wtorek, 02 czerwca, 2020
Nowości

Xiaomi Mi Note 10 – aparat 108 Mpx już w telefonie!

Xiaomi jest jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków firm produkujących urządzenia mobilne. Chińczycy swoją silną pozycję w kraju nad Wisłą zawdzięczają przede wszystkim świetnemu stosunkowi jakości swoich produktów do ich ceny. Nawet ostatni flagowy model tego producenta – Xiaomi Mi 9 kosztował mniej niż 2000 zł, co czyniło go jednym z najczęściej polecanych urządzeń w tej kwocie. Wybierając telefony tego producenta trzeba było mieć jednak świadomość, że godzimy się na pewne kompromisy – w tańszych modelach często brakowało NFC do płatności zbliżeniowych, oprogramowanie było niezbyt dopracowane i przemyślane, a aparaty odstawały od tych stosowanych w najlepszych urządzeniach konkurencji. Chińczycy zrozumieli jednak braki swoich urządzeń i naprawili je w najnowszych urządzeniach. Jednym z najciekawszych telefonów pokazanych ostatnio na rynku jest Xiaomi Mi Note 10. Co ma do zaoferowania ten smartfon i czy warto po niego sięgnąć.

Najmocniej promowaną przez producenta cechą tego urządzenia jest aparat fotograficzny. Na pleckach telefonu dostrzec możemy aż pięć różnych obiektywów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dobrać odpowiedni do zrobienia zdjęcia dokładnie takiego, jakiego byśmy oczekiwali. Najważniejszy z nich to sensor o rozdzielczości aż 108 Mpx, który jest wynikiem współpracy Xiaomi i Samsunga. Oprogramowanie automatycznie łączy dane z czterech pikseli w jeden większy, dzięki czemu telefon wykonuje zdumiewające zdjęcia o rzeczywistej rozdzielczości 27 Mpx. Zastosowana matryca pozwala również przechwycić znacznie więcej światła, dzięki czemu zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych wychodzą znacznie lepsze i zawierają więcej szczegółów. Pomaga w tym także bardzo jasna przysłona f/1.7. Obiektyw ten współpracuje również z zaawansowanym autofocusem. Nie zabrakło również optycznej stabilizacji obrazu, której brak był jedną z największych wad Xiaomi Mi 9.

Na pleckach urządzenia znajdziemy również teleobiektyw o rozdzielczości 5 Mpx, ze światłem f/2.0, który zapewnia 10-krotny zoom hybrydowy i nawet 50-krotny zoom cyfrowy. Nie jest to jednak peryskopowa jednostka, podobna do tych, którą w swoich modelach stosują Huawei i Oppo, a tradycyjny sensor. Nie zabrakło również obiektywu zapewniającego dwukrotny zoom optyczny, który określany jest mianem obiektywu portretowego. Ma on rozdzielczość 12 Mpx, charakteryzuje się większymi niż standardowe matryce pikselami i przysłoną f/2.0. Czwarty z zastosowanych sensorów, o rozdzielczości 20 Mpx został wyposażony w aparaturę, która zapewnia znacznie szersze pole widzenia o kącie aż 117 stopni. Najmniej widoczny obiektyw pozwala wykonywać makrofotografie ze znacznym zbliżeniem i ma rozdzielczość 2 Mpx. Taki zestaw powinien świetnie sprawdzać się w każdych okolicznościach. Nie bez powodu aparat ten otrzymał bardzo dobre oceny w teście DxO Mark, przez jakiś czas stając się liderem fotograficznego rankingu telefonów.

Dużą zaletą Xiaomi Mi Note 10 jest również wyświetlacz. Model ten został wyposażony w panel AMOLED o przekątnej aż 6,47 cala, o dość mocno zakrzywionych bocznych krawędziach, które nadają telefonowi bardziej nowoczesny wygląd i ułatwiają obsługę urządzenia, ale mogą również utrudniać zabezpieczenie ekranu telefonu przed uszkodzeniami za pomocą dodatkowego szkła hartowanego. Producent zabezpieczył jednak zarówno przedni, jak i szklany tylny panel przy pomocy powłoki Gorilla Glass 5. Wyświetlacz w tym modelu ma proporcje 19,5:9, ze wszystkich stron otaczają go bardzo wąskie ramki, a w górnej części znalazło się niewielkie wcięcie w kształcie kropli wody. Umieszczono w nim pojedynczą kamerę do selfie, która pozwala na wykonywanie autoportretów o rozdzielczości 32 Mpx.

Rozdzielczość zastosowanego panelu to 1080 x 2340 pikseli (Full HD+), co przekłada się na zagęszczenie na poziomie około 398 pikseli na cal. Wiele osób wolałoby wyświetlacz o wyższej rozdzielczości QHD, ale mogłoby to dodatkowo negatywnie wpłynąć na cenę końcową urządzenia. Z przednim panelem w Xiaomi Mi Note 10 został również zintegrowany optyczny skaner odcisku palca, który pozwala skutecznie chronić dane na telefonie przed dostępem niepowołanych osób.

