sobota, 26 września, 2020
Poradniki

Spotify czy Tidal?

We współczesnym świecie wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie życia bez muzyki. Towarzyszy im ona niemal na każdym kroku – pozwala skoncentrować się na wykonywanych zadaniach, dodaje motywacji podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, pomaga podczas wykonywania codziennych obowiązków, pozwala odpocząć i odciąć się od hałasu otaczającego nas na co dzień. Wiele osób słucha po prostu muzyki z radia, dzięki czemu ma dostęp nie tylko do zróżnicowanych utworów, ale również do wiadomości, interesujących audycji, wywiadów i dużej ilości, niekoniecznie mile widzianych reklam. Nie jest to więc rozwiązanie idealne dla każdego. Wiele osób pobiera również we własnym zakresie muzykę na swoje urządzenia i potem jej odsłuchuje, ale nie jest to również najlepsze rozwiązanie, gdyż znacząco ogranicza ono listę dostępnych utworów, której przygotowania zabiera cenny czas.

Aby wyjść naprzeciw wymaganiom współczesnego człowieka powstało wiele zaawansowanych programów służących do odtwarzania muzyki online. Najpopularniejsze z nich to Tidal oraz Spotify. Wiele osób zastanawia się nad tym, który z nich wybrać. Każda z tych usług ma jednak swoje wady i zalety.

Cena

Spotify daje swoim użytkownikom możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich zasobów zgromadzonych przez wydawcę. Funkcjonalność tego rozwiązania jest jednak bardzo znikoma, ponieważ bezpłatna wersja zawiera wiele uciążliwych reklam pomiędzy utworami, oraz mocno ogranicza możliwości aplikacji. Aby móc w pełni cieszyć się muzyką należy wybrać Spotify Premium, które miesięcznie kosztuje 19,99 zł (studenci mogą jednak liczyć na abonament o połowę niższy). Dla osób, które chcą dzielić się kosztami dostępu do muzyki z maksymalnie pięcioma innymi osobami, przygotowana została usługa Spotify dla rodziny, której koszt to 29,99 zł miesięcznie. 

Ceny dostępu do usługi Tidal wyglądają bardzo podobnie – Tidal Premium to wydatek niespełna 20 zł miesięcznie, dla studentów o połowę mniej, a pakiet rodzinny został wyceniony na 29,99 zł. Tidal oferuje jednak dodatkową usługę Tidal Hi-Fi, w której oferowana jest znacznie wyższa jakość nagrań audio. Miesięczny dostęp do takiej usługi to koszt 39,99 zł, podobnie jak w przypadku wersji podstawowej, także w tym przypadku studenci mogą liczyć na abonament zmniejszony o połowę, a rodziny muszą zapłacić za dostęp do usługi 59,99 zl.

Zasoby

Zarówno jedna, jak i druga aplikacja oferują bardzo dużą bazę dostępnych utworów (ponad 50 000 000 piosenek). Każdy miłośnik muzyki powinien zarówno w jednej, jak i w drugiej aplikacji znaleźć utwory odpowiednie dla jego preferencji. Niestety zdarza się jednak, że utwory, które bez problemu znajdziemy w bibliotekach Spotify niedostępne są w Tidalu, a tych, do których przywykliśmy za sprawą Tidala, nie znajdziemy w Spotify. Warto więc samemu wypróbować obydwie aplikacje i porównać bazę ich utworów pod kątem naszych upodobań muzycznych.

Dla wielu osób bezsprzeczną zaletą Tidala może okazać się dostęp do kilkuset tysięcy teledysków z wysokiej jakości dźwiękiem i obrazem, których nie znajdziemy w innych źródłach, między innymi na YouTube.

Jakość dźwięku

W przypadku podstawowych pakietów obydwu usług jakość dźwięku jest bardzo porównywalna i ciężko wskazać jednoznacznego zwycięzcę. Audiofile zapewne wybiorą jednak droższy Tidal Hi-Fi, który oferuje znacznie lepszą jakość dźwięku, oraz zaawansowany odtwarzacz muzyczny. Zalety takiego rozwiązania dostrzegą jednak wyłącznie osoby, które korzystają z bardzo dobrego sprzętu i wartych przynajmniej kilkaset złotych słuchawek. Jeśli nie jesteśmy audiofilami i nie posiadamy drogiego sprzętu do odtwarzania muzyki, nie ma sensu dopłacać do tej wersji usługi.

Aplikacje

Dla wielu użytkowników serwisów strumieniujących muzykę, podstawowym narzędziem do jej odtwarzania będzie telefon komórkowy. Zarówno Tidal, jak i Spotify oferują bardzo rozbudowaną aplikację mobilną, która pozwala na tworzenie własnych playlist, oraz sama proponuje składanki stworzone z myślą o gustach użytkownika. Obydwie usługi można obsługiwać również z poziomu komputera, za pomocą przeglądarki Chrome. Spotify daje taką możliwość również użytkownikom innych popularnych przeglądarek. Daje także możliwość zainstalowania aplikacji na szerszej gamie urządzeń, takich jak konsole do gier, telewizory, czy smartwatche. Spotify daje również znacznie bardziej zaawansowane możliwości zdalnego sterowania muzyką za pomocą innych urządzeń.

Podsumowanie

Zarówno Tidal, jak i Spotify mają swoje zalety. W przypadku pierwszej z aplikacji może to być dostęp do dużej liczby teledysków, oraz unikatowej biblioteki utworów. Spotify również posiada rozbudowane zasoby plików dźwiękowych, przystosowanych do preferencji różnych użytkowników, a dodatkową zaletą jest większa uniwersalność odtwarzacza, który możemy zainstalować na niemal każdym urządzeniu. Dla osób ceniących wysoką jakość dźwięku najlepszym wyborem może okazać się Tidal Hi-Fi, a dla tych, którzy na tego typu usługi nie chcą przeznaczyć ani grosza, wystarczyć może darmowa wersja Spotify. Każdy powinien więc znaleźć ofertę odpowiednią dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top