wtorek, 04 sierpnia, 2020
Poradniki

Jak sprawdzić numer IMEI!

IMEI to skrót od angielskich wyrazów “International Mobile Equipment Identity”, czyli “Międzynarodowy Identyfikator Urządzeń Mobilnych”. Jest to unikatowy dla każdego pojedynczego telefonu numer składający się z 15 cyfr. Po wpisaniu go do określonej bazy możemy sprawdzić między innymi dokładne oznaczenie naszego modelu urządzenia, jego producenta, a niekiedy nawet to, czy telefon jest objęty gwarancją i z w jakim kraju został zakupiony. Numer IMEI jest niezależny od numeru, który przypisany jest do karty SIM, a za jego pomocą operatorzy sieci komórkowych i organy ścigania mają możliwość zablokować dane urządzenie, na przykład wtedy, gdy zostało ono skradzione właścicielowi lub gdy właściciel przestał spłacać raty za urządzenie kupione w ofercie abonamentowej. Sprawdzenie numeru IMEI jest więc sposobem na przekonanie się, czy telefon, który zamierzamy zakupić nie został skradziony poprzedniemu właścicielowi.

Numer IMEI w każdym urządzeniu jest trwale nanoszony na obudowie urządzenia, tak aby można było go sprawdzić bez włączania telefonu. Najczęściej znajduje się on na niewielkim nadruku wykonanym drobnym druczkiem w dolnej części plecków urządzenia. W przypadku starszych konstrukcji, które posiadają demontowalny tylny panel i prostą w wymianie baterię numer IMEI bywa umieszczany na specjalnej zakładce znajdującej się pod baterią urządzenia. Często numer IMEI można znaleźć również na tacce, na której umieszczamy karty SIM i/lub kartę pamięci. Każdy telefon posiada również swój własny, indywidualny numer IMEI naklejony lub nadrukowany na pudełku, w którym trafia do odbiorcy. Najczęściej znajduje się on na dolnej części opakowania lub na jednej z jego bocznych ścianek i jest umieszczony tak, aby nie zakłócał designu całego pudełka.

Numer IMEI można też w prosty sposób sprawdzić podczas korzystania z telefonu, przez wpisanie na klawiaturze przeznaczonej do wybierania numerów kod *#06#, a następnie wciśnięcie zieloną słuchawkę. Składający się z piętnastu cyfr kod powinien po chwili wyświetlić się na ekranie urządzenia w specjalnym okienku informacyjnym. Innym sposobem jest znalezienie odpowiedniego ciągu cyfr w ustawieniach, w dziale, w którym znajdują się informacje o urządzeniu. Ścieżka dostępu do tej funkcji jest jednak różna w zależności od tego jaka firma stoi za produkcją oraz stworzeniem oprogramowania dla naszego urządzenia. W sytuacji, w której nasz telefon został skradziony należy przy zgłaszaniu tej sytuacji organom ścigania podać numer IMEI naszego urządzenia, a podczas zakupu używanego telefonu jedną z czynności, które warto wykonać jest sprawdzenie czy faktyczny numer IMEI urządzenia zgadza się z numerem nadrukowanym na opakowaniu dołączonym do produktu.

Back To Top