sobota, 26 września, 2020
Poradniki

Jak odzyskać usunięte z telefonu zdjęcia!

We współczesnym świecie telefony komórkowe towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Mobilnych urządzeń używamy już nie tylko to kontaktu z bliskimi, ale także do poszerzania własnej wiedzy, kreatywnego spędzania wolnego czasu i relaksu podczas grania w gry lub oglądania ulubionych filmów lub seriali. Bardzo często zdarza się również, że aparat w telefonie jest jedynym urządzeniem, za pomocą którego możemy wykonać pamiątkowe zdjęcie w wyjątkowej i niepowtarzalnej chwili. Ciężko znaleźć osobę, która cały czas nosi przy sobie profesjonalny aparat fotograficzny, a okazja na wyjątkowe zdjęcie może się już drugi raz nie powtórzyć. Dlatego też wielu producentów telefonów komórkowych coraz większą wagę przywiązuje do tego, w jakie aparaty wyposaża swoje urządzenia. Obecnie nawet w średniej półce cenowej można znaleźć urządzenia wyposażone w potrójne aparaty, a najnowsze i najbardziej zaawansowane flagowce zapewniają wysoką jakość zdjęć, niezależnie od warunków oświetleniowych.

Wiele młodych osób dużą wagę przywiązuje także do zdjęć wykonywanych za pomocą przedniej kamery. Nie każde selfie umieszczamy na portalach społecznościowych – wiele z nich ma być jedynie pamiątką chwil, o których chcielibyśmy pamiętać. Na wielu towarzyszą nam również znajomi i przyjaciele, a okazja do wykonania takich zdjęć nie zdarza się codziennie. Dodatkowo w naszych telefonach zapisujemy również inne rodzaje plików graficznych. Dużą część z nich stanowią zrzuty ekranu, których zadaniem jest utrwalenie obrazów widocznych na ekranie telefonu komórkowego. Wiele jest także zdjęć, które pobieramy i zapisujemy w pamięci naszego telefonu. Co jednak zrobić, gdy przypadkowo usuniemy z telefonu zdjęcia, które w późniejszym czasie okażą się dla nas niezbędne i które chcielibyśmy odzyskać?

Folder Ostatnio Usunięte

Wielu producentów telefonów komórkowych z Androidem wyposaża swoje urządzenia we własne nakładki, które modyfikują wygląd interfejsu użytkownika i oddają w jego ręce wiele dodatkowych funkcji i rozbudowanych programów, o które użytkownik telefonu z niezmodyfikowanym systemem Android musi zatroszczyć się sam. Jedną z aplikacji, którą często biorą na warsztat programiści jest aplikacja galerii. Każdy chce, aby zdjęcia przez niego wykonane były logicznie posegregowane i aby możliwe było bezproblemowe znalezienie tego, który w danym momencie jest potrzebne. Oprócz samego prezentowania zdjęć, aplikacje galerii często zawierają także inne funkcje, które pozwalają między innymi na szybką edycję zdjęć czy ich łatwe udostępnianie. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest jednak folder zawierający ostatnio usunięte z galerii zdjęcia.

Folder „Ostatnio usunięte” najczęściej znajduje się na samym dole okna aplikacji galerii, poniżej innych folderów, zarówno tych utworzonych automatycznie, jak i tych, które zostały stworzone przez użytkowników. Zastanawiając się jak odzyskać utracone zdjęcia warto więc sprawdzić, czy producent naszego telefonu nie wyposażył go w tego typu rozwiązanie. Po usunięciu z galerii zdjęcia są najczęściej widoczne w takim folderze przez 7 lub 30 dni, a po ich otwarciu widoczna powinna być opcja przywrócenia usuniętych zdjęć. Jest to zdecydowanie najprostsza opcja przywracania usuniętych zdjęć, ale nie każdy telefon wyposażony jest w taką funkcję.

Album „Ostatnio usunięte” powinien być również dobrze znany użytkownikom telefonów Apple, dlatego również oni mogą w ten sposób łatwo przywrócić przypadkowo usunięte zdjęcia.

Zdjęcia Google

Wielu użytkowników telefonów z Androidem, świadomie lub mniej, przy okazji logowania się do usług Google na nowym urządzeniu, pozwala Google na tworzenie kopii zapasowej zdjęć wykonanych właśnie w usłudze Zdjęcia Google. Dzięki temu możliwy jest łatwy dostęp do tych treści z każdego urządzenia na którym dany użytkownik jest zalogowany na swoje konto Google. Najczęściej wybieraną opcją jest zapisywanie w tej usłudze skompresowanych zdjęć, w niższej niż oryginalna rozdzielczości, dzięki czemu nie zabierają one cennego miejsca na Dysku Google (15 GB darmowej przestrzeni dla każdego użytkownika). W Zdjęciach Google dostępne w sieci są najczęściej tylko zdjęcia wykonane za pomocą aparatu w telefonie, ale dostępne są także opcje pozwalające na tworzenie kopii zrzutów ekranu i zapisanych obrazów.

Warto sprawdzić więc, czy poszukiwany przez nas obraz nie został zapisany w tej właśnie usłudze. W tym celu wystarczy otworzyć odpowiednią aplikację na telefonie lub wyszukać w internecie tą właśnie usługę i zalogować się do niej używając tych samych danych, których używaliśmy do logowania, lub tworzenia konta Google na telefonie. Korzystając z przeglądarki Chrome, warto mieć również uwadze to, aby konto, do którego jesteśmy zalogowani było takie samo, jak konto Google do którego mamy dostęp na telefonie.

Usługa Zdjęcia Google w przypadku telefonów z iOS nie ma takiej funkcjonalności, ale możliwe jest przywrócenie kopii zapasowej zdjęć zapisanych w chmurze iCloud.

Odpowiedni program na komputer

Jeśli galeria w naszym telefonie nie jest wyposażona w folder z ostatnio usuniętymi zdjęciami, a kopie fotografii nie były zapisywane w chmurze, jedynym rozwiązaniem pozostaje sięgnięcie po specjalny program służący do odzyskiwania danych z telefonów z Androidem. Rozwiązanie tego typu może okazać się skuteczne jeśli pamięć wewnętrzna telefonu nie została wcześniej sformatowana. Najczęściej polecanymi są Android Data Recovery, DiskDigger Photo Recovery i Recuva. Jeden z programów instalujemy na komputerze, potem podłączamy telefon do komputera za pomocą odpowiedniego przewodu (najczęściej USB) i z poziomu telefonu zezwalamy na dostęp do danych na urządzeniu. Później możliwe jest sięgnięcie po program i przeskanowanie pamięci telefonu, a później wybranie i odzyskanie usuniętych zdjęć. Proces ten może okazać się jednak bardzo czasochłonny.

W przypadku urządzeń Apple sytuacja wygląda w tym przypadku bardzo podobnie, a jednym z najczęściej polecanych programów służących do odzyskiwania usuniętych plików z urządzeń z logo nadgryzionego jabłka jest Phone Rescue.

Przypadkowe usunięcie zdjęć z telefonu nie musi wiązać się z ich całkowitą utratą. Istnieje wiele sposobów – zarówno trudniejszych, jak i łatwiejszych, które pozwalają na odzyskanie straconych w ten sposób plików. Niektóre są bardzo proste i intuicyjne, inne wymagają natomiast dostępu do komputera z zainstalowanym określonym oprogramowaniem. Odzyskanie zdjęć nie jest jednak niemożliwe, a wspomnienia szczęśliwych chwil mogą powrócić wraz z obrazami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top