wtorek, 11 sierpnia, 2020
Ciekawostki

Wyszukiwanie obrazem Android!

Oprogramowanie, które na naszych telefonach instalują ich producenci zawiera coraz to więcej funkcji i pozwala jeszcze lepiej wykorzystać możliwość naszych urządzeń. Jedną z najciekawszych funkcji jest możliwość wyszukiwania obrazem, która pozwala w szybki sposób znaleźć nam w zasobach Internetu interesujące nas zagadnienie. Najbardziej popularnym rozwiązaniem tego typu jest obiektyw Google. Po zeskanowaniu obrazu umożliwia on znalezienie interesujących nas fraz w Google. Przykładowo, jeśli otrzyma on zdjęcie jakiejś rośliny lub zwierzęcia w kilka sekund będziemy znali jego nazwę i będziemy w posiadaniu wszystkich niezbędnych informacji. Po wczytaniu zdjęcia jakiegoś ubrania lub dodatku zostaniemy przekierowani do ofert z podobnymi produktami, a tekst w innym języku może być szybko przetłumaczony na ten, którym posługujemy się na co dzień.

Jednym ze sposobów na korzystanie z obiektywu Google jest zainstalowanie na naszym urządzeniu odpowiedniej aplikacji. Bez większego wysiłku znaleźć można ją w sklepie Google Play, a w przypadku wielu producentów oprogramowanie to może być również fabrycznie zainstalowane na naszym urządzeniu od razu po wyjęciu z pudełka. Niektórzy producenci umieszczają funkcjonalność obiektywu Google również w swoich aplikacjach aparatu. Aby skorzystać ze wszystkich jej możliwości wystarczy zaleźć odpowiednią ikonę w aplikacji, którą zazwyczaj wykorzystujemy do wykonywania zdjęć. Kolejnym elementem, który pozwala korzystać z możliwości obiektywu Google jest asystent Google, który również posiada wbudowany obiektyw. Jest on zainstalowany na zdecydowanej większości telefonów z Androidem, z oczywistych względów wyłączając część najnowszych telefonów Huawei, które w ogóle nie posiadają usług Google. Kolejną popularną aplikacją, z której można bezpośrednio przejść do obiektywu Google są Zdjęcia Google. Po otwarciu konkretnego zdjęcia wystarczy kliknąć znajdującą się przy dolnej krawędzi ekranu ikonę, aby uzyskać informacje o przedmiocie znajdującym się na zdjęciu.

Wyszukiwanie obrazem za pomocą Obiektywu Google może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zbieranie informacji na bieżąco bezpośrednio z obiektywu naszego aparatu. Wystarczy po uruchomieniu obiektywu Google skierować go w stronę interesującego nas przedmiotu, a wszystkie dane zostaną pobrane i po kliknięciu w odpowiedni przycisk przeanalizowane przez sztuczną inteligencję programu w celu znalezienia jak najbardziej zbliżonych do niego zdjęć z zasobów Google i na tej podstawie wyświetlić użytkownikowi interesujące go zapytanie. Obraz, który przeanalizować mają algorytmy stworzone przez Google można również wybrać spośród zdjęć, które już są zapisane na naszym urządzeniu. Wystarczy wtedy przejść w aplikacji obiektywu od galerii i wybrać interesujący nas obraz, aby znaleźć podobne do niego obrazy w zasobach Google.

Obiektyw Google i możliwość wyszukiwania interesujących nas fraz to narzędzia, które zdecydowanie uprzyjemniają korzystanie z telefonu i sprawiają, że jest on jeszcze bardziej przydatny podczas codziennych czynności. Jeśli spodoba nam się jakaś roślina lub zwierzę wystarczy zrobić zdjęcie, a dzięki możliwościom obiektywu Google w kilka sekund otrzymamy wszystkie informacje dotyczące tego, gdzie taką roślinę lub zwierzę możemy nabyć, jak należy się o nie troszczyć i w jakich warunkach będzie im najlepiej. Podobnie sytuacje wygląda z ubraniami, które bardzo nam się podobają, samochodami, które niezwykle nas interesują, czy różnorodnymi ozdobami, którymi bardzo chcielibyśmy wzbogacić wygląd swojego domu. Oprogramowanie to jest cały czas rozwijane przez amerykańską firmę, więc można się spodziewać, że z biegiem czasu jego funkcjonalność i trafność wyszukiwanych fraz będzie coraz większa.

Back To Top