wtorek, 04 sierpnia, 2020
Ciekawostki

5G przenosi cyfrową transformację na nowy poziom!

Sieci 5G są w ostatnim czasie tematem niezwykle kontrowersyjnym i wzbudzającym wiele emocji. Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają uwagę przede wszystkim na fakt, że wpływ sieci nowej generacji na ludzki organizm nie został odpowiednio zbadany i nie ma pewności co do tego jak stosowanie tego typu technologii wpłynie na zdrowie poszczególnych osób w dłuższej perspektywie czasu. Osoby bardziej entuzjastycznie nastawione do tego zagadnienia mówią natomiast, że sieć 5G, dzięki znacznie większym prędkościom transmisji danych ma szanse zrewolucjonizować przemysł i uczynić ludzkie życie bardziej przyjemnym, wygodnym i zautomatyzowanym. Na rynek trafiają już pierwsze mobilne urządzenia, które przygotowane są do obsługi sieci w standardzie 5G i chociaż w Polsce rozwiązanie to jest dopiero rozwijane, wiele osób już dzisiaj decyduje się na zakup urządzenia, które pozwoli na obsługę tej technologii.

Czym jest 5G?

5G to nowy standard mobilnej transmisji danych za pomocą fal radiowych, który ma w ciągu najbliższych lat zastąpić popularną na całym świecie i powszechnie używaną przez miliony ludzi sieć 4G/LTE. Dzięki nowym częstotliwościom technologia ta ma pozwolić na transfer danych nawet stukrotnie szybszy niż w przypadku łączności starszego typu. Docelowo sieć 5G będzie się również charakteryzowała bardzo niewielkimi opóźnieniami wynoszącymi od 4 ms, do nawet 1 ms. Sieci 5G mają być również bardzo odporne na przeciążenia i na niewielkiej powierzchni może być bardzo duże zagęszczenie tego typu urządzeń. Dodatkowo sieci 5G mają nie gubić zasięgu nawet przy poruszaniu się z prędkością na poziomie 500 km/h. Tak zaawansowana technologia może w znaczący sposób przyczynić się do rozwoju wszystkich aspektów życia związanych z Internetem.

Możliwe zastosowania sieci 5G

Dzięki nowemu standardowi bezprzewodowych sieci możliwe będą poważne zmiany w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Sieci 5G mają stanowić doskonałą bazę dla urządzeń związanych z tak zwanym Internetem Rzeczy. W dobie powszechnej cyfryzacji coraz większa liczba urządzeń będzie utrzymywała stałe połączenie z Internetem. Już dzisiaj do sieci podłączamy nie tylko smartfony i komputery, ale również inteligentne zegarki, telewizory czy roboty kuchenne. W przyszłości w każdym domu takich urządzeń będzie jeszcze więcej, a szybka i sprawna komunikacja pomiędzy nimi może stać się podstawą do budowania prawdziwych inteligentnych domów, sprawiających, że codzienne czynności będą wymagały jeszcze mniejszego wysiłku niż dzisiaj. Sieci 5G nogą również spełniać bardzo istotna rolę w zakresie inteligentnej rozrywki. Większa szybkość transmisji danych pozwoli na przesyłanie filmów i seriali w wyższej rozdzielczości, a niewielkie opóźnienia mogą sprawić, że podczas wirtualnej rozgrywki nie będzie konieczności posiadania wydajnego komputera, ponieważ możliwe będzie wykorzystanie do tego celu komfortowych rozwiązań chmurowych.

