Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

iPhone 6 i 6s - porównanie obu modeli!

319 Wyświetlenia 89 Like
 

Telefony Apple przez wiele osób są kojarzone z wysoką jakością i niezawodnością. Każdy iPhone, który trafia na rynek jest także bardzo długo wspierany przez producenta i nawet przez kilka lat od premiery otrzymuje aktualizacje z najnowszymi wersjami systemu. Dlatego wiele osób, często zamiast zdecydowanie nowszych modeli z Androidem, sięga po starsze konstrukcje z logo nadgryzionego jabłka. Wciąż zapewniają one bardzo wysoki komfort pracy, a ich design uznawany jest za ponadczasowy. Z pewnością wiele osób zastanawia się nad wyborem iPhone 6 z 2014 roku, lub nieco nowszego iPhone 6s, który trafił na rynek rok później. Jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami. 

Na pierwszy rzut oka obydwa telefony są bardzo podobne. W obydwu przypadkach na szklanym froncie umieszczony został wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala, o proporcjach 16:9. Otaczają go dość szerokie ramki. Nad wyświetlaczem znalazło się miejsce na przednią kamerę, głośnik do rozmów i niezbędne czujniki. Poniżej dolnej krawędzi wyświetlacza umieszczono owalny przycisk Home, z którym, w obydwu modelach, zintegrowano skaner odcisku palca. Apple określa technologię blokowania dostępu do urządzenia za pomocą linii papilarnych mianem “Touch ID”. Zarówno iPhone 6, jak i iPhone 6s posiadają aluminiową obudowę z charakterystycznymi przeszyciami. W przypadku obydwu modeli można zdecydować się na kolor szary, srebrny lub złoty, ale w przypadku nowszego modelu dostępna jest również wersja w odcieniu różowego złota. 

Obydwa modele mają bardzo podobne rozmiary. iPhone 6 ma 138,1 mm długości, 67 mm szerokości, zaledwie 6,9 mm grubości i waży tylko 129 g. Nowszy model jest natomiast o 0,2 mm dłuższy, 0,1 mm szerszy i o 0,2 mm grubszy. Są to bardzo minimalne różnice. Bardziej odczuwalna może być natomiast wyższa masa iPhone 6s, która wynosi 143 g. Niewiele jest obecnie na rynku telefonów, które ważą mniej, ale w porównaniu z wcześniejszym modelem ten jest o 14 g cięższy. 

W obydwu modelach wykorzystany został wyświetlacz LCD o przekątnej 4,7 cala o rozdzielczości 750 x 1334 pikseli. Gwarantuje to zagęszczenie pikseli na poziomie 326 pikseli na cal. Obydwa wyświetlacze cechują się bardzo podobnymi parametrami, ale nowszy model jest dodatkowo wyposażony w technologię 3D Touch, która wykrywa siłę z jaką użytkownik naciska na wyświetlacz. Według wielu osób znacząco ułatwia ona korzystanie z telefonu i czyni je bardziej intuicyjnym.

iPhone 6 jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor Apple A8 o taktowaniu 1,4 GHz. Jednostka ta została wykonana w 20 nm procesie technologicznym i współpracuje z nią grafika PowerVR GX6450. Sercem nowszego modelu jest natomiast, również dwurdzeniowy, procesor Apple A9. Jest on jednak wytwarzany w bardziej energooszczędnym 14 nm procesie technologicznym, a wydajność poprawia także wyższa częstotliwość procesora, która stoi na poziomie 1,84 GHz. Z układem tym współpracuje również bardziej zaawansowany procesor graficzny PowerVR GT7600.

Bardziej wydajny procesor to nie jedyna zaleta iPhone 6s. W porównaniu ze starszym modelem posiada on także dwukrotnie większą ilość pamięci RAM (2 GB, podczas gdy w iPhone 6 mamy do czynienia z 1 GB RAMu). Warto pamiętać, że urządzenia z oprogramowaniem Apple na pokładzie nie potrzebują tak dużych ilości pamięci RAM do płynnego działania, jak konkurencyjne urządzenia z Androidem na pokładzie. Mimo wszystko, jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na nowszy model.

