niedziela, 31 maja, 2020
Porównania modeli

iPhone X vs iPhone Xs – porównanie

Apple to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów telefonów komórkowych, który wyznacza trendy na rynku mobilnych technologii. Wiele firm designem swoich produktów stara się jak najbardziej nawiązywać do wyglądu urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. W ostatnich latach najwięcej emocji wzbudził iPhone X. Model ten przyniósł całkowitą zmianę wyglądu, w porównaniu z poprzednimi modelami. W momencie premiery, w porównaniu z konkurencyjnymi telefonami, wyglądał jak telefon z zupełnie innej epoki. Wypełniający niemal cały przedni panel wyświetlacz prezentował się nowocześnie i przyciągał odbiorców. Przez rok konkurencja nie stała jednak w miejscu i również poczyniła znaczący krok w stronę osiągnięcia jak najwyższego współczynnika powierzchni wyświetlacza do przedniego panelu. Ramki wokół wyświetlacza w telefonach z Androidem zostały zminimalizowane, wcięcia stały się bardzo małe, a niektórzy producenci poszli o krok dalej, stosując w swoich urządzeniach otwory na kamerę do selfie, lub wysuwane moduły aparatu. 

Rok po premierze iPhone X na rynek wszedł jego bezpośredni następca – iPhone Xs. Pod względem designu i zastosowanych technologii nie różnił się on znacznie od starszego i tańszego iPhone X. Apple zmuszone było przez to nawet usunąć starszy model ze sprzedaży na swojej oficjalnej stronie. Obecnie wielkimi krokami zbliża się premiera kolejnego iPhone’a, ale wiele osób wciąż zastanawia się nad wyborem starszego iPhone X lub nowszego Xs. Czy udogodnienia wprowadzone w tym modelu są jednak na tyle ważne, aby dopłacić za nie kilkaset złotych?

 W obydwu telefonach na froncie umieszczono wyświetlacz OLED określany mianem Super Retina HD. W obydwu przypadkach zastosowano panele o przekątnej 5,8 cala, proporcjach 19,5:9 i rozdzielczości 2436 x 1125 pikseli. Przekłada się to na zagęszczenie na poziomie 458 pikseli na cal. Wszystkie parametry obydwu wyświetlaczy są bardzo podobne. Ze wszystkich stron otaczają je bardzo wąskie ramki, a w górnej części umieszczono szerokie wcięcie, które stało się elementem wyróżniającym te modele na tle konkurencji.

We wcięciu, oprócz niezbędnych czujników, aparatu do selfie i głośnika do rozmów, znalazło się także miejsce dla zaawansowanych sensorów przeznaczonych do rozpoznawania twarzy. Rozwiązanie to jest przez Apple nazywane “Face ID” i zastąpiło, cieszące się dużą popularnością “Touch ID”, czyli funkcję odblokowywania telefonu przez przyłożenie palca do czytnika. Skanera odcisku palca nie znajdziemy w żadnym z modeli. iPhone X posiada Face ID pierwszej generacji, a iPhone Xs został wyposażony w udoskonaloną wersję tego rozwiązania, która ma pozwolić na jeszcze szybsze i bezpieczniejsze odblokowywanie telefonu za pomocą wizerunku własnej twarzy. 

Sercem iPhone X jest sześciordzeniowy, wykonany w 10nm procesie technologicznym procesor Apple A11 Bionic z trzyrdzeniowym procesorem graficznym od Apple. Układ ten współpracuje dodatkowo z 3 GB pamięci RAM.  iPhone Xs jest natomiast wyposażony w nowszy i wydajniejszy procesor Apple A12 Bionic. Układ ten również składa się z sześciu rdzeni, ich taktowanie jest jednak wyższe. Nowszy procesor został również wykonany w bardziej energooszczędnym 7nm procesie technologicznym i współpracuje z wydajniejszym, czterordzeniowym procesorem graficznym. iPhone Xs posiada także 4 GB pamięci RAM. Zmiana podzespołów na wydajniejsze to jedna z najbardziej odczuwalnych zmian w przypadku tych modeli. Warto pamiętać jednak o tym, że iOS nie potrzebuje do płynnego działania takich ilości pamięci RAM i tak wysokiej wydajności jak Android. Obydwa telefony powinny więc działać płynnie jeszcze przez długi czas, a na niską wydajność nikt nie powinien narzekać.

