wtorek, 04 sierpnia, 2020
Ciekawostki

Zamiennik Google Maps w Huawei!

Huawei to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów telefonów komórkowych na świecie. Firma na swoją popularność zapracowała między innymi wprowadzając na rynek świetne flagowe urządzenia z jednymi z najlepszych aparatów na rynku, zaawansowane i dobrze wycenione urządzenia ze średniej półki cenowej, oraz atrakcyjne telefony budżetowe. Wiele osób było nawet zdania, że Chińczycy w krótkim czasie mogą prześcignąć inne firmy i wkrótce zostać niepodzielnym liderem sprzedaży urządzeń mobilnych. Kres takim planom położył jednak konflikt pomiędzy rządem USA, a chińską firmą – Huawei został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej i trafił na czarną listę firm, które nie mogą współpracować z firmami amerykańskimi. Skutkiem takiej decyzji jest fakt, że nowe modele producenta, które trafiają na rynek nie mogą posiadać zainstalowanych usług Google, takich jak Sklep Play, Mapy, YouTube, Gmail, Dokumenty Google, Google Pay i wiele innych. Wielu konsumentów rezygnuje więc z zakupu tych urządzeń i niemal na całym świecie, z wyjątkiem Chin, gdzie telefony i tak sprzedawane są bez usług Google, sprzedaż urządzeń Huawei spada.

Firma nie poddaje się jednak i wciąż próbuje ratować się z tej trudnej sytuacji. Na instalowanie na telefonach systemu Android pozwala fakt, że jest oprogramowanie o otwartej licencji, Huawei nie jest więc skazany na autorski system, który dopiero powstaje. Usługi Google Chińczycy postanowili natomiast zastąpić alternatywnymi programami wchodzącymi w skład Huawei Mobile Services. Sklep z aplikacjami Huawei AppGallery powoli się rozwija, ale wciąż brakuje w nim wielu popularnych aplikacji, dlatego większość użytkowników najświeższych telefonów tego producenta instaluje pojedyncze programy, a nawet całe środowisko usług Google z zewnętrznych źródeł. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ wraz z pożądanymi aplikacjami na naszych telefonach mogą zostać zainstalowane szkodliwe programu, które będą sprawiały, że korzystanie z telefonu będzie jeszcze bardziej uciążliwe.

Jednym z najbardziej dokuczliwych dla przeciętnego użytkownika braków sklepu Huawei AppGallery może być nieobecność w nim aplikacji Mapy Google. Jest to dla wielu osób podstawowe narządzie, które wykorzystują oni do nawigacji po różnorodnych miejscach. Mapy Google pozwalają również śledzić natężenie ruchu na poszczególnych ulicach, planować podróże piesze, rowerowe lub przy wykorzystaniu komunikacji miejskiej, oraz wskazywać znajdujące się wokół nas siedziby firm, restauracji i różnego rodzaju lokali rozrywkowych.  Z części tych funkcji można w łatwy sposób korzystać w przeglądarkowej wersji Map Google, ale nie jest to najlepszy zamiennik dla najpopularniejszych map na świecie. Problemów dotyczących braku map Google jest również zdecydowanie więcej. Bez zainstalowanych Map Google wiele aplikacji, które wykorzystywały podczas pracy to oprogramowanie nie spełnia swoich podstawowych funkcji, a synchronizacja pomiędzy urządzeniami bywa bardzo utrudniona.

Huawei zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo uciążliwy może być brak Map Google na nowych telefonach, dlatego już kilka miesięcy temu firma oświadczyła, że pracuje nas sensowną alternatywą dla tej aplikacji. Huawei nie jest jednak skazany na powolne zbieranie wszystkich danych dotyczących położenia ulic i ścieżek na całym świecie, ponieważ nawiązał współpracę z firma TomTom, której mapy należą do jednych z najdokładniejszych i są chętnie wykorzystywane do nawigacji przez kierowców na świecie. Dzięki kontraktowi podpisanemu przez chińską firmę, Huawei będzie mógł wykorzystywać bazy danych TomTom i na ich podstawie stworzyć ciekawą alternatywę dla map Google. O ile w przypadku nawigacji samochodowej mapy TomTom są tak samo dobre, a w niektórych przypadkach nawet lepsze od Map Google, to o tyle w przypadku podróży pieszych i rowerowych nawigacja nie spełnia swojego zadania tak dobrze. Prawdopodobnie ulepszenie tych aspektów będzie właśnie głównym obiektem prac chińskich programistów. Gdy finalna aplikacja Map Huawei będzie już gotowa konieczne będzie przekonanie wydawców innych aplikacji, aby przygotowali również specjalne wersje swoich programów przystosowanych do korzystania z nowej aplikacji. Finalny produkt najpewniej nie będzie więc gotowy w ciągu najbliższych miesięcy.

Użytkownikom telefonów Huawei pozostaje więc obecnie tylko korzystanie z alternatyw dostępnych w sklepie AppGallery. Jedną z najlepszych z nich są bez wątpienia mapy HERE. Aplikacja ta pełniła już alternatywę dla usług Google w telefonach działających pod kontrolą mobilnych odsłon systemu Windows i była chwalona przez wielu użytkowników. Aplikacja ta, oprócz nawigowania kierowców po najbliższej okolicy, daje również dostęp do map wielu państw z całego świata, a w największych miastach pozwala nawet na zamówienie taksówki lub zapoznanie się z kursami transportu publicznego. Dużą zaletą aplikacji HERE jest również fakt, że jest ona całkowicie darmowa.

Inną alternatywą, która niedawno pojawiła się w sklepie Huawei AppGallery jest dobrze znana użytkownikom urządzeń nawigacyjnych Automapa. W przypadku większości urządzeń działających pod kontrolą Androida, użytkownicy po pobraniu aplikacji otrzymują darmowy tydzień na wypróbowanie jej możliwości, a później konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty abonamentowej. Dzięki współpracy nawiązanej przez Huawei z wydawcą aplikacji, osoby które zakupią jeden z nowych telefon Huawei (Huawei Mate 30 Pro, Huawei P40 Pro, Huawei P40, Huawei P40 lite, Huawei P40 lite E, Huawei Y6p, Huawei Y5p) otrzymają w gratisie bezterminowy dostęp do mapy Polski w tej aplikacji. Planując podróż za granicę należy więc wcześniej o tym pomyśleć i zakupić odpowiednią wersję map innych regionów. Wobec braku Map Google w sklepie Huawei oferta ta wydaje się jednak być bardzo atrakcyjna.

Ostatnie miesiące pokazują, że Huawei wcale nie zamierza składać broni i wciąż zamierza stanąć do walki o tytuł największego producenta telefonów komórkowych na świecie. Chińczycy udowadniają, że brak usług Google, w tym najpopularniejszych map na świecie nie musi wcale oznaczać tego, że urządzenia będą okrojone z ważnej funkcjonalności. Jeśli oferta sklepu Huawei będzie się wciąż rozwijać tak dynamicznie, wkrótce może stawać w szranki ze sklepami Google i Apple, nie będąc przy tym na straconej pozycji. Obecna sytuacja może być również doskonałą szansa dla firm, które chciałby poprawić swoją pozycję na rynku niemalże zmonopolizowanym przez Google.

Back To Top