iPhone 6 jest dostępny w konfiguracjach z 16 GB, 32 GB i 64 GB miejsca na dane. Nowszy iPhone 6s trafił natomiast na nasz rynek w wersjach wyposażonych w 32 GB lub 128 GB pamięci wbudowanej. Zdecydowanie warto zainteresować się bardziej rozbudowanymi konfiguracjami, ponieważ Apple nie daje w swoich modelach możliwości rozszerzenia pamięci przez zastosowanie kart Micro SD. 

iPhone 6 został wyposażony w akumulator o pojemności 1810 mAh, a nowszy model posiada nieco mniejsze ogniwo o pojemności 1715 mAh. Telefony od Apple są jednak znacznie lepiej zoptymalizowane pod kątem energooszczędności od konkurencji z oprogramowaniem od Google na pokładzie. Według zapewnień producenta ogniwa w obydwu modelach powinny wystarczać nawet na 10 godzin pracy z internetem bez konieczności sięgania po ładowarkę. Żaden z telefonów nie wspiera jednak szybkiego ładowania, ani technologii bezprzewodowego uzupełniania energii.

iPhone 6 trafił do pierwszych nabywców z systemem iOS 8 na pokładzie, a iPhone 6s debiutował z iOS 9 na pokładzie. Apple jest jednak znane z bardzo długiego wsparcie dla swoich modeli - na obydwu telefonach można zainstalować nawet najnowszy iOS 12. Nowszy iPhone 6s charakteryzuje się wyższą wydajnością i większą ilością pamięci RAM, dlatego powinien otrzymywać aktualizacje dłużej, niż starszy iPhone 6. 

Za możliwości fotograficzne iPhone 6 odpowiada pojedynczy aparat o rozdzielczości 8 Mpx ze światłem f/2.2. Za dobrą jakość zdjęć, oprócz dopracowanego oprogramowania, odpowiadają także większe piksele o rozmiarze 1.5µm, oraz autofokus z detekcją fazy. Na pokładzie zabrakło jednak optycznej stabilizacji obrazu. Aparat ten umożliwia również nagrywanie wideo - maksymalnie o rozdzielczości Full HD przy 30 lub 60 klatkach na sekundę. Na froncie modelu umieszczono natomiast kamerę do selfie i rozmów wideo o rozdzielczości 1,2 Mpx. 

W iPhone 6s również zastosowano pojedynczy aparat główny. Charakteryzuje się on rozdzielczością 12 Mpx. Przełożyło się to na nieco mniejszy rozmiar pojedynczego piksela, który w zastosowanej w tym modelu matrycy ma rozmiar 1.22µm. Tak samo jasna jak w starszym modelu jest jednak przysłona aparatu (f/2.2). Również w tym modelu można korzystać z autofokusa z detekcją fazy, ale producent nie zdecydował się na zastosowanie optycznej stabilizacji obrazu. W porównaniu z wcześniejszą generacją wzrosły również możliwości filmowania. maksymalna rozdzielczość wideo to 4K z 30 klatkami na sekundę. Możliwe jest także nagrywanie wideo w zwolnionym tempie w jakości 1080p z częstością 120 klatek na sekundę. Na froncie telefonu umieszczono natomiast aparat o rozdzielczości 5 Mpx ze światłem f/2.2. 

Obydwa telefony posiadają rozbudowane zaplecze komunikacyjne, obejmujące  LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4, lokalizację GPS i NFC. Za wykonywanie płatności zbliżeniowych odpowiedzialna jest autorska technologia producenta Apple Pay. Obydwa modele, oprócz gniazda Lightning, posiadają także złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm, które umożliwia komfortowe korzystanie ze słuchawek przewodowych, bez konieczności sięgania po odpowiednią przejściówkę. 

Zarówno iPhone 6, jak i iPhone 6s to warte uwagi telefony. Niewątpliwymi zaletami nowszego modelu są jednak wyższa wydajność i większa ilość pamięci RAM, wyświetlacz obsługujący cenioną technologię 3D Touch, oraz bardziej rozbudowane zaplecze fotograficzne, zwłaszcza w kwestii aparatu do selfie. W wielu kwestiach starszy model nie ma się jednak czego wstydzić. Obydwa telefony charakteryzuje ponadczasowy design, pełne zaplecze komunikacyjne, skaner odcisku palca w przycisku Home i sprawne działanie pod kontrolą, wciąż aktualizowanego, systemu iOS.  

 

Pozostaw komanetarze

Captcha