środa, 14 kwietnia, 2021
Ciekawostki

Co zrobić ze starym telefonem?

Telefony komórkowe to urządzenia, które nie starzeją się dobrze. Niemal co roku na rynku debiutują nowe urządzenia, które wyposażone są w jeszcze lepsze podzespoły i nowe technologie, które czynią z nich jeszcze bardziej użyteczne narzędzia do codziennej pracy, dostarczające przy tym dużą porcję rozrywki. Większość z nas decyduje się więc na wymianę telefonu nie rzadziej niż co dwa trzy lata, a nie brakuje również osób, które sięgają po nowe modele nawet co kilka miesięcy. Po zakupie nowego urządzeniu często pojawia się jednak problem, co zrobić ze starym urządzeniem. Zdarza się, że takie telefony często trafiają po prostu do szuflady, gdzie magazynowane są podobne im urządzenia, jednak zdecydowanie nie jest to najlepszy sposób na użycie starego telefonu. Co zatem można z nim zrobić?

Przekazanie telefonu innej osobie

Jest to dość oczywiste rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Często telefony, które nie spełniają już naszych wymagań mogą okazać się doskonałymi urządzeniami dla mniej wymagających użytkowników, takich jak nasi rodzice, dziadkowie, czy młodsze rodzeństwo, które i tak nie wykorzystałoby możliwości nowocześniejszych i znacznie droższych konstrukcji. Telefon oczywiście można również sprzedać, samemu wystawiając określone ogłoszenie na jednym z popularnych portali lub zanosząc je specjalistom do określonych punktów. Dzięki temu nasze urządzenie zyska nowe życie, trafiając do osoby, która nie chce wydawać zbyt wiele na nowy telefon.

Recykling

Jeśli urządzenie nie nadaje się już do używania, bo przykładowo jest mocno uszkodzone, można zanieść je do odpowiedniego punktu recyklingu, gdzie specjaliści odzyskają z niego wszystkie metale, które można ponownie użyć do produkcji nowszych urządzeń. Często organizowane są również charytatywne zbiórki, podczas których takie urządzenia są zbierane w dużych ilościach i sprzedawane dużym firmom, a zysk z takich akcji przeznaczany jest na szczytne cele. Wiele firm produkujących mobilne urządzenia i zajmujących się ich dystrybucją pozwala również na zostawienie starego urządzenia i jednocześnie do uzyskania w ten sposób określonej zniżki na nowe urządzenia z ich oferty.

 

Kamera

Nawet starsze telefony komórkowe bardzo często posiadają aparaty i mikrofony, które wciąż pozwalają na bardzo dobrą jakość transmisji dźwięku i obrazu, co można wykorzystać na przykład podczas nauczania zdalnego lub pracy on-line. Wystarczy pobrać na urządzenie stworzoną do tego celu aplikację, a możliwe jest za pomocą kilku kliknięć zamienienie telefonu w kamerę internetową i to zarówno przewodową jak i bezprzewodową, chociaż w tym drugim przypadku należy liczyć się z nieco większymi opóźnieniami. Na podobnej zasadzie telefon zamienić można w urządzenie do monitoringu, które będzie nagrywało wszystko co będzie działo się w jego zasięgu, a wbudowany akumulator pozwoli mu nawet przetrwać chwilowy brak prądu.

Urządzenie do zadań specjalnych

Nowy telefon szkoda zabierać ze sobą w miejsca, w których może on być narażony na poważne uszkodzenia, na przykład na trening lub do pracy w trudnych warunkach. W takich okolicznościach bez problemu będzie można wykorzystać starsze urządzenie, które dzięki łączności internetowej zapewni synchronizację z ważniejszym z naszych urządzeń. Wytrzymałość takiego urządzenia wzmocnić można również za pomocą specjalnych etui, które stosunkowo niskim kosztem pozwolą uzbroić się w naprawdę wytrzymały sprzęt, któremu upadki i rysy nie będą straszne, a jeśli nawet przesadzimy z testowaniem jego odporności, nie będzie nam go szkoda aż tak bardzo, jak byłoby to w przypadku nowego urządzenia.

Zegar/ramka na zdjęcie

Dzięki temu, że stary telefon, po który rzadko sięgamy można na stałe podłączyć do ładowarki, zmieniając określoną opcję w ustawieniach, urządzenie to można również wykorzystać jako ramkę, w której co jakiś czas będzie się zmieniało wyświetlane zdjęcie, lub jako nowoczesny zegar, który oprócz daty i godziny może pokazywać również warunki pogodowe lub powiadomienia z niektórych aplikacji. Również w tym przypadku pomocne okazują się aplikacje, które znaleźć można w popularnych sklepach. Nowsze telefony ze świeższymi odsłonami Androida można wykorzystać również jako inteligentne narzędzie do korzystania z możliwości asystenta Google. Telefon taki można również na stałe podłączyć do odtwarzacza muzyki i w ten sposób łatwiej zmieniać ulubione utwory.

Akcesoria zwiększające produktywność

Ze starego telefonu można w prosty sposób stworzyć również wiele innych narzędzi zwiększających produktywność. Dzięki specjalnym aplikacjom można wykorzystać go jako klawiaturę numeryczną, której wiele przenośnych komputerów i ultrabooków nie posiada. W podobny sposób telefony można wykorzystać jako dodatkowy wyświetlacz, chociaż rozwiązanie to sprawdza się lepiej w przypadku tabletów, a minusem niekiedy są również spore opóźnienia. Często stare telefony można wykorzystać również jako nawigację, korzystając z jednej z wielu aplikacji służących w tym celu. Często nawet nie ma konieczności sięgania po dodatkową kartę SIM, ponieważ wiele popularnych aplikacji tego typu pozwala nawet na korzystanie z nieco okrojonej funkcjonalności bez stałego dostępu do internetu.

Oczywiście są to tylko niektóre propozycje wykorzystania starszych telefonów i każdy może dla tego typu urządzenia znaleźć własne, jeszcze bardziej kreatywne rozwiązanie. Niepotrzebne telefony mogą dzięki temu zyskać drugie życie, a my możemy być dumni, że w pomogliśmy naszej planecie, zmniejszając ilość elektrośmieci.

Back To Top