W zależności od wybranej konfiguracji obydwa urządzenia mogą być wyposażone w 64 GB lub 256 GB miejsca na dane użytkownika. iPhone Xs jest również dostępny w bardziej rozbudowanej wersji, wyposażonej w 512 GB pamięci wbudowanej. Kupując telefon od Apple warto zastanowić się jednak nad dopłaceniem do konfiguracji innej niż podstawowa, ponieważ telefony z logo nadgryzionego jabłka nie dają możliwości łatwego rozszerzenia pamięci przez zastosowanie karty Micro SD. Na pokładzie nie ma także możliwości jednoczesnego korzystania z dwóch kart SIM. 

iPhone X jest wyposażony w akumulator o pojemności 2716 mAh. Według zapewnień producenta powinno to wystarczyć na 12 godzin pracy z internetem, 13 godzin odtwarzania wideo i na 60 godzin odtwarzania dźwięku.  iPhone Xs posiada natomiast ogniwo o pojemności 2658 mAh. Na stronie Apple możemy jednak przeczytać, że mimo niższej pojemności, bateria powinna zapewnić około pół godziny pracy więcej, niż w przypadku starszego modelu. Zapewne wynika to z zastosowania bardziej energooszczędnych podzespołów. Producent podaje, że iPhone Xs powinien pozwolić na 12 godzin pracy z internetem, 14 godzin odtwarzania wideo i 60 godzin odtwarzania dźwięku. Wyniki testów przeprowadzonych przez Apple należy traktować z przymrużeniem oka, ale nie zmienia to faktu, że iOS jest zdecydowanie lepiej zoptymalizowany pod kątem niższego zapotrzebowania na energię, niż Android. 

Zarówno iPhone X, jak i iPhone Xs obsługują szybkie ładowanie, pozwalające na uzupełnienie energii od 0 do 50% w około pół godziny. Stosowną ładowarkę każdy musi jednak zakupić sam, ponieważ ta dołączona do zestawu w celu uzupełnienia energii wymusza podłączenie telefonu do ładowarki na długie godziny. Obydwa telefony wspierają także bezprzewodowe ładowanie w standardzie Qi. Również w przypadku tej technologii Apple nie dołącza do zestawu odpowiedniej ładowarki. 

Wiele osób, które decydują się na zakup telefonów Apple, czyni to ze względu na oprogramowanie. iOS jest bardzo intuicyjny, działa sprawnie i bardzo dobrze współpracuje z innymi urządzeniami z logo nadgryzionego jabłka. iPhone X debiutował na rynku z systemem iOS 11.1.1, natomiast nowszy iPhone Xs trafił do klientów z iOS 12. Obydwa telefony można też zaktualizować do najnowszego iOS 12.3. Już niedługo telefony powinny otrzymać także aktualizację do kolejnej wersji systemu iOS 13. Obydwa telefony powinny również dostawać aktualizacje do kolejnych wersji systemu przez kilka następnych lat. Telefony Apple mogą pochwalić się znacznie dłuższym wsparciem, niż większość telefonów z Androidem na pokładzie. 

Za możliwości fotograficzne, zarówno w iPhone X, jak i w iPhone Xs odpowiada podwójny aparat umieszczony na pleckach. W obydwu przypadkach pierwszy z obiektywów pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx ze światłem f/1.8 i z dużymi pikselami o rozmiarze 1.4µm. Obok niego zastosowano teleobiektyw, który zapewnia dwukrotny bezstratny zoom optyczny i nawet 10-krotny hybrydowy. Ten obiektyw również rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpx, ale wykorzystuje przesłonę f/2.4. Obiektywy są także wyposażone w optyczną stabilizację obrazu i w autofokus z detekcją fazy. Obydwa modele pozwalają na nagrywanie wideo o maksymalnej rozdzielczości nawet 4K, przy maksymalnie 60 klatkach na sekundę. Nie zabrakło także wsparcia dla nagrywania wideo w zwolnionym tempie w jakości 1080p przy maksymalnie 240  klatkach na sekundę. iPhone Xs posiada jednak bardziej zaawansowane oprogramowanie, co przekłada się na nieco wyższą jakość zdjęć. W obydwu modelach stoją one jednak na bardzo wysokim poziomie. 

Bardzo podobnie wyglądają również sensory umieszczone na froncie obydwu urządzeń. We wcięciu w wyświetlaczu znalazło się miejsce dla pojedynczej kamery do selfie, która rejestruje obrazy o rozdzielczości 7 Mpx z przysłoną f/2.2. Nowszy iPhone Xs pozwala na nagrywanie przednią kamerą filmów o rozdzielczości Full HD przy 60 klatkach na sekundę. iPhone X pozwala natomiast na nagrywanie w Full HD jedynie z 30 klatkami na sekundę. Obydwa telefony dają możliwość korzystania z takich dodatkowych atrakcji, jak Animoji i Memoji. 

Zarówno iPhone Xs, jak i iPhone X obsługują LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS z A-GPS, GLONASS, GALILEO i QZSS, oraz NFC. Za wykonywanie płatności zbliżeniowych odpowiada system Apple Pay. Apple konsekwentnie wzbrania się przed wykorzystaniem popularnego USB typu C. W tych modelach znajdziemy własne złącze producenta Lightning. Na pokładzie nie ma również złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm. Odbiór multimediów poprawiają jednak głośniki stereo. 

Dzięki zastosowaniu nieprzesadnie dużych wyświetlaczy i bardzo wąskich ramek, obydwa telefony należą do najbardziej kompaktowych propozycji na rynku. Obydwa mają takie same wymiary –  143,6 mm długości, 70,9 mm szerokości i 7,7 mm grubości. iPhone X waży 174 g, a masa iPhone Xs wynosi 177 g. Największą różnicą w wyglądzie obydwu urządzeń jest kształt wyspy podwójnego aparatu. W nowszym modelu jest ona nieco bardziej podłużna. Obydwa telefony mogą występować w szarej i srebrnej wersji kolorystycznej, ale złoty odcień dostępny jest tylko w przypadku iPhone Xs. 

Obydwa telefony są wodoszczelne i pyłoszczelne. iPhone X posiada certyfikat IP67. Powinien więc wytrzymać zanurzenie w wodzie na głębokość jednego metra przez pół godziny. iPhone Xs spełnia natomiast normy standardu IP68. Producent zapewnia, że nie powinno zaszkodzić mu nawet półgodzinne zanurzenie na głębokość dwóch metrów.

Zarówno iPhone X, jak i iPhone Xs to bardzo nowoczesne telefony. Na korzyść nowszego modelu przemawiają przede wszystkim wydajniejsze podzespoły z mocniejszym procesorem i większą ilością pamięci RAM. Wiele osób doceni także możliwość wybrania wariantu wyposażonego w aż 512 GB miejsca na dane użytkownika, oraz modelu z obudową w kolorze złotym. Na korzyść nowszego modelu przemawia również większa odporność na zanurzenia. W porównaniu z iPhone X nie są to jednak rewolucyjne zmiany. Starszy model jest wciąż urządzeniem bardzo wydajnym i nowocześnie wyglądającym. Jeśli funkcje wprowadzone w nowym modelu nie są dla nas użyteczne z powodzeniem możemy zdecydować się na starszy model, który jest przy tym zdecydowanie tańszy.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top