Dużą zaletą telefonu jest również niemal kompletne zaplecze komunikacyjne, które obejmuje łączność LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, z aptX HD GPS, NFC do płatności zbliżeniowych i diodę podczerwieni do sterowania innymi urządzeniami. Producent umieścił w swoim urządzeniu również USB typu C, oraz tradycyjne złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm. Wielu producentów rezygnuje z tego gniazda w swoich najnowszych telefonach, podczas gdy jest ono bardzo cenione przez miłośników dobrego dźwięku i słuchawek przewodowych. Niestety producent nie zdecydował się na zastosowanie w tym modelu głośników stereo, które dodatkowo uprzyjemniłyby odbiór multimediów. Elementem, który mógłby przynieść wiele korzyści w przyszłości mogłaby być również możliwość korzystania z nowego standardu sieci 5G, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie.

Kolejną niepodważalną zaletą urządzenia jest bardzo pojemny akumulator. Producent zdecydował się w przypadku tego modelu na ogniwo o pojemności aż 5260 mAh. Nawet najbardziej wymagający użytkownicy nie powinni więc narzekać na krótki czas z dala od gniazdka. Dodatkowo producent zadbał również o to, aby nie trzeba było na długi czas rozstawać się z telefonem podczas ładowania. Jeśli korzystamy z dołączonej do zestawu ładowarki o mocy 30 W uzupełnienie energii od 0 do 100% nie powinno zająć więcej niż 65 minut, a po pół godziny ładowania można cieszyć się ogniwem naładowanym do nawet 60% swojej pojemności. Niestety Xiaomi zrezygnowało z wyposażenia tego modelu w elementy, które umożliwiłyby bezprzewodowe ładowanie telefonu.

Nie jest to jednak jedyna wada urządzenia. Dla wielu osób minusem Xiaomi Mi Note 10 będzie również wydajność. Chińczycy sięgnęli w przypadku tego modelu po procesor Qualcomm Snapdragon 730G. Jest to ośmiordzeniowa jednostka, która składa się dwóch wydajnych rdzeni Kyro 470 Gold o częstotliwości 2,2 Ghz, oraz sześciu mniej wydajnych Kyro 470 Silver, o taktowaniu 1,8 GHz. Jest to jeden z najwydajniejszych procesorów, stworzonych z myślą o średniej półce cenowej, ale wciąż ustępuje wydajności flagowych układów, takich jak Snapdragon 855 i Snapdragon 855+. Dodatkowo Xiaomi Mi Note 10 wyposażony jest w 6 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika.

Podobnie jak inne telefony w ofercie chińskiego przedsiębiorstwa, także ten model działa pod kontrolą Androida z autorską nakładką producenta. W tym przypadku mamy do czynienia z Androidem 9 Pie i MIUI w wersji 11. System z zielonym robocikiem w logo powinien również w najbliższym czasie zostać zaktualizowany do najnowszego Androida 10. MIUI, które znacząco zmienia wygląd i funkcjonalność systemu od Google jest nakładką, która ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Doceniana jest mnogość funkcji, przyjemny dla oczu wygląd i dobra optymalizacja pod kątem płynnego działania, ale wiele negatywnych opinii związanych jest z brakiem uporządkowania wszystkich funkcji w ustawieniach. Każdy powinien sam sprawdzić, jak pracuje mu się z telefonem, na którym zainstalowane jest to oprogramowanie i samemu ocenić, czy jest ono odpowiednie.

Xiaomi Mi Note 10 z pewnością nie należy do telefonów, które można polecić osobom szukającym dla siebie kompaktowego i lekkiego urządzenia. Przez zastosowanie zaawansowanego układu aparatów i sporego ogniwa, cała konstrukcja jest dość duża i masywna. Urządzenia ma 157,8 mm długości, 75,2 mm szerokości, 9,7 mm grubości i waży aż 208 g. Przedni i tylny panel urządzenia wykonano ze szkła, a konstrukcja opiera się na aluminiowej ramie.

W naszym kraju kupić można również nieco droższą wersję tego modelu, z dopiskiem Pro w nazwie. Wiele osób oczekiwało, że zostanie ona wyposażona w znacznie wydajniejszy procesor Qualcomm Snapdragon 855+, co zapewniłoby wyższą wydajność w grach i zwiększyłoby możliwości przetwarzania obrazów z aparatu, ale tak się nie stało. Zastosowany w tym modelu procesor to ten sam układ, który został umieszczony w podstawowej wersji. Wielu użytkowników doceni jednak to, że droższy model posiada 8 GB pamięci RAM i 256 GB miejsca na dane użytkownika. Dzięki ulepszonej optyce głównego sensora pozwala on również wykonywać lepsze zdjęcia. Pozostałe elementy Xiaomi Mi Note 10 Pro są identyczne jak w tańszym modelu.

Xiaomi Mi Note 10 to obecnie jeden z najciekawszych telefonów, jakie można kupić za około 2500 zł. Powinny się nim zainteresować przede wszystkim osoby wykonujące dużo zdjęć, ceniące w telefonie pojemną baterię i kompletne zaplecze komunikacyjne. Wielu zwolenników znaleźć może również elegancki i uniwersalny design urządzenia, oraz bardzo dobry, jasny wyświetlacz. Niestety nie jest to telefon dla osób szukających najwydajniejszego urządzenia. Zastosowane w tym modelu podzespoły wystarczają co prawda do płynnej pracy, ale mobilni gracze powinni zwrócić uwagę na inne konstrukcje, na przykład na Xiaomi Mi 9, czy Mi 9T Pro.

Back To Top