Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jaki telefon dla seniora wybrać?

405 Wyświetlenia 27 Like
 

We współczesnym świecie nowe technologie towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Maszyny z dotykowymi wyświetlaczami pozwalają na zakup biletów, czy posiłków, a telefony komórkowe są wyposażone w coraz większą ilość funkcji. Z szybko zmieniającym się światem niezbyt dobrze radzą sobie jednak seniorzy, którzy mogą mieć problemy z przekonaniem się do dotykowych wyświetlaczy i innych nowych technologii. Najłatwiej przekonać seniorów do nowoczesnych technologii, pokazując im, jak działa ona w praktyce, najlepiej na przykładzie telefonu komórkowego z dotykowym wyświetlaczem, który może pozwolić na zaznajomienie się z tą technologią.

Szukając telefonu dla seniora, należy przede wszystkim zwracać uwagę na wyświetlacz i oprogramowanie, jakie instalowane jest na telefonach. Wyświetlacz powinien być duży i zapewniać dobrą czytelność w każdych warunkach. Wielu producentów telefonów komórkowych, tak jak na przykład Huawei, we własnych nakładkach daje możliwość korzystania z uproszczonego trybu, stworzonego właśnie z myślą o osobach starszych i mniej znających się na technologiach, które pozostawiają na ekranie głównym telefonu tylko ikony pozwalające na przejście do najważniejszych funkcji. Dobrym wyborem mogą okazać się także urządzenia wyposażone w niemal czysty, niezmodyfikowany rozbudowanymi nakładkami system Android.

W przypadku telefonu dla osoby starszej na dalszy plan schodzą takie aspekty jak design urządzenia, obecność nowych technologii, takich jak skaner odcisku palca, głośniki stereo, podwójne i potrójne aparaty, czy wersja systemu operacyjnego zainstalowanego na urządzeniu. Pod względem wydajności bardzo ważne jest to, aby była ona wystarczająca do płynnej pracy urządzenia. Nie musi być jednak najwyższa w swojej półce cenowej, ponieważ seniorzy z reguły nie korzystają z bardzo wymagających aplikacji i gier. Podobnie aparaty, których celem ma być uzyskanie ciekawszych zdjęć, a nie pięknych artystycznych ujęć. Dość ważnym aspektem telefonu dla seniora jest również bateria. Powinna mieć ona pojemność, pozwalającą na dość długi czas czuwania telefonu, bez konieczności sięgania po ładowarkę.

Kupując smartfon dla osoby starszej warto również przystosować go tak, aby pozwalał na komfortowe korzystanie i ograniczał możliwość wejścia w aplikacje i ustawienia, których starsza osoba mogłaby nie zrozumieć. W tym celu czasami konieczne jest zainstalowanie prostego launchera i odpowiednie przystosowanie go. Jedną z rzeczy, którą trzeba koniecznie zrobić, jest zwiększenie rozmiaru liter wyświetlanych na ekranie. Koniecznie trzeba pokazać seniorowi również jak działają podstawowe aplikacje, takie jak telefon, aparat, galeria, czy kalkulator, które z pewnością okażą się przydatne. Starszym osobom warto pokazać również na przykład aplikację z programem telewizyjnym, oraz z prognozą pogody.

Nawet najlepszy smartfon może jednak zostać źle przyjęty przez seniora – nie należy wtedy namawiać go do korzystania z niego na siłę, ponieważ może go to tylko zniechęcić. W takiej sytuacji można więc zwrócić uwagę na bardziej klasyczne telefony z klawiaturą, które tworzone są właśnie z myślą o osobach starszych.

Jakimi smartfonami warto się zainteresować szukając telefonu dla osoby starszej?

Dotykowy telefon dla seniora, czyli Xiaomi Redmi 6A

Redmi 6A to jeden z najtańszych ciekawych telefonów dostępnych na rynku. Urządzenie ma wymiary 147,5 x 71,5 x 8,3 mm i niewielką masę 145 g. W Redmi 6A zastosowano wyświetlacz LCD o przekątnej 5,45 cala, proporcjach 18:9 i rozdzielczości HD+, który nie jest przesadnie duży, ale zapewnia dość wysoki komfort korzystania z urządzenia.

