poniedziałek, 10 sierpnia, 2020
Poradniki

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

Niemal każdy człowiek we współczesnym świecie ceni sobie swoją prywatność. Nikt nie lubi, gdy sąsiad podgląda go przez okno lub przesadnie interesuje się prywatnymi sprawami. Prywatność nie ogranicza się jednak wyłącznie do codziennego życia, ale również do cyberprzestrzeni. Na naszych komputerach bardzo często instalujemy odpowiednie programy pozwalające na ochronę naszej prywatności. Równie wiele, a czasami nawet więcej czasu niż przy komputerach spędzamy również przed wyświetlaczami naszych smartfonów. Często towarzyszą nam one niemal wszędzie, w szkole, w pracy, podczas spotkań ze znajomymi i z rodziną. Za pośrednictwem rozmów telefonicznych załatwiamy nie tylko drobne codzienne sprawy, takie jak zlecenie innemu domownikowi zakupu mydła i makaronu, ale również odbywamy zdecydowanie bardziej poważne rozmowy, na przykład związane z naszą pracą. Wielu osobom zależy więc na tym, aby podsłuchiwać innych użytkowników telefonów, chociaż nie jest to zgodne z prawem.

Jakie są metody podsłuchiwania na telefonach komórkowych?

Przestępcy znają wiele sposobów na podsłuchiwanie niczego nieświadomych użytkowników. Jednym z nich jest podstawienie fałszywej stacji bazowej, do której podłączają się telefony, który mają zostać podsłuchane. Wszystkie połączenia wykonywane przy takim rozwiązaniu nie są odpowiednio szyfrowane i przekazywane za pośrednictwem fałszywego nadajnika, dlatego mogą w ten sposób wpaść w ręce niepowołanych osób. Innym sposobem podsłuchiwania telefonów komórkowych są fałszywe sieci Wi-Fi, które automatycznie łączą się ze skanującymi dostępne sieci telefonami i monitorują odbywający się na nich transfer danych. Trzecim sposobem działania przestępców jest instalacja na telefonie ofiary aplikacji, która będzie na bieżąco monitorowała wszystkie jego poczynania w określonych dziedzinach. Co ważne oprogramowanie takie zazwyczaj instalowane jest przez samych nieświadomych użytkowników telefonów komórkowych. Wiele aplikacji, nawet ze sklepu Google Play posiada zainstalowane specjalne dodatki, których zadaniem jest właśnie śledzenie użytkownika.

Jak sprawdzić, czy mamy podsłuch?

Jeśli przeczuwamy, że wszystkie czynności, które wykonujemy na telefonie są przez kogoś śledzone, a nasze rozmowy podsłuchiwane warto sprawdzić to stosując jedną z poniższych metod.

Aby sprawdzić, czy nasze wiadomości i rozmowy, oraz poufne dane są przekazywane na jakiś inny numer telefonu wystarczy na klawiaturze służącej do wybierania połączeń wybrać kod *#21# i nacisnąć zieloną słuchawkę po wykonaniu tej czynności, jeśli nasz telefon jest rzeczywiście podsłuchiwany, na ekranie powinien pokazać się numer, na który nasze dane są przekazywane. Funkcja ta niekiedy jest wykorzystywana przez rodziców, chcących mieć kontrolę nad poczynaniami swoich pociech, ale może ona również stanowić bardzo groźne narzędzie w rękach przestępców. Warto na klawiaturze telefonu wybrać w podobny sposób kod *#62#. Pozwala on zdobyć wiedzę na temat tego, gdzie są przekazywane nasze połączenia, kiedy nie zostaną odebrane, na przykład w sytuacji, gdy nasz telefon jest wyłączony. Najczęściej po tej czynności wyświetlony zostanie numer poczty głosowej, ale jeśli na naszym telefonie założony jest podsłuch może to być zupełnie inny numer. Przydatny może być również kod ##002#, który całkowicie blokuje przekazywanie połączeń na inne numery, w tym na pocztę głosową naszego operatora.

Innym sposobem na sprawdzenie tego, jakie aplikacje mają dostęp do czynności wykonywanych przez nas za pomocą telefonu komórkowego jest skorzystanie z narzędzi wbudowanych w system Android. Wystarczy w menu ustawień wybrać opcję “Aplikacje”, a następnie wybrać opcję “Uprawnienia aplikacji”. Nazwy tych opcji mogą się nieco różnić w zależności od producenta naszego telefonu komórkowego. W takim wypadku należy znaleźć opcje odpowiadające za podobną funkcjonalność. W tym menu wyświetlą się wszystkie elementy, do których dostęp mogą uzyskać zewnętrzne aplikacje, instalowane na przykład za pośrednictwem sklepu Google Play. Na liście powinny znajdować się pozycje takie jak aparat, kalendarz, kontakty, rejestr połączeń i SMS, telefon, mikrofon, lokalizacja, a w przypadku posiadania również smartwatcha lub innego inteligentnego gadżetu ubieralnego, czujniki na ciele. Po wybraniu jednej z pozycji z listy użytkownik może zobaczyć, które aplikacje mają dostęp do danych czynności i jednocześnie mogą przechwytywać te informacje i przekazywać je innym osobom

Również podczas instalowania nowych aplikacji ze sklepu Google Play użytkownik jest informowany o tym, do jaki elementów dana aplikacja wymaga dostępu. Warto uważnie zapoznać się z tym do czego dajemy aplikacji dostęp, ponieważ może się okazać, że niewinna z pozoru aplikacja może okazać się potężnym narzędziem w rękach przestępców i firm zbierających różnorodne, w tym prywatne, dane użytkowników telefonów komórkowych. Jeśli przykładowo kalkulator lub prosta gra mobilna wymaga dostępu do listy wykonywanych połączeń i wiadomości SMS lepiej zrezygnować z jej pobierania i znaleźć dla niej ciekawą alternatywę. Bardzo niebezpieczne mogą się również okazać proste aplikacje z różnorodnymi filtrami, które cały czas przechwytują obraz z kamery i dźwięk z mikrofonu naszego urządzenia, dlatego należy zawsze zwracać uwagę na to, kto odpowiada za produkcję tych programów i zrezygnować z instalowania tych pochodzących z podejrzanych źródeł.

Back To Top