poniedziałek, 01 czerwca, 2020
Ciekawostki

Sony patentuje składany telefon z czujnikami pod ekranem!

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat składane telefony komórkowe z elastycznymi wyświetlaczami będą stawały się coraz bardziej popularne. Jako pierwszy z dużych producentów, tego typu urządzenie zaprezentował Samsung. Pierwsze testy Galaxy Fold pokazały jednak, że telefon nie jest jeszcze dopracowany i bardzo łatwo go uszkodzić, dlatego Koreańczycy zmuszeni byli zwrócić pieniądze wszystkim osobom, które zdecydowały się na przedpremierowe zamówienie telefonu, a samo urządzenie musiało zostać udoskonalone. Wszystko wskazuje jednak na to, że poprawiona wersja Samsunga Galaxy Fold wkrótce trafi do pierwszych użytkowników.

Inni producenci nie chcą jednak pozostać w tyle za gigantem z Korei. Największy rywal SamsungaHuawei, także zaprezentował swoją, bardzo odmienną wizję składanego telefonu. Zdaniem wielu osób prezentuje się ona zdecydowanie lepiej niż Samsung Galaxy Fold, a zastosowany w niej podział ekranu pozwala lepiej wykorzystać możliwości takiego rozwiązania. Chińczycy mieli nawet szanse na to, że Huawei Mate X trafi do sprzedaży szybciej niż Galaxy Fold, ale ze względu na konieczność poprawienia konstrukcji modelu i konflikt Huawei z rządem USA, model wciąż nie trafił do sprzedaży. Jednym z najciekawiej zapowiadających się składanych telefonów jest także Motorola Razr. Jakiś czas temu zaawansowanym prototypem telefonu z elastycznym wyświetlaczem chwaliło się również Xiaomi, a nad podobnymi modelami mają pracować wszystkie większe firmy z branży.

Jedną z nich jest Sony. Japońskiemu producentowi na rynku telefonów komórkowych nie wiedzie się ostatnio zbyt dobrze. Nawet tak wyjątkowe telefon jak Xperia 1, Xperia 10 i 10 Plus nie są w stanie skłonić odbiorców do większego zainteresowania się modelami tej firmy. Producent nie zamierza jednak zrezygnować ze sprzedaży telefonów komórkowych i zamierza wciąż wprowadzać na rynek nowe modele. W niedalekiej przyszłości do oferty może dołączyć także składany telefon. Niewykluczone, że będzie on nosił nazwę Sony Xperia F. Producent opatentował już kilka ciekawych rozwiązań, które mogłyby trafić do takiego modelu. Niektóre z nich z pewnością pozwoliłyby wyróżnić się na tle konkurencji.

Według ostatnich plotek Sony Xperia F ma być wyposażona w duży, składany wyświetlacz o proporcjach 21:9. Wyświetlacze o takim formacie stały się elementem charakterystycznym dla ostatnich telefonów tego producenta, nic więc dziwnego, że Japończycy zamierzają kontynuować go także w nowych modelach. Podobnie jak we flagowej Xperii 1, także w przypadku składanego telefonu Sony będziemy mieli prawdopodobnie do czynienia z bardzo wysoką rozdzielczością 4K. Na pokładzie nie powinno także zabraknąć wielu dodatkowych technologii, które pozwalałyby na poprawę komfortu oglądania na nim różnego rodzaju filmów i seriali.

Jednym z najciekawszych elementów patentu jest możliwość ukrycia pod powierzchnią wyświetlacza czujników, takich jak czujnik stopniowania nacisku, akcelerometr oraz czujnik temperatury. Mogłoby to pozwolić na dodatkową poprawę działania urządzenia i wprowadzenie dodatkowych funkcji, które mogłyby między innymi lepiej dostosowywać wygląd interfejsu systemu, w zależności od tego, jak użytkownik będzie trzymał telefon.

Konkretna data premiery Sony Xperii F nie jest jeszcze znana, ale najprawdopodobniej telefon trafi na rynek w przyszłym roku. Podobnie jak większość nadchodzących flagowych modeli, będzie on wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 865 i 12 GB pamięci RAM. Na pokładzie nie powinno również zabraknąć modułów pozwalających na obsługę sieci w nowym standardzie 5G. Może być to pierwszy telefon Japończyków, który przystosowany byłby do wykorzystywania możliwości jakie daje ta technologia. Niemal pewne jest to, że telefon będzie działał pod kontrolą systemu Android, nieznacznie zmodyfikowanego przez programistów Sony. Google chwaliło się niedawno, że najnowszy Android Q jest przystosowany do obsługi urządzeń ze składanymi wyświetlaczami, a wraz ze wzrostem popularności tego typu modeli, jego funkcjonalność powinna być coraz większa.

Na chwilę obecną nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądał składany telefon Sony, ale liczne patenty i zapowiedzi pozwalają przypuszczać, że może to być wyróżniający się model, wyposażony w wiele innowacyjnych funkcji. Z pewnością Sony będzie chciało, aby model ten sprzedał się w jak największej liczbie egzemplarzy i pomógł poprawić sytuację finansową firmy. Xperia F powinna być więc przemyślanym i dopracowanym urządzeniem, które dla wielu osób może się okazać lepszym wyborem niż telefony konkurencyjnych firm. Podobnie jak w przypadku innych składanych telefonów, cena tego modelu może być jednak bardzo wysoka.

źródło: Let’s go digital – Sony smartphone met dubbelzijdig transparant display

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top