Bateria, na jaką zdecydowali się konstruktorzy tego modelu ma pojemność 3000 mAh. Telefon obsługuje LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.2 i GPS. Na pokładzie nie ma jednak NFC, a do uzupełniania energii służy port Micro USB. Redmi 6A został wyposażony w niezbyt wydajny, czterordzeniowy układ MediaTek Helio A22 z grafiką PowerVR GE8320, przeznaczony głównie do urządzeń wykorzystywanych do podstawowych zadań. Z procesorem tym współpracują 2 GB pamięci RAM, a na dane użytkownika, w zależności od wersji, przeznaczono 16 GB lub 32 GB.

Na pleckach zastosowano pojedynczy aparat, który pozwala wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 13 Mpx, a na froncie, nad wyświetlaczem umieszczono kamerę do selfie o rozdzielczości 5 Mpx. Na pokładzie Redmi 6A zabrakło również skanera odcisku palca, przez co użytkownicy mogą korzystać tylko z tradycyjnych modeli blokowania dostępu do urządzenia, takich jak wzór, hasło czy PIN. 

Średniopółkowa Motorola Moto E5 Plus to dobry telefon dla babci i dziadka!

Motorola już od jakiegoś czasu skupia się głównie na produkcji urządzeń ze średniej i niskiej półki cenowej. Dzięki temu w ofercie producenta znaleźć można ciekawe telefony w niezbyt wysokiej cenie. Takim modelem jest z pewnością Motorola Moto E5 Plus. Zastosowano w niej czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 425 z grafiką Adreno 308. Jest to jednostka do podstawowych zadań i nie można oczekiwać od niej wysokiej wydajności i płynności w grach z bardziej rozbudowaną grafiką. Do codziennej pracy powinna być jednak wystarczająca. Z układem tym współpracują 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wbudowanej. Bateria, jaką zastosowano w tym modelu ma pojemność aż 5000 mAh.

Motorola Moto E5 Plus została wyposażona w duży wyświetlacz LCD o przekątnej 6 cali. Ekran ten charakteryzuje się proporcjami 18:9 i ma rozdzielczość HD+ (720 x 1440 pikseli). Przekłada się to na zagęszczenie na poziomie 268 pikseli na cal. Telefon działa pod kontrolą Androida 8 Oreo. Przedni panel jest dodatkowo chroniony przed zarysowaniami szkłem Corning Gorilla Glass. Motorola nie tworzy własnej nakładki i korzysta z niemal niezmodyfikowanego oprogramowania od Google. 

Moto E5 Plus obsługuje również popularne standardy łączności - LTE, Wi-Fi 2,4 b/g/n, Bluetooth 4.2 i GPS. Na pokładzie nie ma jednak NFC. Producent zdecydował się także wyposażyć swój model w skaner odcisku palca. Za możliwości fotograficzne urządzenia odpowiada pojedynczy aparat główny, który pozwala na wykonywanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 12 Mpx. Ponadto producent chwali się również, że moduł ten współpracuje z laserowym autofokusem, co pozwala na szybkie wyostrzanie ujęć. Na froncie umieszczono natomiast pojedynczy aparat do selfie o rozdzielczości 5 Mpx. Telefon ma wymiary 160,9 x 75,3 x 9,35 mm i waży 197g. Przez zastosowanie dużego wyświetlacza telefon nie jest więc zbyt kompaktowy, a duża bateria przełożyła się na sporą masę całego urządzenia.

Szukasz telefonu dla seniora? Wybierz Huawei Y6 2019!

