poniedziałek, 17 lutego, 2020
Porównania modeli

Xiaomi Redmi 6 i Redmi 6A – podobieństwa i różnice!

Portfolio urządzeń Xiaomi jest bardzo rozbudowane, co umożliwia Chińczykom dotarcie zarówno do najbardziej wymagających użytkowników, którzy szukają dla siebie telefonu z najwyższą wydajnością, rozbudowanymi możliwościami fotograficznymi i zastosowaniem wielu innowacyjnych technologii.  Nawet najbardziej zaawansowane telefony w ofercie producenta są jednak wyraźnie tańsze niż flagowce konkurencji. Do zupełnie innej grupy klientów skierowane są jednak budżetowe telefony Redmi. Ich zadaniem jest zapewnienie płynnej pracy w codziennych, nieprzesadnie wymagających zadaniach, w jak najniższej cenie. Do grupy tych modeli należą Redmi 6 i jego nieco mniej wydajny i tańszy Redmi 6A. Jakie są różnice pomiędzy tymi modelami i czy warto dopłacić do droższego z nich?

Wizualnie obydwa telefony są bardzo podobne. Na froncie znalazł się wyświetlacz LCD o przekątnej 5,45 cala. Ma on proporcje 18:9 i rozdzielczość HD+ (720 x 1440 pikseli). Zapewnia to zagęszczenie na poziomie 295 pikseli na cal. Telefony byłyby bardziej atrakcyjne, gdyby zastosowano w nich wyświetlacz o wyższej rozdzielczości Full HD, ale taki zabieg wpłynąłby zapewne na wyższe koszty produkcji tych urządzeń. Ramki otaczające wyświetlacz nie należą do przesadnie wąskich, ale telefon i tak można zaliczyć do dość kompaktowych urządzeń. Obydwa modele mają 147,5 mm długości, 71,5 mm szerokości, 8,3 mm grubości i ważą około 145 g.

Xiaomi Redmi 6 został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio P22 z grafiką PowerVR GE8320. W podstawowej konfiguracji, która jest dostępna na naszym rynku, model ten jest wyposażony w 3 GB pamięci RAM i 32 GB miejsca na dane użytkownika. Taka specyfikacja czyni Redmi 6 jednym z najwydajniejszych telefonów w tej półce cenowej. Bez problemu powinien on sobie poradzić z podstawowymi zadaniami, takimi jak dzwonienie, wysyłanie SMSów, przeglądanie stron internetowych i kontaktowanie się ze znajomymi za pomocą mediów społecznościowych. Sprostać powinien także wielu grom ze sklepu Google Play, wykluczając tylko te bardziej zaawansowane. Na innych rynkach można się także spotkać z bardziej rozbudowaną wersją wyposażoną w 4 GB RAMu i 64 GB pamięci wbudowanej.

Redmi 6A został natomiast  wyposażony w zdecydowanie mniej wydajny, czterordzeniowy układ MediaTek Helio A22 z grafiką PowerVR GE8320. Z procesorem tym współpracują 2 GB pamięci RAM, a na dane użytkownika, w zależności od wersji, przeznaczono 16 GB lub 32 GB. Taki układ nie powinien sprawdzić się w podstawowych czynnościach, ale do bardziej zaawansowanych zadań jego wydajność może okazać się zbyt niska. Niezbyt duża ilość pamięci RAM ogranicza także możliwość efektywnej pracy z wieloma aplikacjami równocześnie.

Po wyjęciu z pudełka zarówno Redmi 6, jak i Redmi 6A działają pod kontrolą Androida 8 Oreo z nakładką producenta MIUI 10. Oprogramowanie Xiaomi przynosi wiele zmian względem czystego Androida, dodając wiele funkcji i modyfikując wygląd interfejsu. Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z nakładką Chińczyków zazwyczaj potrzebują więc trochę czasu na oswojenie się z wszystkimi jej funkcjami. Są także duże szanse na to, że producent udostępni na ten model aktualizację do nowszego Androida 9 Pie. W przypadku tak tanich urządzeń nie zawsze jest to standardem.

Za możliwości fotograficzne Redmi 6 odpowiada podwójny aparat główny, składający się z obiektywów o rozdzielczościach 13 Mpx i 5 Mpx. Dodatkowy sensor jest przeznaczony do zbierania danych o głębi, co pozwala uzyskać dobrze wyglądający efekt rozmytego tła. Na pleckach tańszego Redmi 6A zastosowano natomiast pojedynczy aparat, który pozwala wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 13 Mpx, bez dodatkowego aparatu do rozmywana drugiego planu. W obydwu telefonach, na froncie, nad wyświetlaczem umieszczono natomiast pojedynczy aparat do selfie o rozdzielczości 5 Mpx. 

W obydwu urządzeniach zastosowano baterię o pojemności 3000 mAh. Niestety do uzupełniania energii wykorzystywane jest złącze Micro USB. Nawet w budżetowych telefonach producenci powinni już stosować złącza w nowszym standardzie USB typu C. Dobrze przynajmniej, że producent nie zapomniał o zastosowaniu gniazda Jack 3,5 mm, które pozwala na komfortowe korzystanie z przewodowych słuchawek.  Obydwa telefony obsługują łączność LTE, Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz, Bluetooth 4.2 i GPS. Na pokładzie zabrakło jednak NFC, przez co płatności zbliżeniowe są wykluczone. Wiele tanich telefonów z Chin nie posiada jednak tego modułu, ponieważ w Państwie Środka ta metoda płatności nie jest tak popularna jak w Europie.

Redmi 6 jest dodatkowo wyposażony w skaner odcisku palca. Tańszy model nie został wyposażony w takie rozwiązanie, dlatego użytkownicy mogą korzystać tylko z tradycyjnych modeli blokowania dostępu do urządzenia, takich jak wzór, hasło czy PIN. 

Redmi 6 i Redmi 6A to modele, które pokazują, że Xiaomi ma w swoim portfolio także tanie telefony skierowane do mniej wymagających użytkowników. Obydwa modele mogą się pochwalić prostym designem i dość kompaktowymi wymiarami. Redmi 6A powinien dobrze sprawdzić się w podstawowych zadaniach. Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni jednak sięgnąć po Redmi 6. Przewagą tego modelu jest nie tylko wydajniejszy procesor i większa ilość pamięci RAM, ale również aparat wyposażony w dodatkowy obiektyw do zbierania danych o głębi i skaner odcisku palca, ułatwiający skuteczną ochronę danych przechowywanych na telefonie.

Źródło zdjęć: www.mi-home.pl/‎

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top