sobota, 26 września, 2020
Poradniki

Jak zrobić zrzut ekranu?

Bardzo często korzystając z telefonu komórkowego potrzebujemy szybko zapisać obraz, który w danej chwili jest na nim widoczny. W wielu przypadkach chodzi o zabawny wpis na portalu społecznościowym i o komentarze pod nim, jakiś fragment dłuższego artykułu czy jedną klatkę z filmu. Do zapisania tych treści w prosty sposób służy zrzut ekranu, czyli funkcja, która pozwala wygodnie zapisać obraz, który wyświetlany jest na ekranie naszego telefonu, niezależnie od aplikacji, z której w danej chwili korzystamy. Zrzuty ekranu są także często wykorzystywane do zapisywania fragmentów wiadomości tekstowych jakie wymieniamy z innymi użytkownikami. Nie każdy jednak wie, jak w prosty sposób wykonać zrzut ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu w telefonie z iOS

Telefony Apple są wybierane przez wiele osób właśnie ze względu na ich unikalne oprogramowanie. Użytkownicy smartfonów z logo nadgryzionego jabłka często chwalą swoje urządzenia za dopracowane i świetnie zoptymalizowane oprogramowanie, które dodatkowo znacząco ułatwia pracę z innymi urządzeniami od Apple. Dla wielu osób zmiana systemu operacyjnego wiąże się jednak z wieloma zmianami, do których ciężko się przyzwyczaić. Jednym z elementów, z którymi osoby mające pierwszy raz w dłoni telefon Apple, często mają problemy jest wykonywanie zrzutu ekranu.

W przypadku starszych modeli Apple, takich jak iPhone 8, iPhone 7, czy iPhone 6s, aby wykonać zrzut ekranu należy wcisnąć i krótko przytrzymać jednocześnie przycisk Usypiania/Budzenia, który znajduje się na bocznej krawędzi oraz owalny przycisk Home znajdujący się poniżej dolnej krawędzi wyświetlacza, na froncie telefonu. W nowszych modelach, w których skaner odcisku palca został usunięty i zastąpiony przez skaner wizerunku twarzy, a razem z nim z urządzeń zniknął przycisk Home, wykonywanie zrzutów ekranu jest jeszcze prostsze. Aby zapisać widoczny na wyświetlaczu obraz wystarczy jednocześnie wcisnąć i przytrzymać znajdujący się na prawej krawędzi przycisk blokady ekranu, oraz umieszczony na lewej ramce klawisz służący do zwiększania głośności. Dzięki funkcji wspomagania dotykowego (Assistive Touch) możliwe jest także wykonywania zrzutów ekranu za pomocą jednej ręki – dotykając odpowiedniej ikonki widocznej na wyświetlaczu. Dla wielu osób to właśnie będzie najlepsza metoda wykonywania zrzutów ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu w telefonie z Androidem

Android to obecnie najpopularniejszy system operacyjnych na urządzenia mobilne na świecie. Nie na każdym urządzeniu wygląda on jednak tak samo, ponieważ wielu producentów tworzy własne, często rozbudowane nakładki, które znacząco zmieniają wygląd interfejsu użytkownika i dodają wiele ciekawych funkcji. Jedna z najczęściej używanych, czyli zrzut ekranu w większości modeli jest jednak wywoływana bardzo podobnie. Aby wykonać zrzut ekranu należy po prostu wcisnąć jednocześnie klawisz blokady ekranu i zmniejszania głośności. Niekiedy zdarza się również, że aby zrzut ekranu został poprawnie zapisany, trzeba przez chwilę przytrzymać te klawisze wciśnięte. Niektórzy producenci stosują także metodę wykonywania zrzutów ekranu przez jednoczesne wciśnięcie klawisza blokady i przycisku służącego do zwiększania głośności.

W przypadku telefonów z Androidem znacznie wygodniejszą opcją wykonania zrzutu ekranu może okazać się skorzystanie z odpowiedniego skrótu na ekranie. Często odpowiednią ikonę można znaleźć na belce powiadomień, wysuwanej z górnej części ekranu urządzenia. Wtedy obraz widoczny na wyświetlaczu jest zapisywany bezpośrednio po jej wciśnięciu. Innym ciekawym i lubianym rozwiązaniem, które niektórzy producenci wprowadzają w swoich urządzeniach jest opcja wykonania zrzutu ekranu po przeciągnięciu trzema palcami po wyświetlaczu. Nie jest ona jednak dostępna w każdym telefonie i należy ją wcześniej aktywować w ustawieniach.

Współczesne telefony z Androidem często dają także dostęp do wielu innych funkcji związanych z wykonywaniem zrzutów ekranu, takich jak możliwość wykonania przewijanego zrzutu ekranu lub nagrywania wyświetlanych na nim treści. Pierwsza z opcji jest przydatna między innymi wtedy, gdy na jednym zdjęciu, chcemy zapisać treść, która w całości nie mieści się na wyświetlaczu. Drugą wykorzystujemy na przykład chcąc pokazać komuś jak zmienić jakiś element ustawień w telefonie lub pokazać elementy, które zmieniają się podczas korzystania z danej aplikacji.

Współczesne telefony posiadają także wbudowane zaawansowane narzędzia pozwalające na prostą edycję zrzutów ekranu – ich przycięcie, podkreślenie pewnych rzeczy lub zamazanie niektórych fragmentów zdjęcia. W nowszych telefonach możliwe jest także szybkie udostępnienie wykonanego zrzutu ekranu zaraz po jego zrobieniu. Nie trzeba więc wchodzić w aplikację galerii, aby wysłać tego typu obraz znajomemu, lub zapisać go w chmurze. Producenci telefonów wychodzą więc naprzeciw użytkowników i udostępniają im coraz więcej funkcji, które ułatwiają wykonywanie zrzutów ekranu oraz ich późniejszą edycję i udostępnianie innym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top