli całkowicie rozładujemy jego baterię. Ogniwa montowane we współczesnych telefonach najczęściej wystarczają na jeden lub dwa dni umiarkowanie intensywnego ładowania bez konieczności korzystania z ładowarki. Dla wielu osób jest to jednak zbyt krótko, a podładowanie telefonu często zajmuje wiele czasu. Aby maksymalnie skrócić czas, w którym musimy czekać aż nasze urządzenie się naładuje producenci telefonów stosują różnego rodzaju technologie pozwalające na szybsze uzupełnianie energii.

Jedną z najpopularniejszych technologii szybkiego ładowania stosowaną w smartfonach jest Quick Charge. Technologia ta jest rozwijana przez jednego z największych producentów mobilnych procesorów, oraz modułów łączności – amerykański Qualcomm. Technologia ta jest więc stosowana głównie w urządzeniach, które wykorzystują jednostki tej firmy. Quick Charge do szybszego uzupełniania energii wykorzystuje zwiększone napięcie prądu płynącego do urządzenia. Obecnie najnowszy standard oznaczony jako Quick Charge 4+ zadebiutował na rynku w 2017 roku i jest obecnie bardzo często stosowany w różnych urządzeniach, najczęściej jednak we flagowcach.

W zależności od tego z jak dużą baterią mamy w danym telefonie do czynienia, tak szybko się on ładuje. Zazwyczaj podłączenie telefonu wyposażonego w ten standard ładowania do gniazdka na około pół godziny, pozwala uzupełnić energię do poziomu 50% lub 60%.  Gdy poziom naładowania baterii osiągnie ten wynik, napięcie zostaje zmniejszone, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ogniwa w telefonie i przegrzania się zastosowanych w nim podzespołów. Dzięki temu ładowanie urządzenia przy użyciu tej technologii nie jest dla niego szkodliwe i nie wpływa negatywnie na żywotność baterii. Moc standardowych ładowarek zgodnych z tym standardem to 18 W.

Własne technologie szybkiego ładowania stosują również inni producenci. OnePlus rozwija standard Wrap Charge o mocy 30 W, Huawei Super Charge (wcześniej Dash Charge) o mocy nawet 40 W, Motorola Turbo Power, a Samsung Adaptive Fast Charging. Dwie ostatnie technologie są jednak bardzo blisko spokrewnione z Quick Charge. Wiele nowych telefonów, w tym najnowsze urządzenia od Apple wspierają również szybkie ładowanie wykorzystujące technologię Power Delivery. Za najszybsze ładowanie na świecie uchodzi jednak Super VOOC od Oppo. Najnowsza odsłona tej technologii pozwala na ładowanie telefonu ładowarką o mocy nawet 65 W. Było to możliwe dzięki rozdzieleniu akumulatora urządzenia na dwie oddzielne części, do których prąd płynie w osobnych obiegach. Oppo Reno Ace z akumulatorem o pojemności 4000 mAh od 0 do 100% ładuje się w około pół godziny.

Quick Charge i inne technologie szybkiego ładowania cały czas się rozwijają, dzięki czemu smartfony, nawet ze sporymi akumulatorami można naładować dziś znacznie szybciej niż w przeszłości. W kolejnych latach rozwijana powinna być również technologia szybkiego ładowania bezprzewodowego, gdyż z roku na rok coraz więcej osób korzysta z tego sposobu uzupełniania energii w swoich telefonach. Aby szybkie ładowanie było bardziej użyteczne, zwiększyć powinna się również pojemność samych akumulatorów stosowanych w smartfonach.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha