poniedziałek, 26 października, 2020
Poradniki

Jaki flagowy telefon wybrać w 2020 roku?

Flagowe telefony to urządzenia, które mają być bez dwóch zdań najlepszymi propozycjami dostępnymi na rynku. To właśnie tym telefonom najwięcej uwagi poświęcają media technologiczne, opisując dogłębnie wszystkie funkcje i szukając nawet najdrobniejszych niedociągnięć, to reklamy tych telefonów pojawiają się zdecydowanie najczęściej, zarówno w mediach, jak i na ulicach miast, to na ich rozwój producenci przeznaczają największe środki. Flagowe modele są po brzegi napełnione najnowocześniejszymi technologiami, najlepszymi podzespołami i najbardziej zaawansowanym oprogramowaniem. W ostatnich latach bardzo dużo uwagi poświęca się również aparatom, w jakie wyposażone są te modele. Dziś są one w stanie wykonać świetne zdjęcia nawet w niezbyt sprzyjających warunkach oświetleniowych, a na pleckach tych urządzeń umieszczane są nawet trzy lub cztery obiektywy. Telefony z najwyższej półki są również najdłużej wspierane i otrzymują aktualizacje do nowszych wersji oprogramowania nawet kilka lat po premierze. Umieszczenie wszystkiego co najlepsze w jednym telefonie wiąże się jednak z bardzo dużymi kosztami, dlatego flagowe urządzenia bardzo często kosztują 4000, 5000, a nawet 6000 zł, a wersje specjalne, z unikatowymi dodatkami są nawet jeszcze droższe.

Samsung Galaxy S20 Ultra

Samsung Galaxy S20 Ultra to bez dwóch zdań telefon bezkompromisowy, który w wielu aspektach przewyższa znacząco inne urządzenia dostępne w ofercie producenta, oraz flagowe urządzenia innych firm. Elementem, który jest charakterystyczny dla tego modelu, jest znajdująca się na pleckach telefonu olbrzymia wyspa, mieszcząca zaawansowane aparaty, które należą do najlepszych na rynku. Główna matryca pozwala na rejestrowanie obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości 108 Mpx. Aby uzyskać jak najlepszą jakość wykonywanych zdjęć oprogramowanie łączy dane z 9 pikseli w jeden, pozwalając tym samym na uzyskiwanie nieprzeciętnych fotografii o realnej rozdzielczości 12 Mpx. Technologia ta pozwala na przechwycenie przez matrycę znacznie większej ilości światła niż w innych modelach, dzięki czemu zdjęcia są bardzo dobre, nawet wtedy gdy w kadrze jest bardzo mało światła.

Równie zaawansowane jak główna matryca są również inne sensory zastosowane w tym modelu. Peryskopowy teleobiektyw współpracuje z matrycą o rozdzielczości aż 48 Mpx. Rozwiązanie to gwarantuje czterokrotny, bezstratny zoom optyczny, 10-krotny hybrydowy, oraz nawet 100-krotny zoom cyfrowy. Obydwa wymienione obiektywy współpracują z optyczną stabilizacją obrazu, oraz zaawansowanym autofocusem. Trzeci z zastosowanych sensorów zapewnia znacznie szersze pole widzenia i pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx. Na pleckach znalazło się również miejsce dla sensora ToF, który pozwala na precyzyjne mapowanie przestrzeni. Zestaw umieszczonych w tym urządzeniu aparatów dopełnia umieszczona na froncie pojedyncza kamera do selfie o rozdzielczości 40 Mpx, która również nalży do najlepszych przednich aparatów na rynku.

Umieszczona w niewielkim otworze kamera do selfie jest jedynym elementem, który zaburza symetrię olbrzymiego wyświetlacza o przekątnej 6,9 cala, który został zastosowany w tym modelu. Panel ten ma proporcje 20:9, oraz charakteryzuj się rozdzielczością 1440 x 3200 pikseli, która zapewnia wysokie zagęszczenie na poziomie 511 pikseli na cal. Dodatkową zaletą tego panelu jest również zwiększona do 120 Hz częstotliwość odświeżania obrazu, dzięki której animacje są zdecydowanie płynniejsze, a sposób poziom przyjemności zdecydowanie wyższy niż w przypadku urządzeń wyposażonych w ekrany o standardowej częstotliwości odświeżania na poziomie 60 Hz. Z przednim panelem urządzenia jest również zintegrowany czytnik linii papilarnych.

Listę podzespołów zastosowanych w tym modelu otwiera procesor Exynos 990, który współpracuje z grafiką Mali-G77 MP11. Jest to autorski układ Samsunga będący odpowiedzią na konkurencyjnego Snapdragona 865, który dostępny jest w Samsungach Galaxy S20 przeznaczonych między innymi na rynek amerykański. Obydwa układy cechuje podobnie wysoka wydajność i nawet najbardziej zaawansowani użytkownicy nie powinni na ten aspekt narzekać. Telefon jest także wyposażony w 12 GB lub nawet 16 GB pamięci RAM, oraz od 128 GB do 512 GB miejsca na dane użytkownika, w zależności od wybranej konfiguracji. Za odpowiednio długi czas pracy z dala od gniazdka odpowiada akumulator o pojemności 5000 mAh, który dodatkowo wspiera szybie ładowanie, nie tylko po kablu, ale również bezprzewodowo. Nie zabrakło także funkcji pozwalającej na dzielenie się energią z innymi osobami.

Samsung Galaxy S20 Ultra należy do największych telefonów komórkowych dostępnych na rynku. Model ten ma wymiary 166.9 x 76 x 8.8 mm i waży aż 222 g. Komfortowa obsługa jedną ręką jest więc wykluczona. Urządzenie jest wodoodporne, co potwierdza certyfikat IP68. Na pokładzie nie zabrakło obsługi popularnych standardów łączności, oraz modułów pozwalających obsługiwać rozwijającą się sieć 5G. Telefon nie posiada jednak złącza słuchawkowego, którego brak mogą jednak zrekompensować zaawansowane głośniki stereo. Po wyjęciu z pudełka telefon działa pod kontrolą Androida 10 zmodyfikowanego za pomocą autorskiej nakładki producenta One UI.

Dla osób, które bardziej cenią telefony komórkowe z mniejszymi wyświetlaczami producent przygotował również dwa mniejsze modele – Samsunga Galaxy S20 i S20 Plus. Oprócz bardziej kompaktowych rozmiarów, urządzenia te posiadają także mniej rozbudowane aparaty, bez peryskopowych teleobiektywów, oraz matryc o bardzo wysokich rozdzielczościach. Mniejsze są również zastosowane w tych modelach akumulatory. Wciąż są to jednak bardzo zaawansowane urządzenia, które bezapelacyjnie należą do najlepszych telefonów komórkowych dostępnych na rynku.

Samsung Galaxy Note 10+

Samsung Galaxy Note 10+ również jest jednym z najciekawszych telefonów jakie można kupić. Prezentuje się niepowtarzalnie i daje dostęp do dużej liczby ciekawych i przydatnych funkcji. Niemal cały przedni panel urządzenia wypełnia wyświetlacz Dynamic AMOLED o przekątnej aż 6,8 cala. Ma on proporcje 19:9 i może pochwalić się rozdzielczością 1440 x 3040 pikseli, która przekłada się na dość wysokie zagęszczenie na poziomie 498 pikseli na cal. Ze wszystkich stron otaczają go bardzo wąskie ramki, a w centralnej części, przy górnej krawędzi umieszczono niewielki otwór mieszczący w sobie kamerę do selfie o rozdzielczości 10 Mpx ze światłem f/2.2. Z przednim panelem w tym telefonie został zintegrowany także skaner odcisku palca, a ekran przed zarysowaniami chroni powłoka Gorilla Glass.

Sercem urządzenia jest nowy, autorski procesor producenta Samsung Exynos 9825, który wykonany jest w 7 nm procesie technologicznym. Procesor ten współpracuje z grafiką Mali-G76 MP12. Samsung Galaxy Note 10+ wyposażony jest także w 12 GB pamięci RAM, a na dane użytkownika, w zależności od wybranej wersji, przeznaczonych jest 256 GB lub 512 GB. Producent zdecydował się na zastosowanie w tym modelu baterii o pojemności 4300 mAh. Wspiera ona szybkie ładowanie o mocy aż 45 W,  bezprzewodowe ładowanie o mocy 15 W i ładowanie zwrotne o mocy 9 W. Po wyjęciu z pudełka telefon działa pod kontrolą Androida 9 Pie z nakładką One UI. Oprogramowanie od Samsunga uznawane jest za jedno z najlepszych na rynku.

Dużą zaletą urządzenia jest również poczwórny aparat umieszczony na pleckach. Pierwszy z obiektywów ma rozdzielczość 12 Mpx i wykorzystuje duże piksele o rozmiarze 1.4µm. Wyróżniającą się na tle konkurencji cechą tego modelu jest zmienna przysłona. W zależności od warunków oświetleniowych może ona przyjmować wartości f/1.5 lub f/2.4. Pierwsza z nich jest wykorzystywane do wykonywania zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych, a druga pomaga w uzyskiwaniu wyraźnych zdjęć przy dobrym oświetleniu. Głównemu obiektywowi towarzyszy teleobiektyw o rozdzielczości 12 Mpx ze światłem f/2.1. Pozwala on na uzyskanie bezstratnego, dwukrotnego zbliżenia. Trzeci z zastosowanych sensorów ma rozdzielczość 16 Mpx i współpracuje z szerokokątną optyką zapewniającą pole widzenia o kącie aż 123 stopni. Tym obiektywom towarzyszy również sensor ToF, który pozwala na dokładne mapowanie przestrzeni w 3D, i który jest wykorzystywany do wykonywania zdjęć z rozmytym tłem.

Samsung Galaxy Note 10+ posiada złącze USB typu C. Niestety jest to pierwszy flagowiec producenta z którego usunięto złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm. Na otarcie łez pozostają jednak głośniki stereo. Na pokładzie nie zabrakło także obsługi żadnego z popularnych standardów łączności, między innymi LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS, oraz NFC. Telefon może poszczycić się też wodoszczelnością i pyłoszczelnością, której gwarancją jest certyfikat IP68. Telefon ma wymiary 162,3 x 77,2 x 7,9 mm i waży 196 g. Zdecydowanie nie jest to więc konstrukcja dla osób, które szukają dla siebie kompaktowego urządzenia.

Huawei P40 Pro

Najświeższy model Chińskiej firmy, to bez dwóch zdań jeden z najlepszych i najbardziej zaawansowanych telefonów komórkowych dostępnych na rynku. Sercem urządzenia jest nowoczesny procesor HiSilicon Kirin 990 5G z grafiką Mali-G76 MP16. Jest to wydajny układ, który zapewni płynność działania, nawet w wymagających programach. Na naszym rynku najczęściej można spotkać się z wersją Huawei P40 Pro wyposażoną w 8 GB pamięci RAM i 256 GB miejsca na dane użytkownika. Niekiedy znaleźć można również tańszą lub droższą wersję z odpowiednio 128 GB lub 512 GB pamięci wbudowanej. Na pokładzie urządzenia zainstalowany jest najświeższy Android 10 z autorską nakładką producenta EMUI 10. Bardzo dużą bolączką tego modelu jest jednak brak usług Google, który często okazuje się bardzo problematyczny. Telefon jest wyposażony w dużą baterię o pojemności 4200 mAh. Wspiera ona szybkie ładowanie Huawei Super Charge o mocy 40 W i zaawansowane bezprzewodowe ładowanie o mocy 27 W. Możliwe jest także dzielenie się zgromadzoną energią z innymi urządzeniami, oraz bezprzewodowe ładowanie zwrotne, również o mocy 27W.

Niewątpliwie najbardziej zaawansowanym elementem, który budzi uznanie wielu użytkowników i recenzentów, jest zastosowany w tym modelu aparat fotograficzny. Huawei P40 jest między innymi niepodzielny liderem cenionego rankingu DxO Mark, który ocenia możliwości fotograficzne smartfonów. Na pleckach urządzenia, w sporych rozmiarów czworokątnej wyspie, w lewym, górnym rogu umieszczono cztery obiektywy. Pierwszy z nich, podobnie jak ten zastosowany w Huawei P40 ma rozdzielczość 50 Mpx, a piksele matrycy są zdecydowanie większe niż w większości modułów stosowanych, nawet we flagowych telefonach konkurencji. Obok niego znalazło się również miejsce na peryskopowy teleobiektyw, który pozwala na wykonywanie zdjęć nawet z pięciokrotnym, bezstratnym zbliżeniem o rozdzielczości 12 Mpx. Obydwa obiektywy są wspierane przez zaawansowaną optyczną stabilizację obrazu. Trzeci obiektyw umieszczony na pleckach urządzenia zapewnia znacznie szersze pole widzenia niż standardowe i ma bardzo wysoką rozdzielczość – 40 Mpx. Aby uzyskać jak najlepszą jakość zdjęć dane z czterech pikseli są łączone w jeden większy, dzięki czemu matryca może przechwycić więcej światła. Czwarty z zastosowanych sensorów to innowacyjny czujnik ToF, który pozwala między innymi na precyzyjne mapowanie przestrzeni, nawet w całkowitej ciemności. Działanie całego modułu aparatu wspiera również bardzo zaawansowane oprogramowanie, dzięki któremu każdy użytkownik wykona dokładnie takie zdjęcie, jakiego oczekuje.

Mocnym punktem telefonu Huawei P40 Pro jest również wyświetlacz zastosowany w tym urządzeniu. Producent zastosował w nim innowacyjną konstrukcję zagiętą aż z czterech stron. Dzięki temu telefon wygląda bardzo nowocześnie i ma bardzo atrakcyjny stosunek powierzchni wyświetlacza do przedniego panelu. W lewym, górnym rogu wyświetlacza umieszczony został otwór mieszczący podwójną kamerę do selfie. Sam wyświetlacz wykonany został w technologii OLED, dzięki czemu możliwe było zintegrowanie z nim optycznego skanera odcisku palca. Ekran ma przekątną 6,58 cala i rozdzielczość 1200 x 2640 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 441 pikseli na cal. Ważną zaletą wyświetlacza jest również podniesiona do 90 Hz częstotliwość odświeżania obrazu. Dzięki temu animacje są płynniejsze, a odczucia związane z korzystaniem z telefonu przyjemniejsze.

We flagowym modelu nie mogło zabraknąć obsługi wszystkich popularnych standardów łączności, oraz podzespołów, które w niedalekiej przyszłości umożliwią korzystanie z możliwość jakie oferują rozwijające się dopiero sieci 5G. Niestety telefon nie posiada złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm, ale użytkownicy tego modelu otrzymują w zamian port podczerwieni, który pozwala na wykorzystywanie telefonu jako pilota, na przykład do telewizora. Obudowa telefonu jest uszczelniona, co pozwoliło na uzyskanie certyfikatu IP68. Dzięki zastosowaniu bardzo wąskich ramek i zagiętego wyświetlacza telefon udało się zamknąć w stosunkowo kompaktowej bryle, która ma wymiary 158.2 x 72.6 x 9 mm. Masa całej konstrukcji nie jest jednak mała i wynosi natomiast aż 209 g.

Dla osób, które nie potrzebują tak zaawansowanego urządzenia, oraz cenią praktyczne zalety płaskiego wyświetlacza bardzo dobrym wyborem może okazać się mniejszy i tańszy Huawei P40. Zastosowany w nim ekran jest wyraźnie mniejszy, nie ma zagiętych krawędzi, oraz został okrojony z wyższej częstotliwości odświeżania. Główna matryca aparatu jest taka sama, ale pozostałe wypadają na tle droższego modelu zauważalnie słabiej. Huawei P40 posiada także nieco mniejszy akumulator, bez możliwości skorzystania z bezprzewodowego uzupełniania energii, oraz niższy certyfikat zabezpieczenia przed wodą i pyłami. Wciąż jest to jednak jeden z najwydajniejszych i najlepszych telefonów na rynku, a dodatkową zaletą w porównaniu z Huawei P40 Pro jest także zdecydowanie niższa cena.

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro to najbardziej zaawansowany obecnie telefon Apple. Na froncie urządzenia umieszczono wyświetlacz AMOLED określany mianem Super Retina XDR. Charakteryzuje się on przekątną 5,8 cala i proporcjach 19,5:9, który oferuje rozdzielczość 2436 na 1125 pikseli przy 458 pikselach na cal. Wyświetlacz ze wszystkich stron otaczają bardzo wąskie ramki, ale w jego górnej części znalazło się charakterystyczne, dość duże wcięcie. Wielkość tego elementu jest jednak uzasadniona. Oprócz aparatu do selfie i głośnika do rozmów, umieszczono w nim sensory odpowiedzialne za skanowanie twarzy użytkownika w 3D.

iPhone 11 Pro wykorzystuje sześciordzeniowy procesor Appla A13. Nie zabrakło także rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Dużą zaletą tego telefonu jest również znacznie dłuższa praca z dala od gniazdka, szczególnie w pooraniu z poprzednimi modelami. Telefon wspiera także szybkie ładowanie o mocy 30 W. Na pokładzie nie zabrakło również funkcji ładowania bezprzewodowego. Co ważne w pudełku razem z telefonem nabywcy znajdą także odpowiednią szybką ładowarkę o mocy 18 W, co jest zauważalną poprawą w stosunku do wcześniejszych modeli, do których dołączona była bardzo wolna ładowarka o mocy zaledwie 5 W.

Za możliwości fotograficzne iPhone 11 Pro odpowiada potrójny aparat umieszczony na pleckach. Pierwszy z obiektywów pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx ze światłem f/1.8. Obok niego zastosowano teleobiektyw, który zapewnia dwukrotny bezstratny zoom optyczny i nawet 10-krotny hybrydowy. Ten obiektyw również rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpx, ale wykorzystuje przysłonę f/2.0. Obydwa obiektywy są także wyposażone w optyczną stabilizację obrazu. Na pokładzie nie zabrakło również aparatu z szerokokątną optyką. Również on rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpx, ze światłem f/2.4. Niestety obiektyw ten nie posiada optycznej stabilizacji obrazu. Na froncie, we wcięciu, znalazło się miejsce dla pojedynczej kamery do selfie, która rejestruje obrazy o rozdzielczości 12 Mpx. Rozbudowane oprogramowanie troszczy się o to, aby zdjęcia były jak najlepsze, niezależnie od warunków.

iPhone 11 obsługuje LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS oraz NFC. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że pokładzie nie ma złącza słuchawkowego. Odbiór multimediów poprawiają jednak głośniki stereo i zaawansowany silnik wibracyjny. Producent zadbał także o to, aby telefon spełniał normy wodo- i pyłoszczelności, co potwierdza certyfikat IP68. iPhone 11 Pro powinien bez problemu wytrzymać zanurzenie na głębokości nawet 4 m, przez 30 minut. Dzięki zastosowaniu niezbyt dużego wyświetlacza i wąskich ramek telefon jest dość kompaktowy – ma 144 mm długości, 71,4 mm szerokości, 8,1 mm grubości i waży 188 g. Konstrukcja telefonu została wykonana z teksturowanego matowego szkła i stali nierdzewnej.

Dla osób, które lubią telefony z większymi wyświetlaczami, dającymi większą powierzchnię do konsumpcji multimediów, oraz pracy z wieloma aplikacjami, przygotowany został model z dopiskiem „Max”. Oprócz większego wyświetlacza i większego akumulatora, pozostałe elementy specyfikacji, w tym potrójny aparat są takie same jak w przypadku urządzenia wyposażonego w zdecydowanie mniejszy wyświetlacz.

Xiaomi Mi 10 Pro

Chińska firma przez wiele lat była kojarzona przede wszystkim z bardzo atrakcyjnymi cenami które sprawiały, że nawet flagowe urządzenia Xiaomi były kilkukrotnie tańsze niż podobne urządzenia konkurencyjnych firm. W tym roku Chińczycy postanowili jednak stworzyć w pełni flagowy smartfon, pozbawiony wymuszonych niską ceną kompromisów. Za odpowiednią moc obliczeniową w przypadku tego modelu odpowiada najwydajniejszy z dostępnych obecnie procesorów – Qualcomm Snapdragon 865 z grafiką Adreno 650. Dodatkowo model ten jest wyposażony, w zależności od wersji w 8 GB lub 12 GB szybkiej pamięci RAM, oraz od 128 GB do nawet 512 GB miejsca na dane użytkownika. Na pokładzie urządzenia zainstalowany jest system Android 10 zmodyfikowany za pomocą rozbudowanej nakładki chińskiego producenta MIUI 11.

Na froncie urządzenia umieszczony został bardzo duży wyświetlacz AMOLED, który ma przekątną 6,67 cala. Rozdzielczość tego panelu to standardowe 1080 x 2340 pikseli, które przekłada się na niespełna 400 pikseli na cal. Ramki otaczające ekran ze wszystkich stron są bardzo wąskie, wyświetlacz posiada mocno zaokrąglone krawędzie, a w lewym górnym rogu umieszczony został niewielki otwór mieszczący kamerę do selfie o rozdzielczości 20 Mpx. Ważną cechą, która może okazać się jednak największym plusem tego urządzenia jest częstotliwość odświeżania obrazu na poziomi 90 Hz, dzięki czemu wszystkie animacje są dużo bardziej przyjemne dla oka. Z wyświetlaczem w tym modelu został również zintegrowany skaner odcisku palca, a zarówno przedni, jak i tylny panel są wykonane ze szkła pokrytego dla zabezpieczenia przed uszkodzeniami powłoką Gorilla Glass 5.

Urządzenia Xiaomi nigdy nie były kojarzone z najwyższą jakością wykonywanych fotografii, ale Xiaomi Mi 10 Pro to urządzenie, które może całkowicie zmienić postrzeganie firmy w tej kategorii. Na pleckach telefonu umieszczono poczwórny aparat główny. Pierwszy z sensorów umieszczonych na pleckach ma rozdzielczość 108 Mpx, co przy wykorzystaniu łączenia czterech pikseli w jeden pozwala przechwycić bardzo dużo światłą i wykonywać imponujące zdjęcia o rzeczywistej rozdzielczości 27 Mpx. Obok niego umieszczono również szerokokątny obiektyw, który rejestruje obrazy o rozdzielczości 20 Mpx, oraz dwa teleobiektywy. Pierwszy z nich współpracuje z sensorem o rozdzielczości 12 Mpx i zapewnia bezstratne dwukrotne zbliżenie. Drugi jest natomiast wyposażony w 8 Mpx matrycę i zapewnia 3,7- krotne zbliżenie bezstratne i pięciokrotne hybrydowe. Zestaw obiektywów jest więc bardzo uniwersalny, a działanie całego modułu wspiera również rozbudowane oprogramowanie.

Xiaomi Mi 10 Pro został wyposażony w akumulator o pojemności 4500 mAh, który wspiera szybkie ładowanie o mocy 50 W, szybkie ładowanie bezprzewodowe o mocy 30 W, oraz zwrotne bezprzewodowe ładowanie innych urządzeń z mocą 5 W. Wzorem innych firm, Xiaomi nie wyposażyło tego urządzenia w złącze słuchawkowe. W obudowie znalazło się jednak miejsce na dobrej jakości głośniki stereo,  oraz port podczerwieni, pozwalający na wykorzystywanie telefonu jako pilota do telewizora. Model ten pozwala również na obsługę wszystkich popularnych standardów łączności, w tym NFC do płatności zbliżeniowych, oraz rozwijającej się dopiero sieci 5G. Cała konstrukcja nie jest jednak w pełni uszczelniona i producent deklaruje tylko odporność na zachlapanie, a tym, którzy zdecydują się na ten model pozostaje jedynie ostrożność w kontaktach z wodą. Cała bryła urządzenia ma wymiary 162.5 x 74.8 x 9 mm i waży 202 g. Xiaomi Mi 10 Pro jest więc bez wątpienia telefonem dużym i ciężkim.

Dla osób z mniej zasobnym portfelem Xiaomi przygotowało również wersję bez dopisku „Pro” w nazwie, która posiada większy akumulator, wolniejsze ładowanie, oraz mocno okrojony aparat główny. Pierwsza matryca o rozdzielczości 108 Mpx jest co prawda w obydwu przypadkach taka sama, ale szeroki kąt nie jest tak dobry, a zamiast teleobiektywów producent wykorzystał słabej jakości obiektywy do zdjęć macro, oraz do zbierania danych o głębi. Bardziej rozbudowanym aparatem, ale słabszymi podzespołami i gorszym wyświetlaczem może się natomiast pochwalić zaprezentowany kilka miesięcy wcześniej Xiaomi Mi Note 10, który również może okazać się ciekawą alternatywą dla najdroższego, flagowego urządzenia w ofercie firmy.

OnePlus 8 Pro

OnePlus to firma, która już od kilku lat kojarzona jest z jednymi z najszybszych telefonów na rynku. Wcześniejsze modele tego producenta często posiadały jednak wiele braków, takich jak przeciętne aparaty, brak certyfikowanej wodoszczelności, czy brak ładowania bezprzewodowego. Najnowszy model zdaje się naprawiać te braki i dawać użytkownikom olbrzymie możliwości. Flagowe podzespoły; Snapdragon 865 z grafiką Adreno 650, do 12 GB pamięci RAM i 256 GB miejsca na dane użytkownika nikogo nie powinno dziwić. Świetną optymalizację i płynne działanie urządzenia gwarantuje natomiast Android 10, rozbudowany przez nakładkę Oxygen OS, która daje użytkownik wiele rozbudowanych możliwości i zdaniem wielu osób należy do najlepszych modyfikacji systemu z zielonymi robocikiem dostępnych na rynku. Za odpowiednio długi czas pracy z dala od gniazdka odpowiada akumulator o pojemności 4510 mAh. Za jak najkrótszy czas ładowania odpowiada natomiast autorska technologia szybkiego ładowania o mocy 30W, oraz, zastosowana po raz pierwszy w historii firmy, technologia bezprzewodowego uzupełniania energii o takiej samej mocy. Zestaw uzupełnia bezprzewodowe ładowanie zwrotne.

Ubiegłoroczny OnePlus 7 Pro był pierwszym telefonem, który na szeroką skalę rozpropagował wyższe niż 60 Hz częstotliwości odświeżania. W tym roku firma idzie jeszcze o krok dalej i najnowszy model wyposażony jest w wyświetlacz AOLED, którego częstotliwość odświeżania wynosi nie 90 Hz, ale aż 120 Hz. Gwarantuje to niezwykłą płynność wszystkich animacji w interfejsie i współpracujących aplikacjach. Podobnie jak w wielu innych flagowych telefonach ostatniego roku, także w OnePlus 8 Pro znajdziemy wyświetlacz z niewielkim otworem mieszczącym pojedynczą kamerę na selfie. Ma on przekątną 6,78 cala i rozdzielczość 1440 x 3168 pikseli, która przekłada się na zagęszczenie punktów na poziomie 513 pikseli na cal. Z przednim panelem jest również zintegrowany bardzo dobry skaner odcisku palca, a przed zarysowaniami chroni go powłoka Gorilla Glass.

OnePlus z modelu na model stara się również ulepszać stosowane w swoich urządzeniach aparaty. Najnowsza propozycja z portfolio firmy posiada poczwórny aparat umieszczony na pleckach. Pierwszy z obiektywów ma rozdzielczość 48 Mpx, a jego główną zaletą są duże piksele, które zwłaszcza w połączeniu z technologią scalającą cztery piksele w jeden, pozwalają uchwycić bardzo dobre ujęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Podobną rozdzielczość, ale mniejsze piksele posiada również matryca współpracująca z optyką gwarantującą szersze pole widzenia. Ponadto w telefonie zastosowano 8 Mpx teleobiektyw z trzykrotnym bezstratnym zbliżeniem, oraz 5 Mpx obiektyw, którego zdaniem jest zbieranie danych o głębi i uzyskiwanie zdjęć z ciekawym efektem rozmytego tła.

OnePlus 8 Pro posiada moduły pozwalające na korzystanie z wszystkich popularnych standardów łączności, oraz z wprowadzanej powoli na całym świecie do użytku sieci 5G. Model ten posiada również głośniki stereo, ale niestety na pokładzie zabrakło miejsca dla złącza Jack 3,5 mm. OnePlus 8 Pro jest również pierwszym modelem w historii firmy, który posiada wodoszczelność potwierdzoną certyfikatem IP68. Dzięki zastosowaniu bardzo wąskich ramek, oraz wydłużonych proporcji ekranu telefon jest węższy i lżejszy od poprzednika, który posiadał mniejszy wyświetlacz i akumulator. OnePlus 8 Pro ma wymiary 165.3 x 74.4 x 8.5 mm i waży 199 g. Wciąż trudno nazwać go więc urządzeniem kompaktowym.

Google Pixel 4XL

Telefony Google to bez dwóch zdań jedne z najlepszych urządzeń działających pod kontrolą Androida, jakie dostępne są na rynku. Google Pixel 4 XL  jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 855 z grafiką Adreno 640, 6 GB pamięci RAM i 64 lub 128 GB pamięci wbudowanej. Na przednim panelu został umieszczony wyświetlacz wykonany w technologii P-OLED o przekątnej 6,3 cala, który ma proporcje 19:9 i wysoką rozdzielczość 1440 x 3040 pikseli. Przekłada się to na bardzo dobre zagęszczenie na poziomie 537 pikseli na cal. W telefonie zastosowano również panel, który pozwala na korzystanie z podwyższonej do 90 Hz częstotliwości odświeżania obrazu, który gwarantuje znacznie płynniejsze animacje, oraz przyjemniejsze korzystanie z telefonu.

Ramki otaczające wyświetlacz z wszystkich stron nie są tak wąskie jak we flagowych modelach konkurencji, a nad ekranem umieszczono znacznych rozmiarów ramkę, na której znalazł się głośnik o rozmów, aparat do selfie, który pozwala na wykonywanie autoportretów o rozdzielczości 8 Mpx, oraz zaawansowany sensor do skanowania przestrzeni w 3D. Umożliwia on korzystanie z zaawansowanego rozpoznawania twarzy, podobnego do tego znanego z modeli Apple, oraz sterowanie telefonem za pomocą gestów. Niestety telefon wygląda przez to niezbyt nowocześnie i niesymetrycznie. Google nie zdecydowało się w przypadku tego modelu na skaner odcisku palca zintegrowany z przednim panelem urządzenia, dlatego użytkownicy nie mają dla odblokowanie twarzą żadnej alternatywy.

Najmocniejszą stroną telefonów od Google jest oprogramowanie. Od razu po wyjęciu z pudełka telefon działa pod kontrolą najświeższego Androida 10, który w połączeniu z flagowymi podzespołami i dobrą optymalizacją działa świetnie w każdych okolicznościach. Dodatkowo użytkownicy teflonu mają również gwarancję, że jako pierwsi otrzymają dostęp do kolejnych wersji oprogramowania, w tym do wczesnych, testowych wersji. Dodatkowo urządzenia przez bardzo długi czas otrzymują również sprawnie comiesięczne poprawki zabezpieczeń.

Na pleckach urządzenia umieszczony został podwójny aparat główny na charakterystycznej czworokątnej wyspie. Pierwszy z zastosowanych sensorów pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx przy jasnej przysłonie f/1.7, a współpracująca z nim optyka zapewnia standardowe pole widzenia. Drugi z aparatów pozwala na uzyskanie dwukrotnego, bezstratnego zbliżenia i wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 16 Mpx. Działanie obydwu sensorów jest wspierane przez zaawansowany autofocus z detekcją fazy i optyczną stabilizację obrazu. Jakość wykonywanych zdjęć poprawia również oprogramowanie, które należy do najbardziej rozbudowanych i zaawansowanych na rynku. Niestety Google nie zdecydowało się na zastosowanie w tym modelu szerokokątnego obiektywu, który również może być bardzo użyteczny.

Za odpowiednio długi czas pracy z dala od gniazdka odpowiada wbudowany akumulator o pojemności 3700 mAh. Producent daje możliwość korzystania z szybkiego przewodowego ładowania o mocy 18 W, lub skorzystania z bezprzewodowego uzupełniania energii zgodnego ze standardem Qi. Do przewodowego ładowania wykorzystywane jest złącze USB typu C. Niestety Google po raz kolejny zdecydowało się na usunięcie z telefonu złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm. Na otarcie łez użytkownikom pozostają jedynie głośniki stereo, które zdaniem wielu użytkowników i recenzentów należą do najlepszych na rynku. Pixel 4 XL jest również wyposażony w jeden z najlepszych systemów wibracyjnych spośród wszystkich telefonów z Androidem dostępnych na rynku. Na pokładzie urządzenia nie zabrakło również obsługi popularnych standardów łączności, takich jak Wi-Fi, LTE, Bluetooth 5.0 i NFC. Cała konstrukcja ma 160,4 mm długości, 75,1 mm szerokości i 8,2 mm grubości, a jej masa wynosi 193 g. Telefon jest również odporny na zanurzenie w wodzie i zakurzenie, co potwierdza certyfikat IP68.

Dla miłośników bardziej kompaktowych urządzeń przygotowany został natomiast Google Pixel 4. Jest on wyposażony w wyraźnie mniejszy wyświetlacz o przekątnej 5,8 cala i o niższej rozdzielczości Full HD+ (1080 x 2280 pikseli), która przekłada się na zagęszczenie na poziomie 444 pikseli na cal. W mniejszym modelu zastosowano również zdecydowanie mniej pojemny akumulator, który może pomieścić zaledwie 2800 mAh energii elektrycznej. W połączeniu z wyświetlaczem o wyższej częstotliwości odświeżania, ogniwo to wystarcza zaledwie na kilka godzin użytkowania telefonu. Pozostałe elementy specyfikacji obydwu modeli, w tym procesor i aparaty są identyczne. Obydwa urządzenia łączy również taki sam design.

Sony Xperia 5

Sony to producent, który bardzo konsekwentnie stawia na swoje autorskie rozwiązanie i nie podąża ślepo za obowiązującymi trendami. Owocem takiej filozofii jest flagowy model, który trafił na rynek jako Sony Xperia 5. Jest to kolejny, po Xperii 1 telefon, który wyróżnia się ekranem o bardzo wydłużonych, kinowych proporcjach 21:9. Sony wykorzystało panel OLED o przekątnej 6,1 cala. Wyświetlacz charakteryzuje się rozdzielczością Full HD+ (1080 x 2520 pikseli), która przekłada się na zagęszczenie na poziomie 449 pikseli na cal. Ramki wokół wyświetlacza są dość wąskie, na górnej znalazło się jednak miejsce dla aparatu do selfie i głośnika. Przedni panel urządzenia przed uszkodzeniami chroni również szkło Gorilla Glass 6.

Zastosowanie wyświetlacza o proporcjach 21:9 i o wysokiej rozdzielczości wskazuje na to, że głównym przeznaczeniem telefonu jest wygodne oglądanie filmów. Kinowe produkcje także są tworzone w takim właśnie formacie. Odbiór multimediów poprawia także obecność głośników stereo i zaawansowanego systemu wibracji. Niestety na pokładzie zabrakło miejsca dla złącza słuchawkowego. Sony nie zdecydowało się, tak jak inni producenci, na zintegrowanie z przednim panelem skanera odcisku palca, stąd został on umieszczony na bocznej krawędzi urządzenia.

Sony wyposażyło swój najnowszy model w potrójny aparat główny umieszczony na pleckach. Pierwszy, standardowy obiektyw umożliwia wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx ze światłem f/1,6 i z dużymi pikselami o rozmiarze 1,4 µm. Drugi to teleobiektyw, który zapewnia dwukrotny bezstratny zoom, o tej samej rozdzielczości. Obydwa obiektywy są wykorzystują zaawansowany autofokus i pięcioosiową stabilizację obrazu. Trzeci sensor, także o rozdzielczości 12 Mpx pozwala na wykonanie zdjęć ze znacznie szerszym polem widzenia. Na froncie zastosowano natomiast sensor, który pozwala na rejestrowanie obrazów o maksymalnej rozdzielczości 8 Mpx. 

Sercem Xperii 5 jest procesor Qualcomm Snapdragon 855. W telefonie tym współpracuje on z 6 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika. Bateria, w jaką został wyposażony ten telefon ma niezbyt imponującą pojemność 3140 mAh i wspiera szybkie ładowanie o mocy 18W. Japończycy są jednak znani z dobrej optymalizacji swoich telefonów pod kątem energooszczędności, dlatego nikt nie powinien narzekać na przesadnie krótki czas pracy telefonu z dala od gniazdka. Wiele osób może żałować natomiast, że Sony Xperia 5 nie daje możliwości skorzystania z możliwości bezprzewodowego uzupełniania energii. Do użytkowników telefon trafia z zainstalowanym Androidem 9 Pie na pokładzie.

Producent zapewnia, że Na pokładzie nie zabrakło również obsługi popularnych standardów łączności – Wi-Fi a/b/g/n/ac, LTE, Bluetooth 5.0, lokalizacji GPS i NFC do płatności zbliżeniowych. Przez zastosowanie wyświetlacza o proporcjach 21:9 telefon jest dość długi (158 mm), ale za to stosunkowo wąski (68 mm). Bryła telefonu ma 8,2 mm grubość i waży 164 g. Osoby o mniejszych dłoniach z pewnością docenią niewielką szerokość urządzenia, dzięki której można je wygodnie obsłużyć przy wykorzystaniu tylko jednej ręki.