Huawei Y6 2019 to jeden z telefonów, który ze względu na przemyślane oprogramowanie bardzo dobrze sprawdzi się u osób starszych. Dużą część frontu urządzenia wypełnia wyświetlacz LCD o przekątnej 6,09 cala i  proporcjach 19,5:9, z niewielkim wcięciem w kształcie kropli wody, w górnej części. Ekran charakteryzuje się rozdzielczością  HD+ (720 x 1560 pikseli), co zapewnia zagęszczenie na poziomie 282 pikseli na cal. Ramki wokół wyświetlacza, z wyjątkiem tej pod nim, są dość wąskie. Sercem urządzenia jest procesor MediaTek Helio A22 z grafiką PowerVR GE8320. Współpracują z nim 2 GB pamięci RAM. Taka specyfikacja sprawia, że Huawei Y6 2019 to telefon od którego nie można oczekiwać zbyt wiele. Urządzenie jest także wyposażone w 32 GB pamięci wbudowanej. Bateria w tym modelu ma pojemność 3020 mAh.

Na froncie urządzenia, we wcięciu, umieszczono pojedynczy aparat do selfie o rozdzielczości 8 Mpx. Na pleckach także znalazł się jeden obiektyw, który pozwala na rejestrowanie obrazów o rozdzielczości 13 Mpx. Po wyjęciu z pudełka telefon działa pod kontrolą najświeższego Androida 9 Pie z nakładką producenta EMUI 9. Na pokładzie nie zabrakło również obsługi  LTE, Wi-Fi 2,4 b/g/n, Bluetooth 4.2 i GPS. Producent nie zdecydował się natomiast na wyposażenie modelu w NFC. 

Dostęp do telefonu może być zablokowany odciskiem palca lub wizerunkiem twarzy właściciela. System rozpoznawania twarzy jest realizowany z wykorzystaniem jedynie przedniej kamery, ale producent zapewnia, że będzie sprawnie działał także w gorszych warunkach oświetleniowych. Huawei Y6 2019 ma wymiary 156,3 x 73,5 x 8 mm i waży 150g.  

Tani smartfon dla seniora, czyli model LG K30!

LG K30 to jeden z najciekawszych tanich telefonów w ofercie koreańskiego producenta. Model ten został  wyposażony wyświetlacz o przekątnej 5,45 cala i proporcjach 18:9, który ma rozdzielczość HD+ (1440 x 720 pikseli). Sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 425, który współpracuje w tym modelu z 2 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika przeznaczono natomiast 16 GB, co przy dłuższym użytkowaniu może okazać się wartością zdecydowanie zbyt małą. Na szczęście producent pozwala na rozszerzenie pamięci przez użycie karty Micro SD. Slot nie jest w tym przypadku hybrydowy, więc nie wyklucza to możliwości równoczesnego korzystania z dwóch kart SIM, jak ma to miejsce w przypadku wielu konkurencyjnych modeli Bateria w tym modelu również ma pojemność 3000 mAh.

Za możliwości fotograficzne LG K30, odpowiada aparat o rozdzielczości 5 Mpx na froncie i główny aparat pozwalający na rejestrowanie obrazów o rozdzielczości 8 Mpx. Producent chwali się dedykowanym trybem nocnym, poprawiającym jakość zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych, ale w przypadku budżetowego telefonu trudno oczekiwać w tej kwestii jakości zdjęć, które mogłaby konkurować z najlepszymi telefonami na rynku.

LG K30 obsługuje popularne standardy łączności, takie jak LTE, Wi-Fi, Bluetooth i lokalizacja GPS. Warto zaznaczyć również fakt, że model ten jest wyposażony w moduł NFC. Może być on wykorzystywany między innymi do wykonywania płatności zbliżeniowych. Telefon posiada również złącza Micro USB i Jack 3,5 mm, oraz dedykowany przycisk służący do wywoływania Asystenta Google. LG K30 ma wymiary 147 x 71,5 x 8,2 mm, a jego masa wynosi 147 g.             

Najtańszy smartfon w odświeżonej wersji od Samsunga, czyli model Galaxy A10!

Najtańszy telefon w odświeżonej ofercie producenta posiada wiele cech wspólnych z droższymi modelami, dlatego warto wziąć ten model pod uwagę szukając dla siebie telefonu za około 700 zł. Na froncie urządzenia umieszczono duży wyświetlacz LCD o przekątnej 6,2 cala. Ma on proporcje 19:9, a w jego górnej części umieszczono niewielkie wcięcie, mieszczące jedynie kamerę do selfie. Wyświetlacz ten charakteryzuje się jednak niezbyt wysoką rozdzielczością HD+ (720 x 1520 pikseli), która przekłada się na zagęszczenie na poziomie 271 pikseli na cal.

Listę podzespołów Samsunga Galaxy A10 otwiera autorski procesor Koreańczyków Exynos 7884 z grafiką Mali-G71 MP2. Jest on wspierany przez 2 GB pamięci RAM i 32 GB miejsca na dane użytkownika. Bateria, jaką zastosowano w tym modelu ma pojemność 3400 mAh. Samsung Galaxy A10 obsługuje wszystkie popularne standardy łączności, takie jak LTE, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 5.0 i lokalizacja GPS. Niestety na pokładzie zabrakło NFC, które pozwalałoby na wykonywanie płatności zbliżeniowych tym telefonem. Producent nie wyposażył swojego najtańszego modelu w skaner odcisku palca.

Za możliwości fotograficzne urządzenia odpowiada pojedynczy aparat główny o rozdzielczości 13 Mpx ze światłem f/1.9. Na froncie, we wcięciu umieszczono natomiast pojedynczy aparat do selfie o rozdzielczości 5 Mpx. Tylny panel telefonu jest, podobnie jak w innych podobnie wycenionych telefonach, wykonany z tworzywa sztucznego. Cała bryła urządzenia ma wymiary 155,6 x 75,6 x 7,9 mm i waży 168 g.  

Dobry telefon dla osoby starszej to Motorola Moto G7 Power!

Jedną z unikatowych cech Motoroli Moto G7 Power jest bateria o pojemności aż 5000 mAh. Co ważne ładowanie baterii nie trwa przesadnie długo, ponieważ wspiera ona szybkie ładowanie w autorskiej technologii producenta TurboPower o mocy 15W. Do ładowania w tym przypadku jest wykorzystywane gniazdo w nowym standardzie USB typu C. Za odpowiednią płynność działania tego urządzenia odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon 632 z grafiką Adreno 506. W tym modelu współpracuje on z 4 GB RAMu i 64 GB miejsca na dane użytkownika. Telefon działa pod kontrolą Androida 9 Pie.

Dużą część frontu urządzenia wypełnia wyświetlacz LCD o przekątnej 6,2 cala. Charakteryzuje się on proporcjami 19,5;9 i rozdzielczością HD+ (720 x 1570 pikseli). Niezbyt wysokie zagęszczenie, wynoszące 279 pikseli na cal, dodatkowo poprawia czas pracy bez konieczności korzystania z ładowarki. Boczne ramki są dość wąskie, a w górnej części ekranu znalazło się sporych rozmiarów wcięcie. Umieszczono w nim niezbędne czujniki pojedynczą kamerę do selfie o rozdzielczości 8 Mpx i głośnik do rozmów. Na pleckach, w charakterystycznym dla Motoroli okrągłym pierścieniu, umieszczono pojedynczy aparat główny, który pozwala na wykonywanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 12 Mpx. 

Motorola Moto G7 Power obsługuje łączność w standardach LTE, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.2, oraz GPS z A-GPS, GLONASS i BDS. Niestety na pokładzie nie ma NFC, dlatego w przypadku tego modelu niemożliwe jest zbliżeniowe płacenie telefonem. Urządzenie ma wymiary 159,4 x 76 x 9,3 mm. Jest także dość ciężkie, ponieważ waży 193g. 

Intuicyjny telefon dla seniora od Apple. Przedstawiamy model iPhone 6!

Jako telefony, które uznawane są za idealne propozycje dla osób poszukujących prostego i intuicyjnego oprogramowania bardzo często wymieniane są telefony Apple. Wcale nie trzeba jednak sięgać po najnowsze modele, których cena niejednokrotnie przekracza nawet kilka tysięcy złotych. Można sięgnąć natomiast po starsze urządzenia, które wciąż oferują płynność działania nie dającą powodów do narzekań w codziennym użytkowaniu. Jednym z takich modeli jest z pewnością iPhone 6.

Model ten jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor Apple A8 o taktowaniu 1,4 GHz. Jednostka ta współpracuje z 1 GB pamięci RAM. Warto pamiętać, że urządzenia z oprogramowaniem Apple na pokładzie nie potrzebują tak dużych ilości pamięci RAM do płynnego działania, jak konkurencyjne urządzenia z Androidem iPhone 6 jest dostępny w konfiguracjach z 16 GB, 32 GB i 64 GB miejsca na dane.. 

Bateria, w jaką producent wyposażył iPhone 6 ma pojemność 1810 mAh. Telefony od Apple są jednak znacznie lepiej zoptymalizowane pod kątem energooszczędności od konkurencji z oprogramowaniem od Google na pokładzie. Producent zapewnia, że naładowana do pełna bateria powinna wystarczyć nawet na 10 godzin pracy z internetem bez konieczności sięgania po ładowarkę.

Na froncie telefonu umieszczony został wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala, o proporcjach 16:9. Otaczają go dość szerokie ramki. Sprawia to, że na tle nowszych telefonów, nawet ze średniej i niskiej półki cenowej urządzenie nie wygląda zbyt nowocześnie, ale nie powinno stanowić to żadnego problemu dla osób starszych. Wyświetlacz LCD ma rozdzielczość 750 x 1334 pikseli. Przekłada się to na zagęszczenie pikseli na poziomie 326 pikseli na cal. Nad wyświetlaczem umieszczono przednią kamerę o rozdzielczości 1,2 Mpx. , głośnik do rozmów i niezbędne czujniki. Poniżej dolnej krawędzi wyświetlacza znalazł się natomiast owalny przycisk Home, z którym, zintegrowano skaner odcisku palca.

Dużą zaletą iPhone 6 jest rozbudowane zaplecze komunikacyjne, obejmujące LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, lokalizację GPS i NFC. Za wykonywanie płatności zbliżeniowych odpowiedzialna jest autorska technologia producenta Apple Pay. Oprócz charakterystycznego dla telefonów Apple gniazda Lightning, urządzenie jest wyposażony także w złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm, które umożliwia komfortowe korzystanie ze słuchawek przewodowych, bez konieczności sięgania po odpowiednią przejściówkę. 

Za możliwości fotograficzne iPhone 6 odpowiada pojedynczy aparat o rozdzielczości 8 Mpx ze światłem f/2.2. Za dobrą jakość zdjęć, oprócz dopracowanego oprogramowania, odpowiadają także większe piksele o rozmiarze 1.5µm, oraz autofokus z detekcją fazy. Obudowa w iPhone 6 jest wykonana z aluminium. W przypadku tego modelu można zdecydować się na szarą, srebrną lub złotą wersję kolorystyczną. iPhone 6 ma 138,1 mm długości, 67 mm szerokości, zaledwie 6,9 mm grubości i waży tylko 129 g.

Wybierając telefon dla seniora możemy zdecydować się na jeden z ciekawych budżetowych modeli dostępnych na rynku. Powinien on zadowolić mniej wymagającego użytkownika, a gdyby starszej osobie się nie spodobał, straty nie będą tak duże. Warto pamiętać również o tym, że dla starszych osób ważniejsza jest obecność bliskich osób, niż nawet najbardziej nowoczesny telefon komórkowy.

                                                                                                 

 

Pozostaw komanetarze

Captcha