Sieci 5G mogą przynieść również wiele pozytywnych zmian w przemyśle. Dzięki szybkiemu przesyłowi danych możliwe będzie szybkie przesyłanie dużych plików na duże odległości, co usprawni produkcję w wielu dziedzinach i pomoże na jeszcze lepszą jej automatyzację. W niektórych zadaniach związanych z pracą biurową sieci 5G mogą się również okazać znacznie bardziej wydajne niż stosowane obecnie powszechnie sieci Wi-Fi. Bardzo wiele zmian sieci 5G mogą również wnieść do kwestii transportu. Dzięki zastosowaniu szybkiej transmisji danych możliwe będzie pojawienie się samochodów autonomicznych, które dzięki wzajemnej komunikacji będą mogły zbierać dane o wypadkach i kolizjach, przekazywać je sobie nawzajem i analizować je tak, aby dobrać najlepszą drogę. Oprócz samochodów sieci 5G mogą pozwolić również na loty autonomicznych dronów, które za kilkanaście lat mogą być odpowiedzialne między innymi za doręczanie niewielkich przesyłek. Sieci 5G pomogą również w bardziej wydajny sposób zarządzać infrastrukturą miejską, a w przypadku pracy w gospodarstwie rolnym mogą zautomatyzować kolejne aspekty pracy i pomóc w zoptymalizowaniu zarządzania zasobami.

Zagrożenia związane z siecią 5G

Najczęściej poruszanym aspektem związanym z rozwojem sieci 5G jest właśnie jego wpływ na zdrowie. Wiele osób twierdzi, że sieci radiowe o takich częstotliwościach mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i powodować zwiększoną liczbę zachorowań na różnorodne choroby. Żadne z prowadzonych badań nie wykazały, aby tego typu fale mogły powodować jakiś uszczerbek na zdrowiu, ale wiele osób woli sceptycznie podchodzić do tematu, ponieważ wciąż jest to technologia stosunkowo nowa i jej długotrwały wpływ na ludzki organizm nie mógł zostać zbadany. Zwolennicy rozwoju sieci 5G mówią jednak, że warto wziąć pod uwagę to, że technologia ta jest rozwinięciem sieci 4G, która jest obecnie stosowana niemal na całym świecie, a energia przenoszona przez takie fale jest niewielka.

Wiele zagrożeń związanych jest również z bezpieczeństwem sieci 5G. W sytuacji, w której do Internetu podłączone są takie urządzenia jak autonomiczne samochody i przewożące ważne przesyłki drony, lodówki, piekarniki, zmywarki, inteligentne ubrania, akcesoria do codziennych ćwiczeń, oświetlenie, ogrzewanie i systemy zabezpieczeń antywłamaniowych, a nawet miski na wodę i karmę dla zwierząt domowych potencjalni cyberprzestępcy, którzy złamią bezpieczeństwo będą mogli doprowadzić do wielu groźnych sytuacji, a w niektórych sytuacjach nawet do śmierci osób podróżujących inteligentnymi samochodami lub uwięzionych w inteligentnych domach. Wprowadzanie nowych rozwiązań musi więc iść w parze z rozwojem bezpieczeństwa Internetu i wszystkich urządzeń, które są do niego podłączone. Wiele osób obawia się jednak, że w wyniku rozwoju sieci 5G straci pracę, ponieważ takie zawody jak kierowca czy kurier mogą zostać całkowicie zastąpione przez maszyny.

Sieć 5G może przynieść kolejne ważne zmiany w codziennym życiu wielu ludzi i sprawić, że wykonywanie wielu czynności będzie zdecydowanie prostsze. Nowa technologia przesyłu danych może pomóc w rozwoju nowoczesnych miast, usprawnić działanie gospodarki i transportu. W codziennym życiu sieci 5G mogą znacząco uprzyjemnić i ułatwić cyfrową rozgrywkę, a w firmach ułatwić połączenia pomiędzy projektantami a liniami produkcyjnymi. Sieci 5G niosą ze sobą również wiele zagrożeń, a najczęściej wskazywanymi z nich są niewiadomy wpływ na ludzki organizm oraz zagrożenia związane z działaniami różnorodnych cyberprzestępców, którzy mogą zyskać nowe ścieżki działania i zdobywania danych o osobach, które chcą zaatakować. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top