sobota, 17 kwietnia, 2021
Nowości

Xiaomi Mi 11 Ultra flagowiec o wielu innowacjach!

Chociaż Xiaomi jest znane z tego, że urządzenia wprowadzane przez nich na rynek zazwyczaj są bardzo przystępne cenowo, to firma nie stroni także od flagowych konstrukcji, które wiążą się ze znacznie większymi wydatkami. Wysoka cena jest jednak w tym przypadku uzasadniona zastosowaniem w takich modelach innowacyjnych technologii, które nie są tanie w opracowaniu i wdrożeniu do produkcji. Doskonałym przykładem takiego telefonu jest między innymi zaprezentowany w ubiegłym roku model Xiaomi Mi 10 Ultra, który stanowi demonstrację siły i możliwości tego producenta. Tegoroczny flagowy model – Xiaomi Mi 11, również w niedalekiej przyszłości doczeka się swojej odsłony z dopiskiem “Ultra”, a wiarygodne przecieki pozwalają już powiedzieć o tym telefonie bardzo dużo.

Xiaomi Mi 11 Ultra, podobnie jak podstawowy model ma być wyposażony we flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 888. Dzięki zastosowaniu zupełnie nowego układu graficznego Adreno 660, telefon ten zapewni wysoką wydajność również w mobilnych grach. Xiaomi powinno jednak zdecydowanie dopracować system odprowadzania ciepła z procesora, poważ użytkownicy Xiaomi Mi 11 skarżą się, że po długotrwałym obciążeniu, telefon może stawać się dość ciepły. Aby zapewnić jak najwyższą wydajność, Xiaomi zdecyduje się sparować procesor Snapdragon 888 z przynajmniej 12 GB pamięci RAM w szybkim standardzie LPDDR5 i 256 GB lub 512 GB miejsca na dane użytkownika w bardzo szybkim standardzie UFS 3.1.

W porównaniu z tańszym modelem, zwiększyć powinna się nie tylko dostępna pamięć, ale również pojemność baterii. Xiaomi Mi 11 posiada akumulator o pojemności 4600 mAh, a w nowym modelu wartość ta ma być o 400 mAh większa. Akumulator podzielony ma być na dwa ogniwa, co umożliwi skorzystanie z jeszcze szybszych technologii ładowania. Bardzo prawdopodobne wydaje się to, że producent zdecyduje się na zastosowanie technologii bliźniaczych do tych, które można zobaczyć w Mi 10 Ultra. Xiaomi wyposażyło ten model w technologię pozwalającą na szybkie ładowanie o mocy aż 120 W. Według deklaracji producenta nawet 5 minut ładowania pozwala na uzupełnienie energii od 0 do nawet 40%. Producent powinien zadbać też o bardzo szybkie ładowanie bezprzewodowe, na przykład o mocy 50 W, a na pokładzie nie powinno zabraknąć również technologii umożliwiających bezprzewodowe ładowanie zwrotne.

Bardzo mocnym punktem Xiaomi Mi 11 jest zastosowany w nim wyświetlacz, a nowe urządzenie ma podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Panel ten, podobnie jak ekran w Mi 11 ma mieć przekątną 6.84 cala i być delikatnie zakrzywiony z każdej ze stron. Przed takimi uszkodzeniami mechanicznymi chronić ma go najnowsze wzmacniane szkło Gorilla Glass Victus. Symetrię wyświetlacza zaburzać będzie jednak niewielki otwór na kamerę do selfie, umieszczony w lewym górnym rogu wyświetlacza. Ekran będzie oczywiście wykonany w technologii AMOLED, co umożliwi ukrycie pod jego powierzchnią skanera odcisku palca. Sam wyświetlacz ma mieć też tak samo wysoką rozdzielczość 1440 x 3200 pikseli i maksymalną częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz.  Wyświetlacz Xiaomi Mi 11 charakteryzuje się również bardzo wysoką jasnością maksymalną i świetnym odwzorowaniem kolorów, a nowy model z dopiskiem “Ultra” może być w tej kwestii jeszcze lepszy od poprzednika.

Xiaomi Mi 11 Ultra z gigantycznym sensorem o rozdzielczości 50 Mpx! 

Tym co najbardziej wyróżniać ma model Xiaomi Mi 11 Ultra na tle konkurencji ma być jednak aparat fotograficzny. Główny sensor może mieć rozdzielczość 50 Mpx, a na tle konkurencyjnych matryc wyróżniać go będzie zastosowanie bardzo dużych pojedynczych pikseli, które dodatkowo mogą wykorzystywać technologię łączenia czterech w jeden, co pozwala na uzyskanie świetnych zdjęć w każdych warunkach oświetleniowych. Xiaomi prawdopodobnie zrezygnuje w tym przypadku z matrycy 108 Mpx, która znalazła zastosowanie w wielu innych flagowych urządzeniach firmy. Działanie głównego sensora powinna również optyczna stabilizacja obrazu i zaawansowany autofocus. Drugim z umieszczonych na pleckach aparatów będzie peryskopowy teleobiektyw, również z optyczną stabilizacją obrazu, który ma gwarantować uzyskanie nawet 120-krotnego zbliżenia, ale najprawdopodobniej mówimy tutaj o zbliżeniu hybrydowym. Zestaw aparatów uzupełni najprawdopodobniej obiektyw szerokokątny.

Tym co w wyglądzie Mi 11 Ultra będzie szokować najmocniej jest jednak szeroka wyspa na aparat główny, na której producentowi udało się umieścić dodatkowy, niewielki ekranik. Może on wyświetlać kopię głównego wyświetlacza urządzenia, ale jego najważniejszym zastosowaniem będzie prawdopodobnie możliwość podglądu kadru przez modela podczas wykonywania zdjęć portretowych. Xiaomi nie jest pierwszym producentem, który zdecydował się na umieszczenie na pleckach urządzenia dodatkowego wyświetlacza (podobne modele w swoich ofertach miały między innymi Nubia oraz Meizu), ale Mi 11 Ultra może w ten sposób zapoczątkować nową modę na rynku – podobnych urządzeń ma być w tym roku więcej (niedawno stosowny patent złożył między innymi Huawei.

Xiaomi Mi 11 pochwalić się może bardzo rozbudowanym zapleczem komunikacyjnym i prawdopodobnie to, które umieszczone będzie w nowym modelu nie będzie się znacząco różniło. Oprócz obsługi nowego standardu sieci 5G, urządzenie obsłuży również nowy Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, poradzi sobie z lokalizacją GPS i umożliwi wykonanie płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem NFC. Telefon posiadać ma również zaawansowane głośniki stereo stworzone przy współpracy z firmą Harman/Kardon, ale miłośnicy słuchawek przewodowych zapewne nie będą przesadnie zadowoleni z braku złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm. Xiaomi wyposażyło swój model jednak w uniwersalne złącze USB typu C. Nie wiadomo jednak czy firma zadbała o jego uszczelnienie i zdobycie odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego wodoszczelność urządzenia.

Xiaomi Mi 11 Ultra ma być po raz kolejny pokazem możliwości konstruktorów Xiaomi. Firma już w tej chwili należy do największych producentów urządzeń mobilnych na świecie, a takie urządzenia mogą jeszcze bardziej podkreślić jej rolę na rynku. Niestety nie należy się jednak spodziewać, że Mi 11 Ultra będzie modelem tanim, a cena prawdopodobnie będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku podstawowych wersji Mi 11. W należy spodziewać się ceny sięgającej nawet 6000 juanów (2000 juanów więcej niż najtańszy dostępny model Mi 11), co w Polsce, o ile urządzenie zostanie wprowadzone do oficjalnej dystrybucji w Polsce, może oznaczać cenę w okolicach 5000 złotych.

Back To Top