poniedziałek, 18 stycznia, 2021
Porównania modeli

Samsung Galaxy A51 vs Galaxy M31s – który z nich wybrać?

Samsung jest obecnie jednym z najpopularniejszych i cieszących się największym uznaniem producentów telefonów komórkowych na świecie. Producent tak silną pozycję na rynku zawdzięcza między innymi bardzo dużej liczbie modeli, które skierowane są do odbiorców o zróżnicowanych wymaganiach. Miłośnicy nowych technologii i dopracowanych urządzeń z najwyższej półki sięgnąć mogą po najwydajniejsze modele z rodziny Galaxy Note i Galaxy S, które należą do najlepszych telefonów na rynku, a każda premiera wzbudza wielkie zainteresowanie wśród osób zainteresowanych nowymi technologiami. Mniej wymagający użytkownicy mogą natomiast sięgać po tańsze telefony ze średniej półki. Początkowo w Polsce producent, oprócz wspomnianych już flagowców, oferował jedynie telefony z rodziny Galaxy A, ale w ostatnim czasie do sprzedaży w Polsce i w Europie trafia również coraz więcej modeli, które należą do stworzonej początkowo z myślą o rynku azjatyckim modeli Galaxy M.

Sytuacja ta sprawiła, że w podobnych przedziałach cenowych znaleźć można nawet kilka telefonów koreańskiego giganta, a jednoznaczne stwierdzenie, który z nich jest lepszy, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają szerokiej wiedzy z zakresu technologii mobilnych, może być bardzo trudne. Z taką sytuacją spotkać się można między innymi szukając jak najlepszego telefonu za około 1600 zł. W niemal identycznej cenie nabywcy mogą zdecydować się na Samsunga Galaxy A51 lub Samsunga Galaxy M31s. Pozornie obydwa modele mogą wydawać się bardzo podobne do siebie, posiadają duże wyświetlacze z niewielkimi otworami na kamerę do selfie przy górnej ramce, a aparaty na pleckach umieszczone są na sporej czworokątnej wyspie. Również specyfikacja obydwu modeli może wydawać się bardzo podobna.

Czy któryś z tych modeli ma nad drugim jakąś istotną przewagę?

Na froncie obydwu urządzeń umieszczony jest wyświetlacz charakteryzujący się niemal takimi samymi właściwościami. Wyświetlacz w obydwu telefonach wykonany jest w technologii AMOLED, ma przekątną 6,5 cala i rozdzielczość 2400 x 1080 pikseli (Full HD+), co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 405 piksele na cal. W obydwu przypadkach przedni panel przed zarysowaniami chroni dodatkowo szkło Gorilla Glass 3. Samsung Galaxy A51 został jednak wyposażony w zauważanie węższe ramki, dzięki czemu wygląda atrakcyjniej niż wiele innych smartfonów, które kosztują nawet kilkukrotnie więcej. Cała konstrukcja 158.5 mm długości, 73.6 mm szerokości i 7.9 mm grubości. Samsung Galaxy M31s posiada natomiast nieco szersze ramki, które sprawiają, że urządzenie jest nieco większe. Telefon ten ma 159.3 mm długości, 74.4 mm szerokości i 9.3 mm grubości.

Różnica w grubości obydwu urządzeń wynika przede wszystkim z pojemności zastosowanych w nim akumulatorów. Przedstawiciel rodziny Galaxy A posiada ogniwo o pojemności 4000 mAh, które pozwoliło mu zachować zdecydowanie bardziej smukły design. Zwiększenie grubości o 1.4 mm pozwoliło jednak Samsungowi na zwiększenie pojemności akumulatora do 6000 mAh w Galaxy M31s. Tak duży akumulator powinien wystarczać nawet na dwa dni pracy z dala od gniazdka, a technologia zwrotnego ładowania umożliwia dzielenie się energią z innymi telefonami i akcesoriami. Urządzenie to zapewnia również wsparcie dla szybszego ładowania, które pozwala na dostarczane prądu z mocą 25 W, podczas gdy w Galaxy A51 wartość ta wynosi 15 W. Niestety żaden z modeli nie pozwala jednak na korzystanie z bezprzewodowego uzupełniania energii. Większa pojemność akumulatora sprawiła również, że Galaxy M31s waży aż 203 g, podczas gdy masa Galaxy A51 to zaledwie 172 g.

Ten sam procesor Exynos 9611!

Zarówno Samsung Galaxy A51, jak i Galaxy M31s, wyposażone są w ten sam procesor – Exynos 9611. Jest to autorski, ośmiordzeniowy układ stworzony przez tego producenta i wykonany w 10 nm procesie technologicznym, który współpracuje z grafiką Mali-G72 MP3. Układ ten zapewnia wydajność wystarczającą do płynnej i bezproblemowej pracy na co dzień, ale w tej półce cenowej bez problemu kupić można telefony wyposażone w wydajniejsze procesory. Sprzedawana w naszym kraju wersja Galaxy A51 wyposażona jest ponadto w 4 GB pamięci RAM, podczas gdy Samsung Galaxy M31s posiada 2 GB RAMu więcej. Obydwa modele posiadają po 128 GB miejsca na dane użytkownika, jednak w Galaxy M31s zastosowano pamięć w szybszym standardzie (UFS 2.1 vs UFS 2.0).

System Android 10 z nakładką OneUI!

Na pokładzie obydwu telefonów zainstalowany jest system Android 10 zmodyfikowany przez autorską nakładkę producenta OneUI. Oprogramowanie to należy do najbardziej cenionych modyfikacji systemu z zielonym robocikiem logo, a użytkownicy i recenzenci doceniają je między innymi ze względu na ujednolicony kształt i styl wszystkich ikon, atrakcyjny design i dużą liczbę dodatkowych funkcji, które sprawiają, że praca z telefonem może być zdecydowanie bardziej efektywna. Spodziewać się można również, że obydwa telefony w najbliższym czasie otrzymają także aktualizację do kolejnej wersji systemu Android, która oznaczona jest cyfrą 11.

Duże zalety modeli marki Samsung!

Wiele osób wybiera telefony Samsunga również przez to, że modele te wyposażone są w chwalone aparaty zapewniające duże możliwości fotograficzne. Obydwa porównywane dzisiaj modele mogą pochwalić się poczwórnymi aparatami fotograficznymi. Samsung Galaxy A51 wyposażony został w główną matrycę o rozdzielczości 48 Mpx ze światłem f/2.0. Podobnie jak inne konstrukcje tego typu, aparat ten pozwala na skorzystanie z technologii łączenia danych z czterech mniejszych pikseli w jeden większy dzięki czemu realna rozdzielczość zdjęć to 12 Mpx. Pozwala to przechwycić więcej światła i uzyskać dobrej jakości fotografie również w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Podobną technologię wykorzystuje również Samsung Galaxy M31s, jednak w jego przypadku wykorzystano większą matrycę o rozdzielczości 64 Mpx. Domyślna rozdzielczość zdjęć wynosi w tym przypadku 16 Mpx. Model ten posiada również nieco jaśniejszą przysłonę f/1.8. Niestety żaden z telefonów nie posiada optycznej stabilizacji obrazu, która jeszcze bardziej poprawiłaby jakość zdjęć po zmroku.

Zestaw dodatkowych aparatów w obydwu telefonach prezentuje się bardzo podobnie. Na pleckach telefonów umieszczono dodatkowy moduł szerokokątny o rozdzielczości 12 Mpx, który zapewnia pole widzenia o kącie aż 123 stopni. Kolejny sensor jest przeznaczony do zbierania danych o głębi, a jego rozdzielczość to 5 Mpx. W obydwu modelach producent zdecydował się także na dedykowaną kamerę do zdjęć makro, również o rozdzielczości 5 Mpx. Wiele osób uznaje jednak, że zamiast dwóch aparatów o niższych rozdzielczościach, lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie jednego teleobiektywu, który pozwalałby na uzyskanie dwukrotnego lub trzykrotnego zbliżenia. Na froncie obydwu telefonów, w niewielkim otworze, w górnej części wyświetlacza, znalazł się natomiast pojedynczy aparat do selfie i rozmów wideo, który pozwala na wykonywania autoportretów o rozdzielczości 32 Mpx.

Mocnym punktem obydwu telefonów może być zaplecze komunikacyjne. Pozwalają one na obsługę wszystkich popularnych standardów łączności bezprzewodowej; Wi-Fi, LTE, Bluetooth 5.0 i lokalizacji GPS. W obydwu telefonach nie zabrakło również NFC, które wykorzystywane może być między innymi do wykonywania płatności zbliżeniowych. Przewodowa łączność obydwu modeli obejmuje natomiast złącze USB typu C oraz gniazdo słuchawkowe Jack 3.5 mm. Obydwa modele wyposażone są również w pojedyncze głośniki multimedialne. Istotną dla wielu osób różnicą może być umieszczenia skanera odcisku palca. W Samsungu Galaxy A51 został on zintegrowany z wyświetlaczem, co jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym, ale w przypadku telefonów ze średniej półki cenowej często mniej dokładnym i wolniejszym od tradycyjnych czytników linii papilarnych, jakie znaleźć można na przykład w Samsungu Galaxy M31s, w którym element ten został umieszczony na bocznej krawędzi.

Obydwa telefony wykorzystują wykonane z tworzywa sztucznego ramki i tylne panele, co w oczach wielu osób może być poważnym minusem tych konstrukcji, ponieważ liczne telefony z tej półki cenowej wykorzystują znacznie lepsze materiały takie jak szkło i aluminium. Samsung Galaxy M31s dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych określanych jako Mirage Black, Mirage Blue oferujących ciekawe gradientowe przejścia. Galaxy A51 dostępny jest jednak w większej ilości wersji (Prism Crush Black, Prism Crush White, Prism Crush Blue, Prism Crush Pink). Ciekawym zabiegiem stylistycznym zastosowanym w tym modelu jest są jednak dwie przecinające się linie, które dzielą plecki telefonu na cztery części, z których każda odbija światło pod nieco innym kątem.

Ciężko się zdecydować? Dopasuj telefon do swoich potrzeb!

Nawet po bliższej analizie okazuje się, że Galaxy M31s i Galaxy A51 to telefony bardzo podobne i zbliżone do siebie możliwościami. Wykorzystują one podobne, cenione wyświetlacze AMOLED i rozbudowane poczwórne aparaty fotograficzne, chociaż Galaxy M31s posiada większą matrycę główną. Za zaletę tych modeli trudno nie uznać również kompletnego zaplecza komunikacyjnego. Za wydajność tych telefonów odpowiada ten sam procesor, jednak w Galaxy M31s został on połączony z większą ilością pamięci RAM. Model ten posiada również nieco szybszą pamięć wbudowaną i znacznie pojemniejszy akumulator 6000 mAh. Osoby, dla których najważniejsze jest sprawne działanie telefonu i długi czas pracy z dala od gniazdka powinny zdecydowanie wybrać Samsunga Galaxy M31s. Na korzyść Galaxy A51 przemawia jednak bardziej nowoczesny design oraz smuklejsza i poręczniejsza konstrukcja. Drobne różnice dotyczą również umieszczenia skanera odcisku palca, ale każdy użytkownik musi sam wybrać urządzenie, w którym zastosowano wygodniejsze dla niego rozwiązanie.

Back To Top