LG V60 ThinQ

Koreańska firma nie ma obecnie tak silnej pozycji na rynku jak jeszcze kilka lat temu. Silna konkurencja ze strony chińskich firm bardzo negatywnie wpłynęła na sprzedaż niezbyt tanich urządzeń LG. Firma nie zamierza jednak składać broni i wciąż prezentuje nowe modele. Jedną z najciekawszych ofert z portfolio firmy jest najnowszy flagowy modele LG V60 ThinQ. Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń z podobnego segmentu cenowego, w telefonie tym znajdziemy procesor Qualcomm Snapdragon 865 z grafiką Adreno 650, 8 GB pamięci RAM i 256 GB miejsca na dane użytkownika. Układ ten zapewnia bardzo wysoką wydajność, a zastosowany procesor umożliwia również obsługę rozwijającej się dopiero sieci 5G, pozwalającej na szybką transmisję danych. Bateria, jaką zastosowano w tym urządzeniu charakteryzuje się pojemnością 5000 mAh, a szybkie ładowanie akumulatora ułatwia zastosowanie technologii Quick Charge 4+, oraz bezprzewodowego ładowania.

Na froncie telefonu umieszczony został bardzo duży wyświetlacz OLED, który ma przekątną 6,8 cala i rozdzielczość 1080 x 2460 pikseli, która gwarantuje zagęszczenie na poziomie 395 pikseli na cal. Wyświetlacz jest dodatkowo chroniony przed uszkodzeniami szkłem Corning Gorilla Glass 5. Telefon spełnia również normy wodoszczelności i pyłoszczelności, potwierdzone certyfikatem IP68. Odporność na trudne warunki gwarantuje natomiast militarny certyfikat odporności. Na pokładzie nie zabrakło również skanera odcisku palca zintegrowanego z wyświetlaczem. Dla osób, którym 6,8 cala nie wystarcza do swobodnego i komfortowego korzystania z urządzenia LG przygotowało dodatkowe etui Dual Screen, które pozwala w prosty sposób dwukrotnie zwiększyć powierzchnię przeznaczoną do wyświetlania różnorodnych treści. Jest to bardzo użyteczny dodatek, który stanowi dobrą alternatywę dla rozwijających się dopiero składanych telefonów z elastycznymi wyświetlaczami. Nawigowanie po wyświetlaczu ułatwić może również dodatkowy rysik. Obydwa akcesoria są jednak sprzedawane osobno i chcąc w pełni wykorzystać możliwości tego telefonu należy przygotować się na dodatkowy wydatek.

Na pleckach urządzenia umieszczony został potrójny aparat główny. Główny sensor pozwala na rejestrowanie obrazów o maksymalnej rozdzielczości 64 Mpx. Jego działanie wspiera zaawansowany autofocus, oraz  optyczna stabilizacja obrazu. Takich dodatków nie posiada natomiast drugi z zastosowanych aparatów. Posiada on optykę zapewniającą znacznie szersze ople widzenia, a jego rozdzielczość to 13 Mpx. Zestaw umieszczonych na pleckach sensorów uzupełnia sensor ToF, wykorzystywany do mapowania przestrzeni w 3D. Możliwości fotograficzne urządzenia byłyby zdecydowanie bardziej rozbudowane, gdyby użytkownicy otrzymywali również możliwość skorzystania z dodatkowego teleobiektywu, ale niestety LG nie zdecydowało się na taki krok. Na froncie urządzenia, w niewielkim wcięciu w kształcie kropli wody znalazła się natomiast kamera do selfie, która ma rozdzielczość 10 Mpx. Elementem, który zdecydowanie wyróżnia LG V60 ThinQ na tle konkurencyjnych modeli jest obecność złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm. Za poprawę odczuć podczas słuchania muzyki odpowiada natomiast zastosowany w tym modelu dedykowany przetwornik audio. Koreańczycy wyposażyli swój najnowszy flagowy model również w zaawansowane głośniki stereo, oraz moduły pozwalające na obsługę wszystkich popularnych standardów łączności. Cała bryła urządzenia ma wymiary 169.3 x 77.6 x 8.9 mm i waży 218 g.

Najlepsze smartfony 2020!

Oferta flagowych telefonów, konkurujących o miano najlepszego urządzenia na rynku jest bardzo bogata, a o wszystkich funkcjach poszczególnych modeli można opowiadać w nieskończoność. Każdy, kto szuka telefonu z najwyższej półki cenowej nie powinien więc mieć problemów ze znalezieniem telefonu, który w stu procentach spełni jego wymagania. Każdy producent stara się również, aby jego model wyróżniał się na tle konkurencji jakąś wyjątkową cechą. W Samsungu jest to rozbudowana nakładka i aparat z niezwykłym zoomem, Huawei stawia przede wszystkim na możliwości fotograficzne i design, Apple oprócz dopracowanego oprogramowania, daje poczucie przynależności do określonej grupy społecznej, OnePlus stara się trafić do miłośników błyskawicznej pracy, Sony kinowych filmów i seriali, a LG wysokiej jakości dźwięku. Xiaomi udowadnia natomiast, że potrafi stworzyć kompletny smartfon, który w niczym nie odstaje od flagowych propozycji konkurencji. Niedługo do sprzedaży w Polsce mogą trafić również inne urządzenia z najwyższej półki cenowej, takie jak odświeżona Sony Xperia 1 II, Motorola Edge+ z mocno zakrzywionym wyświetlaczem, Oppo Find X2, któremu niczego nie brakuje by konkurować z podobnie wycenionymi modelami, oraz Pocpohone F2 i Realme X2 Pro, które mogą powalczyć o pieniądze klientów, którym zależy na atrakcyjnym stosunku wydajności do ceny. Wielkimi krokami zbliża się również premiera iPhone 12 Pro, który może stać się kolejnym ważny dla Apple modelem.

Back To Top