wtorek, 04 sierpnia, 2020
Poradniki

Jak skutecznie usunąć zbędne pliki z telefonu Xiaomi?

Telefony komórkowe z logo Xiaomi należą do jednych z najczęściej wybieranych urządzeń mobilnych w naszym kraju. Firma pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy może konkurować tylko z takimi gigantami jak Samsung i Huawei. Chiński gigant swoją wysoką pozycję zawdzięcza przede wszystkim bardzo atrakcyjnemu stosunkowi jakości do ceny swoich modeli, dzięki czemu urządzenia Xiaomi i Redmi są często wyraźnie tańsze od porównywalnych telefonów innych firm. Niestety z biegiem czasu może okazać się, że każdy telefon z bardzo mocno zapełnioną pamięcią nie będzie działał tak płynnie, jak oczekiwaliby tego od niego użytkownicy. Aby przywrócić telefonowi płynność działania wskazane jest nie tylko odinstalowanie zbędnych aplikacji i usunięcie starych zdjęć, filmów i zrzutów ekranu, na które nawet nie popatrzyliśmy po zrobieniu, ale również pozbycie się zbędnych plików, które niezależnie od użytkownika są pobierane na urządzenie razem z innymi aplikacjami. Urządzenia Xiaomi od razu po wyjęciu z pudełka posiadają na pokładzie bardzo proste narzędzia pozwalające na łatwe wykonanie tego typu czynności.

Aby skutecznie zoptymalizować nasze urządzenie oraz usunąć zbędne pliki wystarczy na telefonie Xiaomi otworzyć aplikację „Panel sterowania”. Najczęściej wybieraną jej opcją jest optymalizacja wszystkich procesów i rozwiązywanie problemów, które sprawia, ze telefon działa bardziej responsywnie. W interfejsie aplikacji widoczny powinien być również kafelek, na którym umieszczona została ikonka przedstawiająca kosz na śmieci. Obok niej każdy użytkownik powinien zobaczyć jaką ilość pamięci zajmują zbędne pliki. Jeśli opcje ta nie była dawno włączana może okazać się że zabierają one nawet kilkaset MB lub kilka GB z wbudowanej pamięci. Aby bezpiecznie je usunąć należy po prostu nacisnąć na tą ikonę, a resztę procesu telefon przeprowadzi za nas. Również wielu innych producentów instaluje na swoich urządzeniach podobne aplikacje pozwalające na optymalizację pracy urządzenia i pozbycie się dodatkowych plików. Jeśli jednak na naszym telefonie nie ma zainstalowanego odpowiedniego oprogramowania wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację ze sklepu Google Play, udzielić jej odpowiednich pozwoleń i podążać za wskazaniami wyświetlanymi w oknie otwartej aplikacji po wybraniu odpowiedniej opcji.

Wszystkie zbędne pliki można również usunąć własnoręcznie przy wykorzystaniu zainstalowanego na urządzeniu menadżera plików. Zajmuje to jednak nieporównywalnie więcej czasu, niż zautomatyzowany proces. W przypadku korzystania z tej opcji zalecana jest również duża ostrożność, ponieważ może okazać się, że jeśli usuniemy plik, który będzie nam wydawał się zbędny, a zbędnym plikiem nie będzie, niektóre funkcje telefonu lub poszczególnych aplikacji mogą nie działać tak jak powinny. Jest to więc rozwiązanie, które poleca się raczej osobom zaznajomionym z tego typu zagadnieniami informatycznymi.

Back To Top