Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Huawei P Smart 2019 – czy ma przewagę nad pierwowzorem?

325 Wyświetlenia 68 Like
 

Huawei swoją silną pozycję na rynku zbudował nie tylko sprzedając świetne, wydajne flagowce z bardzo dobrymi aparatami, ale także rozbudowaną ofertą urządzeń ze średniej półki cenowej.  Do takich urządzeń należą z  pewnością telefony Huawei P Smart. Swoim designem starają się one nawiązywać do droższych modeli z oferty producenta i oferują podobnie funkcjonalną nakładkę. Są jednak zdecydowanie tańsze niż flagowe urządzenia. Pierwszy Huawei P Smart debiutował na rynku pod koniec 2017 roku. A w dwanaście miesięcy później światło dzienne ujrzał jego następca – Huawei P Smart 2019. Jakie elementy zostały przez producenta udoskonalone?

Starszy Huawei P Smart jest wyposażony w autorski procesor producenta HiSilicon Kirin 659 z grafiką ARM Mali-T830 MP2. Nie jest to już najnowocześniejszy i najwydajniejszy układ, jaki można znaleźć w telefonach ze średniej półki cenowej. W tamtym czasie na rynku pojawiło się jednak wiele telefonów wyposażonych w taki zestaw, między innymi Huawei P20 Lite, czy Honor 7X. Huawei P Smart jest także wyposażony w 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wbudowanej.

Sercem nowszego Huawei P Smart 2019 jest procesor Kirin 710 z grafiką Mali-G51 MP4. Układ ten zapewnia zdecydowanie wyższą wydajność, niż procesor zastosowany w starszym modelu. Warto pamiętać również o tym, że ta sama jednostka znalazła także swoje zastosowanie w wielu innych średniakach Huawei, które trafiły na rynek w ostatnim czasie, między innymi w Huawei Mate 20 Lite i Huawei P30 Lite. W  P Smart 2019 układ ten współpracuje z 4 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika przeznaczono natomiast 64 GB pamięci wbudowanej.

Starszy Huawei P Smart jest wyposażony w akumulator o pojemności 3000 mAh, a bateria w modelu z dopiskiem „2019” w nazwie ma nieco wyższą pojemność 3400 mAh. W obydwu przypadkach uzupełnianie energii odbywa się przy wykorzystaniu złącza Micro USB. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zastosowanie nowszego gniazda USB typu C. Nie zdecydowano się również na wykorzystanie żadnej technologii szybkiego ładowania, ani bezprzewodowego uzupełniania energii. W tej półce cenowej trudno znaleźć jednak telefon, który oferowałby którąś z tych funkcji. 

Ubiegłoroczny Huawei P Smart został wyposażony w wyświetlacz LCD o przekątnej 5,65 cala, o proporcjach 18:9 i rozdzielczości Full HD+ (1080 x 2160 pikseli). Przekłada się to na dość wysokie zagęszczenie pikseli, które wynosi 427 punktów na cal. Ramki po bokach wyświetlacza są bardzo wąskie, a te u góry i na dole obecnie nie robią tak dobrego wrażenia, ale w momencie rynkowej premiery, był to jeden z telefonów o najlepszym zagospodarowaniu przedniego panelu w swojej półce cenowej. Przedni panel jest dzięki temu symetryczny, a obrazu nie zakłóca żadnego rodzaju wcięcie, ani otwór. Przedni aparat został umieszczony na ramce nad wyświetlaczem.

Front nowszego urządzenia wypełnia natomiast nieco większy wyświetlacz LCD o przekątnej 6,21 cala. Producent zdecydował się w tym przypadku na zastosowanie, bardzo popularnych w ostatnim czasie, proporcji 19,5:9. W górnej części ekranu znalazło się natomiast wcięcie. Nie zajmuje ono jednak wiele miejsca, ponieważ zminimalizowano je, tak, że ma kształt podobny do kropli wody i mieści w sobie jedynie kamerę do selfie. Wyświetlacz charakteryzuje się rozdzielczością Full HD+ (1080 x 2340 pikseli), która przekłada się na zagęszczenie na poziomie 415 pikseli na cal. W żadnym z telefonów nie zdecydowano się na zastosowanie powłoki, która chroniłaby go przed uszkodzeniami i zadrapaniami.

Na pleckach obydwu urządzeń umieszczono podwójny aparat fotograficzny. Parametry i zastosowanie obiektywów są w obydwu przypadkach bardzo podobne. Pierwszy z nich pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 13 Mpx, a drugi ma rozdzielczość 2 Mpx. Dodatkowy sensor jest przeznaczony do zbierania danych o głębi. W przypadku nowszego modelu producent zatroszczył się także o oprogramowanie, opierające się na sztucznej inteligencji, które pozwala na rozpoznawanie fotografowanych scenerii i odpowiednio dobiera parametry zdjęcia. Do wykonywania autoportretów w przypadku obydwu modeli wykorzystywany jest sensor o rozdzielczości 8 Mpx.

Zarówno Huawei P Smart, jak i Huawei P Smart 2019 działa pod kontrolą Androida z nakładką producenta EMUI. Starszy model trafia do klientów z Androidem 8 Oreo i EMUI 8 na pokładzie, a nowszy posiada fabrycznie zainstalowanego Androida 9 Pie i nakładkę EMUI 9.0.  Oprogramowanie Chińczyków zmienia wygląd całego systemu i dokłada do oprogramowania od Google wiele dodatkowych funkcji.

Obydwa telefon obsługują popularne standardy łączności - LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.2 i lokalizację GPS. Warto pamiętać jednak o tym, że nowszy model wykorzystuje pozwala jedynie na obsługę Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz, a nowszy obsługuje również sieci bezprzewodowe o częstotliwości 5 GHz. Chińczycy nie zapomnieli także o NFC do płatności zbliżeniowych. W urządzeniach znalazło się również miejsce na złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm, oraz tradycyjny skaner odcisku palcach, który w obydwu przypadkach został umieszczony w centralnej części plecków.

Starszy Huawei P Smart jest telefonem dość kompaktowym. Cała konstrukcja ma 150,1 mm długości, 72 mm szerokości, 7,45 mm grubości i waży 143 g. Obudowa tego modelu została wykonana z aluminium. Na rynek trafiły wersje ze złotą, czarną i niebieską obudową. Nowszy telefon jest natomiast nieco większy - ma wymiary 155,2 x 73,4 x 8 mm, a jego masa to 160g. Jego plecki zostały natomiast wykonane z błyszczącego tworzywa sztucznego – czarnego, lub mieniącego się różnymi odcieniami błękitu, w zależności od wybranej wersji kolorystycznej.

Huawei P Smart 2019 to udany i przemyślany następca modelu, który debiutował rok wcześniej. Producent wyposażył go w bardziej nowoczesny wyświetlacz z wcięciem, wydajniejszy procesor, większą ilość pamięci wbudowanej i większą baterię. Uzupełnione zostało także zaplecze komunikacyjne. Szkoda jednak, że wciąż mamy do czynienia ze starszym złączem Micro USB. Także plastikowe plecki nowszego modelu mogłyby zostać wykonane z bardziej zaawansowanych materiałów, na przykład z aluminium, jak w starszym modelu. Naturalne jest to, że nowszy telefon jest wyposażony w bardziej zaawansowane oprogramowanie. Nie chodzi tu jedynie o nakładkę producenta, ale także o oprogramowanie aplikacji aparatu, które może pozytywnie wpłynąć na jakość zdjęć.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha